تست روانشناسی

تست گودیناف؛ تعیین ضریب هوشی کودک با نقاشی

تست گودیناف یا آدمک گودیناف یک آزمون استاندارد است که با ارزیابی نقاشی آدمکی که کودک می‌کشد، نمره خاصی برای بهره هوشی کودک در نظر گرفته می‌شود، همچنین سن عقلی، بهره هوشی و میزان دقت کودک بررسی می شود

ادامه مطلب
تست روانشناسی

تست بوناردل و سنجش رابطه بین هوش و موفقیت تحصیلی

تست هوش بوناردل توسط یک فرد فرانسوی به نام بوناردل طراحی شده است و هدف آن سنجش هوش غیر کلامی بزرگسالان می باشد. این تست دارای 65 سری تصویر یا سوال می باشد که 5 سری اول جهت تمرین و آشنا شدن آزمودنی با نوع سوالات و نحوه ی پاسخگویی می باشد، لذا در نمره گذاری بی تاثیر است
ادامه مطلب
تست روانشناسی

تست کتل و سنجش هوش تصویری افراد

ابزارهای مختلفی برای سنجش هوش عمومی وجود دارد. برخی از این آزمون‌ها بر اساس سوال و جواب و برخی دیگر تست هوش بر اساس تصویر هستند. یکی از معتبرترین آن‌ها تست هوش تصویری کتل است. این تست هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان کاربرد دارد اما نوع سوالات و تفسیر آن با توجه به رده سنی تعیین می‌شود.
ادامه مطلب
تست روانشناسی

تست استنفورد بینه و شناسایی کودکان با استعداد

تست هوش استنفورد – بینه یکی از محبوب‌ترین تست‌های ضریب هوشی است که امروزه انجام می‌شود. تست ضریب هوشی استنفورد بینه یک تست هوش است که برای شناسایی کودکان تیزهوش یا کودکانی که دارای نقص ذهنی هستند، به کار می‌رود. این اولین و اصلی‌ترین تست IQ است که برای اولین بار در سال 1916 توسط لوئیس ترمن در دانشگاه استنفورد طراحی شد .
ادامه مطلب
تست روانشناسی

تست هوش ریون و بررسی ضریب هوش عمومی

تست هوش ریون یکی از معتبرترین و مشهورترین تست های هوشی در جهان است. آزمون ریون بدون توجه به ملیت یا زبان افراد قادر به تعیین ضریب هوشی IQ افراد تحت آزمایش است. سوالات این تست شامل آیتم های 6 تا 8 گزینه ای می باشد که اشکال هندسی و ارتباط آن ها با یکدیگر را در خود جا داده است. تست را می توان به صورت آنلاین انجام داد.
ادامه مطلب
تست روانشناسی

تست MBTI مایرز بریگز و معرفی تیپ‌های شخصیتی آن

هیچ‌کس بهترین شخصیت را ندارد و شخصیت هیچ‌کس بهتر از شخصیت فرد دیگر نیست. تست MBTI به‌دنبال پیداکردن اختلاف عملکرد یا ناهنجاری نیست بلکه هدف آن فقط شناخت افراد از خود است.
ادامه مطلب
تست روانشناسیهوش و استعداد

تست هوش کودکان و معرفی انواع آن

هوش کودک یکی از مهم ترین جنبه های شناختی است که لازم است در سنین پایه مورد ارزیابی قرار گیرد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد هوش صرفا ذاتی نبوده و می توان آن را تقویت نمود.در ادامه به معرفی و بررسی انواع تست جهت بررسی میزان هوش کودکان خواهیم پرداخت.
ادامه مطلب
تست روانشناسی

تست هالند و معرفی تیپ های شخصیتی آن

کدهای هالند یا تم شغلی هالند، یک نظریهٔ مشاغل و انتخاب شغل بر اساس نوع شخصیت است. این کدهای شخصیت‌شناسی توسط روان‌شناس جان ل. هالند در دهه ۱۹۷۰ توسعه داده شد. هر حرف یا کد مخفف یک «نوع» خاص شخصیت است. این شخصیت یا تیپ‌ها در این مقاله توضیح داده می شود.
ادامه مطلب
تست روانشناسیهوش و استعداد

نظریه انگیزشی مک کللند و ارتباط آن با روحیه کارآفرینی

مک کللند با مطالعات متعددی که انجام داده، سه نیاز اصلی (موفقیت ، تعلق ، قدرت) را در انسان‌ها شناسایی کرده و معتقد است که هر یک از ما، این سه نیاز را به میزان متفاوتی درون خود حس می‌کنیم و به واسطه‌ی آن‌ها برانگیزه می‌شویم در ادامه به بررسی نظریه چهار گانه مک کللند و تست مربوط به کارآفرینی آن خواهیم پرداخت.
ادامه مطلب