هنرمندان برتر

آلن دو باتن کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

اگر شما هم اهل خواندن کتاب‌های روانشناسی و فلسفی باشید حتماً تا به حال نام آلن دو باتن (Alain de Botton) را شنیده‌اید. نویسنده‌ای سوئیسی که در زمینه‌ی فلسفه‌ روزمره می‌نویسد. کمتر کسی را می‌شناسم که به فلسفه علاقه‌مند باشد و کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه او را نخوانده باشد.

زندگینامه آلن دو‌ باتن، نویسنده این کتاب، سرشار از درس‌های موفقیت است. در این مقاله با بازی بوک همراه شوید تا با او و راه رسیدنش به موفقیت بیشتر آشنا شویم.

آلن دو باتن کیست؟

آلن دوباتن  نویسنده به نام سوییسی است که با نوشتن کتاب‌های روانشناسی و فلسفی، ادعا می‌کند که توانسته راه موفقیت را برای بسیاری روشن کند. آلن نویسنده کتاب‌های معروفی مانند اضطراب منزلت، هنر سیر و سفر و تسلی بخشی‌های فلسفه است و از فلسفه‌ی روزمره، کتاب‌هایی برای عموم اقشار جامعه می‌نویسد. این نویسنده 52 ساله، هنوز به عنوان یکی از به‌نام‌ترین فیلسوف‌های زنده جهان شناخته می‌شود.

کودکی آلن دو باتن

در 20 دسامبر 1969 در زوریخ، کودک یک زوج یهودی سوییسی به نام‌های گیلبرت و ژاکلین متولد شد. این زوج خوشبخت خبر نداشتند که آلن کوچکشان، یکی ‌از نویسندگان بزرگ جهان خواهد شد.

آلن به واسطه بزرگ شدن پدرش در مصر و تولد مادرش در سوییس، از دوران کودکی در معرض اقوام مختلف قرار گرفت. ازآنجایی که پدرش، در آن زمان، یکی از بنیانگذاران ثروتمند سازمان «مدیریت دارایی جهانی» بود. آلن از کودکی با هر دو فرهنگ فرانسوی و آلمانی آشنا شد.

او دوازده سال ابتدای زندگی خود را در سرزمین مادری‌اش زندگی کرد. همین‌جا بود که زبان‌های آلمانی و فرانسوی را آموخت. آلن که بیشتر زمان تحصیلش را در مدارس شبانه روزی سپری کرد؛ در این سال‌ها کودکی درونگرا، خجالتی و ساکت بود. او و خانواده‌اش در 12 سالگی به انگلستان مهاجرت کردند.

زندگینامه و کودکی آلن دو باتن

علایق آلن در کودکی

آلن کودک ساکت و آرامی بود. همین موضوع باعث می‌شد تا او در کودکی به‌جای ارتباط گرفتن با دیگران، به مطالعه کتاب روی آورد. در روزهای حضور در مدرسه شبانه روزی، این کتاب‌ها بودند که آلن را بیدار و سرزنده نگه می‌داشتند. این علاقه به کتاب خوانی تا بزرگسالی در او ادامه پیدا کرد و درنهایت آلن را به سوی نوشتن کتاب‌های خود سوق داد.

به گفته خودش، ‌ پنج کتاب زیر بیشترین تأثیر را روی او داشته‌اند: کتاب اسطوره‌شناسی‌ها از رولان بارت، قبر ناآرام نوشته‌ سیربل کونولی، نامه‌هایی از یک رواقی نوشته‌ سنکا، مقالات نوشته‌ آرتور شوپنهاور، در جستجوی زمان از دست رفته نوشته‌ مارسل پروست!

از دیگر علایق آلن، یادگیری زبان بود. او توانست تا پایان دوران دبستان، به دو زبان فرانسه و آلمانی مسلط شود.

تحصیلات دو باتن

بعد از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، آلن دوباتن وارد دانشگاه سلطنتی کمبریج انگلستان شد تا پا در مسیر تحصیلی مورد علاقه‌اش یعنی فلسفه بگذارد. در این زمان بود که تاریخ و فلسفه دانشگاه کمبریج را انتخاب کرد. بعد از اتمام مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد از دانشگاه کمبریج در 23سالگی، برای تحصیل در دوره دکتری به دانشگاه هاروارد رفت. هرچند که آلن با علاقه زیادی شروع به تحصیل دکتری در رشته فلسفه فرانسوی دانشگاه هاروارد کرد؛ اما برخلاف تصور خانواده‌اش، آلن این مقطع را ناتمام رها کرد! زیرا معتقد بود که آموزش آکادمیک دیگر برای او کافی نیست و برای ادامه کسب دانش، باید وارد دنیای فلسفه عملی شود! با همین فکر بود که آلن دو باتن به شکل عملی وارد همکاری مکرر با روزنامه‌ها و مجلات متعددی شد و به عضویت پانل ادبیات شورای هنر انگلستان درآمد.

او می‌خواست برای مردم عادی کتاب بنویسد. برای همین تحصیل را ترک و وارد دنیای فلسفه شد تا وقت خود را صرف نوشتن درباره مسائل روزمره مردم کند.

ورود به دنیای نویسندگی

آلن از سال ۱۹۹۳ یعنی ۲۴ سالگی قدم به دنیای نویسندگی گذاشت. او اولین کتاب خود با عنوان «مقالات عاشقانه» را منتشر کرد و کارش به عنوان یک نویسنده پرفروش و فیلسوف عمومی آغاز شد. از آن روز 27 سال می‌گذرد و آلن هنوز در مورد فلسفه زندگی روزمره، از روابط گرفته تا سفر یا مذهب و کار، می‌نویسد و سخنرانی می‌کند.

ورود به دنیای نویسندگی آلن دو باتن

افراد تأثیرگذار در زندگی آلن دوباتن

پدر آلن، یکی از اصلی‌ترین افراد تأثیرگذار بر زندگی او بود. زیرا به واسطه شغلش، آلن را از سنین پایین با فرهنگ‌های اقوام مختلف آشنا کرد و موجب علاقه او به زبان شد.

همچنین به دلیل علاقه بالای آلن به کتاب، زندگی او تحت تأثیر افکار نویسندگان مورد علاقه‌اش از جمله آرتور شوپنهاور قرار گرفته است.

شخصیت شناسی آلن دو باتن

اگر بخواهیم در یک کلام شخصیت آلن را توصیف کنیم؛ می‌توانیم به او «خلاق» بگوییم. آلن یک INFJ مبتکر است که با ایده‌ها و راه‌حل‌های کاملاً کارآمد و متفاوتی که ارائه می‌دهد، یک محرک عالی برای افراد جامعه است.  اما نقطه ضعف شخصیت‌هایی مانند آلن این است که بیش از حد کار می‌کنند.

بررسی هوش گاردنر در زندگی آلن دو باتن

از آنجا که آلن در کودکی، خجالتی و درون‌گرا بود، به واسطه هوش درون فردی بالایی داشت؛ توانست به درک خوبی از علایق و استعدادهای خودش برسد و در راستای شکوفایی آن‌ها قدم بردارد.

قدرت او در سخنوری و بیان و ارتباط با دیگران نشان می‌دهد بر خلاف دوره کودکی او توانسته با تقویت هوش برون فردی و تقویت اعتماد به نفس خود به سخنران خوبی تبدیل شود.

هوش دیگری که باید حدسش را زده باشید هوش کلامی باتن است. قدرت او در داستان پردازی و نوشتن کتب متعدد و علاقه‌اش به خواندن نشان از میزان هوش کلامی بالا در او است.

کتاب‌های برگزیده آلن دو باتن

در ادامه به بررسی کتاب‌های معروف و پرطرفدار آلن به همراه معرفی معروف‌ترین ترجمه هریک می‌پردازیم:

 • کتاب هنر سیر و سفر (ترجمه گلی امامی)
 • کتاب پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند (ترجمه گلی امامی)
 • کتاب جستارهایی در باب عشق (ترجمه گلی امامی)
 • کتاب خبر
 • کتاب خوشی‌ها و مصائب کار (ترجمه مهرناز مصباح)
 • کتاب یک هفته در فرودگاه (ترجمه مهرناز مصباح)
 • کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه
 • کتاب هنر همچون درمان (ترجمه مهرناز مصباح) که با عنوان «هنر چگونه می‌تواند زندگی ما را دگرگون کند» توسط گلی امامی هم ترجمه شده.
 • کتاب اضطراب منزلت (اضطراب موقعیت)

مدرسه زندگی آلن دو باتن و دیگر موفقیت‌های او

پس از تبدیل شدن به یک نویسنده موفق، آلن، سازمانی را راه‌‌اندازی کرد که در آن به صورت نظام‌مند به ارائه‌ی علم و نظریات علمی در زمینه فلسفه پرداخته می‌شود. این مؤسسه که مدرسه زندگی آلن دو باتن نام دارد، امروزه یک مؤسسه حضوری و آنلاین است که با استفاده از توانمندی‌های چندین فیلسوف، روانشناس و روانپزشک به‌نام، خدمات خودشناسی و جهان‌شناسی را به انگلیسی زبانان ارائه می‌دهد.

به واسطه بنیان‌گذاری این مؤسسه، آلن به دریافت جایزه یاران شوپنهاور از جشنواره نویسندگان ملبورن مفتخر شد.

همچنین آلن یکی از هفت نویسنده‌ای است که همراه با مونیک شویتر، نیکلاس وردان، شیائولو گو، دبورا لوی، پیتر استام و پدرو لنز در اولین رویداد سوئیسی‌های لندن در 9 فوریه 2018 در تابرناکل لندن سخنرانی کرد.

مدرسه زندگی آلن دو باتن و دیگر موفقیت‌های او

جملات برگزیده  آلن دو باتن

آلن جملات بسیاری در کتاب‌های خود دارد که تفکربرانگیز هستند و در ذهن خوانندگان حک می‌شوند. جملات زیر، معروف‌ترین جملات آلن هستند که از کتاب‌های او برداشته شده‌اند:

 • وقتی درست به سفر نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که سفر می‌تواند نقشی اساسی در کمک به تحول ما ایفا کند. (کتاب معنای زندگی)
 • هر چه بیشتر فکر می‌کنیم، بهتر می‌توانیم علت ترس‌ها و امیدهایمان را تشخیص دهیم. (کتاب معنای زندگی)
 • هر چه تعداد کسانی که هم‌رتبه ما هستند، در اطرافمان بیشتر باشد. خود را با آنان مقایسه می‌کنیم و با احتمال بیشتری دچار اضطراب خواهیم شد. (کتاب اضطراب وضعیت)
 • انتظارات ما از زندگی بیشتر از گذشتگانمان است. هزینه این انتظارات بیشتر داشتن اضطراب دائمی است. این اضطراب نتیجه همه چیزهایی است که می‌خواسته‌ایم به دست بیاوریم اما نتوانسته‌ایم. (کتاب اضطراب وضعیت)

پرسش‌های متداول

آلن دو باتن کیست؟

آلن فیلسوف و نویسنده معروف کتاب‌های فلسفه روزمره‌ای از جمله تسلی‌بخش‌های فلسفه است.

دو باتن راز موفقیت در زندگی را چه می‌داند؟

بر اساس سخنرانی‌هایش، آلن معتقد است که هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و داشتن مدل ذهنی درست برای حرکت در راستای اهداف، راز موفقیت است.

معروف ترین کتاب های دو باتن در مورد چیست؟

عموم کتاب‌های آلن دو باتن در زمینه فلسفه و چیستی حضور انسان در جهان هستی است. این کتاب‌ها همگی برای. عموم افراد جامعه نوشته شده‌اند.

25 مقاله

درباره نویسنده
کارشناس روانشناسی
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر