آموزش و تربیت کودکاندسته‌بندی نشدههوش و استعداد

آموزش نقاشی خلاق برای کودکان+ ۸ ایده جذاب نقاشی متفاوت

زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

اهمیت آموزش نقاشی خلاق برای کودکان

 نقاشی خلاق برای کودکان، یکی از انواع هنرهای خلاقانه است که با روش‌های به جز نقاشی قلم و کاغذی و سنتی، ذهن و دست کودک را فعال کرده و به هماهنگی چشم و دست کودک در کنار تقویت مهارت‌های شناختی او منجر می‌شود.

هنرهای خلاقانه‌ای از جمله نقاشی، فعالیت‌هایی هستند که به‌صورت تجربی و فعال تخیل کودکان را از طریق موسیقی، هنرهای تجسمی، حرکت و رقص و نمایش و داستان‌سرایی درگیر می‌کنند. هنرهای خلاقانه کودکان را در همه حوزه‌ها از جمله حوزه‌های شناختی، زبانی، اجتماعی، عاطفی و فیزیکی درگیر می‌کنند.

 در واقع به خلق یک اثر هنری با استفاده از رنگ‌ها ولی از طریق غیرمعمول، نقاشی خلاق می‌گویند. از انواع پرکاربرد نقاشی برای کودک که به پرورش خلاقیت و مهارت‌های او منجر می‌شود می‌توان به: نقاشی با پا، نقاشی روی دیوارپوش، نقاشی روی برگ خشک و… اشاره کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی انواع این روش‌ها در کنار مزایای تقویت مهارت خلاقانه نقاشی در کودکان بپردازیم.

فواید آموزش نقاشی خلاقانه برای کودکان

 نقاشی و سایر هنرهای خلاقانه می‌تواند کودک را تشویق کند تا خود را ابراز کند و در حین یادگیری سرگرم شود، این کار برای رشد ذهن و فکر مهم است. همچنین می‌تواند به معلمان و دانش‌آموزان کمک کند تا با یکدیگر همکاری کنند و یادگیری را مؤثرتر، جالب‌تر و تعاملی‌تر کند. هنگامی که معلمان از خلاقیت خود برای یافتن روش‌های جدید تدریس خلاقانه استفاده می‌کنند، دانش‌آموزان اغلب فرصت‌های بهتری برای کشف استعدادها و قابلیت‌های خلاقانه خود خواهند یافت.

 به طور معمول، خلاقیت در آموزش کودکان کم سن از طریق روش‌هایی مانند نقاشی خلاق انجام می‌شود.

 آشنایی با هنرهای خلاقانه از اوایل کودکی فرایند مهمی است که به کودکان کمک می‌کند هویت خود را درک کنند و مهارت‌های شناختی، اجتماعی، عاطفی و فیزیکی خود را بهبود دهند. اثبات شده است که این فرایند در بهبود کیفیت زندگی کودکان مؤثر است. این هنرهای خلاقانه معمولاً شامل قصه‌گویی، نقاشی، طراحی، موسیقی، رقص و سایر فعالیت‌هایی است که کودکان را تشویق می‌کند تا ایده‌ها و احساسات خود را به شکل غیرمستقیم بیان کنند.

 کشیدن نقاشی‌های خلاقانه برای کودک به پرورش مهارت‌های او از طرق زیر کمک خواهد کرد:

 · یادگیری رنگ‌ها

 · افزایش اعتمادبه‌نفس

 · تقویت هماهنگی چشم و دست

 · بهبود مهارت‌های ظریف حرکتی

 · افزایش هوش فضایی

 · افزایش تمرکز

 · تقویت خلاقیت

 انواع روش‌های آموزش نقاشی خلاق برای کودکان

 نقاشی برای کودک دارای انواع مختلفی است. از میان این روش‌ها می‌توان به رنگ‌کردن اشیای مختلف از جمله برگ، کشیدن نقاشی با ابزارهای مختلف از جمله پا یا اسفنج و کشیدن نقاشی روی اشیای مختلف از جمله سنگ یا روزنامه اشاره کرد. نقاشی با پا، نقاشی روی سنگ، نقاشی روی چتر، نقاشی روی پارچه و… از جمله روش‌های مؤثر برای نقاشی خلاقانه با کودک هستند که در این مقاله ۸ مورد از آن‌ها مفصلاً بررسی شده است.

 ۸ ایده خلاق برای تقویت مهارت نقاشی کودکان

 اگر کودک شما هم از کشیدن نقاشی‌های تکراری بر روی کاغذ خسته شده است؛ می‌توانید با اجرای ایده‌های زیر به افزایش خلاقیت او کمک کنید:

نقاشی با پا

 پا ورزی یکی از موضوعاتی است که کمتر به آن اشاره شده است پاهای کودک نیز باید مانند دست‌های او مورد تقویت قرار گیرند. نقاشی کشیدن با پا علاوه بر افزایش خلاقیت کودک، به تقویت پاها منجر می‌شود.

نقاشی روی سنگ

 نقاشی روی اشیایی مانند سنگ به کودک این اجازه را می‌دهد که با طبیعت عجین شده و هوش طبیعت‌گرای خود را تقویت کند.

درخت دکمه

 درخت دکمه‌ای و کاردستی‌های ازاین‌قبیل یک نوع از روش‌های استفاده از اشیا برای ساخت کلاژ هستند. این روش‌ها از جمله ایده خلاقانه‌ای هستند که به تقویت خلاقیت کودک کمک می‌کند.

 در روش درخت دکمه‌ای ابتدا از کودک خواسته می‌شود. یک‌تنه درخت بروی کاغذ بکشد. سپس دکمه‌هایی با ابعاد مختلف درون گواش یا آبرنگ فروبرده و از آن‌ها مانند مهر استفاده می‌کنیم. این مهرها را بررسی شاخه‌های درخت کشیده شده می‌زنیم تا برگ‌های درخت را تشکیل دهند.

کشیدن گل بر روی شیشه مربا

 نقاشی روی شیشه و آینه یکی از روش‌های خلاقانه هنری است که بزرگسالان هم آن را به‌صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند. در این روش از کودک بخواهید یک شیشه مربای خالی را با گواش رنگ کند.

با نایلون حباب‌دار

 وسایل دورریختنی مانند نایلون‌های حباب‌دار می‌توانند کودک را تا ساعت‌ها سرگرم کنند. برای اینک کار چند کاغذ، رنگ انگشتی و نایلون حباب‌دار را به کودک بدهید. خود کودک روش‌های خلاقانه‌ای برای کشیدن نقاشی با آن‌ها خواهد یافت!

تیشرت خانگی برای پدر

 نقاشی روی پارچه یک روش خوب برای سرگرم‌کردن بچه‌هاست. در کنار سرگرم‌کردن بچه‌ها محصولِ این نقاشی خلاق می‌تواند یک تیشرت زیبا برای پدر خانواده باشد! پس این بار که به فکر کشیدن نقاشی با کودک افتادید؛ یک تیشرت سفید ساده و رنگ مخصوص به او بدهید تا یک محصول فوق‌العاده دریافت کنید.

نقاشی بر روی چتر

 چترهای قدیمی را قبل از دورانداختن به کودک بسپارید! مطمئن باشید حسابی سرگرم خواهد شد.

نقاشی روی نمک و آرد

 با ریختن نمک، آرد و دیگر محصولات پودری در یک سینی، می‌توان یک‌تخته مناسب نقاشی یا نوشتن برای کودک تهیه کرد. برای این کار کف یک سینی را بانمک یا آرد پرکرده و از کودک بخواهید با انگشت روی آن طرح بکشد.

 نقش بازی در تقویت خلاقیت کودکان با نقاشی

 بازی اصلی‌ترین روش برای آموزش انواع مهارت‌ها به کودک است. با تبدیل‌کردن زمان نقاشی با کودک به یک بازی مفرح می‌توانید او را به نقاشی کشیدن تشویق کنید. نقاشی کشیدن در حمام یا بازی نقش‌آفرینی کشیدن نقاشی دو نمونه بازی برای نقاشی کودک است.

تقویت هوش فضایی کودکان با نقاشی

 نقاشی می‌تواند تشخیص الگو و درک فضایی کودک را بهبود بخشد. همچنین نقاشی هماهنگی چشم دست را در کودکان بهبود می‌بخشد؛ بنابراین نقاشی خلاقانه واقعاً از طرق مختلف برای رشد هوش فضایی کودک مفید است.

تقویت هوش درون‌فردی با نقاشی

 هوش درون‌فردی به درک فرد از خود و توانمندی‌های خود ربط دارد. این هوش با بهبود جریان سیناپسی ذهن کودک رشد می‌یابد. ازآنجاکه نقاشی خلاقانه با افزایش خلاقیت موجب بهبود جریان سیناپسی می‌شود؛ پس مستقیماً بر افزایش هوش درون‌فردی نیز تأثیر خواهد داشت.

تقویت هوش حرکتی کودکان با نقاشی

 روش‌های خلاقانه برای نقاشی اعم از نقاشی با پا یا حتی کشیدن نقاشی با دست بر روی برگ خشک، نیازمند مهارت‌های حرکتی ظریف است. این مهارت با حرکت‌دادن دست‌وپا، یا گرفتن قلم بهبودیافته و موجب افزایش هوش حرکتی می‌شود.

نقاشی خلاق چیست؟

 نقاشی خلاق یکی از انواع هنرهای خلاقانه است که با روش‌های به‌جز نقاشی قلم و کاغذی و سنتی، ذهن و دست کودک را فعال کرده و به هماهنگی چشم و دست کودک در کنار تقویت مهارت‌های شناختی او منجر می‌شود.

فواید آموزش و تقویت مهارت نقاشی برای کودکان چیست؟

 رشد مهارت‌های حرکتی، افزایش عزت‌نفس، تقویت هوش درون‌فردی و فضایی، تقویت تمیز دیداری و حافظه دیداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *