معرفی کارآفرین نوجوان

فریزر دوهرتی کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

فریزر دوهرتی، Fraser Doherty، کسب و کار خود را در سن 14 سالگی شروع کرد و در آن زمان ثابت کرد که یک کارآفرین جوان و فوق العاده است. امروزه، فریزر به واسطه تاسیس شرکت خود موفقیت بسیار زیادی کسب کرده است و علاوه بر آن به عنوان یکی از معروف ترین سخنرانان انگیزشی پیشرو در بریتانیا شناخته می شود. او در سخرانی هایش از درس ها و تجربه های خود مربوط به سفرهایش ، کارآفرینی، برندسازی، بازاریابی و مارکتینگ را با مردم به اشتراک می گذارد.

فریزر دوهرتی حرفه تجاری  خود را در سن 14 سالگی آغاز کرد و اولین بار ایده آن را از آموزش درست کردن مربا از دستورات مادر بزرگش در آشپزخانه وی در اسکاتلند در ذهن خود ایجاد کرد  و به این وسیله توانست راهی برای درست کردن مربا 100% خالص از میوه را پیدا کند. با نشر این خبر، او هر روز شروع به دریافت سفارش‌های بیشتر می‌کرد و درنتیجه برای انجام این کار  نیاز به زمان بیشتر برای پرکردن شیشه‌های مربا داشت پس به این منظور مدرسه را رها کرد و ماهانه یک کارخانه را برای پخت مرباهایش برای مدتی اجاره می‌کرد. درنهایت در سن شانزده‌سالگی، نام تجاری خود، یعنی SuperJam  را به دنیا ارائه کرد و به‌عنوان جوان‌ترین کارآفرین  تولیدکننده مربا در بریتانیا شناخته شد. در سال 2007، یک سوپرمارکت گران‌قیمت در بریتانیا برای فروش مرباهای دوهرتی به سراغ دوهرتی رفت که باعث شد در نهایت محصولاتش در 184 فروشگاه‌های معتبر بریتانیای به فروش برسد

از آن زمان تا به الان شرکت دوهرتی به شرکتی بزرگ تبدیل شده است که میلیون‌ها شیشه را از طریق هزاران سوپرمارکت در سراسر جهان فروخته است. علاوه بر موفقیت‌های تجاری، شرکت او در پروژه‌های خیریه بسیار زیادی سرمایه‌گذاری کرده است به‌عنوان‌مثال برای صد مهمانی چای رایگان برای سالمندان عرضه کردند و در راه‌اندازی صدها پروژه زنبورداری در کمک‌های مالی آنان حامی بوده است.

فرزیر دوهرتی 2

«مصاحبه با کارآفرین نوجوان ۱۴ساله فریزر دوهرتی»

– آیا می‌توانید تجربه راه‌اندازی یک کسب‌وکار را در سنین پایین خلاصه کنید؟

شروع SuperJam یک ماجراجویی باورنکردنی در زندگی من بوده است – چرا که من هیچ‌وقت تصور  نمی‌کردم که چیزی که به‌عنوان یک سرگرمی تنها در آشپزخانه کوچک مادربزرگم شروع شود، بتواند به شرکت بزرگ تجاری تبدیل شود که نیاز بزرگ‌ترین سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای در جهان را تأمین ‌کند! زمانی که ایده‌هایم را مطرح کردم نوجوان بودم و سن بسیار پایینی برای مطرح‌کردن و حقیقی کردن آن ایده‌های داشتم و علاوه بر آن  هیچ پول و سرمایه اولیه نداشتم و یا تجربه‌ای هم برای کمک به من در این زمینه وجود نداشت. خوشبختانه، من توانستم افرادی را بیابم که تجربه‌ای برای کمک به من در این راه داشتند و در راه‌اندازی این کسب کار در وهله اول به من اعتماد کنند و در نهایت کمک  و همکاری‌های بسیار زیادی را برای شروع پروژه به من کنند

– سه چالشی که هنگام راه‌اندازی SuperJam با آن روبرو بودید چه بود و چگونه بر آنها غلبه کردید؟

نداشتن سرمایه کافی قطعاً یک چالش بسیار بزرگ برای من بزرگ بود!

چرا که زمانی که برای طراحی برند خود اقدام کرده بودم در سن 16 سالگی با وجود سرمایه اندکی که داشتم، توانستم یک دفتر طراحی پیدا کنم و سعی کنم آن‌ها   را متقاعد کنم که با من همکاری کنند تا نام تجاری من را با هزینه کم برایم طراحی کنند – آنها به من اعتماد کردند و این کار را با حداقل سود برایم انجام دادند زیرا معتقد بودند که SuperJam روزی یک موفقیت بزرگ خواهد بود.

علاوه‌برآن در 17 سالگی در موقعیتی نبودم که بتوانم کارخانه مرباسازی خودم را داشته باشم! بنابراین من مجبور بودم در سراسر کشور سفر کنم تا شرکت‌های بزرگ را متقاعد کنم که به ایده من برای تهیه مربا 100٪ خالص  از میوه اعتماد کنند و فرصتی برای حقیقی کردن آن ایده به من بدهند. خوشبختانه، کارخانه‌ای را پیدا کردم که مایل بود به آن شانسی بدهد و آن زمان نقطه جدی برای شروع کار من بود.

-: اکنون که کارآفرینی را تجربه کرده‌اید، آیا این حرفه را به نحوی می‌بیند که بتوانید برای همیشه در حال انجام آن باشید؟

باتوجه‌به شناختی که از شخصیت خود دارم من قطعاً نمی‌توانم تصور کنم که برای شخص دیگری کار کنم! برای من، راه‌اندازی کسب‌وکار خودم یک ماجراجویی واقعی در زندگی است؛ بنابراین نمی‌توانم به کاری فکر کنم که بتوانم در زندگی‌ام انجام دهم که سرگرم‌کننده‌تر یا رضایت‌بخش‌تر از کارآفرینی باشد!

– مهم‌ترین عاملی که  می‌تواند در راستای ایجاد یک کسب کار موفق کمک‌کننده باشد از دیدگاه شما چیست؟

 من فکر می‌کنم تا زمانی که ایده خوبی داشته باشید و به‌اندازه کافی به خود ایمان داشته باشید، شانس زیادی برای یادگیری خواهید داشت. شاید ایده شما برای اولین‌بار به نتیجه نرسد، اما اگر حسی درون شماست که در مقابل آن با شور هیجان مایل  به تغییر آن هستید یا  ایده دگری در راستای آن موضوع به‌عنوان جایگزین دیگری ارائه می‌دهید، مطمئناً ایده موفقی خواهید داشت.

– چه زمانی یک ایده عالی تبدیل به یک تجارت بادوام و موفق می‌شود؟

من با افراد زیادی ملاقات می‌کنم که ایده‌های خوبی دارند اما تعداد زیادی از آنها شانس راه‌اندازی یک کسب‌وکار عالی را ندارند. چرا که  ایده موفق به خصوص در زمینه تجارت باید به نحوی باشد که مردم مشتاق شوند و بخواهند محصولات شما را بخرند، و محصولات به‌گونه‌ای باشد که در تمام قفسه‌های فروشگاه‌های شهرتان دیده شود و به نحوی  باشد که مردم در مقابل آن آنقدر هیجان‌زده باشند که بخواهند به دوستان خود در ارتباط با آن با هیجان صحبت کنند.

 همیشه برای شروع یک کسب کار توصیه من این است که در وهله اول به دنبال یک آدم باتجربه در راستای کار خود باشید تا از تجربه‌های آن‌ها به‌خوبی استفاده کنید چرا که این موضوع از ایجاد احتمال خطاهای بزرگ در ابتدای مسیر شما جلوگیری می‌کند.

و درنهایت فکر می‌کنید چرا  کسب‌وکار شما  تا این حد موفق شده است؟

پاسخ: SuperJam یک ایده واقعاً ساده اما خلاق بود و در نهایت به محصولی تبدیل شد که مردم مشتاقانه می‌خواستند آن را تهیه کنند و به کمک طراحی و تبلیغ خوب، میلیون‌ها شیشه از آن را در سبدهای خرید خود قرار داده‌اند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر