تست روانشناسی

تست بوناردل و سنجش رابطه بین هوش و موفقیت تحصیلی

زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه

آشنایی با تست بوناردل

تست بوناردل توسط فردی فرانسوی به نام بوناردل طراحی شده است این تست از جمله آزمون‌های هوش است که بیشتر در فرانسه استفاده می‌شود. آزمون تست هوش بوناردل در مدارس جهت تعیین رابطه بین هوش و عملکرد تحصیلی کاربرد دارد.

اهمیت آزمون تست هوش بوناردل

روان‌شناسان به دنبال اثبات رابطه بین هوش و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان هستند. رابطه بین هوش و عملکرد تحصیلی برای چندین دهه به خوبی مستند شده است.

ارزیابی هوش، موفقیت در مدرسه را پیش بینی می‌کند به این صورت که افرادی که باهوش‌تر هستند در مدرسه نیز به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کنند؛ با این حال ارتباط بین هوش و نمرات مدرسه دقیق مشخص نیست.

زیرا بر روی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ممکن است عوامل دیگری از جمله محیط یادگیری و همچنین نوع سنجش عملکرد تحصیلی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، سطح اقتصادی – اجتماعی خانواده نیز تأثیر زیادی بر عملکرد مدرسه‌ای کودک دارد. خودکارآمدی، عزت نفس تحصیلی و انگیزه بر تجربه و موفقیت مدرسه نیز از جمله عوامل تاثیرگذار هستند؛  به طور کلی رابطه بین هوش و پیشرفت تحصیلی باید با تست‌های استاندارد ارزیابی شود.

کاربرد آزمون تست هوش بوناردل

گاهی اوقات از روان‌شناسانی که در مدارس کار می‌کنند، یعنی روان‌شناسان مدرسه خواسته می‌شود تا موانع موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان خاص را بررسی کنند. هدف، ارزیابی عملکرد شناختی دانش آموز در رابطه با عملکرد تحصیلی وی است.

نمرات مدرسه در جهت‌گیری مدرسه بسیار مهم به نظر می‌رسد؛ زیرا آنها بر زندگی حرفه‌ای آینده دانش‌آموز تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل در بسیاری از آکادمی‌های فرانسه، از تست هوش بوناردل به عنوان بخشی از مشاوره مدرسه استفاده می‌شود.

تست بوناردل به دو دسته آزمون‌های B53 و BV9  تقسیم می‌شوند که آنها به ترتیب توانایی‌های استدلال سیال (Gf) و درک-دانش (Gc) را تخمین می‌زنند. این دو ابزار اغلب در روان‌شناسی مدرسه استفاده می‌شود.

نتایج تحقیقات روان‌شناسان ما نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد BV9 پیش‌بینی‌کننده بهتری برای عملکرد مدرسه نسبت به B53 در بسیاری از رشته‌ها باشد.

آزمون هوش غیر کلامی بورنادل نوجوانان

آزمون تست هوش بوناردل به چند دسته تقسیم می‌شود؟

همان طور که در بالا اشاره شد تست بوناردل به دو دسته تقسیم می‌شود برای به دست آوردن معیاری از “هوش عمومی” در روش‌های غیرکلامی، از آزمون B53، و شفاهی، از آزمون BV9 استفاده می‌شود که در ادامه هر کدام را بیشتر توضیح می‌دهیم.

تست هوش غیر کلامی بوناردل (BNIT) B53

 آزمون B53 که توسط Bonnardel  در شال 1967 ایجاد شد، برای ارزیابی استدلال استقرایی در روش غیرکلامی استفاده می‌شود. امکان بررسی اجرای ظرفیت‌های فکری در حل مشکلات منطقی را ممکن می‌سازد.

تست هوش غیرکلامی بوناردل، توانایی استدلال سیال (Gf) را در روش غیر کلامی ارزیابی می‌کند. دانش آموز باید قانون کلی پیشرفت را از مجموعه‌ای از تصاویر متوالی کشف کند. او باید یک گزینه از بین چند گزینه را انتخاب کند که این توالی منطقی را به بهترین وجه تکمیل کند.

نتیجه برای هر شرکت کننده مطابق با تعداد پاسخ‌های صحیح او در مدت زمان 15 دقیقه مشخص می‌شود. نمره می‌تواند از 0 تا 60 متغیر باشد. این آزمون دارای 65 مورد شامل 5 مثال است تا دانش آموزان تکلیف خواسته شده را به خوبی متوجه شود، بنابراین اطمینان حاصل می‌شود که دانش‌آموز به طور کامل تکلیف مورد نیاز را درک کرده است. سختی آزمون با آیتم‌ها افزایش می‌یابد تا جایی که دیگر دانش آموز نمی‌تواند سؤالات را پاسخ دهد. تست هوش غیرکلامی بوناردل (BNIT) دارای قدرت تمایز قوی از ظرفیت‌های استدلال دانش آموزان است.

تست BV9

آزمون BV9 که توسط بوناردل در سال 1966 ایجاد شد، از این تست بوناردل برای ارزیابی توانایی‌های فکری در حالت کلامی استفاده می‌شود. به طور کلی عامل هوش عمومی را مورد سنجش قرار می‌دهد. این آزمون توانایی حل مسائل دانش آموزان را می‌سنجد.

تست هوش بوناردل نوجوانان شامل مهارت‌های استدلالی است که شامل دانش ذخیره شده در حافظه بلند مدت است. واژگان استفاده شده در این تست گاهی قدیمی است. این امر مستلزم داشتن یک دانش عمومی خوب و درک موارد توسط فرد است.

BV9 تست بوناردل شامل 120 آیتم است که به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند و یک مثال برای اطمینان از درک دانش آموز از تکلیف درخواستی دارد. دسته‌بندی‌های مختلف به صورت تصادفی در آزمون پخش شده‌اند. در هر دسته، موارد به ترتیب افزایش سختی ارائه شده است. مدت زمان پاسخگویی به آن  45 دقیقه در نظر گرفته شده است. نمره کل هر فردی مربوط به مجموع پاسخ‌های موفق، با حداکثر نمره 120 است.

اگر چه ممکن است تست BV9 هرگز تجدیدنظری دریافت نکرده باشد، ولی قابلیت‌های تمایز بین فردی خوبی دارد. واژگان و دانش کلامی مورد نیاز در آزمون تست هوش بوناردل ممکن است امروزه منسوخ به نظر برسد؛ بنابراین ممکن است سؤالاتی در مورد اندازه‌گیری اعتبار BV9 ایجاد شود. با این حال، آزمون BV9 به طور متوسط ​​یک پیش‌بینی‌کننده خوب نمرات مدرسه در بیشتر رشته‌ها است.

سؤالات متداول

تست غیرکلامی بوناردل برای چه سنی مناسب است؟

بوناردل این تست را با هدف ارزیابی هوش غیر کلامی در بزرگسالان ساخته است. تست بوناردل از سن نوجوانی به بالا کاربرد دارد و به طور کلی رابطه بین هوش و موفقیت تحصیلی را مورد سنجش قرار می‌دهد.

میزان هوش بر اساس تست بوناردل چگونه تعیین می‌شود؟

در تست بوناردل میزان هوش بر اساس تعداد پاسخ صحیحی که داده می‌شود به دست می‌آید و نمره به دست آمده از هوش شما با نمرات سایر افراد در این آزمون مقایسه می‌شود.

19 مقاله

درباره نویسنده
کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تست روانشناسی

تست کتل و سنجش هوش تصویری افراد