معرفی کارآفرین نوجوان

Anya Pogharian مخترع دستگاه دیالیز قابل حمل

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

آنیا پوغاریان (Anya Pogharian)  هرگز فکر نمی کرد که پروژه نمایشگاه علمی دبیرستان او توجه بین المللی و فرصت های شغلی را از سراسر جهان به خود جلب کند. او که در سال 2015 فقط 17 سال داشت یک دستگاه دیالیز ارزان و قابل حمل اختراع کرد و از هند، استرالیا، روسیه، ارمنستان وآمریکای جنوبی پیام های برای ایجاد ارتباط و همکاری دریافت نمود. شرکت باکستر( Baxter Corp) که یک شرکت مراقبت های بهداشتی مستقر در انتاریو(Ontario) است به این مخترع جوان پیشنهاد داد که اسپانسرش شود و امکانات و شرایط تولید و پیشرفت را برای او فراهم کند. همچنین بیماران دیالیزی بسیاری از سراسر کانادا پیام های تبریک و تشکر برایش ارسال کردند و برای او آرزوی موفقیت کرده اند. پوغریان در مصاحبه هایش گفته برای ساخت این دستگاه از کار داوطلبانه ای که در بخش دیالیز یک بیمارستان انجام می داده الهام گرفته است و مفهوم دیالیز را اینطور متوجه شده که فرآیند پاکسازی مواد زائد از خون است، این معمولا برای افرادی که بیماری کلیوی دارند استفاده می شود و درمان حدودا چهار ساعت و چند بار در هفته طول می کشد که از نظر او این فرآیند برای بیماران طاقت فرسا و خسته کننده بوده، او درحین کار در بیمارستان با بیماران درددل می کرد و به حرف هایشان گوش می داد اغلب اوقات بیماران از این موضوع که درمان های دیالیز، چندین ساعت در روز طول می کشد و آنها را از کار و ملاقات با خانواده شان باز می دارد و همچنین بیمارانی که محل زندگیشان دور از شهر بود و طی کردن مسیر بیمارستان برای دیالیز و معالجه برایشان اذیت کننده بوده، همیشه شکایت می کردند. از اینرو این دختر کارآفرین به فکر ساخت دستگاهی برآمد که بتواند بخشی از ناراحتی های بیماران را تسکین دهد و درعین حال رهرو کارهای انسان دوستانه او نیز باشد.

شبکه خبری CBC News برای اولین بار داستان او را در فوریه 2015 منتشر کرد به طوری که ده‌ها هزار بازدید داشت و قرار گرفتن در معرض دید بین‌المللی، او را وادار کرد تا اختراع خود را به سطح بعدی برساند.

Héma-Quebec، سازمان غیرانتفاعی که فرآورده های خونی و بافت انسانی در استان انتاریو را مدیریت می کند و ایمنی خون رسانی را تضمین می کند، به او پیشنهاد یک دوره کارآموزی و اجازه آزمایش نمونه اولیه خود بر روی خون واقعی را داد که این موضوع در پیشرفت شغلی او تاثیر بسزایی داشت.

عکس دستگاه دیالیزقابل حمل
عکس دستگاه دیالیزقابل حمل

زمانی که از این کارآفرین نوجوان در مورد هزینه های خرید این دستگاه و مدت زمانی که صرف ساخت این دستگاه کرده سوال شده این طور جواب داده که “تا به امروز، من ساعت های دیوانه وار بسیاری روی این پروژه کار کرده ام و از یک جایی به بعد فقط روی پیشرفت کارم تمرکز کردم و شمارش را متوقف کردم بنابراین به طور دقیق نمی توانم پاسخ این سوالتان را بدهم اما درمورد هزینه ها باید بگویم که من بی وقفه برای بهبود و به روز رسانی دستگاه قابل حمل خود که هزینه ساخت آن حدود 500 دلار است، کار میکنم ازطرفی این را می دانم که دستگاه های دیالیز قابل استفاده در بیمارستان ها حدود 30000 دلار قیمت دارند بنابراین از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر به نظر می آید”. پوغریان و تیمش امیدوار بودند که دستگاه شان چهار لیتر خون را در دو ساعت و نیم فیلتر کنند اما با موفقیت شگفت انگیزی روبرو شدند که فقط 25 دقیقه طول کشید. او گفت که کارایی، سادگی و قابل حمل بودن آن را برای کشورهای در حال توسعه و در مناطق فاجعه‌آمیز ایده‌آل است و ساخت و توسعه این دستگاه به نوعی فعالیت بشردوستانه به حساب می آید و امیدوار است بتواند این دستگاه را در دسترس همه بیماران کلیوی در سرتاسر دنیا قرار دهد و شادی را به قلب آنها هدیه دهد.

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر