معرفی کارآفرین نوجوان

زندگی نامه کارآفرین نوجوان Hart Main سازنده شمع با رایحه مردانه

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

برخی از کودکان دوست دارند  با دستان کوچک خود در همان سن کم، کار کنند، و یاد بگیرند که چگونه چیزهایی را خودشان بسازند و ایده‌های ذهنشان را حقیقی کنند. اگرچه آنها هیچ تجربه‌ای در مورد آن ندارند و در نگاه اول برای آنها کار بسیار پیچیده‌ای باشد، ولی حداقل از این طریق آنها در حال یادگیری و خلق کاردستی و یا اثر جدید هستند و در نهایت این شانس را دارند که چیزهایی را بسازند که به آنها افتخار کنند که این امر می‌تواند منجر به افزایش  اعتمادبه‌نفس بیشتر در کودکان شود.

داستان کارآفرین 13 ساله هارت مین

هارت مین نوجوان ۱۳ساله زمانی که خواهرش را در مورد شمع‌هایی با «بوی دخترانه» که برای جمع‌آوری کمک مالی در مدرسه می‌فروخت، اذیت می‌کرد، ایده جالبی به ذهنش خطور کرد.

در آن زمان مین با همکاری  مادرش  ایده ساخت و طراحی شمع با رایحه مردانه را طراحی کردند و برای شروع کار مین تمام  پس‌انداز خود را که به ارزش 100 دلار بود، در راستای خرید لوازم اولیه برای ساخت شمع خرج کرد. پس از گذشت مدتی  پدر و مادرش برای کمک به هزینه‌های وی 200 دلار به او قرض دادند و در نهایت همه اعضای خانواده به کمک هم شروع به راه‌اندازی یک کسب کار خانگی کردند و با هم روی توسعه ساخت شمع‌ها کار کردند و جالب است که از نوامبر 2010 تا بهار 2011، به کمک هم توانستند  20000 شمع بسازند و به فروش برسانند.

به دلیل فضای کم موجود در خانه، ساخت شمع‌ها شرایط سختی را برای تمام اعضای خانواده ایجاد کرده بود. به‌طوری‌که هارت مین  در وصف آن  این‌گونه بیان می‌کند به یاد می‌آورد که هر جا که قدم می‌گذاشتیم، انبوهی از قوطی‌ها و شمع‌ها ساخته شده وجود داشت و حتی شرایط به‌قدری برای من و خانواده‌ام سخت شده بود که شما حتی نمی‌توانستید که  صبح برای خوردن وعده  صبحانه به خانه ما  بیایید، زیرا جایی برای نشستن نبود.

در بهار 2011،  فرایند تولید شمع از آشپزخانه خانه مین  به فضای انبار اجاره شده، منتقل شد و بعد از آن  پنج کارمند برای کمک به ساختن شمع‌ها به مجموعه مین اضافه شد و در نهایت در ژانویه 2014 خط تولید شمع با رایحه مردانه تحت عنوان Man Cans در شهر لیبستون ایالت متحده آمریکا به تولید کامل رسید.

در ابتدای مسیر مین هیچ‌وقت تصور نمی‌کرد که کسب کار او بتواند تا این حد توسعه پیدا کند و جالب است  که تنها انگیزه او از راه‌اندازی این کسب کار به‌دست‌آوردن پول کافی برای خرید دوچرخه موردعلاقه‌اش بود. اما فروش محصولات Man Cans بسیار سریع‌تر از آنچه او تصور می‌کرد گسترش یافت و محصولات وی در حدود 150 فروشگاه در سراسر کشور توزیع شدند به‌طوری‌که  فروش سالانه آنها به  200000 در سال رسید. هارت مین علی‌رغم سن پایینی که داشت همچنان با سخت‌کوشی بسیار به اداره تجارت خود می‌پرداخت و برای اداره شرکت خود بسیار هوشمندانه عمل می‌کرد و با کارمندان خود رفتار به‌شدت صمیمی دارد و نسبت به حل مشکلات شرکت خود بسیار متعهد است.             

مین در ساخت شمع‌هایش از قوطی‌های کنسرو به‌جای قوطی‌های شیشه‌ای استفاده می‌کند  و شاید جالب به نظر برسد که یکی از اهداف وی از ساخت شمع در درون قوطی‌های کنسرو این هست که بخشی از درآمد کسب شده از آن را  به آشپزخانه و پناهگاه‌های بی‌خانمان اهدا کند و حتی در آن بازه زمانی توانست 9000 قوطی کنسرو به همراه 30000 دلار به‌عنوان هدیه به پناهگاه‌های بی‌خانمان کمک کند.

hart mmain

یکی از دلایل مهمی که هارت مین با وجود سن کمش تا این حد کارآفرین موفقی بود این بوده است که شجاعانه ایده ذهنی خود را به واقعیت تبدیل کرده است. شمع‌های معطر مردانه می‌توانست تنها به‌عنوان یک ایده در ذهن او باقی بمانند، اما او این مفهوم دیوانه‌کننده را دنبال کرد و تجارت خود یعنی Man Cans خلق کرد.

جالب است که مین همچنین توانست بعد از مدتی اشتیاق به آموزش کارآفرینی و تجارت به بچه‌ها را در خود کشف کند و به همراه پدرش (گریک) کتاب one candle one meal را نوشتند که این کتاب شامل درس‌های کسب‌وکار است که مین به‌عنوان یک کارآفرین آموخته است و قصد دارد به نوجوانان هم سن سال خود و یا چه‌بسا بزرگسالان یاد بدهد.

مین می‌گوید: «من بسیار خجالتی بودم، اما داشتن یک کسب‌وکار به من کمک کرد تا از منطقه امن خود خارج شوم، و نسبت به خودم و کاری که توانسته‌ام انجام دهم، اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشم. به‌طوری‌که من گاهی برای صحبت در ارتباط با کتابم و تجربه‌هایم  برای 400 یا 500 دانش‌آموز در مدارس مختلف صحبت می‌کنم.  من به‌شدت مشتاق هستم تا با چالش بعدی در زندگی‌ام روبه‌رو شوم چرا که شخصیت من حتی با  وجود سن کم طوری است که دوست دارم  مسئولیت‌های بیشتری را داشته باشم و متوجه شوم که همه چیز چگونه کار می‌کند و یکی از مهم‌ترین تجربه‌های مورد علاقه‌ام که از به اشتراک گذاشتن آن با بچه‌ها لذت می‌برم این است که هیچ‌وقت  خود را تحت هیچ شرایطی  محدود نکنند یا چنین تصوری را نداشته باشند که به دلیل این که خیلی جوان هستند نمی‌توانند در جایگاه خود تفاوتی ایجاد کنند.

مهم‌ترین درس‌های کسب‌وکار از هارت مین

هارت مین معتقد است اولین قدم برای انجام هر کار جدیدی شروع جسورانه است او به‌گونه‌ای به کارآفرینی و نوآوری نگاه می‌کند که می‌تواند برای سایر کارآفرینان بسیار  الهام‌بخش باشد. وی کوچک‌ترین شکاف یک بازار را دید و از آن به چشم یک فرصت برای خود استفاده کرد. این دیدگاهی است که من معتقدم کارآفرینان بیشتری باید از آن استفاده کنند: رؤیاها، ایده‌ها یا پروژه‌های ما هرچه باشد، اگر مانند بذری آنها را بکاریم، ثمره‌ای بزرگ‌تر از آن چیزی که می‌توانیم تصور کنیم به دست می‌آید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *