آموزش و تربیت کودکان

مهارت خودآگاهی در کودکان چیست؟

یکی از جنبه های مهم رشد انسان، رسیدن به خود آگاهی از طریق تجربه های زندگی است. خود آگاهی امری اکتسابی است که در طی آن فرد به درک کاملی از توانایی ها، خواسته ها، امیال، آرزوها و احساسات خود دسترسی می یابد.

ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکانبازی و هوش

آموزش مهارت‌ ارتباط موثر در کودکان همراه با معرفی بازی جهت تقویت آن

مهارت‌های ارتباطی در موفقیت کودکان در مدرسه، زندگی اجتماعی و آینده‌ی آن‌ها بسیار موثر است. به همین دلیل، لازم است والدین از همان سال‌های اول زندگی فرزندشان، آموزش مهارت‌های ارتباطی به او را شروع کنند و این کار را همزمان با رشد کودک ادامه دهند.
ادامه مطلب
سلامت کودکان

تاثیر حیوان خانگی بر کودکان؛ فواید و مضرات آن

عوامل زیادی بر رشد جسمی و عاطفی کودک تاثیر گذار هستند.یکی از آنها داشتن حیوان خانگی کودک است.در این متن شما را با فواید و معایب داشتن حیوان خانگی،اثرات داشتن حیوان خانگی روی کودکان از نظر رشدجسمی، روانی و هوش آنها آشنا خواهد کرد.
ادامه مطلب
اختلالات کودکاناختلالات نوجوان

اختلال شخصیت مرزی در کودکان و نوجوانان چیست؟

اختلال شخصیت مرزی (BPD) نوعی اختلال خلقی در نحوه تعامل فرد با دیگران است. این شایع ترین اختلال شخصیتی شناخته شده است. به طور کلی، فردی که دارای اختلال شخصیت است، از نظر نحوه تفکر، درک، احساس یا ارتباط با دیگران با یک فرد معمولی تفاوت های چشمگیری خواهد داشت.
ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکان

انواع سواد از نظر یونسکو و بررسی شاخه‌های مختلف آن

به طور خلاصه و طبق تعریف یونسکو، باسواد کسی است که بتواند از خوانده ها و دانسته های خود تغییری در زندگی خود ایجاد کند آشنایی با انواع سواد به افراد کمک می‌کند تا همه جنبه‌های زندگی خود را به‌طور مساوی رشد و توسعه دهند. بدین ترتیب فرد می‌تواند در زندگی اجتماعی و فردی خود موفق شود و مشکلات خود را به‌طور مؤثر حل کند
ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکان

اصول تربیت فرزند با استفاده از اثر پیگمالیون

اثر پیگمالیون یا اثر روزنتا، پدیده‌ای است که طی آن، انسان‌ها رفتارشان را با انتظارات و توقعات دیگران تطبیق می‌دهند تا این تصورات را برآورده کنند. در ادامه به بررسی اثر پیگمالیون در تربیت و تعلیم کودکان خواهیم پرداخت.
ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکانآموزش و تربیت نوجوان

مهارت‌های ده‌گانه زندگی که افراد باید در سنین کودکی بیاموزند

آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان و نوجوانان، به آن‌ها کمک می‌کند در مورد حوزه‌های مختلف زندگی خود، از جمله سلامت، روابط بین‌فردی، خانواده، همسالان، انتخاب شغل و غیره، بتوانند دانش، نگرش‌ها و ارزش‌های خود را به رفتار سازنده تبدیل کنند
ادامه مطلب
آموزش و تربیت کودکان

هوم اسکولینگ یا تحصیل در خانه چیست؟

مدرسه در منزل یا آموزش در خانه عبارت است از آموزش به کودکان که در داخل خانه صورت می‌گیرد. این آموزش غالباً توسط والدین یا معلم خصوصی انجام می‌شود در ادامه به برسی کامل موضوع مدرسه در منزل خواهیم برداخت
ادامه مطلب
اختلالات کودکان

اختلال نوشتن در کودکان یا دیسگرافیا؛ نقش خانواده یا معلمان در جهت رفع آن

همه بچه‌های کوچک هنگام نوشتن یا ادای حق مطلب از طریق نوشتار مشکل دارند. اما اگر دست‌خط کودک شما به طور دائمی ناخوانا یا نامشخص باشد و مدام در دیکته دچار افت یادگیری باشد، مشکل ممکن است ناشی از اختلال یادگیری به نام اختلال نوشتار یا دیسگرافی باشد.
ادامه مطلب