سلامت کودکان

چگونگی ایجاد زگیل در کودکان؛ دستورالعمل های مراقبت و درمان آن

زمان تقریبی مطالعه: 14 دقیقه

عارضه  زگیل در کودکان چیست؟

زگیل در کودکان نوعی عارضه پوستی است که ممکن است به دلایل متعددی به آن مبتلا شوند. زگیل به‌عنوان نوعی تومور خوش‌خیم شناخته می­ شود که به علت انتقال نوعی ویروس به نام پاپیلوم انسانی (HPV) موجب ایجاد زگیل روی پوست کودک می ­شود.

این عارضه پوستی ممکن است برای هر انسانی در هر رده سنی رخ دهد؛ بنابراین علاوه ­بر بزرگسالان، بسیاری از کودکان از بیماری زگیل رنج می­ برند. بیماری زگیل در کودکان ممکن است با عوارض و خطرات بسیاری همراه باشد. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی علائم، علل و روش درمان زگیل در بدن کودکان می­ پردازیم.

زگیل در کودکان

علائم زگیل در کودکان چیست؟

زگیل در کودکان با نشانه­ ها و علائمی همراه است که برخی از آن­ها عبارت هستند از:

 • زائده­ های گوشتی ریز و درشتی هستند که روی سطح پوست دست، پا، نزدیک لب و…ایجاد می­ شوند.
 •  معمولاً این زائده­ های گوشتی از سطح پوست کم­رنگ­ تر یا پررنگ ­تر هستند و با مرز مشخصی از پوست جدا می­ شوند.
 • این زائده­ های گوشتی، در کنار یکدیگر رشد می­ کنند.
 • زبر و برجسته­ هستند
 • در سطح پوست باعث ایجاد زائده­ های باریک و توپری با رنگ­ های قهوه­ ای می‌شوند
 • اطراف زائده گوشتی قرمز و به لمس حساس می‌شود
 • در بسیاری از مواقع زگیل در کودکان باعث درد نمی­ شود. تنها زگیل‌هایی که در کف پا ایجاد می ­شوند به دلیل تحت‌فشار گرفتن، ممکن است باعث درد می­ شوند.
 • میان انگشتان پا، دست، کنار لب­ ها و…ممکن است برآمدگی های سفید رنگی ایجاد کند.
 • گاهی این زائده­ های گوشتی با دانه های سیاه‌رنگ روی پوست بدن کودک رشد می کنند.

علت زگیل در کودکان چیست؟

احتمال بروز زگیل در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر است. در سنین پایین کودکان به دلیل شیطنت و بازیگوشی در معرض آسیب‌دیدگی‌های بسیاری قرار دارند. خراش، خونریزی، بریدگی و… باعث می­ شوند تا زگیل به دلیل مهیا بودن شرایط، روی قسمت­ های مختلف پوست بدن ایجاد شود، زیرا ویروس hpv مانند سایر ویروس­ ها مایل هستند تا در محیط­ های گرم و مرطوب زندگی کنند.

از دیگر علت زگیل کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تماس مستقیم و مکرر پوست کودک با افرادی که به ویروس HPV آلوده شده‌اند
 • تماس پوست کودک با اشیاء که به ویروس  HPV آلوده شده است. وسایلی مانند حوله یا ناخن‌گیر فرد آلوده
 • انتقال غیرمستقیم این ویروس از طریق استخرهای شنا یا دوش‌های عمومی.  به‌خصوص اگر کودک  در پای خود زم داشته باشد و پابرهنه باشد.
 •  ضعیف بودن سیستم ایمنی کودک موجب رشد انواع زگیل در کودکان می­شود.

زگیل ها در نواحی مختلفی رشد می­ کنند. انواع زگیل ممکن است در نواحی مانند دست، پا، ناحیه تناسلی، صورت و…رشد کنند. زگیل دست در کودکان نسبت به سایر زگیل­ های پوستی شایع­تر است. زگیل مقعدی در کودکان معمولاً بسیار نادر است و به نسبت به سایر زگیل­ های پوستی خطرناک­ تر است. رشد زگیل در هر ناحیه از بدن ممکن است به دلایل متعددی بستگی داشته باشد. علت رشد زگیل در بخش‌های مختلف بدن کودک عبارت هستند از:

علت زگیل دست در کودکان

 درصد زیادی از زگیل­ ها در کودکان در نواحی دست و میان انگشتان رشد می­ کنند. زگیل ناحیه دست به‌آسانی به نواحی دیگر بدن منتقل می­ شود. علت زگیل دست در کودکان ممکن است به دلیل کمبودی ویتامین­ هایی مانند b12، آهن، d، زینک وغیره باشد. خاراندن نواحی مختلف بدن با انگشت دست، زخمی شدن دست کودک حین بازی، نزدیک کردن دست به دهان یا صورت و…باعث دریافت این ویروس از محیط اطراف و ایجاد زگیل دست در کودکان می­ شوند.

زگیل در کودکان

علت زگیل کف پای کودکان

معمولاً علت زگیل پا در کودکان به دلیل ورود ویروس hpv از سوراخ، خراش و زخم کف پا ایجاد می­ شود. زگیل در کف پای کودکان ممکن است به دلیل برهنه راه‌رفتن کودک و ایجاد خراش­ های ریز و ضعیف اتفاق بیفتد. ضعیف بودن سیستم ایمنی، تمیزکردن پا با دستمال یا حوله آلوده، تماس مستقیم پوست با پوست فرد مبتلا به زگیل از علت­ های اصلی زگیل پا در کودکان است.

علت زگیل مقعدی کودکان

 علت زگیل مقعدی در بزرگسالان ممکن است به دلایل متعددی مانند رابطه جنسی، شیردهی، رعایت‌نکردن بهداشت فردی و…باشد. رشد زگیل در ناحیه مقعد کودکان بسیار نادر است. بااین‌حال ممکن است علت زگیل مقعدی در کودکان به دلیل آزار و اذیت جنسی، انتقال ویروس حین زایمان از مادر به کودک، تعویض پوشک، توجه نکردن به بهداشت فردی کودک و… منتقل شود.

انواع زگیل در کودکان

زگیل در کودکان دارای انواع و شکل­ های مختلفی است. پزشک متخصص متناسب با نوع زگیل در کودکان به درمان آن­ها می­ پردازد.

متأسفانه بیشتر از 120 نوع ویروس hpv باعث بروز انواع مختلفی از زگیل در کودکان می­ شوند. زگیل­ ها دارای شکل ­های مختلفی هستند که مهم­ترین آن­ها عبارت هستند از:

زگیل مسطح

یکی از انواع زگیل کودکان، زگیل­ های سطحی هستند. زگیل­ های سطحی معمولاً روی پوست صورت کودک ایجاد می­ شوند و دردناک نیستند. این زائده پوستی معمولاً دارای رنگ تیره­ تری نسبت به پوست است. زگیل مسطح درشت نمی­ شود و برآمدگی چندانی ندارد.

زگیل فیلی

 یکی از انواع زگیل­ هایی که در اغلب اوقات اطراف بینی و لب رشد می ­کنند، زگیل فیلی یا رشته ­ای هستند. این دسته از زگیل­ ها باریک هستند و نسبت به زگیل­ های مسطح گوشتی ­تر هستند.

زگیل معمولی

 زگیل معمولی در بیشتر مواقع میان انگشتان دست‌ و پای کودک رشد می­ کنند. معمولاً زگیل­ های معمولی نسبت به زگیل­ های مسطح و فیلی گوشتی ­تر هستند و به‌راحتی قابل تشخیص هستند. درون زگیل­ های معمولی دانه­ های تیره رنگی وجود دارد که با چشم دیده می ­شود. درصورتی‌که این زگیل­ ها میان انگشتان پا رشد کنند، برای کودکان دردناک هستند.

زگیل کف پا

 زگیل کف پا باعث ایجاد درد و ناراحتی در کف پا می ­شوند. فشاری که به زگیل کف پا وارد می ­شود، موجب می ­شود تا کودک با درد زیادی حین راه‌رفتن همراه باشد. زگیل­های کف پا در اغلب اوقات صاف هستند زیرا تحت‌فشار زیادی قرار دارند.

زگیل در کودکان

روش تشخیص زگیل در کودکان چگونه است؟

برای تشخیص زگیل کودکان و نوع آن باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه شود. پزشک متخصص با معاینه کردن و بررسی زگیل می­تواند به تشخیص نوع آن بپردازد. برخی از پزشکان برای اطمینان از معاینه خود از روشی به نام بیوپسی برای تشخیص زگیل استفاده می­ کنند.

بیوپسی به‌عنوان یکی از روش های نمونه‌برداری شناخته می­ شود که در آن لایه بسیار نازکی از زگیل را جدا می­ کنند و در آزمایشگاه بررسی می­ کنند. پزشک متخصص بعد از بررسی و تشخیص نوع زگیل، از روش های مختلفی برای درمان استفاده می­ کند.

راه‌های درمان زگیل در کودکان

بهترین روش درمان زگیل در کودکان بعد از معاینه و تشخیص نوع زگیل، توسط پزشک متخصص تعیین می­ شود. پماد برای زگیل کودکان یکی از راه­ های ساده ­ای است که معمولاً برای زگیل­ های کوچک استفاده می ­شود.

اما امروزه روش ­های نوین و پیشرفته ­ای برای درمان زگیل در کودکان وجود دارد که عبارت هستند از:

لیزر زگیل در کودکان

 یکی از بهترین و جدیدترین روش­ های درمان زگیل در کودکان، لیزر است. این روش درمانی با سوزاندن ریشه زگیل باعث درمان زگیل می­ شود. لیزر زگیل طی زمان کوتاهی به‌صورت سرپایی و تنها با بی­ حسی موضعی انجام می­ شود. لیزر زگیل معمولاً با تاباندن اشعه co2 به سطح زگیل انجام می ­شود. معمولاً این روش درمانی باعث زخم یا تاول نمی­ شود. بهترین درمان زگیل صورت کودکان، لیزر است که در کمتر از 30 دقیقه انجام می ­شود.

زگیل در کودکان

فریز زگیل در کودکان

 فریز کردن یا سرمادرمانی یکی از روش­ های مؤثر برای درمان بسیاری از زائده­ های پوستی در کودکان است. فریز زگیل در کودکان به‌گونه‌ای است که طی آن دی‌اکسیدکربن یا نیتروژن مایع را روی زگیل اسپری می­ کنند. این روش درمانی باید در دمای منفی 196 درجه سانتی‌گراد انجام شود. برای انجام این روش ابتدا محل موردنظر را به‌صورت موضعی بی­ حس می­ کنند، با کمک فریز زگیل در کودکان، بین دو تا سه روز، زگیل از سطح پوست کنده می ­شود.  

چسب زگیل برای کودکان

استفاده از چسب زگیل برای کودکان یکی از راه­ های نسبتاً آسان و بدون درد است که تأثیر زیادی در ازبین‌بردن زگیل دارد. در این روش باید بعد از تهیه چسب زگیل از داروخانه­ های معتبر، آن را روی زگیل برای مدت شش روز بچسبانند. بعد از پایان شش روز، چسب باید از سطح زگیل برداشته شود.

در مرحله بعد باید سطح زگیل با کمی آب خیس شود. در ادامه از یک سوهان باید برای تراشیدن سطح زگیل استفاده شود. این روش درمانی برای زگیل دست و پا در کودکان و بزرگسالان نیز مؤثر است.

درمان خانگی زگیل در کودکان

متأسفانه سرعت سرایت کردن زگیل بسیار بالا است. امروزه برخی از افراد از طریق مواد گیاهی به درمان خانگی زگیل در کودکان می­ پردازند.

درمان خانگی زگیل ممکن است برای همه انواع زگیل مخصوصاً زگیل صورت و زگیل تناسلی در کودک مناسب نباشد، اما تا حدودی می ­تواند باعث کاهش علائم و بهبودی این عارضه خطرناک در کودکان شود. روش­ های درمان خانگی زگیل عبارت هستند از:

درمان زگیل در کودکان با سیر

 یکی از راه­ های مؤثر برای درمان خانگی زگیل در کودکان، استفاده از سیر یا عصاره آن است. برای انجام این روش درمانی ابتدا باید سطح و اطراف زگیل با پارچه تمیز شود. سپس مقداری عصاره سیر به زگیل کودک آغشته شود. برخی از افراد مقداری سیر و روغن را با یکدیگر ترکیب کرده و به کمک گاز استریل روی سطح زگیل قرار می­ دهند.

درمان زگیل در کودکان با سرکه سیب

 مواد اسیدی در اثر برخورد با ویروس باعث کشته شدن آن­ها می ­شوند. بسیاری از پزشکان از داروهای اسیدی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می­ کنند. سرکه سیب به دلیل داشتن مواد اسیدی مانند بسیاری از داروهای اسیدی باعث کشته شدن و از بین بردن ویروس­ ها می­ شود. برای انجام این درمان در منزل ابتدا مقداری از سرکه سیب باید به پنبه یا پارچه­ ای آغشته و روی زگیل مالیده شود. نتیجه این کار با سیاه شدن زگیل مشخص می­ شود.

 درمان زگیل کودکان با روغن کرچک

 برخی از افراد برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی خود از روغن کرچک استفاده می­ کنند. روغن کرچک حاوی ماده ریسینولیک اسید است. این ماده به‌عنوان یک ضدویروس و ضدالتهاب شناخته می­ شود. به همین علت استفاده از آن به درمان خانگی زگیل در کودکان کمک می کند. برای استفاده باید مقداری روغن کرچک را به پنبه آغشته کرده و به مدت یک شب روی زگیل قرار دهند.

درمان زگیل کودکان با آلوئه ورا

یکی از راه­ های، استفاده از گیاه آلوئه­ ورا است. گیاه آلوئه­ ورا باعث التیام بخشیدن پوست بدن و صورت می‌شود. آلوئه­ورا از گیاهانی است که در درمان خارش و حساسیت پوست تأثیر بسزایی دارد. برای درمان خانگی زگیل کودکان بهتر است مقداری پنبه را به ژل آلوئه­ ورا آغشته کنید و روی زگیل قرار دهید. ژل آلوئه‌ورا بهتر است حداقل 12 ساعت روی پوست بماند؛ بنابراین از یک چسب برای نگه‌داشتن پنبه روی زگیل کمک گرفته شود.

درمان زگیل کودکان با نارون کوهی

 استفاده از نارون کوهی یکی از راه­ های کوچک کردن زگیل است. در واقع استفاده از نارون کوهی در طولانی‌مدت موجب می ­شود تا اندازه زگیل در کودکان کوچک شده و بعد از مدتی از بین برود. نارون کوهی موجب کاهش حجم اکسیژن و در نتیجه ازبین‌رفتن زگیل می­ شود. برای استفاده از این روش، کافی است تا نارون کوهی را به حالت تقطیر درآورده و به مدت سه هفته و برای دو بار در هر هفته روی زگیل استفاده کنید. بعد از آغشته کردن زگیل به نارون، بهتر است پوست پس از 15 دقیقه با آب شسته شود.

درمان زگیل کودکان با روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از اساسی­ ترین انواع روغن­ های گیاهی است که به دلیل خواص ضدقارچی برای درمان انواع زگیل تناسلی در کودکان استفاده می ­شود. این روغن ممکن است در صورت برخورد به زگیل باعث التهاب، سوزش و… شود. سوزش و التهاب موجب ازبین‌رفتن ویروس ها و در نتیجه درمان زگیل کودکان می ­شود. برای استفاده از این روغن بهتر است یک قطره کوچک از آن را با روغن نارگیل ترکیب شود و سپس به سطح زگیل آغشته شود.

زگیل در کودکان

راه‌های پیشگیری از زگیل در کودکان

متأسفانه زگیل به دلیل مسری بودن به نواحی مختلف بدن ممکن است سرایت کند. به همین دلیل بهتر است از پیشرفت و بروز این عارضه روی پوست کودک جلوگیری شود. روش­ های مختلفی برای پیشگیری از زگیل کودکان وجود دارد که برخی از این روش ها عبارت هستند از:

 • جداکردن وسایل بهداشتی کودک مانند دستمال یا حوله از سایر اطرافیان
 • دورکردن کودک از افرادی که به بیماری زگیل مبتلا هستند.
 • توجه به بهداشتی فردی کودک و حمام کردن آن­ها طی فواصل زمانی منظم
 • ضدعفونی و تمیزکردن خراش­ ها و زخم های روی پوست کودک
 • تقویت سیستم ایمنی بدن کودک و تأمین ویتامین های ضروری و موردنیاز بدن کودک
 • استفاده از جوراب و دمپایی هنگام خارج‌شدن کودک از منزل
 • تزریق واکسن زگیل کودکان و جلوگیری از بروز این عارضه پوستی

سؤالات متداول

آیا زگیل تناسلی در کودکان خطرناک است؟

 این عارضه پوستی در هر قسمت از سطح پوست که باشد، باید توسط پزشک متخصص درمان شود. درمان نشدن زگیل تناسلی در کودکان ممکن است در آینده باعث بروز مشکلاتی مانند عفونت، سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان آلت تناسلی یا مقعد شود.

علت ایجاد زگیل در کودکان چیست؟

متأسفانه بیماری زگیل کودکان به دلایل متعددی مانند زایمان، آزار و اذیت جنسی، توجه نکردن به بهداشت فردی، وجود زخم و خراش­ های متعدد، پایین بودن سیستم ایمنی ضعیف و…رخ می­دهد.

زگیل کودکان در کدام نواحی بدن او بیشتر رشد می‌کند؟

زگیل ممکن است در هر قسمتی از بدن کودک مانند ناحیه تناسلی، کنار لب، صورت، میان انگشتان دست و پا و…ایجاد شود.

زگیل در کودکان چه عوارضی دارد؟

 متأسفانه زگیل در کودکان ممکن است باعث بروز عفونت و ناراحتی شود. در مواقعی که زگیل در کف پا یا نزدیکی لب ایجاد شود، ممکن است کودک حین راه‌رفتن و غذا خوردن احساس ناراحتی و درد داشته باشد.

 زگیل در کودکان چه شکلی است؟

 بیماری زگیل در کودکان دارای انواع مختلفی است. ممکن است برخی از زگیل­ ها به‌صورت گل‌کلم در کنار یکدیگر رشد کنند. برخی از زگیل­ های فیلی، رشته­ای و باریک هستند. برخی از زگیل­ ها در کودکان سطح صافی دارند و معمولاً کوچک هستند.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سلامت کودکان

مخملک کودکان ، علائم، راه تشخیص و درمان آن