استاندارهای رشد فرزندبازی و هوش

بازی با نوزاد یک ماهه و تأثیر آن در یادگیری و رشد نوزاد

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه

اهمیت بازی با نوزاد یک ماهه

تا یک‌ماهگی نوزاد، احتمالاً تمام کاری که از کودک خود دیده‌اید خوابیدن، گریه کردن و شیر خوردن بوده است؛ اما دیگر باید آماده تغییرات جدید و بازی با نوزاد یک ماهه خود باشید. نوزاد شما دیگر آنقدرها هم کوچک نیست و در حال حاضر بیدارتر و کنجکاوتر از روزهای اول که به دنیا آمد خواهد بود؛ بنابراین شما نیز باید هنگام با کودک خود تغییر و تا دیر نشده تقویت مهارت‌های کودک را آغاز کنید.

شاید برایتان کمی عجیب باشد اما بازی با نوزاد 1 ماهه، بهترین روشی است که می‌توانید به کودکتان کمک کنید. البته که کودک شما نمی‌تواند در این سن مشارکت چندانی در بازی داشته باشد اما بازی اثر کافی خود بر مهارت‌های ضروری کودک را خواهد گذاشت.

بازی در حقیقت نقش حیاتی در رشد ذهنی و جسمی فرزند شما دارد و بهتر است که والدین نوزاد همواره سعی کنند فرصت‌های بیشتری را برای بازی با نوزادان در یک ماهگی ایجاد کنند. از همه مهم‌تر این که بازی راهی است که کودک شما در مورد دنیای اطرافش یاد می‌گیرد. علاوه بر این، وقتی کودک شما چیزی را می‌شنود، می‌بیند، لمس می‌کند، مزه و یا بو می‌کند، در حقیقت سیناپس‌های تازه‌ای در مغز کودک ایجاد می‌شود. بدین ترتیب، یاد دادن فعالیت‌های مختلف به فرزندتان باعث ایجاد ارتباطات مغزی بیشتر می‌شود و تکرار این فعالیت‌ها نیز به قوی‌تر کردن این ارتباطات کمک می‌کند.

اولین بازی‌های نوزادی در یک ماهگی چیست؟

یادگیری از طریق بازی یکی از مهم‌ترین وظایف والدین نوزادان است. گرچه که بازی با نوزاد یک ماهه ممکن است فقط سرگرمی و بازی به نظر برسد، اما بازی برای رشد هوش اجتماعی، عاطفی، فیزیکی و شناختی نوزاد 1 ماهه شما بسیار مهم است. هر مهارتی که نوزادان از طریق بازی می‌آموزند فرصتی برای آن‌ها است تا از حواس خود برای شناخت بدن و جهان خود استفاده کنند. در ادامه سه فعالیت و بازی برای نوزادان یک ماه به شما گفته می‌شود که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. این فعالیت‌ها به کودک شما کمک می‌کند تا حواس مختلف را توسعه دهد.

آواز خواندن

بازی با نوزاد یک‌ماهه فرآیند پیچیده‌ای ندارد. شما می‌توانید برای او هر روز آواز بخوانید. کودک با شنیدن صدای شما احساس آرامش و راحتی خواهد داشت. هنگامی که برای کودک آواز یا شعر می‌خوانید، در حقیقت مهارت‌های شنیداری او را تقویت می‌کنید و همچنین خوب است اگر هنگام آواز خواندن دست‌های کودک خود را بگیرید و تکان دهید تا کودک به‌نوعی با شما همراه شود.

زمان شکم

زمان شکم یک بازی برای نوزاد یک ماهه است که در این سن به او اجازه می‌دهد سر خود را به حالت عمودی نگه دارد. برای اجرای این فعالیت نوزاد را به سمت شکم روی سینه یا روی پاها قرار دهید و این کار را چند بار در طول روز انجام دهید. نوزادان در حالی که روی شکم دراز می‌کشند، می‌توانند بالا بردن سر و تقویت عضلات گردن و شانه را تمرین کنند. همچنین وقتی کودکان را روی شکم خود می‌گذارید باعث می‌شود که کودک از ماهیچه‌هایی که به او اجازه می‌دهد سرش را بالا ببرد، غلت بزند و در نهایت بخزد، بیشتر استفاده کند.

تشویق کودک برای کشف بدن خود

نوزاد شما با گذشت زمان از تمام قسمت‌های مختلف بدن خود آگاه می‌شود. در این بازی با نوزاد یک ماهه باید به همراه نوزاد خود جلوی آینه بنشینید و به تصویر خود در آینه نگاه کنید. در ادامه می‌توانید به تمام ویژگی‌های صورت کودک اشاره کنید تا ذهن کودک فعالیت بیشتری را تجربه کند.

تاثیر محبت والدین بر رشد ذهن نوزاد یک ماهه

بازی با نوزاد یک ماهه چگونه باید باشد؟

در این سن چون علایق کودک به خوبی مشخص نیست پیدا کردن بازی مناسب کار سختی است و می‌تواند به‌سرعت کودک را از بازی دل‌زده کند. این خود می‌تواند والدین را دچار سردرگمی کند که بازی برای نوزاد یک ماهه چگونه باید باشد. در واقع این را بدانید که کودک شما شروع به تجربه واقعی دنیای اطراف خود کرده اگرچه دنبال بازی کردن با نوزاد یک ماهه خود هستید باید بدانید که بازی با نوزاد 1 ماهه بیشتر مربوط به ارتباط بین نوزاد و مادر است.

 این یعنی برای بازی با نوزاد یک ماهه تنها چیزی که نیاز دارید کودک و بخشی از زمان خودتان خواهد بود. بهترین فرصت برای بازی زمان‌هایی است که شما عجله نداشته باشید و وقت کافی را برای بازی کردن با آن را دارید و نوزاد شما از قبل به خوبی استراحت کرده باشد آن هنگام کودک شما احساس رضایت می‌کند. لطفاً در این میان همواره به یاد داشته باشید که همه نوزادان با سرعت یکسانی رشد نمی‌کنند، پس انتظارات بیجایی از کودک خود نداشته باشید. همان‌طور که گفتیم بهترین راه‌ها برای ترکیب سرگرمی و یادگیری در ماه‌های اولیه کودک شما بازی است که تأثیر مهمی در رشد او خواهد داشت.

از همه مهم‌تر این که کودک شما به‌زودی عکس‌العمل‌هایی نشان خواهد داد و این می‌تواند لحظات خوش و شیرینی را برای شما فراهم آورد. خوب است اگر با افزایش سن نوزاد و رسیدن به مرحله جدید رشد، فعالیت‌های بازی کودک خود را تغییر دهید و بدانید که چه زمانی نوزاد یک ماهه شما از بازی کردن استقبال می‌کند.

انواع بازی با نوزاد یک ماهه

حافظه کودک شما در چند ماه اول شروع به رشد می‌کند، و کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به این روند انجام دهید. روال‌های ساده و تکراری روشی عالی برای کمک به کودک شما خواهد بود. تکرار، در حقیقت کلید تمام پیشرفت‌های کودک است. به همین منظور ما در اینجا با دسته‌بندی کردن انواع بازی و معرفی آن‌ها سعی کرده‌ایم شما را راهنمایی کنیم بازی‌های هوشمندانه‌تری را پیدا کنید و آن‌ها را در تقویت هوش کودک خود و شناخت احساسات او به کار ببرید.

در ادامه به آموزش بازی با نوزاد یک ماهه می‌پردازیم.

بازی برای رشد جسمانی – هماهنگی حرکاتی و ادراکی نوزاد یک ماه

همانطور که پیش از این گفتیم، هماهنگی چشم و دست یکی از مهارت‌های مهم ادراکی و حرکاتی کودکان در ماه‌های اولیه است. این هماهنگی در حقیقت فرآیندی است که بخش زیادی از آن به طور طبیعی در حین بازی با نوزاد یک ماهه می‌تواند اتفاق بیفتد.

در حالت عادی، دست‌ها و بینایی برای انجام وظایف با هم کار می‌کنند. اما گاهی اوقات این کارها باید با سرعت و دقت انجام شوند، مانند کودکی که می‌خواهد توپی را بگیرد. علاوه بر این، بسیاری از فعالیت‌های روزمره مانند بستن بند کفش یا شانه زدن موها نیز نیاز به هماهنگی چشم و دست دارد. برای تقویت این مهارت، خوب است اگر جسمی صدادار مانند جغجغه را بالای سر نوزاد تکان دهید یا توجه او را به وسایل اطراف جلب کنید.

بازی برای رشد جسمانی و ادراکی – مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف

مهارت‌های حرکتی درشت به کودکان کمک می‌کند تا کارهای روزمره مانند راه رفتن، دویدن همچنین مهارت‌های زمین بازی و مهارت‌های ورزشی مهم را به‌خوبی انجام دهند. ماهیچه‌های بزرگ بدن ابتدا در دوران کودکی بیشتر از طریق بازی رشد می‌کنند و قسمت مهمی از رشد همه جانبه کودک هستند. علاوه بر این، کودکان قبل از اینکه مهارت‌های حرکتی ظریف خود را یاد بگیرند، کنترل مهارت‌های حرکتی درشت را توسعه می‌دهند و این یعنی مهارت‌های درشت بنیان مهارت‌های ظریف هستند.

نمونه از کارهایی که در بازی با نوزاد یک ماهه برای تقویت مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف می‌توانید انجام دهید عبارت‌اند از:

  • ماساژ دادن و کشیدن دست و پاهای کودک
  • خواباندن کودک روی شکم
ماساژ، بهترین ورزش نوزاد یک ماهه

بازی برای هیجانات اجتماعی – شناخت احساسات و کنترل هیجانات

انواع بازی با نوزاد یک ماهه که برای شناخت احساسات به کودکان وجود دارد به طور کلی بسیار انتزاعی هستند. شناسایی احساسات، به ویژه به نوزادان یک ماهه، می‌تواند کار دشواری باشد. در حقیقت هیجانات اجتماعی به عنوان توانایی تشخیص و کنترل احساسات اعم از احساسات مثبت و منفی و پاسخگویی با رفتارهای مناسب در محیط‌های اجتماعی مختلف تعریف می‌شود.

کودکان این مهارت‌ها را با تماشای واکنش افراد اطراف خود و نشان دادن رفتارهای ثابت در موقعیت‌های خاص توسعه می‌دهند. مطالعات نشان داده‌اند که بازی‌ها به طور موفقیت‌آمیزی به یادگیری اجتماعی و عاطفی در کودکان کمک می‌کند. این دو فرآیند یعنی یادگیری اجتماعی و عاطفی برای تنظیم هیجان حیاتی هستند.

انواع اسباب بازی نوزاد یک ماه

اگر کودک یک ماهه در خانه دارید، در اینجا لیستی از بهترین اسباب بازی نوزاد یک ماهه وجود دارد تا به شما در انتخاب اسباب‌بازی مناسب کمک کند. کودک یک ماهه در حال حاضر هوشیار است و شنوایی کاملاً بالغی دارد شاید به همین دلیل است که با شنیدن هر صدای جدیدی گریه می‌کند یا به راحتی از خواب بیدار می‌شود.

 بنابراین، شما برای بازی با نوزاد یک ماهه خود به اسباب‌بازی‌های رنگارنگ و محرک نیاز دارید تا توجه کودکتان را جلب و به رشد حواس او کمک کنید. از اسباب‌بازی‌های موسیقی گرفته تا اسباب‌بازی‌های آویزان یا اسباب‌بازی‌های موزیکال که توجه او را جلب می‌کند همه می‌تواند برای کودکان در یک ماهگی مفید باشند. اما، با وجود اسباب‌بازی برای نوزاد یک‌ماهه، برای والدین جدید می‌تواند دشوار باشد که بدانند چه فعالیت‌هایی را با نوزادان تازه متولد شده انجام دهند و چه نوع اسباب‌بازی‌هایی بیشترین کمک را به رشد او می‌کنند.

 انواع اسباب بازی برای نوزاد یک ماه عبارت‌اند از:

  • اسباب بازی‌های موزیکال یا آویزان: این اسباب بازی توانایی‌های حل مسئله مانند مرتب‌سازی اشکال یا تطبیق رنگ‌ها را تقویت می‌کنند و نوزادان با کاوش اشیاء با چشم، دست و دهان خود یاد می‌گیرند.
  • اسباب‌بازی‌های نرم؛ مانند عروسک: این اسباب بازی برای هنگام خواب یا شیر خوردن کودک نیز مناسب است.

در نهایت والدین باید به یاد داشته باشند که در طول ماه‌های اول به فرزندان خود اسباب بازی‌های متنوعی ارائه دهند؛ زیرا این به ایجاد مهارت‌های شناختی ضروری مانند ماندگاری اشیا کمک می‌کند.

مزایای بازی با کودک یک ماهه؛ اولین بازی‌های نوزادی در یک‌ماهگی چیست؟

بازی با نوزاد یک ماهه در یادگیری و رشد نوزاد نقش اساسی دارد. وقتی کودک شما بازی می‌کند، انواع روش‌ها برای یادگیری در اختیار او قرار می‌گیرد. بازی با نوزادان در یک ماهگی همچنین باعث ایجاد اعتماد به نفس، احساس دوست داشتن و شادی و اطمینان در کودک می‌شود.

اگر با نمودارهای رشدی آشنا باشید، حتماً می‌دانید که بیشترین رشد نوزادان در طول ماه‌های اول زندگی است و پایه بسیاری از مهارت‌های شناختی، عاطفی و اجتماعی نیز در این زمان در حال شکل‌گیری هستند. از طریق بازی با نوزاد یک ماهه، کودک شما مهارت‌های اساسی زندگی و هم چنین تعامل کردن با دیگران و خلاقیت را کشف می‌کند.

به این نکته دقت کنید که هنگام بازی با نوزاد 1 ماهه او می‌تواند برخی واکنش‌ها را نشان دهد، اما هنوز قادر به هماهنگی بین آنچه می‌بیند و استفاده از دستان خود نیست. یادگیری این توانایی حیاتی با بازی، علاوه بر رشد ذهنی، رشد جسمی فرزند شما را تحریک می‌کند. برای همین آموزش بازی با نوزاد یک ماهه بسیار مهم است.

همچنین تقویت هماهنگی دست و چشم یکی از اولین مهارت‌هایی است که کودک شما برای تعامل واقعی و دستکاری دنیای اطراف به آن نیاز دارد و شما می‌توانید از طریق بازی این مهارت را به او آموزش دهید. به علاوه، این هماهنگی بین دست و چشم به آن‌ها کمک می‌کند تا اعتماد به نفس و استقلالی را که برای یادگیری و رشد به آن نیاز دارند، توسعه دهند. توانایی کودک شما در تسلط بر هماهنگی دست و چشم اولین قدم او برای تغذیه و لباس پوشیدن، تمرین مهارت‌های مهم زندگی مانند نوشتن و دستیابی به تعادل و هماهنگی است.

سؤالات متداول

بهترین بازی برای نوزاد یک ماهه چیست؟

بهترین اسباب بازی برای کودک یک ماهه والدین هستند. در این سن کودک در حال شناخت اطراف است و والدین و چهره آن‌ها مهم‌ترین چیزی است که کودک را در این سن سرگرم می‌کند

فواید بازی با نوزاد یک ماهه چیست؟

بازی با نوزاد یک ماهه به کودک کمک می‌کند تا رشد شناختی بهتری را تجربه کند و شروع به یادگیری مهارت‌های ضروری کند.

25 مقاله

درباره نویسنده
کارشناس روانشناسی
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
استاندارهای رشد فرزندبازی و هوش

بازی با نوزاد دو ماهه؛ روش و انواع بازی ها