هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر

زمان تقریبی مطالعه: 18 دقیقه

وقتی واژه هوش را می‌شنوید ممکن است بلافاصله مفهوم تست IQ به ذهنتان برسد. هوش اغلب به‌عنوان پتانسیل ذهنی، چیزی که با آن متولد شده‌ایم، چیزی که اندازه‌گیری می‌شود و ظرفیت تغییر ما تعریف می‌شود. بااین‌حال، در سال‌های اخیر، دیدگاه‌های دیگری در مورد هوش ظاهر شده است. یکی از این دیدگاه‌ها نظریه هوش‌های چندگانه است که توسط هاوارد گاردنر مطرح شده است. گاردنر بر اساس نظریه خود، یک تست هوش را ابداع کرده است که در این تست ابعاد مختلفی از هوش مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر شما به عنوان والد به فکر پیدا کردن استعداد و هوش فرزندتان هستید و می‌خواهید با تست گاردنر کودکان آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

تست گاردنر کودکان چیست؟

اولین‌بار یک روان‌شناس به نام هاوارد گاردنر، نظریه هوش چندگانه را در سال 1983 ارائه داد. ازنظر او، هوش یک واحد اندازه‌گیری نیست و در عوض، چندگانه است. برای بسیاری از افراد این نظری منطقی است. بیشتر افراد بر همه موضوعات مسلط نیستند. درحالی‌که برخی افراد در ریاضیات نابغه هستند، ممکن است هرگز در هنر خوب نباشند. این بدین معنی است که وقتی در یک موضوع خوب نیستید به این معنی نیست که باهوش نیستید.

گاردنر مطرح می‌کند که انسان‌ها دارای نه نوع هوش هستند و اگر سؤال شما این است که تست گاردنر چیست لازم است بدانید که در این تست، هوش‌های نه‌گانه سنجیده می‌شوند. گاردنر و بسیاری از روان‌شناس‌های دیگر، حتی بر این باورند که انواع هوش از این تعداد هم بیشتر است. برای آشنایی با انواع هوش‌های گاردنر شما می‌توانید مقاله هوش گاردنر یا مقاله‌‌های مجزایی که در مورد هر یک از این هوش‌ها در سایت قرار گرفته است را مطالعه کنید. در ادامه نیز انواع هوش‌هایی که در تست گاردنر کودکان اندازه‌گیری می‌شوند به‌صورت مختصر معرفی شده‌اند.

هوش موسیقیایی

فردی که هوش موسیقیایی بالایی در تست گاردنر دارد ممکن است بتواند آواز بخواند، موسیقی بنوازد، موسیقی بخواند، نت و حالت یک آهنگ را تشخیص دهد و غیره.

بررسی هوش موسیقیایی در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش دیداری فضایی

این نوع هوش در تست گاردنر با توانایی شما در ترسیم یک تصویر در ذهنتان ارتباط دارد. برای مثال، نویسندگان داستان‌های پرفروش ممکن است از قضاوت فضایی عالی‌ای برخوردار باشند، زیرا آن‌ها می‌توانند در ذهن خود تصویری را ترسیم کنند و سپس آن را بر روی کاغذ منتقل کنند. افراد با هوش دیداری-فضایی قوی از توانایی استدلال فضایی و تجسم ذهنی قوی برخوردارند. نسبت به محیط اطرافشان هشیار و آگاه هستند. توانایی نقشه‌خوانی، مسیریابی، کار با نمودارها و تصاویر و… آن‌ها قوی است.

بررسی هوش دیداری - فضایی در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش کلامی زبانی

کسانی که هوش کلامی زبانی بالایی دارند در ارتباط با کلمات، عملکرد بسیار خوبی دارند. معمولاً هر نویسنده‌ای هوش کلامی زبانی بالایی دارد. نویسنده‌ها می‌دانند که در زمان مناسب از چه کلماتی استفاده کنند و همچنین، آن‌ها می‌توانند کلمات زیادی را حفظ کنند. توانایی یادگیری زبان‌های جدید، استفاده مؤثر از کلمات، داستان‌پردازی و قصه‌گویی، به خاطر سپردن اطلاعات، سخنرانی و نویسندگی معمولاً جزو نقاط قوت این افراد برشمرده می‌شود.

بررسی هوش کلامی - فضایی در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش منطقی ریاضی

این هوش فراتر از خوب بودن در ریاضیات است. افرادی که از مهارت‌های تفکر انتقادی، منطق و استدلال خوبی برخوردار هستند، هوش منطقی ریاضی بالایی دارند. افراد با هوش منطقی-ریاضی قوی توانایی تحلیل عقلانی مسائل، حل مسئله خردمندانه، بررسی و الگویابی، انجام عملیات‌های پیچیده محاسباتی و انجام کارهای پژوهشی و آماری را دارند.

بررسی هوش منطقی - ریاضی  در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش بدنی حرکتی

افرادی که هوش بدنی حرکتی بالایی دارند در هر کار فیزیکی عالی هستند؛ فرز و چابک اند و هماهنگی دیداری حرکتی در آن‌ها قوی است. اگرچه یک فوق ستاره ورزشی در این بعد هوشی نمره بسیار بالایی به دست می‌آورد. همچنین، اگر در کارکردن با اشیاء، رقصیدن یا حتی بازیگری عالی هستید احتمالاً هوش بدنی حرکتی بالایی دارید.

بررسی هوش بدنی - حرکتی ریاضی  در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش میان‌فردی

یکی از هوش‌هایی که در تست گاردنر کودکان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد هوش میان فردی است. افرادی که هوش میان‌فردی بالایی دارند افرادی هستند که می‌توانند به‌خوبی کار گروهی انجام دهند و حالت‌ها و احساسات دیگران را تشخیص دهند. هوش میان‌فردی در چهره‌های سرشناس، معلم‌ها، فروشنده‌ها، روان‌شناس‌ها، مشاورها، مددکارهای اجتماعی و هر فرد دیگری که باید با دیگران سروکار داشته باشد بالاست.

کودکانی که هوش میان فردی بالایی دارند هوش هیجانی در آنان تقویت شده است.

بررسی هوش میان فردی در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش درون‌فردی

افرادی که هوش درون‌فردی بالایی در تست گاردنر آنلاین دارند نسبت به خود از هشیاری و آگاهی زیادی برخوردارند. آن‌ها می‌توانند به‌خوبی نقاط ضعف خود را تشخیص دهند، می‌دانند که در موقعیت‌های مختلف چگونه واکنش نشان می‌دهند و در مورد کارهایی که انجام می‌دهند فکر می‌کنند.

بررسی هوش درون فردی در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش طبیعت‌گرا

کودکی که امتیاز هوش طبیعت‌گرای بالایی در تست گاردنر کودکان کسب می‌کند در هر موقعیتی که با طبیعت ارتباط داشته باشد عملکرد خوبی دارد. برای مثال، او می‌تواند در آینده به محیط‌بان، گیاه‌شناس و کشاورز ماهری شود. این افراد نسبت به تغییرات محیطی بسیار آگاه و حساس اند.

بررسی هوش طبیعتگرا در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش وجودی

هوش وجودی شامل توانایی افراد برای استفاده از ارزش‌های جمعی و شهود برای درک دیگران و دنیای اطراف است. افرادی که هوش وجودی بالایی دارند معمولاً می‌توانند مسائل را از دیدگاه بزرگ‌تری ببینند.

بررسی هوش وجودی در کودکان به وسیله تست هوش گاردنر

هوش اخلاقی

این نوع هوش مربوط به درک قواعد اخلاقی، قضاوت در دوراهی‌های اخلاقی، انسانیت و درک و توجه به معنا و ارزش زندگی است.

دو هوش وجودی و اخلاقی در اولین نسخه از نظریه هوش‌های چندگانه گاردنر وجود نداشتند و در سال 2009 در نسخه بازنگری شده، به این نظریه افزوده شدند. سنجش این دو نوع هوش برخلاف سایر انواع هوش، با چالش‌های بیشتری روبرو است؛ چراکه قضاوت درباره مفاهیم انتزاعی مانند اخلاق و ارزش‌ها و مسائل فلسفی دشوار است. این مفاهیم معمولاً حالت نسبی دارند و درباره آنها نمی‌توان به صورت قطعی و با تفکر صفر و صدی قضاوت کرد.

تست هوش گاردنر چه مزایایی دارد؟

متأسفانه در بیشتر محیط‌های تحصیلی بر توسعه هوش منطقی و هوش زبانی تأکید می‌شود. اگرچه بسیاری از افراد در این زمینه‌ها عملکرد خوبی دارند اما برخی از افراد این‌گونه نیستند. درواقع، بر اساس نظریه گاردنر و تست هوش چندگانه گاردنر، می‌توان با استفاده از روش‌ها، تمرین‌ها و فعالیت‌های مختلف، موضوعات مختلف را به‌صورت مؤثرتری به افراد آموزش داد.

نتایج تست گاردنر به شما کمک می‌کند یادگیری خود را مدیریت کنید و از سوی دیگر، برای ارزش‌های فردی خود قائل شوید. ازنظر گاردنر، یادگیری یک فرایند اجتماعی و روانی است و افراد چه بزرگسالان و چه کودکان با استفاده از این تست درک می‌کنند که چگونه باهوش هستند. در این صورت، اعتمادبه‌نفس افراد نیز افزایش می‌یابد و به خودباوری می‌رسند. از سوی دیگر، از طریق نتایج تست هوش گاردنر بزرگسالان و کودکان می‌توان تیم‌های کارآمدتری تشکیل داد و در این گروه‌ها، افراد را به صورتی انتخاب کرد که ازنظر هوشی مکمل یکدیگر باشند.

در مقیاس کلان‌تر نیز نظریه هوش گاردنر، تحولی عظیم در نگاه به سنجش هوش افراد ایجاد کرد. این دیدگاه با به چالش کشیدن سیستم آموزش و سنجش سنتی که تمامی دانش‌آموزان را با معیار یکسانی مورد ارزیابی قرار می‌دهد، به این موضوع تأکید می‌کند که کودکان در استعدادها و سبک‌های یادگیری و علائقشان تفاوت دارند و هریک به نوعی منحصربه‌فرد هستند. امید است در آینده نزدیک، با تأکید بیشتر بر این تفاوت‌ها برنامه‌ریزی آموزشی تحولات بنیادینی داشته باشد.

تست هوش گاردنر چه مزایایی دارد

اهمیت استفاده از تست گاردنر کودکان

انواع تست استعداد یابی کودکان آنلاین وجود دارد که می تواند به شما در پیدا کردن استعداد کودکانتان کمک کند. از این میان تست گاردنر برای کودکان بسیار شناخته شده و مفید است. تست گاردنر کودکان به شما کمک می‌کند که نقاط قوت فرزند خود را شناسایی کنید و متوجه شوید که با چه سبک یادگیری می‌توانید بهتر بیاموزید و از سوی دیگر، نقاط ضعف خود را بهبود ببخشید. درواقع، تست هوش گاردنر برای کودکان و بزرگسالان می‌تواند نشان‌دهنده سبک‌های یادگیری ترجیحی و همچنین سبک‌های رفتاری و کاری و نقاط قوت طبیعی آن‌ها باشد. این امر چه در شرایط کاری و چه در شرایط تحصیلی می‌تواند بسیار مفید باشد و به افراد کمک کند که عملکرد شغلی یا تحصیلی خود را بهبود ببخشند؛ بنابراین، تست هوش گاردنر برای نوجوانان در انتخاب رشته فرزندتان نیز مفید است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با انجام تست هوش گاردنر برای کودکان رایگان در این سایت، از این فرصت استفاده کنید تا به شناخت بهتری از استعدادها و نقاط قوت و ضعف فرزندتان برسید.

تست گاردنر رایگان برای کودکان

تست هوش گاردنر چگونه تفسیر می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم تست هوش چندگانه گاردنر دارای هشت مؤلفه است. این  هشت مؤلفه به ترتیب عبارتند از:

هوش کلامی، منطقی-ریاضی، فضایی، موسیقیایی، بدنی-جنبشی، بین فردی، درون‌فردی و طبیعت گرایانه

این آزمون شامل هشتاد گویه است. بدین ترتیب هر ده گویه مختص به اندازه‌گیری یکی از هشت نوع هوش گاردنر هستند.

تفسیر هوش گاردنر بر اساس نمرات آن در یک طیف لیکرت پنج درجه‌ای بر اساس نمره‌دهی زیر صورت می‌گیرد:

خیلی کم = 1

کم = 2

متوسط= 3

زیاد=4

خیلی زیاد=5

آزمون‌دهندگان بر اساس میزان صحت هر گویه درباره خودشان به سؤالات پاسخ می‌دهند.

مجموع امتیاز هر مؤلفه هوش ده امتیاز و حداکثر پنجاه خواهد بود.

تفسیر هوش گاردنر بر اساس نمرات کسب شده در هر یک از انواع هوش، بر اساس زیر خواهد بود:

امتیاز 45 تا 50 = خیلی قوی

امتیاز 40 تا 45 = قوی

امتیاز 30 تا 40 = خوب

امتیاز 20 تا 30 = متوسط

امتیاز 0 تا 20 = ضعیف

اما قبل از هر چیز لازم است بدانید که هوش‌های چندگانه در تست گاردنر ازنظر اخلاقی خنثی هستند. این بدین معناست که هیچ یک از این هوش‌ها ذاتاً درست یا غلط نیستند. درواقع، نوع هوشی که هر فرد از آن برخوردار است هیچ نشانه یا بازتابی ندارد. از سوی دیگر، هر فرد از مجموعه‌ای از هوش‌ها برخوردار است و تنها از یک نوع یا سطح هوش برخوردار نیست. این امر برخلاف تصور رایجی است که امروزه افراد، سازمان‌ها و مدارس دارند.

گاردنر مطرح می‌کند که هوش یک بعد مقیاس‌پذیر از سبک و توانایی افراد نیست و این‌گونه نیست که یک فرد باهوش باشد و فردی دیگر باهوش نباشد. هوش از ترکیبی از توانایی‌ها تشکیل شده است که همه این توانایی‌ها در زندگی ارزشمند هستند. بااین‌حال، فردی وجود ندارد که در همه این انواع هوش‌ها خوب باشد. ایجاد این باور به افراد کمک می‌کند که خود را در هر شرایطی ارزشمند بدانند و به خودباور داشته باشند.

واقعیت این است که همه ما به طرق مختلف باهوش هستیم اما هر یک از ما در برخی از ابعاد هوش، توانایی بیشتری داریم. برای مثال، یک استاد دانشگاه ممکن است در هوش منطقی ریاضی و یکی دو مورد دیگر برجسته باشد اما فردی که هوش زبانی بالایی در تست گاردنر دارد ممکن است تبدیل به یک سخنور یا موسیقیدانی عالی شود.

گاردنر یکی از اولین کسانی بود که به ما آموخت که نباید افراد (به‌خصوص کودکان و افراد جوانی که تازه اول راه هستند) را بر اساس تعریفی دلخواه و محدود از هوش قضاوت کنیم و پرورش دهیم. در عوض، باید طیف وسیعی از قابلیت‌هایی که در زندگی و سازمان‌ها ارزشمند هستند را دوباره کشف کنیم و سپس بر اساس تست هوش گاردنر رایگان آنلاین به آن‌ها کمک کنیم که رشد کنند و پتانسیل‌های خود را برآورده سازند.

هوش گاردنر چه کمکی به والدین می‌کند؟

همه والدین می‌دانند که کودکان، توانایی‌ها و علایق منحصربه‌فردی دارند. یک کودک ممکن است عاشق رقصیدن و کتاب خواندن باشد اما در مقابل، کودکی دیگر ممکن است عاشق موسیقی و ریاضی باشد. این زیبایی انسان‌هاست که همه ما افرادی متفاوت و جالب هستیم. این در حالی است که ما تمایل داریم به بچه‌ها با ابزارهایی مانند تست IQ برچسب بزنیم.

برای مثال، وقتی می‌گوییم فرزندمان با دست‌هایش بهتر یاد می‌گیرد این واقعیت را نادیده می‌گیریم که همه کودکان از طریق روش‌های مختلف آموزشی، یاد می‌گیرند و این موضوع که آن‌ها چگونه بهتر یاد می‌گیرند می‌تواند باگذشت زمان تغییر کند. آنچه در این میان مهم است این است که به‌عنوان والدین سعی کنید تست گاردنر کودکان را برای فرزندتان در نظر بگیرید و از سوی دیگر، هوش‌های چندگانه را در او پرورش دهید.

لازم است بدانید در حال حاضر، تست هوش گاردنر برای کودکان رایگان نیز در دسترس است. از تست هوش گاردنر برای نوجوانان نیز می‌توان استفاده کرد. از سوی دیگر، روش‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند که هوش‌های چندگانه فرزندتان را بهبود ببخشید:

با کودکان وقت بگذرانید و ببینید آن‌ها چه چیزی دوست دارند.

به‌جای کارهایی که کودکان نمی‌توانند انجام دهند به نقاط قوت آن‌ها توجه کنید. تست هوش گاردنر کودکان به شما کمک می‌کند که نقاط قوت فرزندتان را درک کنید و از آن برای کمک به کودک در یادگیری و حل مشکلات استفاده کنید.

فرزندتان را به طرق مختلف در یادگیری درگیر کنید. برای مثال، اگر فرزندتان در نوشتن مقاله با مشکل مواجه است، اعتمادبه‌نفس او را با استفاده از مهارت‌های دیگری که می‌توانند در مهارت نوشتن او مؤثر باشند تقویت کنید. برای مثال، می‌توانید از کودک بخواهید آنچه نوشته است را بلند بخواند یا از او بخواهید آنچه یاد گرفته است را نقاشی کند.

انتظارات خود را معقول نگه دارید و اجازه دهید کودکتان با سرعت خودش رشد کند.

بدانید که هوش چندگانه در تست گاردنر ثابت نیست و ممکن است در طول زمان تغییر کند؛ بنابراین فرزندتان را در معرض تجربیات و فعالیت‌های مختلف قرار دهید.

برای همه انواع هوش‌ها ارزش قائل شوید و تنها بر یک یا دو مورد آن تأکید نکنید.

درنهایت، گاردنر این ایده که افراد باهوش قابل‌اندازه‌گیری متولد می‌شوند را به چالش کشید و در عوض مطرح کرد که حداقل نه هوش متفاوت وجود دارد که همه انسان‌ها از درجات مختلفی از هر یک از این هوش‌ها برخوردارند. او بر اساس نظریه‌ای که مطرح کرد تست گاردنر را طراحی کرد که در آن هوش‌های مختلف ازجمله هوش منطقی ریاضی، هوش زبانی، هوش موسیقیایی و غیره سنجیده می‌شود. این تست که امروزه در محیط‌های کاری و تحصیلی به‌شدت مورداستفاده قرار می‌گیرد، به افراد در انتخاب شغل و رشته کمک می‌کند و از سوی دیگر، به کودکان نیز کمک می‌کند که نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند و به‌صورت مؤثرتری یاد بگیرند؛ بنابراین، ما به شما انجام تست گاردنر رایگان را پیشنهاد می‌دهیم.

پیشنهاد گاردنر بر روش تدریس مربیان

گاردنر پیشنهاد می‌دهد هرآنچه را که می‌خواهید تدریس کنید با چندین روش مختلف طرح درس آماده کنید و در توصیف و انتقال صحیح مفاهیم و مطالب بر اساس نتایج تست گاردنر کودکان و متناسب با هوش‌های مختلف دانش‌آموزان و نیازهای آموزشی عمل کنید و تا جایی که امکان دارد تدریس خود را متنوع ارائه دهید و از دستورالعمل‌های خاص آموزشی از پیش تعیین شده پیروی نکنید.

گاردنر معتقد است اگر مربیان و معلمان برای تدریس یک موضوع علمی از روش‌های مختلف استفاده کنند هم باعث انتقال بهتر اطلاعات به دانش‌آموزان با سطح‌های مختلف هوشی می‌شود و هم اینکه اگر خود مربی بر موضوعی تسلط کافی نداشته باشد امکان بالابردن میزان تسلطش در مطالب آموزشی نیز ممکن می‌شود این کار همچنین به معلمان کمک کند تا دستورالعمل‌ها و روش‌های ارزیابی خود را افزایش دهند و یادگیری دانش‌آموزان را غنی‌تر سازند.

پیشنهاد گاردنر بر روش تدریس مربیان

مشاغل مناسب برای هر یک از هوش‌های گاردنر

با توجه به اینکه کدام یک از انواع هوش چندگانه گاردنر در کودک شما قوی‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که کودکتان در آن زمینه موفق‌تر عمل کند و به آن حیطه علاقه بیشتری نیز داشته باشد. در ادامه چند مورد از مشاغل مرتبط با هر یک از انواع هوش به عنوان نمونه ذکر شده اند:

هوش موسیقیایی: کارشناس شنوایی، رهبر گروه کر، رهبر موسیقی، منتقد موسیقی، ناشر موسیقی، تبلیغ‌کننده موسیقی، معلم موسیقی، موسیقی‌درمانگر، مهندس ضبط، ترانه‌سرا، ویرایشگر صدا، صدابردار، دوبلور، گفتار درمانگر و…

هوش ریاضی -منطقی: حسابدار، تحلیلگر داده، تکنسین کامپیوتر، برنامه‌نویس، اقتصاددان، مهندس، وکیل، ریاضیدان، تحلیلگر شبکه، داروساز، پزشک، فیزیکدان، محقق، آمارشناس و…

هوش زبانی-کلامی: ویراستار، سخنران، سیاستمدار، واعظ، تاریخ‌شناس، روزنامه‌نگار، خبرنگار، شاعر، نویسنده، معلم بازیگر، دوبلور، گوینده و…

هوش بدنی-جنبشی: ورزشکار، رقصنده، مکانیک، بازیگر، اکتور، مربی تربیت بدنی، صنعتگر، فیزیوتراپیست، مزرعه‌دار، نجار، بنا، جنگل‌بان، آتش‌نشان، امدادگر

هوش بین فردی: دیپلمات، رهبر، مدیر، سیاستمدار، روحانی، مددکار اجتماعی، مسئول پذیرش، نماینده فروش، بازاریاب، روان‌شناس، مشاور، پرستار کودک، مربی و معلم و…

هوش درون فردی: روان‌شناس، فیلسوف، نویسنده، گوینده، مشاور، جرم‌شناس، مدیر برنامه و…

هوش تصویری-فضایی: هنرمند، معمار، طراح گرافیک، مهندس، طراح مد، دکوراتور داخلی، عکاس، خلبان، مجسمه‌ساز، برنامه‌ریز استراتژیک، نقشه‌بردار، راننده، برنامه‌ریز شهری و…

هوش وجودی-معنوی: کشیش، روحانی، مربی مدیتیشن، مربی یوگا، سخنران عمومی، فیلسوف و…

هوش طبیعت گرا: منجم، گیاه‌شناس، فعال و پژوهشگر محیط‌زیست، باغبان و کشاورز، مزرعه‌دار، مربی حیوانات، نگهبان باغ‌وحش، زمین‌شناس، زیست‌شناس دریایی، بوم‌شناس، دام‌پزشک، جنگلبان، معمار منظره، هواشناس، مستندساز، عکاس طبیعت و…

سؤالات متداول

تست گاردنر چیست؟

در تست هوش گاردنر، انواع هوش‌های نه‌گانه ازجمله هوش منطقی ریاضی، هوش زبانی، هوش موسیقیایی، هوش بدنی حرکتی و هوش طبیعت‌گرا سنجیده می‌شود و از این طریق مشخص می‌شود که نقاط قوت و ضعف افراد در چه زمینه‌هایی است.

تست هوش گاردنر چگونه شغل مناسب را معرفی می‌کند؟

تست هوش گاردنر به شما کمک می‌کند که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و از این طریق بدانید که چه شغلی برای شما مناسب‌تر است. برای مثال، فردی که هوش کلامی بالایی دارد ممکن است وکیل خوبی شود و فردی که هوش منطقی بالایی دارد ممکن است مهندس خوبی شود.

تست هوش گاردنر چگونه به انتخاب رشته کمک می‌کند؟

تست گاردنر به شما کمک می‌کند که بدانید کدام‌یک از انواع هوش‌ها در شما قوی‌تر است و درنتیجه در چه موضوعات تحصیلی می‌توانید موفق‌تر باشید. برای مثال، اگر هوش بدنی حرکتی بالایی داشته باشید احتمالاً در رشته‌های هنری و ورزشی موفق‌تر هستید.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

۱۴ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

ضرورت شناخت هوش گاردنر در کشف استعداد کودکان