هنرمندان برتر

مارتا استوارت کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

مارتا استوارت کیست؟

در سوم اوت سال ۱۹۴۱ اولین دختر خانواده لهستانی الاصل کوسیترا در نیوجرسی متولد شد. این دختر که بعدها با روشی متفاوت زندگی خودش و خانواده‌اش را دگرگون کرد کسی نبود جز، مارتا استوارت!

مارتا کوستیرا (مارتا هلن استوارت) دومین فرزند یک خانواده 6 فرزنده متوسط بود. از آنجاکه تعداد فرزندان این خانواده زیاد بود؛ مادر مارتا مجبور به انجام کارهایی از جمله دوختن لباس بچه‌ها، پختن غذا و کیک‌های سال نو در خانه بود. همین امر باعث شد که مارتا (دختر اول خانواده) با فکر کمک به مادر در انجام این کارها، از کودکی شروع به یادگیری آشپزی و خیاطی کند. در نتیجه مارتا از سن کم این دو هنر را از مادرش آموخت.

از طرفی پدر مارتا یک کشاورز ساده اما حرفه‌ای بود. از آنجاکه مارتای جوان، رابطه بسیار خوبی با پدر هم داشت؛ مدام به مزرعه می‌رفت. طی همین رفت‌وآمدها مارتا کاشت گل‌ها، درختان میوه و پرورش بوته‌های تمشک را از پدر یاد گرفت.

زندگینامه مارتا استوارت، تاجر خرده‌فروشی، نویسنده و شخصیت تلویزیونی آمریکایی است از تلاش یک زن ساده اما قوی! با بازی بوک همراه شوید تا در این مطلب به بررسی مسیر موفقیت این میلیارد متواضع بپردازیم.

زندگینامه مارتا استوارت، تاجر خرده‌فروشی، نویسنده و شخصیت تلویزیونی آمریکایی

کودکی و نوجوانی مارتا استوارت

با شروع دوران مدرسه، مارتا که از شرایط اقتصادی خانواده‌اش با خبر بود؛ تمام تلاش خود را کرد که والدینش را با موفقیت در درس‌ها سربلند و شاد کند. در نتیجه از همان ابتدا در درس‌ها موفق و سخت کوش بود.

علاقه مارتا استوارت در کودکی

مارتا در درس‌های خود بسیار موفق بود؛ از طرفی در همین دوران بود که او علاقه زندگی خود را پیدا کرد: “کتاب خواندن! “

او همچنین علاقه زیادی به شرکت در برنامه‌های فوق برنامه مدرسه از جمله حضور در باشگاه روزنامه نویسی و هنر داشت. در واقع می‌توان گفت که مارتا از همان کودکی یک هنردوست موفق بود.

از آنجا که مارتا فرد مستقلی بود؛ از حدود 13 سالگی و با رسیدن به سن دبیرستان، تصمیم گرفت به نیویورک سفر کند. اما او باید در این شهر به نحوی زندگی خود را می‌گذراند. بنابراین برای گذراندن زندگی و پرداخت هزینه‌های تحصیلش در 13 سالگی اولین شغل خود را شروع کرد. او در کنار ادامه تحصیل در دبیرستان به عنوان مدل مجلات تبلیغاتی و  آگهی‌های تلویزیونی مشغول به کار شد و در  نهایت توانست به عنوان یکی از ده دانش‌آموز برتر از دبیرستان فارغ‌التحصیل شود.

در سن 15 سالگی، مارتا مدل تبلیغ تلویزیونی برند Unilever شد. او برای هر ساعت این کار 50 دلار دریافت می‌کرد که مبلغ بسیار خوبی برای آن زمان به حساب می‌آمد.

کودکی و نوجوانی مارتا استوارت

بررسی هوش گاردنر در زندگی مارتا استوارت

پدر و مادر مارتا استوارت از کودکی، او را در خانه تحت آموزش‌های مختلف عملی قرار می‌دادند. این آموزش‌ها به نوعی همان چیزی هستند که ما امروزه از آن به عنوان کارورزی یاد می‌کنیم. پایه استقلال و هوش طبیعت گرای بالای مارتا همین کارورزی‌های خانگی بود که پدر و مادرش در حد توان برای او ترتیب می‌دادند. از جمله این تمرینات می‌توان به یادگیری مهارت خیاطی (یک مهارت دست‌ورزی عالی) و آشپزی (تمرین تقویت دست، نیمکره‌های مغز و هماهنگی چشم و دست) و باغبانی (تمرینی برای آموزش صبر در کنار دوستی با طبیعت) اشاره کرد.

هوش طبیعت‌گرا و برون فردی مارتا در کنار هوش درون‌فردی بالای او موجب موفقیت او شده است.

مارتا از ابتدا کودک توانمند و زودآموزی بود. او بعدها این زودآموزی را ادامه داد و با ورود به خانواده استوارت‌ها سریعاً از پدر شوهرش مسائل مالی مربوط به بازار بورس را یاد گرفت. با این‌کار هوش مالی مارتا تقویت شد و زمینه شروع کارهای بعدی او از جمله سرمایه گذاری‌های کلان بنا گردید.

ورود رسمی مارتا به دنیای تجارت

مارتا بعد از ازدواج و به دنیا آمدن دخترش، به شغل دلالی بازار بورس وارد شد. این کار باعث شد زندگی خانواده استوارت تغییر کند و به یک خانه حیاط دار نقل مکان کنند.

با نقل مکان به خانه جدید، مارتا تصمیم گرفت از آموخته‌های دوران کودکی خود برای کسب درآمد استفاده کند. پس به پرورش گل و گیاه در خانه خود مشغول شد و با هنرهای خانگی که از مادرش آموخته بود؛ به برگزاری جشن‌هایی در حیاط خانه مشغول شد. در کنار این همسرش هم یک انتشارات راه اندازی کرد که جشن افتتاح آن را به مارتا سپرد.

با برگزار کردن جشن‌های مختلف، مارتا با افراد مختلفی از جمله ناشران به نام آشنا شد و همین موضوع اساس شغل بعدی مارتا یعنی نویسندگی را بنا کرد.

نقطه عطف زندگی مارتا استوارت؛ نویسندگی.

مارتا استوارت، میلیاردر خانه دار می‌گوید: “نقطه عطف بزرگ زندگی من زمانی بود که اولین کتابم را نوشتم.  وقتی کتابی می‌نویسید، آمریکایی‌ها خیلی متفاوت به شما نگاه می‌کنند و بیشتر به شما احترام می‌گذارند. منظورم این است که حتی مهم نیست که کتاب شما خوب باشد، وقتی یک کتاب بنویسید؛ در دیدگاه همه متخصص شده‌اید.”

از طریق افرادی که در مهمانی‌ها شرکت می‌کردند؛ مارتا در سال ۱۹۸۲ اولین کتاب خود را با عنوان “سرگرم کننده” به چاپ رساند. این کتاب تحت استقبال خوبی قرار گرفت و حتی امروزه هم به فروش می‌رسد. بعد از این کتاب مارتا نوشتن دو کتاب دیگر در زمینه آشپزی را آغاز کرد که آنها نیز با استقبال خوبی مواجه شدند و به فروش بالا رسیدند.

کتاب‌های برگزیده استوارت

  • آشپزی سریع و ساده با مارتا
  • منوهای ساده‌ی مارتا
  • کیک‌ها و پای‌های مارتا
  • سرگرم کننده
  • جشن‌های عروسی
نقطه عطف زندگی مارتا استوارت؛ نویسندگی.

مارتا و برنامه‌های تلویزیونی

پس از موفقیت در نویسندگی، مارتا از همسرش جدا شد. این جدایی او را منقلب کرد و برای یک شروع دوباره به سمت برگزار کردن برنامه‌های تلویزیونی رفت. در سال ۱۹۹۳ مارتا یک برنامه تلویزیونی را با نام Martha Stewart Living برگزار کرد. و سپس در همین زمینه شرکتی راه اندازی کرد که وسایل مورد نیاز خانم‌های خانه‌دار را به فروش می‌رساند. با ورود این شرکت به بازار بورس، مارتا میلیاردر شد. مارتا امروزه الگوی بسیاری از زنان خانه دار جهان است.

مارتا بخش زیادی از سرمایه‌اش را صرف خریدن خانه‌های میلیاردی می‌کند. او در مناطق لوکسی از قبیل: سیل‌هاربور، وست پورت، بدفورد و همپتونز خانه دارد.

شخصیت شناسی مارتا

مارتا یک ESFJ بالقوه است. او به ارتباط گرفتن با طبیعت و انجام فعالیت‌های سازمان‌دهی شده علاقه دارد.

مارتا استوارت کیست؟

مارتا یک تاجر خرده فروش در دنیای زنان خانه‌دار، نویسنده و شخصیت تلویزیونی آمریکایی است.

علل موفقیت مارتا استوارت چیست؟

دیدن آموزش‌ها و قرارگیری در برابر کارورزی‌های مناسب از سن کم، محیط مناسب خانواده و سخت کوشی خود مارتا موجب موفقیت او بود.

برجسته ترین هوش‌های گاردنر در مارتا استوارت چیست؟

هوش طبیعت گرا و برون فردی مارتا در کنار هوش درون فردی بالای او موجب موفقیت او شده است.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر