تغذیه و سلامت نوزاد

مراقبت از بند ناف نوزاد و راه‌های پیشگیری از عفونت آن

مراقبت از بند ناف نوزاد، یکی از موارد اصلی مراقبت اولیه از نوزاد است و بدون داشتن اطلاعات زمینه‌ای دربارۀ این عضو ممکن است در فرایند مراقبت از بند ناف نوزادتان با مشکل مواجه شوید. در ادامه این مطلب به بررسی اطلاعات جامع تری از بند ناف نوزادان خواهیم پرداخت

ادامه مطلب
تغذیه و سلامت نوزاد

بهترین سن مناسب ختنه نوزاد و روش های مراقبت پس از آن

ختنه عملی است که طی آن پوست پوشانندهٔ سر آلت تناسلی کودک پسر یا همان پوست ختنه‌گاه با یکی از تکنیک‌های موجود توسط پزشک کودک برداشته می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم با فرایند و سن مناسب ختنه در نوزادان و نکات مراقبتی پس از ختنۀ نوزاد پسرصحبت کنیم.
ادامه مطلب
تغذیه و سلامت نوزاد

میلیا در نوزادان چیست؟ | نشانه ها و مهم ترین راهکارهای موثر درمانی برای آن

عارضه میلیا برجستگی‌های مرواریدی شکلی است که شبیه به جوش‌های سرسفید است. کیست میلیا در سنین مختلف بسیار رایج است. برای درمان میلیا در سنین مختلف بهتر است ابتدا علت ایجاد آن را پیدا و ریشه‌کن کنید .و سپس در راستای درمان آن اقدام کنید
ادامه مطلب
تغذیه و سلامت نوزاد

کولیک نوزاد و راه های درمان آن

کولیک نوزاد یا قولنج نوزاد دوره‌های خاص گریه است که نوزادان مبتلا به کولیک ، سالم هستند، به‌خوبی غذا می‌خورند، رشد می‌کنند اما بیش از سه ساعت در روز و بیش از سه روز در هفته دچار حملات گریه‌های آرامش ناپذیر می‌شوند.
ادامه مطلب
تغذیه و سلامت نوزاد

برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان نوزاد یک بیماری شایع و بی خطر است که جای نگرانی نیست و به راحتی قابل درمان است. یک نوع عفونت قارچی است که معمولا به صورت لکه یا زخم هایی با شکل نامنظم سفید یا زردرنگ دهان کودک شما را می پوشاند واغلب روی لثه، زبان، سقف دهان یا روی کونه ها ظاهر می شود.
ادامه مطلب
تغذیه و سلامت نوزاد

چگونگی گرفتن آروغ نوزاد

گرفتن آروغ نوزاد از بدو تولد تا حدودأ شش ماهگی نوزاد نقش به سزایی در آرامش و حفظ سلامتی نوزاد دارد. دراین مقاله روش های صحیح و نکات مهم چگونگی گرفتن آروغ نوزاد بررسی شده است.
ادامه مطلب
تغذیه و سلامت نوزاد

علت، راه تشخیص و درمان رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد به شرایطی گفته می‌شود که مدت کوتاهی بعد از تغذیه محتوای معده به بیرون برگردانده می شود. معمولا با بزرگتر شدن نوزاد برطرف خواهد شد و تنها در صورتی غیرطبیعی است که بعد از ۱۸ ماهگی همچنان ادامه داشته باشد.
ادامه مطلب
تغذیه و سلامت نوزاد

دلایل گریه نوزاد و راهکار آرام نمودن آن

نکته کلیدی برای آرام کردن نوزادی که گریه می‌کند این است که در وهله اول بدانید چه مسئله‌ای باعث گریه او شده است. در این صورت، می‌توانید به رفع شدن علت گریه نوزاد و تسکین گریه او کمک کنید. بااین‌حال، در برخی شرایط ممکن است مشورت با پزشک نیز ضروری باشد.
ادامه مطلب
تغذیه و سلامت نوزاد

زردی یا یرقان نوزاد راه های تشخیص و درمان

زردی نوزاد یا یرقان بیماری‌ای است که معمولا نوزادان تازه‌متولدشده به آن مبتلا می‌شوند و درنتیجه آن دچار زردی پوست و چشم‌ها می‌شوند. این بیماری که در اثر بالا بودن سطح بیلی‌روبین اتفاق می‌افتد معمولا خطرناک نیست اما در موارد متوسط تا شدید نیاز به درمان‌هایی مثل فتوتراپی، تبادل خون و غیره دارد. در موارد زردی خفیف نیز برخی روش‌های درمان خانگی می‌توانند کمک‌کننده باشند.
ادامه مطلب