سلامت کودکان

علل و درمان سرماخوردگی کودکان و نوزادان

زمان تقریبی مطالعه: 20 دقیقه

سرماخوردگی کودکان یک عفونت ناشی از ویروس است. صدها ویروس مختلف می‌توانند منجر به سرماخوردگی شوند. این ویروس‌ها معمولاً بینی، گوش و گلو را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. آن‌ها به‌راحتی از طریق قطرات آلوده دهان و بینی از کودکی به کودک دیگر منتقل می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند از طریق سرفه و عطسه منتقل شوند.

سرماخوردگی در کودکان بسیار شایع است. کودکان حداقل 6 تا 8 بار در سال سرما می‌خورند. آن‌ها گاهی اوقات، پس از بهبودی از یک ویروس، با یک ویروس جدید و متفاوت بیمار می‌شوند، بنابراین به نظر می‌رسد که آن‌ها «همیشه بیمار» هستند. کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض سرماخوردگی قرار دارند؛ زیرا سیستم ایمنی آن‌ها هنوز درحال‌رشد است. در این مقاله کمی بیشتر در مورد علائم، عوارض و درمان سرماخوردگی در کودکان صحبت خواهیم کرد.

سرما خوردگی در کودکانسرما خوردگی در کودکان

علائم سرماخوردگی کودکان

از جمله علائم سرماخوردگی کودک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • گلودرد
 • سرفه
 • عطسه
 • بی‌حالی

علائم کمتر شایع موارد زیر را در بر می‌گیرند:

 • تب شدید
 • راش
 • استفراغ
 • اسهال

اگر کودک شما علائم سرماخوردگی را دارد اما حالش ناخوشایند است، ممکن است مبتلا به کرونا باشد؛ زیرا برخی از علائم کرونا و سرماخوردگی مشابه هستند.

سرما خوردگی در کودکان

علت سرماخوردگی کودکان

سرماخوردگی کودکان یک عفونت بینی و گلو (عفونت دستگاه تنفسی فوقانی) است که می‌تواند توسط یکی از انواع مختلف ویروس‌ها ایجاد شود. راینوویروس‌ها شایع‌ترین هستند.

سرماخوردگی کودکان به دلیل سرد یا خیس شدن یا بیرون رفتن با موهای خیس یا پاهای برهنه ایجاد نمی‌شود.

بلکه ویروس سرماخوردگی از طریق دهان، چشم یا بینی کودک وارد بدن او می‌شود. هنگامی که کودک توسط یک ویروس آلوده می‌شود، بدن او در برابر آن ویروس ایمن می‌شود؛ اما ازآنجاکه ویروس‌های زیادی منجر به سرماخوردگی می‌شوند، ممکن است کودک شما چندین بار در طول سال سرما بخورد. از طرف دیگر، برخی از ویروس‌ها ایمنی پایدار ایجاد نمی‌کنند.

کودک می‌تواند به دلیل موارد زیر به ویروس آلوده شود:

 • هوا: فرد بیماری که سرفه، عطسه یا صحبت می‌کند می‌تواند به طور مستقیم ویروس را به کودک شما منتقل کند.
 • تماس مستقیم: فرد مبتلا به سرماخوردگی که دست کودک شما را لمس می‌کند، می‌تواند ویروس سرماخوردگی را به کودک شما منتقل کند، به این صورت که ممکن است کودک شما با دست آلوده‌اش چشم، بینی یا دهانش را لمس کند.
 • سطح آلوده: برخی از ویروس‌ها برای مدت دو ساعت یا بیشتر روی سطوح زندگی می‌کنند. کودک شما ممکن است با دست زدن به یک سطح آلوده مانند یک اسباب‌بازی به ویروس مبتلا شود.

