اختلالات کودکاناختلالات نوجوان

اختلال شخصیت مرزی در کودکان و نوجوانان چیست؟

اختلال شخصیت مرزی (BPD) نوعی اختلال خلقی در نحوه تعامل فرد با دیگران است. این شایع ترین اختلال شخصیتی شناخته شده است. به طور کلی، فردی که دارای اختلال شخصیت است، از نظر نحوه تفکر، درک، احساس یا ارتباط با دیگران با یک فرد معمولی تفاوت های چشمگیری خواهد داشت.

ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکانآموزش و تربیت نوجوان

ده مهارت ضروری زندگی کودکان از نگاه یونسکو

آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان و نوجوانان، به آن‌ها کمک می‌کند در مورد حوزه‌های مختلف زندگی خود، از جمله سلامت، روابط بین‌فردی، خانواده، همسالان، انتخاب شغل و غیره، بتوانند دانش، نگرش‌ها و ارزش‌های خود را به رفتار سازنده تبدیل کنند
ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکانآموزش و تربیت نوجوان

استرس در کودکان و مهارت کنترل آن

استرس در کودکان مانند یک نیرو محرکه است که کودک را به یادگیری و تمرین مطالب درسی و یا نوجوان را به مطالعه برای امتحان سوق می‌دهد. اما تأثیر استرس مزمن و بلندمدت در زندگی کودک متفاوت است چراکه این نوع استرس در ایجاد انواع اختلالات ذهنی و بیماری‌های جسمی نقش دارد.
ادامه مطلب
آموزش و تربیت نوجوان

بولت ژورنال یا دفتر زمان چیست و شیوه برنامه ریزی با آن چگونه است

برنامه ریزی به روش بولت ژورنال یک روش بسیار پر بازده اما مخفی برای برنامه‌ ریزی است که به شما کمک می‌کند تا اهداف و کارهای خود را برای روزها، هفته‌ها و ماه‌ های آینده مدیریت کنید. اگر یکی از دفترهای بولت ژورنال را داشته باشید، دیگر نگران فکرها و ایده‌ هایی که در ذهنتان است و یا برنامه‌ هایی که فراموش می‌کنید، نخواهید داشت.
ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکانآموزش و تربیت نوجوان

با دزدی در نوجوانان چگونه برخورد کنیم؟

یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها برای والدین نحوه برخورد و واکنش آن‌ها نسبت به رفتار دزدی در فرزندشان است. در ادامه برخی راهکارهایی که والدین می‌بایست در قبال فرزندشان به کار بگیرند را باهم بررسی خواهیم کرد
ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکانآموزش و تربیت نوجوان

مراحل رشد جنسی از کودکی تا نوجوانی

هر نوزادی با توانایی‌های بسیار محدودی به دنیا می‌آید و برای رشد و پرورش احتیاج به محیطی غنی دارد. نظریه مراحل رشد روانی-جنسی زیگموند فروید چگونگی رشد شخصیت طی دوران کودکی و نوجوانی را به خوبی توصیف می کند. طبق این نظریه تجربیات اوایل زندگی نقش زیادی در رشد شخصیت و زندگی فرد دارند. در ادامه به بررسی کامل آن می پردازیم
ادامه مطلب
سلامت نوجوان

اعتیاد نوجوانان به سیگار؛ دلایل و راههای جلوگیری از آن

طبق بررسی های انجام شده مصرف سیگار در نوجوانان، بیشتر جنبه خود نمایی دارد و کم کم برای کسب لذت صورت می گیرد. غافل از اینکه استعمال سیگار تا قبل از بیست سالگی یعنی درست در بحرانی ترین سنین نوجوانی، به این علت که این دوران زمان شخصیت سازی اوست و هر تجربه ای را تا آخر عمر الگوی راه خود قرار می دهد، بسیار خطرناک است در این مقاله از علل تا راههای تشخیص اعتیاد نوجوانان به دخانیات به ویژه سیگار را بررسی خواهیم کرد.
ادامه مطلب
اختلالات نوجوان

کمال گرایی نوجوانان و 8 راهکار مقابله با آن

کمال گرایی خصلتی است که در آن افراد برای خود استانداردهای بسیار بالایی تعیین می‌کنند. آن‌ها برای طی کردن هر مسیر بهترین اهداف را در نظر می‌گیرند و به زبان ساده‌تر هرگز به کم قانع نیستند در بسیاری از نوجوانان این اختلال قابل رویت است، این مقاله به بررسی علل تا راهکارهای درمانی این اختلال خواهد پرداخت.
ادامه مطلب
اختلالات نوجوان

7 نکته کلیدی مدیریت اضطراب امتحان در نوجوانان

بسیاری از نوجوانان قبل از امتحان ممکن است دچار اضطراب ‌شوند. و این وضعیت ممکن است با حالت های مختلف نشان داده شود . با این حال، وقتی این پریشانی به قدری زیاد شود که عملکرد در امتحان را مختل کند، به عنوان اضطراب امتحان شناخته می‌شود. در ادامه به بررسی علل تا درمان اختلال اضطراب امتحان در نوجوانان خواهیم پرداخت.
ادامه مطلب
آموزش و تربیت نوجوان

مهم ترین علل اعتیاد در نوجوانان را بشناسید

نوجوانی دوره مهمی هست و یکی از خصوصیات این دوره اینست که نوجوانان دوست دارند چیزهای جدید رو تجربه کنند، کشف کنند و ممکن است کارهایی رو انجام بدهند که خطرناک است و به سمت افرادی بروند که آن ها رو به سمت اعتیاد بکشاند. دراین مقاله قصد داریم از علل ابتلا به این بیماری در نوجوانان تا راهکارهای درمانی آن را بررسی کنیم.
ادامه مطلب