استاندارهای رشد فرزند

هرآنچه که در مورد وضعیت نوزاد پنج ماهه باید بدانید

زمان تقریبی مطالعه: 25 دقیقه

ماه پنجم زندگی کودکان، زمان شروع تقلید است. می‌توان از آن‌ها انتظار داشت اولین تلاش خود را برای ادای کلمات داشته باشند. آن‌ها همچنین در حال آماده شدن برای شروع خزیدن هستند؛ به این معنا که والدین باید برای تحرک جدید کودک آماده باشند. رشد نوزاد پنج ماهه در جهات مختلفی اتفاق می‌افتد که ما قصد داریم در این مطلب، آن را در چهار دسته مجزا مورد بررسی قرار ‌دهیم. با ما همراه باشید.

نوزاد 5 ماهه من

رشد جسمی – حرکتی نوزاد پنج ماهه

رشد جسمی – حرکتی نوزاد 5 ماهه به معنای رشد فیزیکی و تقویت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و میزان توانایی کودک در حرکت و لمس محیط اطرافش است. در ادامه با رشد جسمی – حرکتی نوزاد ۵ماهه بیشتر آشنا خواهید شد.

رشد جسمی نوزاد پنج ماهه

رشد جسمی یکی از حوزه‌های رشد نوزادان و کودکان نوپا است. رشد جسمی به تغییر، رشد و توسعه مهارت‌های بدن ازجمله رشد عضلات و حواس مربوط می‌شود.

ویژگی‌های ظاهری رشد جسمی نوزاد پنج ماهه

وزن نوزاد پنج ماهه معمولاً نسبت به تولدش دو برابر است. او در ماه چیزی حدود 550 گرم از لحاظ وزن و 2 سانتی‌متر از لحاظ قد اضافه می‌کند؛ اما این قضیه در مورد همه نوزادان صدق نمی‌کند. تا زمانی که او مطابق جدول قد و وزن نوزاد پنج ماهه به رشد خود ادامه می‌دهد، زیاد نگران افزایش وزنش نباشید و سعی کنید او را با دیگران مقایسه نکنید.

از زمان تولد فرزندتان، پزشک رشد وزن، قد و اندازه دور سر او را در طول ویزیت‌های منظم ثبت می‌کند. پزشک این عددها را در جدول قد و وزن نوزاد بررسی می‌کند. به‌طورکلی شما باید قد و وزن زیر را از نوزاد خود انتظار داشته باشید

نوزاد پنج ماهه پسر

 • میانگین وزن: 7.25 کیلوگرم
 • میانگین قد: 66 سانتیمتر

نوزاد پنج ماهه دختر

 • میانگین وزن:6.80 کیلوگرم
 • میانگین قد: 63 سانتی‌متر
نوزاد 5 ماهه من

اصول خواب در پنج ماهگی نوزاد

بیشتر نوزادان باید در پنج ماهگی در طول شب بخوابند، اما این قضیه در مورد همه آن‌ها صدق نمی‌کند. برای تشویق نوزاد به داشتن یک ریتم خواب منظم شبانه، یک برنامه روتین قبل از خواب نوزاد پنج ماهه ایجاد کنید. با یک حمام آب گرم شروع کنید، سپس چند دقیقه با یک آهنگ یا داستان، تکان‌های ملایمی به او بدهید؛ بعد از چند دقیقه پلک او شروع به افتادن خواهد کرد.

عادت کنید کودکتان را خواب آلود داخل تخت بخوابانید، نه اینکه وقتی کاملاً خواب است او را روی تخت بگذارید. به‌این‌ترتیب، آن‌ها یاد خواهند گرفت که چگونه به‌جای اینکه به شما تکیه کنند، خود را در خواب آرام کنند.

در طول روز، نوزاد شما همچنان به دو چرت نیاز دارد – یکی صبح و دیگری بعد از ناهار. سعی کنید چرت زدن را تا زمانی که کودک خسته و بداخلاق شده است به تعویق نیندازید. با مشاهده اولین علائم خواب‌آلودگی، او را داخل تخت قرار دهید.

اصول تغذیه و رژیم غذایی در پنج ماهگی نوزاد

در این سن، تمرکز هنوز بر تغذیه نوزاد با شیر مادر یا شیرخشک است. کودک 5 ماهه باید هر 4 الی 6 ساعت حدود 180 تا 240 میلی‌لیتر شیرخشک بخورد. طبیعی است که نوزاد در برخی از روزها بیشتر یا کمتر از این مقدار مصرف کند.

در این سن ممکن است به فکر دادن غذای کمکی به نوزاد پنج ماهه بیفتید یا صبر کنید تا نوزاد خودش علائم آماده بودن را نشان بدهد. کودک شما در شش ماه اول زندگی به هیچ تغذیه‌ای غیر از شیر مادر یا شیرخشک نیاز ندارد.

5 ماهگی زمان بسیار خوبی برای کشف است، اما اگر کودک شما فوراً آن را نپذیرفت، ناامید نشوید. هنگام معرفی گزینه‌هایی فراتر از شیر مادر و شیرخشک، اگر در اولین یا حتی پنجمین بار علاقه‌ای نشان نداد، ناامید نشوید. دوباره چند روز بعد این کار را تکرار کنید. به همین ترتیب، نگران نباشید اگر چیزهای هیجان‌انگیز و جدید جذابیت اولیه خود را از دست بدهند. هنوز برای ایجاد موارد دلخواه زود است.

نوزادان همچنین باید یاد بگیرند که چگونه از ماهیچه‌های زبان و دهان خود برای کمک به پایین آمدن غذا استفاده کنند. از رنگ و بو گرفته تا بافت و طعم، نوزادان ممکن است به زمان نیاز داشته باشند تا خود را با این تغییرات حسی سازگار کنند.

چه زمانی باید برای نوزاد 5 ماهه غذای کمکی را شروع کنیم؟

به طور کلی چرخه رشد هر کودک متفاوت است و ممکن است کودک شما آماده باشد تا غذای کمکی را در این ماه امتحان کند. به همین دلیل بهتر است به دنبال نشانه‌های آمادگی زیر در کودک خود باشید:

 • می‌تواند سر خود را بالا نگه دارد
 • غذا را از قاشق به دهانش منتقل می‌کند
 • وقتی غذا نزدیک است دهانش را باز می‌کند
 • وزنش از هنگام تولد تقریباً دو برابر شده است

هنگام امتحان غذاهای کمکی، هر بار یک غذای جدید را معرفی کنید تا اگر نوزاد به یک غذا واکنش آلرژیک نشان داد دقیقاً بدانید چه چیزی خورده است. قبل از امتحان کردن سبزیجات نارنجی و قرمز، ابتدا سبزیجات سبز را به او معرفی کنید. از آنجا که رنگ‌های سبز خیلی شیرین نیستند، اگر ابتدا سبزیجات رنگی را به آن‌ها بدهید، دیگر علاقه‌ای به سبزیجات سبز از خود نشان نمی‌دهند.

می‌توانید خودتان شروع به تهیه غذای کمکی برای کودکتان کنید؛ این کار علاوه بر اینکه مقرون به صرفه است، گزینه‌های تازه و مغذی را در اختیار کودک شما قرار می‌دهد. با این حال، گزینه‌های بسیار خوبی برای خرید غذای کمکی وجود دارد، بنابراین اگر زمان یا منابع لازم برای تهیه غذا را ندارید، خرید غذا نیز خوب است.

اگر تصمیم دارید غذای کودک را خودتان درست کنید، از دادن بیش از حد مواد غذایی حاوی چغندر، هویج، لوبیا سبز، اسفناج و شلغم به کودک خودداری کنید. این سبزیجات گاهی اوقات ممکن است دارای سطوح بالایی از نیترات باشند، یک ماده شیمیایی که می‌تواند باعث کم خونی در نوزادان زیر 6 ماه شود.

بهداشت و سلامتی در کودک پنج ماهه

بهداشت و ایمنی کودک پنج ماهه از جهات زیر مورد بررسی قرار گرفته است:

تعداد دفعات تعویض پوشک و بهداشت پوشک

اگر سن نوزاد شما بیشتر از یک ماه است، مسلماً پوشک‌های کمتری را کثیف خواهد کرد. نوزادان بین 1 تا 6 ماهه معمولاً حدود 8 الی 10 پوشک را در روز کثیف می‌کنند.

توجه داشته باشید که اگر کودک شما فقط از شیر مادر تغذیه می‌کند، ممکن است در مقایسه با نوزادی که شیرخشک می‌خورد، پوشک کثیف بیشتری داشته باشد؛ زیرا شیر مادر به‌راحتی هضم می‌شود و معمولاً باعث دفع مکرر روده می‌شود.