عواملی که سرماخوردگی در کودکان را شدید می‌کند

چندین عامل وجود دارد که کودکان را بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرماخوردگی قرار می‌دهد:

 • سیستم ایمنی نابالغ: کودکان به طور ذاتی در معرض خطر ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن آن‌ها هنوز در برابر بیشتر ویروس‌ها مقاوم نشده است.
 • قرارگرفتن در معرض کودکان دیگر: وقت گذراندن با سایر کودکانی که دست‌هایشان را نمی‌شویند یا جلوی سرفه‌ها و عطسه‌هایشان را نمی‌گیرند می‌تواند خطر سرماخوردگی کودکان را افزایش دهد.
 • زمان سال: سرماخوردگی از پاییز تا اواخر بهار شایع‌تر است، اما کودک می‌تواند در هر زمان از سال به آن مبتلا شود.

عوارض جانبی سرماخوردگی کودکان

شرایط زیر می‌توانند همراه با سرماخوردگی کودک رخ دهند:

 • عفونت حاد گوش (اوتیت میانی): این مورد شایع‌ترین عارضه سرماخوردگی است. عفونت گوش زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها یا ویروس‌ها به فضای پشت پرده گوش وارد می‌شوند.
 • خس‌خس سینه: سرماخوردگی کودکان می‌تواند باعث خس‌خس سینه شود؛ حتی اگر کودک آسم نداشته باشد. اگر کودک آسم داشته باشد، سرماخوردگی می‌تواند آن را بدتر کند.
 • سینوزیت حاد: سرماخوردگی که برطرف نمی‌شود می‌تواند منجر به عفونت داخل سینوس‌ها (سینوزیت) شود.
 • سایر عفونت‌ها: سرماخوردگی می‌تواند منجر به عفونت‌های دیگری از جمله ذات‌الریه و برونشیت شود. چنین عفونت‌هایی باید توسط پزشک معالجه شوند.

در برخی از موارد، سرماخوردگی کودک می‌تواند با بیماری‌‌های دیگری اشتباه گرفته شود که اگر به آن بی‌توجهی شود ممکن است عوارض حادی برای کودک به دنبال داشته باشد. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • برونشیت
 • لارنپیت
 • آنفولانزا
 • سینوزیت
 • سیاه‌سرفه
 • پنومونی (ذات‌الریه)
 • آسم
 • کرونا (کوید 19)
سرما خوردگی کودکان

فرق سرماخوردگی کودکان با آنفولانزا

سرماخوردگی کودکان و آنفولانزا دو مقوله متفاوت از هم هستند:

 • سرماخوردگی توسط ویروس‌های مختلف ایجاد می‌شود و علائم آن معمولاً خفیف هستند. کودک مبتلا به سرماخوردگی معمولاً احساس خوبی دارد، اشتهایش خوب است و سطح انرژی‌اش طبیعی است. سرماخوردگی نسبتاً بی‌ضرر است و معمولاً پس از مدتی به‌خودی‌خود برطرف می‌شود؛ اگرچه گاهی اوقات ممکن است منجر به عفونت ثانویه مانند عفونت گوش شود.
 • آنفولانزا توسط ویروس آنفولانزا ایجاد می‌شود. کودکان مبتلا به آنفولانزا نسبت به کودکان مبتلا به سرماخوردگی احساس بدی دارند. این دسته از کودکان در اغلب موارد تبی دارند که با لرز، سردرد و بدن درد ناگهانی همراه است و به‌طورکلی احساس خستگی می‌کنند و اشتهای چندانی ندارند.

آنچه ممکن است سرماخوردگی به نظر برسد، در واقع می‌تواند آنفولانزا باشد. از مهم‌ترین تفاوت‌های آنفولانزا و سرماخوردگی کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرماخوردگی کودکانآنفولانزا
تب پایین یا نداشتن تبتب شدید
سردرد گهگاهسردرد همیشگی
گرفتگی و آبریزش بینیگرفتگی بینی
عطسهعطسه گهگاه
سرفه خفیف و شدیدسرفه شدید
درد خفیفدرد خفیف و شدید
خستگی خفیفخستگی چند هفتگی
گلودردگلودرد گهگاه
سطح انرژی نرمالسطح انرژی پایین

فرق سرماخوردگی کودکان با کرونا

اگرچه علائم سرماخوردگی می‌تواند شبیه به کووید 19 در کودکان باشد، اما تفاوت‌های زیادی وجود دارد که بهتر است مهم‌ترین آن‌ها را بدانید:

 • به نظر میرسد کوید 19 راحت‌تر از سایر ویروس‌های تنفسی پخش می‌شود و گونه اُمیکرون آن مسری‌تر است.
 • کوید 19 علائم جدی‌تری نسبت به آنفولانزا و سرماخوردگی دارد.
 • معمولاً زمان بیشتری طول می‌کشد تا کودکان علائم کووید 19 را نشان دهند. به همین دلیل است که دادن تست کرونا و پس از آن قرنطینه بسیار مهم است.
 • سرماخوردگی نیاز به داروی خاصی ندارد و بعد از گذشت چند روز، کودک خوب می‌شود. اگرچه سازمان غذا و دارو چندین واکسن بی‌خطر و مؤثر را برای کوید 19 تأیید کرده است، اما کودکان زیر 5 سال هنوز اجازه تزریق ندارند.
علائم و نشانه‌ها در کودکانکروناسرماخوردگی
شروع علائممتفاوت است؛ به طور معمول علائم به‌تدریج بروز می‌کنندمتفاوت است
ازدست‌دادن حس بویایی یا چشاییگاهی اوقاتنادر
تبگاهی اوقات (معمولاً تب بالا)متفاوت است
خستگیبه‌شدت خستهمتفاوت است
سرفهبسیار شایع؛ سرفه خشکمتفاوت است
سردردشایعمتفاوت است
ازدست‌دادن اشتهاگاهی اوقاتمتفاوت است
دردهای عضلانی و درد بدنشایعشایع
گلودردشایعشایع
گرفتگی یا آبریزش بینیشایعشایع
حالت تهوع یا استفراغگاهی اوقاتنادر
لرزگاهی اوقاتنادر
اسهالگاهی اوقاتمتفاوت است
تنگی نفسگاهی اوقاتنادر

درمان سرماخوردگی کودکان

روش‌های درمان سرماخوردگی کودکان در یکی از دسته‌های زیر جای می‌گیرند:

درمان حمایتی یا درمان علامتی

 درمان سرماخوردگی کودکان با درمان توصیه شده برای بزرگسالان متفاوت است. آنتی‌هیستامین‌ها، ضد احتقان‌ها، داروهای سرفه و خلط‌آور، همگی برای سرماخوردگی به بازار عرضه می‌شوند. بااین‌حال، آزمایشات بالینی کمی در مورد کارایی این محصولات روی کودکان انجام شده است.

سازمان غذا و دارو استفاده از این داروها را در کودکان زیر 6 سال توصیه نمی‌کند؛ زیرا اثربخشی این داروها هنوز ثابت نشده است و ممکن است عوارض جانبی خطرناکی را به دنبال داشته باشند. در کودکان بالای 6 سال، داروهای سرماخوردگی ممکن است خطرات کمتری داشته باشند بااین‌حال هنوز هیچ مزیت اثبات شده‌ای وجود ندارد.

ممکن است برخی از پزشکان، استامینوفن را برای کودکان بالای سه ماه که در چند روز اول سرماخوردگی تب دارند تجویز کنند. ایبوپروفن نیز می‌تواند برای کودکان بالاتر از 6 ماه تجویز شود. آسپرین نباید به کودکان زیر 18 سال داده شود. اگر کودک احساس ناراحتی نداشته باشد، نیازی به استفاده از هیچ یک از این داروها نیست.

مرطوب‌کننده‌های هوا ممکن است علائم گرفتگی و آبریزش بینی را بهبود ببخشند. برای کاهش علائم گرفتگی و آبریزش بینی می‌توان از قطره نمک بینی در نوزادان و اسپری نمک بینی در کودکان بزرگ‌تر استفاده کرد.

عسل می‌تواند برای کاهش سرفه‌های شبانه در کودکان بالای یک سال مفید باشد. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده از ویتامین c ممکن است طول مدت سرماخوردگی را در کودکان کاهش دهد، اما مصرف روتین ویتامین c توصیه نمی‌شود.

والدین باید کودکانشان را تشویق کنند که مقدار زیادی مایعات بنوشند. هنگام سرماخوردگی کودکان ممکن است اشتهای آن‌ها کاهش پیدا کند و کمتر از حد معمول غذا بخورند. اگر کودک به طور کامل از خوردن یا نوشیدن برای مدت طولانی امتناع کرد، به پزشک مراجعه کنید.

سرما خوردگی در کودکان

آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان سرماخوردگی کودکان مؤثر نیستند. اگر سرماخوردگی با عفونت باکتریایی همچون عفونت گوش، ذات‌الریه یا سینوزیت همراه باشد، ممکن است استفاده از آنتی‌بیوتیک لازم باشد. والدینی که فکر می‌کنند کودکانشان یکی از این عفونت‌ها را همراه سرماخوردگی دارد، بهتر است با پزشک تماس بگیرند.

 استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند منجر به ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی شود و احتمالاً عوارض جانبی همچون واکنش آلرژیک را به دنبال داشته باشد.

شربت سرماخوردگی کودکان

شربت‌ها سرماخوردگی کودکان تنها در صورت تجویز پزشک می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند و نباید خودسرانه به کودکان زیر 3 سال داده شوند. داروهایی را که ترکیبات مشترکی دارند به‌صورت هم‌زمان به کودک ندهید؛ زیرا امکان دارد دوز یک ترکیب در بدن کودک بالا برود. علاوه بر این، ازآنجاکه شربت‌ها سرماخوردگی کودک معمولاً منجر به خواب‌آلودگی می‌شوند، بیش از دوز روزانه به کودک شربت ندهید.

به‌طورکلی شربت‌های که پزشک برای درمان سرماخوردگی کودکان تجویز می‌کند شامل موارد زیر می‌شوند:

شربت کوریزان (Corizan)

کوریزان یکی از بهترین شربت‌ها سرماخوردگی کودکان است که برای بهبود علائم سرماخوردگی در کودکان ازجمله سرفه، درد و تب مورداستفاده قرار می‌گیرد. میزان مصرف این شربت برای کودکان به وزن کودک بستگی دارد و دوز مصرفی را پزشک تعیین می‌کند. کوریزان علاوه بر مزایایی که دارد دارای عوارضی همچون خواب‌آلودگی، سرگیجه، یبوست و خشکی دهان و بینی نیز هست.

شربت اکسپکتورانت

شربت اکسپکتورانت برای درمان سرفه‌های خلط‌آور مورداستفاده قرار می‌گیرد و خلط را نرم و رقیق می‌کند. با استفاده از این شربت مجاری تنفسی از خلط و ترشحات در هنگام سرماخوردگی کودکان پاک می‌شوند.

شربت پلارپین

پلارپین یکی دیگر از بهترین شربت‌ها سرماخوردگی کودکان و داروهای ضد سرفه است که در مدت‌زمان کوتاه علائمی همچون آبریزش بینی یا عفونت دستگاه تنفسی را از بین می‌برد. این دارو گیاهی است و به‌خاطر طعم و بوی خوبی که دارد، کودکان معمولاً از آن استقبال می‌کنند.

شربت دیفن هیدرامین

شربت دیفن هیدرامین برای درمان علائم ناشی از حساسیت‌ها و سرماخوردگی‌ کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرد. این علائم می‌توانند شامل آبریزش بینی، سرفه، قرمزی چشم، خارش بدن و عطسه باشند. ازآنجاکه این دارو دارای عوارضی ازجمله خواب‌آلودگی و سرگیجه است، باید حتماً دوز مصرفی آن را پزشک تعیین کند.

سرما خوردگی در کودکان

پایین آوردن تب کودکان در سرماخوردگی

آیا پیشانی کودک شما گرم است؟ آیا با عرق سرد از خواب بیدار می‌شود؟ تب می‌تواند برای والدین بسیار ترسناک باشد، اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که چه مقدار تب طبیعی است؟

طبق گفته پزشکان اطفال، اگر دمای بدن کودک شما بیش از 39 درجه باشد، ممکن است سلامتی‌اش در خطر باشد. اگر تب کودک شما بیشتر از این مقدار است و کمتر از 6 ماه سن دارد، با پزشک تماس بگیرید.

اگر تبش زیاد نیست، استفاده از ایبوپروفن یا استامینوفن به‌عنوان درمان سرماخوردگی به‌طورکلی بی‌خطر است. بسیاری از پزشکان اطفال معتقدند هرگز به افراد زیر 18 سال آسپرین ندهید. مصرف آسپرین در کودکان خطر ابتلا به سندرم ری را افزایش می‌دهد، یک بیماری جدی اما نادر که می‌تواند به مغز و کبد آسیب برساند.

علاوه بر تماس با پزشک و استفاده از داروهای بالا، چندین راه دیگران برای پایین آوردن تب کودکان در سرماخوردگی وجود دارد:

 • حمام اسفنجی را امتحان کنید. برای این منظور به سراغ آبی بروید که ولرم است.
 • از مالیدن الکل، آب سرو و یخ خودداری کنید.
 • مطمئن شوید که کودک شما در دمای مناسبی استراحت می‌کند و لباس‌های کمی بر تن دارد.
 • مراقب علائم کم‌آبی باشید.
 • اگر پوشک کودکتان خشک است، زبان یا دهانش خشک است یا تغذیه بدی دارد، خیلی فوری او را نزد پزشک ببرید.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه پایین آوردن تب کودکان در سرماخوردگی به دست بیاورید، نگاهی به مقاله تب در کودکان که به طور مفصل به این موضوع پرداخته است، بیندازید

سرماخوردگی نوزاد چیست؟

سرماخوردگی عارضه‌ای بسیار شایع بین نوزادان است. ازآنجاکه سیستم ایمنی بدن نوزادان به طور کامل شکل نگرفته است، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های ویروسی همچون سرماخوردگی هستند. از طرف دیگر فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند (مانند لمس کردن اشیا، مکیدن انگشتان و گذاشتن اشیا در دهان) آن‌ها را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد. ابتلا به سرماخوردگی یک جنبه طبیعی از رشد است و اکثریت قریب به‌اتفاق موارد خطرناک یا کشنده نیستند.

علائم سرماخوردگی نوزاد

گرفتگی بینی یا آبریزش ممکن است اولین نشانه سرماخوردگی نوزاد باشد. ترشحات بینی او ممکن است به‌صورت رقیق و شفاف شروع شود، اما طی چند روز غلیظ‌تر شده و به رنگ سبز مایل به زرد در بیاید. این مورد طبیعی است و به این معنا نیست که سرماخوردگی نوزاد شما بدتر می‌شود.

سایر علائم سرماخوردگی در نوزاد عبارتند از:

 • کج‌خلقی و اذیت کردن
 • سرفه بخصوص در شب
 • تب
 • عطسه
 • کاهش اشتها
 • مشکل در شیر خوردن به دلیل گرفتگی بینی
 • مشکل در خوابیدن

سرماخوردگی در نوزادان تازه‌متولدشده برخی از علائم مشابه سایر بیماری‌ها مانند آنفولانزا، کروپ و ذات‌الریه را دارد. این می‌تواند تشخیص در خانه را برای والدین استرس‌زا کند و بهتر است در این موارد به پزشک مراجعه شود.

سرما خوردگی نوزادان

علت سرماخوردگی نوزاد

نام دیگر سرماخوردگی، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی توسط ویروس‌ها است. ازآنجاکه این عفونت‌ها توسط باکتری‌ها ایجاد نمی‌شوند، آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً در درمان مؤثر نیستند.

سرماخوردگی در نوزادان غیرعادی نیست. ویروس‌هایی که باعث ایجاد آن‌ها می‌شوند می‌توانند برای مدت کوتاهی در هوا و روی سطوح سخت زندگی کنند. این امر باعث می‌شود حتی بدون تماس با فرد آلوده، نوزاد از طریق سطوح آلوده یا هوا مبتلا شود.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، نسبت به نوزادانی که شیر خشک می‌خورند ایمنی بیشتری دارند. دلیلش هم این است که شیر مادر آنتی‌بادی‌ها، گلبول‌های سفید خون و آنزیم‌های موردنیاز نوزاد را تأمین می‌کند. این عوامل نوزادان را در برابر عفونت محافظت می‌کنند.

راه‌های جلوگیری از ابتلای نوزادان به سرماخوردگی

هیچ واکسنی برای سرماخوردگی کودکان وجود ندارد. بهترین دفاع در برابر سرماخوردگی انجام اقدامات زیر و شستن مکرر دست‌ها است.

 • نوزاد خود را از افراد بیمار دور نگه دارید اگر نوزاد تازه‌متولدشده‌ای دارید، آن را از افراد بیمار دورنگه دارید. در صورت امکان از حمل‌ونقل عمومی و رفتن به اجتماعات عمومی با نوزاد خود اجتناب کنید.
 • قبل از شیردادن یا دست زدن به کودک دست‌هایتان را بشویید با آب و صابون و حداقل برای مدت 20 ثانیه دست‌هایتان را تمیز بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضدعفونی‌کننده دست مبتنی بر الکل که حداقل 60 درصد الکل دارد استفاده کنید. اهمیت شستن دست‌ها را به فرزندان بزرگ‌تر خود بیاموزید. از لمس چشم‌ها، بینی یا دهان خود با دست‌های شسته نشده خودداری کنید.
 • اسباب‌بازی‌ها و پستانک نوزاد را به طور مرتب تمیز کنید سطوحی که اغلب لمس می‌شوند را تمیز کنید. این امر به‌ویژه در صورتی مهم است که یکی از اعضای خانواده یا هم‌بازی کودک شما سرماخورده باشد.
 • به همه افراد خانواده آموزش دهید که در دستمال کاغذی سرفه یا عطسه کنند دستمال‌های استفاده شده را فوراً دور بیندازید و سپس دست‌های خود را به طور کامل بشویید.
سرما خوردگی نوزادان

تشخیص سرماخوردگی نوزاد

اگر نوزاد شما کمتر از سه ماه سن دارد، در اوایل سرماخوردگی با پزشک تماس بگیرید. در نوزادان تازه‌متولدشده، بسیار مهم است که متوجه شوید نوزاد هیچ بیماری جدی ندارد؛ به‌خصوص اگر سرماخوردگی او با تب همراه باشد.

اگر سن نوزاد شما بیشتر از سه ماه باشد، معمولاً نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اگر سؤالی دارید یا اگر علائم سرماخوردگی کودک بدتر می‌شود یا از بین نمی‌رود، ممکن است زمان مراجعه به پزشک فرارسیده باشد.

پزشک می‌تواند سرماخوردگی را با علائم و نشانه‌های نوزاد شما تشخیص دهد. اگر پزشک مشکوک باشد که نوزاد شما به عفونت باکتریایی یا بیماری دیگری مبتلا شده است، ممکن است عکس‌برداری با اشعه ایکس از قفسه سینه یا آزمایشات دیگر را تجویز کند.

درمان سرماخوردگی نوزاد

در نوزادان نیز همانند کودکان، هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد. در اکثر موارد سرماخوردگی کودکان بدون درمان و معمولاً طی یک هفته تا ده روز بهبود می‌یابند، اما سرفه ممکن است یک هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها در برابر ویروس‌های سرماخوردگی عمل نمی‌کنند.

سعی کنید با انجام اقداماتی همچون مصرف مایعات کافی (به معنای دریافت کافی شیر مادر یا شیر خشک در نوزادان) , مکش مخاط بینی و مرطوب نگه‌داشتن هوا به نوزاد خود کمک کنید.

به‌طورکلی باید از مصرف داروهای بدون تجویز پزشک و بدون نسخه به نوزادان اجتناب شود.

سرما خوردگی نوزادان

داروهای کاهش‌دهنده تب

اگر تب باعث ناراحتی نوزاد شما شده است، می‌توانید طبق نظر پزشک از داروهای کاهش‌دهنده تب استفاده کنید. داروهای تب بر تنها تب را کاهش می‌دهند و ویروس سرماخوردگی کودکان را از بین نمی‌برند. تب بخشی از پاسخ طبیعی بدن نوزاد شما به ویروس است.

برای پایین آوردن تب کودکان می‌توانید به آن‌ها داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. این داروها جایگزین‌های امن‌تری نسبت به آسپرین هستند.

در کودکان زیر 3 ماه به‌هیچ‌عنوان به آن‌ها استامینوفن ندهید و اجازه دهید توسط پزشک معاینه شوند. به نوزادان کمتر از 6 ماه یا نوزادانی که مدام استفراغ می‌کنند یا کم آب هستند، ایبوپروفن ندهید.

عوارض داروهای سرفه و سرماخوردگی

داروهای سرفه و سرماخوردگی برای نوزادان و کودکان خردسال بی‌خطر نیستند. این داروها بدون تجویز پزشک، علت اصلی سرماخوردگی کودک را درمان نمی‌کنند و آن را زودتر از بین نمی‌برند و می‌توانند برای او خطرناک باشند. داروهای سرفه و سرماخوردگی عوارض جانبی بالقوه جدی دارند؛ مصرف بیش از حد این داروها در کودکان زیر 2 سال می‌تواند کشنده باشد.

سرما خوردگی در کودکان

درمان خانگی فوری سرماخوردگی کودکان

به‌منظور کمک به کودکانتان برای مقابله به سرفه یا سرماخوردگی اقدامات زیر را انجام دهید

 • مصرف مایعات زیاد مایعاتی مانند آب و آبمیوه ممکن است به رقیق شدن ترشحات کمک کنند. مایعات گرمی همچون چای یا سوپ مرغ می‌توانند اثر تسکین‌دهنده داشته باشند، جریان مخاط بینی را افزایش دهند و ترشحات تنفسی را شل کنند.
 • مرطوب کردن هوا از طریق مرطوب کردن هوا می‌توانید خشکی مجاری بینی و گلوی کودکانتان را کاهش دهید. مرطوب‌کننده را نزدیک تخت کودکتان قرار دهید و بعد از هر بار استفاده، رطوبت ساز را تمیز کنید.
 • استفاده از نمک شستشوی بینی نمک شستشوی بینی می‌تواند مجرای بینی را مرطوب نگه داشته و مخاط را شل کند. در کودکان کوچک‌تر از قطره نمک بینی استفاده کنید، مدت کوتاهی صبر کنید و سپس به کمک یک ساکشن، مخاط را از سوراخ‌های بینی بیرون بکشید.
 • استفاده از نوشیدنی‌ها و غذاهای سرد بستنی، میوه‌های یخ‌زده، یخ یا نوشیدنی‌های سرد ممکن است در کودکانی که گلودرد دارند احساس خوبی ایجاد کند.
 • تشویق کودکان به غرغره کردن با آب‌نمک برای کودکان 6 سال به بالا، غرغره کردن با آب‌نمک گرم ممکن است گلودرد را تسکین ببخشد.

سؤالات متداول

علت سرماخوردگی کودکان چیست؟

سرماخوردگی نوزاد توسط بسیاری از ویروس‌های تنفسی ایجاد می‌شود.
ویروس آنفولانزا باعث سرماخوردگی شدید همراه با تب و دردهای عضلانی بیشتر می‌شود.
سرماخوردگی جدی نیست. سرماخوردگی تنها 5 الی 10 درصد از نوزادان را دچار عارضه‌هایی همچون عفونت گوش یا سینوس می‌کند. این عفونت‌ها در اغلب اوقات توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند.

علائم سرماخوردگی در نوزادان چیست؟

آبریزش یا گرفتگی بینی
ترشحات بینی که ابتدا شفاف است و پس از مدتی به رنگ خاکستری، زرد یا سبز تغییر می‌کند
اکثر نوزادان در ابتدا تب دارند
گاهی اوقات نوزاد ممکن است سرفه و صدای خشن نیز داشته باشد. گاهی اوقات آبریزش چشم و تورم غدد لنفاوی گردن نیز رخ می‌دهد.

بهترین درمان برای سرماخوردگی کودکان چیست؟

متأسفانه هیچ درمانی برای سرماخوردگی کودک وجود ندارد. آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است برای مبارزه با عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها استفاده شوند، اما هیچ تأثیری روی ویروس‌ها ندارند. بهترین درمان سرماخوردگی کودکان این است که استراحت کافی داشته باشند و مقدار بیشتری مایعات بنوشند.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *