استاندارهای رشد فرزند

هر آنچه که در مورد وضعیت استاندارد رشد نوزاد پنج هفته ای باید بدانید

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

نوزاد پنج هفته ای شما 1 ماهگی را پشت سر گذاشته است و خبر خوشایند آن است که این مرحله همراه با تغییرات بسیار خوشایندی است. در این مرحله نوزاد توانایی‌های جدیدی کسب می‌کند. به طوری که در این زمان او یاد می‌گیرد که برای اولین‌بار به شما لبخند بزند و می‌تواند سر خود را بالا بیاورد و تا مدت نسبتاً طولانی‌تری نسبت به قبل  در این حالت بماند.

شما با نگاه به این مقاله می‌توانید اطلاعات مفیدی را در ارتباط با هفته پنجم رشد نوزاد، دریافت کنید  و مشکلات احتمالی یا معیارهای تکاملی رشد نوزاد پنج هفته ای را بهتر بشناسید.

نوزاد 5 هفته من

اصول اولیه خواب در هفته پنجم تولد نوزاد

نوزاد پنج‌هفته‌ای هنوز به 14 الی 16 ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز داشته و نمی‌تواند بیش از دو تا سه ساعت پشت سر هم در روز بیدار بماند. هر نوزادی آهنگ رشد مخصوص به خود را دارد؛ بنابراین چنانچه  در پنج هفتگی نوزاد شما تقریباً تمام روز را خوابیده ولی در سلامت کامل به سر می‌برد هیچ موردی برای نگرانی وجود نخواهد داشت. اما نکته مهم، سعی کنید در طی این مدت هر 2 یا 4 ساعت یکبار برای شیردهی او را بیدار کنید.

نوزاد 5 هفته من

اصول اولیه تغذیه نوزاد در هفته پنجم تولد

به‌طورکلی به یاد داشته باشید نوزاد شما در شش ماه اول زندگی‌اش به چیز دیگری غیر از شیر شما نیاز ندارد. نوزادانی که تغذیه آن‌ها تنها  وابسته به شیر مادر است، معیار مناسب برای شیردهی آنان، با توجه به میل خود نوزاد تعیین می‌شود.

اما به طور متوسط می‌توان گفت که در هفته پنجم رشد نوزاد باید 150 تا 200 میلی‌لیتر شیر به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود دریافت کند.

نوزاد 5 هفته من

حساسیت به شیر گاو در پنج هفتگی نوزاد

آلرژی یا حساسیت به شیر گاو، یک پاسخ طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن نوزاد به پروتئین‌های موجود در شیر و محصولات حاوی چنین پروتئین‌ها است.

این عارضه یکی از رایج‌ترین حساسیت‌ها در کودکان بوده و در 3-2 درصد ممکن است در اطفال زیر 3 سال مشاهده شود هنگامی که نوزاد به شیر حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن وی به پروتئین‌های موجود در شیر گاو واکنش منفی نشان می‌دهد.

اگر نوزاد تنها از شیر مادر تغذیه کند، نسبت به لبنیاتی که مادر مصرف کرده است واکنش نشان می‌دهد.  اما اگر نوزاد تنها  با شیرخشک تغذیه شود، ممکن است به پروتئین‌های موجود در شیر گاو در شیرخشک واکنش نشان دهد. در هر صورت، سیستم ایمنی  نوزاد پروتئین‌های موجود در  شیر گاو را به‌عنوان مواد خارجی می‌بیند و تلاش برای دفع آنها خواهد کرد.

علائم آلرژی به شیر گاو در نوزادان

تف کردن مکرر، استفراغ، علائم درد شکم، اسهال، دیده‌شدن خون در مدفوع، عدم افزایش وزن، کهیر، پوسته‌پوسته شدن پوست، سرفه یا خس‌خس سینه، آبریزش چشم و گرفتگی بینی، مشکلات تنفسی یا حتی آنافیلاکسی از جمله علائم حساسیت نوزاد پنج هفته ای به شیر گاو است.

نوزاد 5 هفته من

وضعیت گفتاری نوزاد در هفته پنجم

مهارت‌های زبانی کودک، از آن اولین غان و غون تا تعریف‌ها و توضیحاتش در مورد چیزهایی که می‌بیند و می‌شنود معمولاً به ترتیب مشخصی شکل می‌گیرد و پیشرفت می‌کند. اما یادتان باشد اگر یک نوزاد کمی زودتر یا دیرتر به این نقاط عطف برسد کاملاً طبیعی و نرمال است

اگرچه نوزاد پنج هفته‌ای شما هنوز سعی می‌کند با گریه کردن به شما بگوید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است یا درخواست وی از شما چیست، اما او همچنان یاد می‌گیرد که به روش‌های دیگر هم با شما ارتباط برقرار کند.

 نق‌نق‌های آنها، روشی است که نوزاد با آن دهان، زبان و گلوی کوچک خودش آزمایش می‌کند و کشف می‌کند که ترکیبی از چه صداهایی را ایجاد می‌کند. در هفته پنجم نوزاد پس از تولد، صداهای ساده و جالبی را از او خواهد شنید. همچنین نوزاد در هفته پنجم به صحبت‌های شما گوش می‌دهد و حتی با ایجاد اصواتی به شما پاسخ می‌دهد که این موضوع کمک به رشد گفتار نوزاد شما است.

نوزاد 5 هفته من

رشد قد و وزن نوزاد پنج هفته ای

نوزادان، معمولاً اولین رشد واقعی خود را بین 4-6 هفتگی انجام می‌دهند. به‌طورکلی، یک نوزاد سالم حدود 680 تا 907 گرم در هر ماه وزن می‌گیرد. در هفته پنجم نوزادی معمولاً او به میزان 140 تا 200 گرم وزن اضافه خواهد کرد.

قد نوزادان از زمان تولد تا پایان دوران نوزادی (12 ماهگی) حدود 25 سانتی‌متر رشد می‌کند.

والدین باید سعی کنند که روند رشد نوزاد کوچک خود را تنها با خودش مورد قیاس قرار دهند و وضعیت او را با رشد سایر نوزادان مورد قیاس قرار ندهند.

نوزاد 5 هفته من

دور سر نوزاد پنج هفته ای

دور سر نوزاد باید در حدود 2 سانتی‌متر در یک ماه رشد کند؛ بنابراین در شش‌ماهه اول بعد از تولد دور سر نوزاد حدود ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر افزایش می‌یابد و به طور متوسط به حدود ۴۴ سانتی‌متر می‌رسد.

در هفته پنجم اندازه دور سر نوزاد پنج هفته ایی در دختران بین 38.3تا34.2 و در پسران 39.6تا34.9 است.

واکسن نوزاد در هفته پنجم

نوزاد پنج هفته ای واکسن برای تزریق ندارد. شما هنوز سه هفته برای دریافت اولین واکسن وقت دارید.

دمای طبیعی نوزاد پنج هفته ای

در نوزادان پنج‌هفته‌ای متوسط دمای بدن باید بین 36.6 درجه تا 37.2 درجه سانتیگراد باشد.

نوزاد 5 هفته من

نوزاد پنج هفته ای شما چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

 اگر تا به حال، لبخند نوزاد خود را به‌صورت هوشیار ندیده‌اید، در این هفته به‌احتمال خیلی زیاد شاهد اولین لبخند معنادار نوزاد پنج هفته ای خود خواهید بود.

در 5 هفتگی، زمانی که گوشه‌های دهان کودک شما جمع می‌شود، می‌توانید با خیال راحت از لبخند او در وضعیت مختلف لذت ببرید. پس به صحبت‌کردن و آواز خواندن با نوزادتان ادامه دهید.

در این هفته نوزاد شما  به‌ شدت نسبت به صداهای دیگر مانند زنگ، پارس سگ، آب جاری و سوت نیز آگاه است. او ممکن است نسبت به این صداها واکنش نشان دهد یا گاهی ساکت شود تا بهتر گوش کند. جالب است بدانید که نوع واکنش آنها نسبت به صداهای مختلف بستگی به میزان آشنا بودن صدا برای آنها در دوران جنینی است.

در هفته پنجم بعد از تولد نوزاد می‌توان گفت که عضلات گردن او قوی‌تر شده است و به این معنی است که او سرانجام می‌تواند سرخود را برای مدت طولانی تری بالا نگه دارد. به‌احتمال زیاد تنها چند لحظه، درحالی‌که روی شکمشان خوابیده‌اند، یا بر روی صندلی ماشین نشسته‌اند، اما این اتفاق هنوز یک نقطه عطف برای افتخار کردن به اوست.

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
استاندارهای رشد فرزند

هر آنچه که در مورد نوزاد شش هفته ای باید بدانید