حمام نوزادان 5 ماهه

در این سن، نوزادان فقط یک تا دو بار در هفته نیاز به حمام دارند، اما اگر به نظر می‌رسد که از آب لذت می‌برند، می‌توانید به دفعات بیشتر آن‌ها را حمام کنید. اگر ترجیح می‌دهید نوزاد خود را بیش از دو بار در هفته حمام کنید، برای جلوگیری از خشک شدن پوستش، فقط برای یک یا دو حمام از صابون استفاده کنید. بعد از حمام کردن، می‌توانید کودک را با یک لوسیون ملایم و بدون عطر و رنگ مرطوب کنید.

نوزاد 5 ماهه من
اطلاعات مربوط به ناخن گرفتن نوزاد پنج ماهه

نیازی نیست به طور مرتب ناخن‌های نوزاد را کوتاه کنید. در نوزادان، ناخن‌ها نرم هستند و در اثر تماس با لباس کودک، ناخن‌ها به خودی خود فرسوده می‌شوند. نوزادان بزرگ‌تر هنگام بازی و تعامل با محیط اطراف، ناخن‌های خود را فرسوده می‌کنند. برای گرفتن ناخن‌ها می‌توانید از ناخن‌گیر استفاده کنید. همچنین می‌توانید ناخن‌ها را با استفاده از سنباده سوهان بزنید. این بدان معنی است که فقط ناخن‌ها را گرد کنید تا صاف شوند.

واکسن نوزاد پنج ماهه

بین 5 تا 6 ماهگی نوزاد باید واکسن‌هایی را دریافت کند تا در برابر بیماری‌های زیر مصون باشد. واکسن‌های پنج‌ماهگی عبارتند از:

 • دیفتری، کزاز و سیاه سرفه
 • بیماری هموفیلوس آنفولانزا نوع B
 • فلج اطفال
 • بیماری پنوموکوکی
 • روتاویروس
 • آنفولانزا
وضعیت بینایی نوزاد در پنجمین ماه زندگی

یکی از نقاط عطف رشد در ماه پنجم نوزاد این است که بینایی او در حال بهتر شدن است و اکنون می‌تواند اشیاء ریز مانند کفشدوزک را روی زمین تشخیص دهد. در این مرحله، بینایی او به اندازه‌ای رشد می‌کند که می‌تواند چیزهای کوچک و سریع را دنبال کند، مثلاً می‌تواند پروانه‌ای را ببیند که در باغ در حال بال زدن است.

همچنین ممکن است بتواند عروسک یا اسباب‌بازی خود را بعد از دیدن تنها بخشی از آن تشخیص دهد. به زودی او متوجه خواهد شد که اشیاء حتی زمانی که نمی‌تواند آن‌ها را ببیند، بشنود یا لمس کند، هنوز وجود دارند.

نوزاد 5 ماهه من

نگرانی‌های مادر یک نوزاد پنج ماهه در رشد جسمی نوزاد

در ادامه برخی از نگرانی‌های سلامتی که ممکن است در این ماه ظاهر شوند و از نگرانی‌های مادر یک نوزاد پنج ماهه محسوب می‌شوند آورده شده است:

 • بثورات ناشی از پوشک: بثورات ناشی از پوشک شایع است، اما اگر این بثورات خیلی طول کشیده و از بین نمی‌رود با پزشک مشورت کنید. نوزادان می‌توانند به راش‌های مخمری مبتلا شوند که با کرم‌های معمولی از بین نمی‌روند و ممکن است برای درمان آن به کرم ضد قارچ موضعی نیاز داشته باشید.
 • دندان درآوردن: به احتمال زیاد یک یا دو ماه بعد نوزاد پنج ماهه شما شروع به دندان درآوردن خواهد کرد اکثر نوزادان اولین دندان خود را در سن 6 تا 10 ماهگی در می‌آورند اما برخی از نوزادان زودتر دندان در می‌آورند. اگر متوجه تورم، قرمزی لثه‌ها، ترشح بیش از حد آب دهان و بی‌قراری غیرمعمول در کودک خود شدید، ممکن است مقصر دندان درآوردن باشد.

نرمش و ماساژهای مناسب رشد جسمی کودک پنج ماهه

ماساژ می‌تواند برای نوزادان آرامش بخش باشد. مطمئن شوید اتاق گرم است، کودک شما ساکت، آرام و هوشیار است و شما نیز آرام هستید. ماساژ را بعد از چرت زدن، زمانی که کودکتان را تعویض کرده‌اید یا بعد از حمام انجام دهید. ماساژ نوزاد پنج ماهه می‌تواند بین 10 الی 30 دقیقه ادامه داشته باشد.

چند قطره روغن ماساژ کودک یا کرم سوربولن را در دست‌های گرم خود بریزید و کف پای کودک را ماساژ دهید. از پاشنه تا انگشتان پا را به صورت ملایم و آهسته ماساژ دهید. اگر علائم واکنش آلرژیک به روغن را مشاهده کردید، آن را پاک کنید و به پزشک مراجعه کنید.

از مچ پا تا ران و روی باسن او را ماساژ دهید. هر دو پا را همزمان یا یکی یکی ماساژ دهید. از ماساژ ناحیه تناسلی خودداری کنید. پای کودک را از زیر زانو نگه دارید و به آرامی آن را به سمت شکم فشار دهید تا باد را آزاد کند.

نوزاد 5 ماهه من
ماساژ بالاتنه برای نوزادان

 ماساژ بالاتنه را با قرار دادن دست‌های خود روی شانه‌های نوزاد شروع کنید. ضربه‌های ملایمی به سمت قفسه سینه بزنید. بازوهای کودک را با نوازش از شانه به سمت پایین و به سمت مچ ماساژ دهید. سعی کنید روغن به دست نوزاد نرسد. اگر رسید، قبل از مکیدن انگشتانش، آن را پاک کنید. اگر احساس کردید شکم نوزاد نرم است، آن را با حرکات دایره‌ای و در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید. اگر کودک بی‌قرار و ناآرام شد، به مرحله بعدی بروید. اگر بند ناف نوزاد خوب نشده است از ماساژ ناحیه ناف خودداری کنید. به ناحیه بین نوک سینه و شکم کودک فشار وارد نکنید.

ماساژ صورت و پشت برای نوزادان

 از انگشتان خود برای ماساژ صورت کودک کمک بگیرید. از وسط پیشانی نوزاد به سمت قسمت بیرونی صورت بروید تا به گونه‌های او برسید. پوست سر را به صورت دایره‌های کوچک ماساژ دهید. اگر نوزاد پنج ماهه پس از پایان ماساژ جلوی بدنش همچنان آرام است، می‌توانید او را روی شکم بچرخانید و از سر تا پاهایش را با ضربات نرم ماساژ دهید.

نوزاد 5 ماهه من

بازی‌های مناسب رشد جسمی نوزاد پنج ماهه

 • مدت زمانی را که نوزاد روزانه روی شکمش قرار دارد افزایش دهید.
 • برای تمرین گرفتن و انتقال، اسباب‌بازی‌های مناسب سنش را در دستش قرار دهید.
 • بازی با اسباب‌بازی‌های نرم و فشار دادن آن‌ها برای تقویت عضلات انگشتان
 • به او یاد بدهید چگونه توپ را بغلتاند یا رها کند.
 • یکی دیگر از فعالیت‌های نوزاد پنج ماهه این است که با خواندن آهنگ یا تکان دادن جغجغه، کودک خود را تشویق کنید که به سمت موسیقی و صدا حرکت کند.

رشد حرکتی نوزاد پنج ماهه

رشد حرکتی به معنای رشد فیزیکی و تقویت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و توانایی نوزاد برای حرکت و لمس محیط اطرافش است.

مهارت‌های حرکتی نوزاد 5 ماهه

نوزاد 5 ماهه می‌تواند برای مدت طولانی‌تری صاف بنشیند. احتمالاً کودک هنوز با یک بالش نگه داشته شود، اما می‌تواند هر چند ثانیه یکبار بدون تکیه گاه بنشیند

برخی از کودکان 5 ماه می‌توانند از پشت به سمت شکم خود غلت بزنند. هنگامی که نوزاد غلت می‌زند، با پاهایش کار می‌کند و تکان می‌خورد. از آنجا که برخی نوزادان می‌توانند در این ماه غلت بخورند، توصیه می‌شود آن‌ها را روی تخت یا سطوح بلند دیگری که ممکن است به طور تصادفی غلت بخورند و آسیب ببینند، رها نکنید.

مورد دیگری که باید به آن توجه شود این است که درک کودک قوی‌تر می‌شود. نوزاد می‌تواند اشیا را نزدیک‌تر کند و آن‌ها را در کف دست خود بگیرد؛ سپس آن‌ها را به طرز ماهرانه‌ای از یک دست به دست دیگر حرکت دهد. او حتی ممکن است بتواند یک بطری یا فنجان را به تنهایی نگه دارد.

نوزاد 5 ماهه من

بازی‌های مناسب رشد حرکتی نوزاد پنج ماهه

مناسب‌ترین بازی‌ها برای تقویت حرکات نوزاد پنج ماهه شامل موارد زیر می‌شوند

 • آویزان کردن اشیا بالای سر نوزاد با انجام این بازی، نوزاد تلاش می‌کند تا خودش را به اشیا برساند و دست و پا می‌زند.
 • برای تشویق به کشش و حرکت، اسباب بازی‌ها را دور از دسترسش قرار دهید.

رشد شناختی نوزاد پنج ماهه

در سال اول زندگی، نوزادان یاد می‌گیرند که بینایی خود را متمرکز کنند، کاوش کنند و چیزهایی را که در اطرافشان است یاد بگیرند. رشد شناختی یا رشد مغز به معنای فرآیند یادگیری حافظه، زبان، تفکر و استدلال است. به عبارت ساده‌تر، رشد شناختی یعنی توانایی کودک شما برای فکر کردن، درک کردن، برقراری ارتباط، به خاطر سپردن، تصور کردن و بررسی اینکه چه اتفاقی می‌افتد.

علائم رشد شناختی نوزاد پنج ماهه

نوزاد پنج ماهه شروع به کشف چگونگی کارکرد جهان و چیزهای اطرافش می‌کند. او همچنین کم کم می‌تواند تشخیص دهد که اشیا وجود دارند، حتی اگر خارج از دیدش باشند. او ممکن است این توانایی را با دست زدن به شیئی که تا حدی قابل مشاهده است نشان دهد.

در این سن، ممکن است نوزاد شما فقط با چرخش به سمت رنگ‌های روشن، نورها یا صدای انسان، توانایی‌های شناختی خود را نشان دهد. همان‌طور که حافظه و دامنه توجه او در ماه‌های آینده افزایش می‌یابد، دانشی که به دست آورده است از طریق فعالیت‌هایی مانند استفاده از دست و دهانش برای کاوش، یافتن اشیاء پنهان و تقلید از اقدامات آشنا شکوفا می‌شود.

علاوه بر این، در این مرحله کودک باید نشان دهد که حافظه خوبی دارد و بتواند کارهایی را که از آن لذت می‌برد تکرار کند؛ برای مثال تکان دادن جغجغه.

در پنج ماهگی نوزاد به شما، خودش یا اسباب‌بازی‌هایش غر می‌زند و به تقلید صداهای گفتاری که می‌شنود ادامه می‌دهد.

 • چیزهایی را در دهانش می‌گذارد تا آن‌ها را کشف کند.
 • لب‌هایش را می‌بندد تا نشان دهد غذای بیشتری نمی‌خواهد.
نوزاد 5 ماهه من

روش‌های تقویت رشد شناختی نوزاد پنج ماهه

 • بخوانید و بیشتر بخوانید: خواندن یک راه اثبات شده برای تقویت رشد فکر کودک شماست. در ماه اول، تقریباً هر چیزی را با صدای بلند برای نوزاد خود بخوانید. در 3 ماهگی، به سراغ کتاب‌های تصویری با رنگ‌های روشن بروید که اشیاء معمولی را نشان می‌دهند. در ماه‌های بعد، کتاب‌هایی با عکس‌هایی از افراد یا چیزهای آشنا تهیه کنید. دامنه توجه نوزاد ممکن است فقط چند دقیقه باشد، اما خواندن هر روز به مرور زمان نتیجه خواهد داد.
 • تشویق اعتماد به نفس از طریق تکرار: انجام مکرر کارهای مشابه با کودک تمرینی است که به او کمک می‌کند یاد بگیرد. همان‌طور که کودکتان بالغ می‌شود، می‌توانید با تکرار کارها یا کلمات یک بازی بسازید. این کار به ایجاد اعتماد به نفس و تقویت ارتباطات در مغز او در طول سال اول کمک می‌کند.
 • تنوع: کودکتان را در معرض انواع اسباب‌بازی‌ها و بافت‌ها، مانند حیوانات عروسکی نرم، جغجغه‌های پلاستیکی ناهموار، یا بلوک‌های چوبی صاف قرار دهید. در ابتدا، اسباب‌بازی‌ها را به یک یا دو انتخاب ساده و رنگارنگ محدود کنید تا به او کمک کنید متمرکز بماند. بیشتر اشیاء به دهان نوزادان ختم می‌شوند، بنابراین مطمئن شوید که وسایل خیلی کوچک نباشند و همیشه به دقت مراقب آن‌ها باشید. با بزرگ شدن نوزاد می‌توانید اسباب‌بازی‌ها یا فعالیت‌هایش را تغییر دهید. برای مثال، توپی را که نوزادتان از آن لذت می‌برد، داخل جعبه قرار دهید. این تغییر کوچک، بدون ناامیدی، مهارت‌های شناختی او را به چالش می‌کشد.

بازی‌های مناسب رشد شناختی نوزاد پنج ماهه

بازی برای رشد شناختی نوزاد بسیار مهم است. بازی کودک پنج ماهه در واقع همان تعاملات رفت و برگشت با شماست. هنگامی که در حین بازی با نوزاد خود ارتباط برقرار می‌کنید، در واقع اطلاعات مهمی را برای درک جهان به او می‌دهید. علاوه بر این، بازی با کودک رابطه شما را تقویت می‌کند و پیامی ساده اما قدرتمند می‌فرستد – تو برای من مهم هستی. این پیام برای کمک به کودک شما در مورد اینکه چه کسی است و در کجای دنیا قرار دارد بسیار مهم است.

در ادامه چند ایده سرگرم کننده و ساده برای بازی با نوزاد 5 ماهه آورده شده است:

 • برایش کتاب و آهنگ بخوانید. نوزادان 5 ماهه از کتاب‌هایی که دارای عکس‌های رنگی هستند خوششان می‌آید.
 • توپ‌های نرم مختلفی را به او بدهید و از او بخواهید آن‌ها را در دست بگیرد، رها کند یا بغلتاند (در ابتدای کار خودتان این کار را انجام دهید). این بازی به کودک شما کمک می‌کند تا نحوه حرکت اشیا را یاد بگیرد.
 • با جغجغه‌ها، زنگوله‌ها و سایر اسباب بازی‌هایی که سر و صدا می‌کنند بازی کنید.
نوزاد 5 ماهه من

رشد زبانی نوزاد یا نوپا پنج ماهه

نوزادان با استفاده از صداها و حرکات ارتباط برقرار می‌کنند. در سال اول زندگی، نوزادان از طریق بازی با صداها، کپی کردن صداها و کنار هم قرار دادن صداها حرف می‌زنند. ادای اولین کلمات ممکن است حدود 12 ماهگی شروع شود

رشد زبانی نوزاد در پنج ماهگی چگونه باید باشد

5 ماهگی نوزاد می‌تواند همراه با غرغر باشد و این غرغرها ممکن است شبیه به کلمات واقعی به نظر برسند. نوزاد پنج ماهه می‌تواند صداهای صامت و مصوت را کنار هم بگذارد (مانند با-با). اگر صدای «ما ما» یا «با با» را از او شنیدید تعجب نکنید و هیجان‌زده نشوید. حرف زدن نوزاد پنج ماهه به معنای درک معانی کلمات نیست. چند ماه دیگر صبر کنید تا آن‌ها با گفتن «ما ما» و «با با» به سمت شما بیایند.

در 5 ماهگی، نوزادان شروع به درک صداهایی می‌کنند که می‌شنوند، مانند پارس سگ یا روشن شدن موتور ماشین. اگرچه آن‌ها هنوز نمی‌توانند کلمات را بفهمند، اما ممکن است با شنیدن نام خود یا یک فرمان ساده مانند «نه» سر خود را برگردانند. خصوصیات نوزاد پنج ماهه از لحاظ رشد زبانی شامل موارد زیر می‌شود:

 • از خودش صدا تولید می‌کند
 • زبانش را بیرون می‌آورد
 • جیغ می‌کشد
نوزاد 5 ماهه من

بازی و راه‌های تقویت زبان نوزاد پنج ماهه

بازی‌های آموزشی برای نوزادان پنج ماهه به آن‌ها مهارت‌های زبانی را یاد می‌دهد. کودکان از تعامل مثبت و تکرار بازی‌های آشنا که مهارت‌هایی را برای پیش دبستانی ایجاد می‌کند و رشد مغز را تقویت می‌کند، سود می‌برند. علاوه بر این سرگرم کننده نیز هست هنگام بازی با نوزادان بسیار مهم است که بخندید، آن‌ها را در آغوش بگیرید و لحن صدایتان آهنگین باشد.

 • نام گذاری واژگان و مفهوم کجا: از زیر یک پتو بگویید کجایی سپس پتو را بردارید و بگویید اینجام! تا زمانی که نوزاد از بازی لذت می‌برد این کار را تکرار کنید. می‌توانید بازی را با تغییر موضوع، استفاده از افراد یا اشیاء آشنا برای او تغییر دهید. برای این منظور می‌توان از مامان، بابا، خرس عروسکی، خواهر، برادر یا سایر افراد آشنا و اسباب بازی‌های کودک استفاده کرد. صدای خود را بازیگوش و شبیه به آواز خواندن نگه دارید و به یاد داشته باشید که استفاده صحیح از زبان را مدل‌سازی کنید. الگوبرداری از کلمات صحیح ممکن است به جلوگیری از یادگیری گفتار نادرست کودک در طول زمان کمک کند.
 • طنز را با مفهوم «نه» معرفی کنید: یک شخص یا اسباب بازی را پشت پتو پنهان کنید. این بار نام چیزی را که پنهان نمی‌کنید بگویید. اگر خرس عروسکی را پنهان کرده‌اید، بگویید «بابا کجاست؟» پتو را پایین بیاورید و حالت تعجب و خنده را نشان دهید. بگویید نه! این بابا نیست! این خرس عروسکی است! این بازی مشاهده، تبعیض بصری و مفاهیم «کجا» و «نه» را توسعه می‌دهد. همچنین سطح پایه‌ای از شوخ طبعی را آموزش می‌دهد و نوزاد شما را تشویق می‌کند تا به دنبال راه‌هایی برای حل مشکلات باشد.

چه زمانی باید برای عدم رشد زبانی با متخصص مشورت شود

اگر نوزاد شما در پنج ماهگی دارید به صدایی پاسخ نمی‌دهد یا صدایی تولید نمی‌کند، در این رابطه با متخصص صحبت کنید.

رشد اجتماعی و عاطفی نوزاد پنج ماهه

نوزاد با نزدیک‌ترین افراد خود پیوند قوی برقرار کرده و به افراد مورد علاقه‌اش لبخند می‌زند. برخی از نوزادان هم در این سن از غریبه‌ها می‌ترسند. این امر به ویژه برای والدین شاغلی که مجبورند نوزاد خود را به یکی دیگر از اعضای خانواده یا پرستار بسپارند، می‌تواند سخت باشد.

نوزاد 5 ماهه من

مهارت‌های اجتماعی لازم در پنج ماهگی نوزاد

نوزادان موجودات اجتماعی هستند. از همان روزهای ابتدایی زندگی، آن‌ها شروع به جمع‌آوری اطلاعات از نزدیکان خود می‌کنند. در این سن، کودک شما وابستگی‌های مهمی به شما و سایر اعضای نزدیک خانواده دارد و دوست دارد با این افراد وقت بگذراند. نوزاد در 5 ماهگی:

 • افراد آشنا را می‌شناسد
 • دوست دارد به خودش در آینه نگاه کند
 • می‌خندد

بازی و روش‌های مؤثر برای رشد اجتماعی نوزاد پنج ماهه

 • نوزادتان را دوست داشته باشید و محبت خود را به او نشان دهید. در طول روز او را در آغوش بگیرید، برایش آواز بخوانید و با او صحبت کنید.
 • او را تشویق کنید چیزهای جدید را امتحان کند. به نوزاد پنج ماهه خود کمک کنید تا ببینند چه توانایی‌هایی دارد. بگذارید او بداند که از دستاوردهایش راضی هستید.
 • به نوزاد خود فرصت بدهید تا با سایر کودکان هم سن خود بازی کند. به او کمک کنید دنیای خود را کشف کند و با افراد موجود در آن آشنا شود. هنگام تعامل با سایر بزرگسالان و کودکان، رفتارهای مهربانانه و سخاوتمندانه را الگوبرداری کنید.
 • احساسات خود را نشان دهید. اجازه دهید فرزندتان ببیند که شما چه زمانی خوشحال هستید یا غمگین. این کار به او کمک می‌کند تا با دیگران همدلی کند.

بازی‌های مناسب رشد اجتماعی نوزاد پنج ماهه

 • خواندن آهنگ تکراری: هنگام غذا دادن به نوزادان یا تعویض پوشک با آن‌ها صحبت کنید، آواز بخوانید و بازی کنید. روال به‌اشتراک‌گذاری و تکرار آهنگ‌های موردعلاقه برای نوزادان آرامش‌بخش است.
 • نگاه کردن عکس‌ها با هم: عکس‌ها را با هم نگاه کنید. به تصاویر دیگر نوزادان نگاه کنید. در مورد آنچه در تصاویر می‌بینید صحبت کنید. عبارات یا احساسات بیان شده توسط افراد در تصاویر را در صورت لزوم تقلید کنید.
 • بازی‌هایی مانند «نوبت من، نوبت تو» با توپ یا اسباب بازی انجام دهید. این مورد حتی زمانی که شما جوراب یا کفش کودک را می‌پوشید کار می‌کند. خوش‌گذرانی با هم باعث ایجاد یک رابطه مثبت می‌شود.
نوزاد 5 ماهه من

علائم تأخیر در رشد نوزاد پنج ماهه

نوزادان با سرعت متفاوتی رشد می‌کنند، اما در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک صحبت کنید:

 • به نظر می‌رسد به چیزهای اطراف خود علاقه‌مند نیستند
 • به نظر می‌رسد شما را نمی‌شناسند
 • نمی‌توانند غلت بخورند
 • نمی‌توانند سرشان را کنترل کنند
 • حتی نمی‌توانند با کمک هم بنشینند
 • هیچ صدایی تولید نمی‌کنند
 • انگشتانشان را باز نمی‌کنند
 • پاهایشان را تکان نمی‌دهند یا پاهایشان در اکثر موارد خمیده است
 • شیئی را با چشم دنبال نمی‌کنند یا تماس چشمی برقرار نمی‌کنند
 • وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنید برنمی‌گردند یا از شنیدن صدای بلند هیجان‌زده نمی‌شوند
 • اغلب اوقات ناراضی یا ناآرام هستند

سؤالات متداول

نوزاد پنج ماهه چند بار در روز باید شیر بخورد؟

به عنوان یک قاعده کلی، نوزادان 5 تا ۶ماهه باید هر 4 تا 6 ساعت یکبار بین 180 تا 230 میلی‌لیتر شیر بخورند؛ اما همان‌طور که می‌دانید، میزان شیر موردنیاز هر نوزاد با دیگری متفاوت است؛ به همین دلیل بهتر است به علائم نوزاد توجه شود.

نوزاد 5 ماهه چند بار در روز مدفوع می‌کند؟

نوزاد 5 ماهه معمولاً حدود 3 یا 4 بار در روز مدفوع می‌کند

نوزاد در پنج ماهگی در روز چند ساعت باید بخوابد؟

به طور کلی یک نوزاد 5 ماهه باید روزانه بین 12 الی 15 ساعت بخوابد. از این ساعت‌ها حدود 10 الی 11 ساعت آن مربوط به خواب شبانه و مابقی مربوط به چرت‌های روزانه است که هر چرت معمولاً بین 30 دقیقه الی 2 ساعت است.

نوزاد پنج ماهه چه غذایی می‌تواند بخورد؟

بدون شک بهترین گزینه‌ها برای شروع غذای بچه پنج ماهه حریره بادام و فرنی است.

نوزاد پنج ماهه چه توانایی‌هایی دارد؟

شروع به غلت زدن می‌کند، تلاش می‌کند به تنهایی بنشیند، اشیا را در دستانش کنترل می‌کند، مشکل گردن نگرفتن نوزاد پنج ماهه با گذشت هفته‌ها بهتر می‌شود، هماهنگی شنوایی و عضلانی بهتری دارد، خواب او طولانی‌تر است، می‌تواند چهره‌های آشنا را تشخیص بدهد

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
استاندارهای رشد فرزند

هر آنچه که در مورد استاندارد رشد نوزاد شش ماهه باید بدانید