سلامت کودکان

10 راهکار مؤثر برای درمان عرق سوز شدن کودکان

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه

میلیاریا گروهی از جوش‌ها یا تاول‌های ریز روی پوست است که در اثر تعریق در غدد کودک ایجاد می‌شود. بثورات ناشی از این نوع عرق سوز شدن در کودکان می‌تواند دردناک یا خارش‌دار باشد. با خنک و خشک نگه داشتن پوست می‌توان این عارضه را در خانه درمان کرد. اگر بثورات بیش از یک هفته طول بکشد یا باعث درد یا ناراحتی شدید شود، باید با پزشک کودکان تماس بگیرید.

عرق سوز شدن در کودکان چیست؟

عرق سوز شدن کودکان به معنای گیر افتادن عرق در منافذ و مجاری زیر پوست کودک است که باعث تحریک پوست می‌شود. از آنجایی که عرق نمی‌تواند از بدن خارج شود، جوش‌ها یا تاول‌های ریزی ایجاد می‌شوند. این عارضه در آب و هوای گرم و مرطوب شایع‌تر است. بثورات اغلب مناطقی از بدن را درگیر می‌کند که جریان هوای کافی ندارد یا مناطقی که آنجا تماس پوست به پوست وجود دارد.

نام‌های دیگر عرق سوز شدن در کودکان چیست؟

اصطلاح عرق سوز شدن با نام‌های زیر شناخته می‌شود:

 1. Prickly heat rash
 2. Sweat rash
 3. Miliaria
راهکار مؤثر برای درمان عرق سوز شدن کودکان

عرق سوز شدن چه کسانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

به عرق سوختگی می‌تواند در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. کودکان و نوزادان بیشتر در معرض خطر قرار دارند؛ زیرا غدد و مجاری آن‌ها هنوز در حال رشد است. از طرف دیگر آن‌ها معمولاً در چند لایه لباس گیر می‌افتند. افرادی که در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می‌کنند و ورزشکاران نیز در معرض خطر بالایی قرار دارند. عرق سوز شدن کودکان می‌تواند کودکان بیماری را که مدت زیادی است روی تخت بستری هستند نیز تحت تأثیر قرار دهد؛ زیرا لباس آن‌ها برای مدت طولانی بین پوست و سطح دیگری مانند تخت قرار می‌گیرد.

عرق سوز شدن در کودکان چه علائمی دارد؟

عرق سوز شدن در کودکان، برجستگی‌ها یا تاول‌های ریزی را شامل می‌شود که می‌توانند قرمز یا ملتهب به نظر برسند. این عارضه بیشتر در چین‌های پوستی اطراف گردن، زیر بغل یا ناحیه پوشک دیده می‌شود و همچنین می‌تواند روی سینه و پشت ظاهر شود.

انواع عرق‌سوز در کودک

سه نوع عرق سوختگی یا میلیاریا وجود دارد:

میلیاریا کریستالینا

این مورد رایج‌ترین شکل عرق سوز شدن در کودکان است که باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک، شفاف یا سفید پر از عرق در سطح پوست می‌شود. اندازه برجستگی‌ها حدود یک تا دو میلی‌متر است. میلیاریا کریستالینا هیچ خارش یا دردی ایجاد نمی‌کند و در کودکان و نوزادان شایع‌تر از بزرگسالان است.

میلیاریا روبرا

این نوع از عرق سوز شدن در کودکان باعث ایجاد برآمدگی‌های بزرگ‌تر و التهاب در ناحیه آسیب دیده می‌شود. این مورد در لایه‌های عمیق‌تر پوست رخ می‌دهد و ناراحت‌کننده‌تر است. اگر برجستگی‌ها با چرک پر شوند این عارضه نام پزشکی میلیاریا پوسچولوسا را به خود می‌گیرد.

میلیاریا پروفوندا

نادرترین نوع عرق سوز شدن در کودکان، میلیاریا پروفوندا است. این عارضه در عمیق‌ترین لایه پوست شکل می‌گیرد و می‌تواند عود کرده و مزمن شود. میلیاریا پروفوندا برجستگی‌های نسبتاً بزرگ، سخت و گوشتی رنگ ایجاد می‌کند.

راهکار مؤثر برای درمان عرق سوز شدن کودکان

عرق سوز شدن چقدر شایع است

این عارضه تقریباً بین 4 تا 9 درصد از نوزادان بین یک تا سه هفته را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علل عرق سوز شدن در کودکان

عرق سوختگی با میلیاریا زمانی رخ می‌دهد که تعریق بیش از حد غدد عرق را مسدود می‌کند و در نتیجه برجستگی‌ها یا تاول‌های قرمز رنگی ایجاد می‌شود. عرق سوختگی در فصل تابستان که هوا گرم و مرطوب است رایج‌تر است. لباس‌های تنگ یا خیلی گرم نیز می‌توانند وضعیت را بدتر کنند.

علائم عرق‌سوز شدن کودک

عرق سوز شدن کودک چند دقیقه تا چند ساعت بعد از شروع تعریق ایجاد می‌شود. این عارضه ناحیه‌ای از پوست را شامل می‌شود که آنجا برجستگی‌های کوچک و جوش مانندی ایجاد می‌شود. علائم عرق سوز شدن پوست کودکان عبارت‌اند از:

 • احساس زبری
 • خارش خفیف که ممکن است با تعریق بدتر شود
 • تورم یا پف کردن پوست اطراف عرق سوختگی
 • درد خفیف یا احساس سوزش خفیف

ممکن است در زمان عرق سوز شدن در کودکان به دلیل خارش یا باز شدن برجستگی‌ها علائم شدیدتری دیده شود. اگر متوجه هر یک از علائم زیر در کودک شدید، با پزشک تماس بگیرید:

 • گسترش رگه‌های قرمز از ناحیه ملتهب
 • لرزش بدن کودک
 • ترشح چرک
 • خارش شدید و مداوم
 • درد شدید
 • تب یا حالت تهوع
 • تورم غدد لنفاوی در ناحیه کشاله ران و زیربغل

آیا عرق سوز شدن در کودکان با خارش همراه است

بله عرق سوز شدن در کودکان معمولاً با خارش همراه است. بیشتر بثورات ناشی از عرق سوز شدن دارای خارش یا سوزش خفیف هستند. موارد نادرتر خارش شدیدتری دارند که هر چه بیشتر خارانده شوند بدتر می‌شوند. از آنجایی که پوست عرق سوز شده حساس است، برجستگی‌های روی پوست کودک می‌توانند به هنگام خاراندن به راحتی باز شوند. این کار می‌تواند منجر به عفونت شود.

آیا بثورات ناشی از عرق سوز شدن بدن کودک گسترش می‌یابد

بله بثورات می‌توانند روی بدن پخش شوند. مسدود شدن مسیرهای عرق باعث گسترش جوش می‌شود. بثورات مسری نبوده و باکتریایی یا ویروسی نیستند که بتوانند به افراد دیگر سرایت کنند. آن‌ها معمولاً در مناطقی که لباس‌های کودک روی پوستش تنگ هستند پخش می‌شوند.

زمان مراجعه به پزشک در عرق سوز شدن کودکان

اگر عرق سوز شدن در کودکان ادامه پیدا کند و در عرض چند روز بهتر نشود یا به نظر برسد که در حال بدتر شدن است یا اگر علائم عفونت مشاهده کردید، حتماً با پزشک اطفال تماس بگیرید.

علائم عفونت می‌تواند به شکل زیر باشد:

 • تب یا لرز
 • درد، تورم، قرمزی یا گرما در اطراف ناحیه آسیب دیده.
 • تخلیه چرک از ضایعات.
 • تاول یا دلمه
 • غدد لنفاوی متورم در زیر بغل، گردن یا کشاله ران.

اگر کودک شما تب دارد، بیمار است یا دارای علائم دیگری است، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

راهکارهای پیشگیری از عرق سوز شدن بدن نوزاد و کودک

گاهی اوقات به دلیل استفاده مداوم از پوشک نوزادان دچار این عارضه می شوند برای پیشگیری از این مشکل می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

 • از وقت گذراندن زیاد در خارج از منزل خودداری کنید
 • هرگز کودک و نوزاد را تنها در ماشین رها نکنید و هنگام رانندگی در روزهای گرم از تهویه مطبوع استفاده کنید
 • در صورت امکان در مکان‌هایی با تهویه مطبوع بمانید. اگر در داخل خانه هستید، سعی کنید از یک فن برای حفظ گردش هوا استفاده کنید و اگر بیرون هستید، بیشتر وقت خود را در مناطق سایه سپری کنید.
 • محل خواب کودک را خنک و دارای تهویه مناسب نگه دارید.

درمان عرق سوز شدن در کودکان

کودکان و نوزادان مبتلا به میلیاریا به معنای واقعی کلمه نیاز به آرامش دارند. برخی از رایج‌ترین گزینه‌های درمانی این عارضه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • در طول زمان حمام از یک صابون ملایم و آب ولرم رو به سرد برای کمک به تسکین پوست کودک استفاده کنید و بعد از شستشو، او را به آرامی خشک کنید.
 • پوست آسیب دیده را خشک نگه دارید. اگر هوا خیلی گرم است، از یک پنکه برای دفع عرق استفاده کنید.
 • از پودرها، روغن‌ها و لوسیون‌ها صرف‌نظر کنید که فقط با مسدود کردن بیشتر منافذ، جوش را بدتر می‌کنند.
 • لباس‌های کودک را دربیاورید و به او اجازه دهید برهنه قدم بزند یا در خانه بخزد.

درمان خانگی عرق سوز شدن در کودکان

درمان‌های خانگی زیادی برای عرق سوز شدن کودکان وجود دارد. برخی از این درمان‌ها پوست را تسکین می‌دهند یا آن را خنک می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر التهاب و خارش را کاهش می‌دهند و جلوی عفونت را می‌گیرند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اجازه ندهید کودکتان بثوراتش را بخاراند. خاراندن می‌تواند منجر به تحریک بیشتر و احتمالاً عفونت شود.

حمام و دوش خنک

عرق سوختگی معمولاً بعد از خنک شدن پوست کاهش می‌یابد. حمام کردن کودک در آب خنک می‌تواند به این امر کمک کند. شستن ملایم پوست نیز می‌تواند منجر به باز شدن منافذ شود. اگر پوست شسته نشود، منافذ مسدود شده می‌توانند منجر به ایجاد جوش شوند.

مطمئن شوید که پوست کودک را بعد از حمام به درستی خشک کرده‌اید. خیس ماندن پوست می‌تواند منجر به تحریک شود.

راهکار مؤثر برای درمان عرق سوز شدن کودکان

پنکه و کولر گازی

تا زمان بهبودی عرق سوز شدن در کودکان، از تعریق زیاد و هوای مرطوب خودداری کنید. تهویه برای خشک شدن بثورات و خنک ماندن آن بسیار مهم است. در صورت امکان کودک را در اتاقی با تهویه مطبوع قرار دهید یا از فن هوا استفاده کنید.

لباس‌های سبک و ضد رطوبت

از آنجایی که پوست با مرور زمان بهبود پیدا می‌کند، توصیه می‌شود لباس‌هایی که پوست را تحریک می‌کنند یا منجر به عرق کردن می‌شوند به کودک نپوشانید. لباس‌های ضد رطوبت که سبک و گشاد هستند می‌توانند به بهبود پوست و تحریک نکردن آن کمک کنند.

اگرچه پنبه پارچه‌ای برای جذب رطوبت نیست، اما کاملاً قابل تنفس بوده و پوشیدن آن نیز راحت است.

کمپرس سرد یا پارچه‌های سرد

کمپرس سرد برای تسکین پوست تحریک شده عالی است. پارچه‌های خیس شده در آب سرد، یا یخ پیچیده شده در پارچه، می‌تواند درد و تحریک ناشی از عرق سوز شدن در کودکان را کاهش دهد.

راهکارهای تسکین و التیام عرق‌سوز کودک

اگر مشکوک شده‌اید که کودکتان عرق سوز شده است، باید فوراً فرآیند خنک کردن را شروع کنید.

 • کودک را از محیط گرم خارج کرده و او را به یک محیط خنک‌تر ببرید
 • سعی کنید کودک را با پنکه خنک کنید
 • لباس‌های اضافی او را در بیاورید و به او لباس گشاد بپوشانید
 • همچنین می‌توانید برای از بین بردن عرق و چربی بدن نوزاد، از یک دستمال خنک و مرطوب روی پوستش استفاده کنید. هرگونه رطوبت اضافی را خشک کنید.

نیازی به استفاده از لوسیون، روغن، کرم یا پماد روی پوست نیست، زیرا این کار می‌تواند منافذ پوست را مسدود کند، رطوبت را به دام بیندازد و عرق سوختگی را بدتر کند.

لباسی را به کودکتان بپوشانید که قابل تنفس است، مانند پنبه که اجازه می‌دهد هوا در گردش باشد و عرق تبخیر شود. این کار پوست کودک شما را خنک و خشک نگه می‌دارد و به درمان و پیشگیری از عرق سوز شدن در کودکان کمک می‌کند. مطمئن شوید که فرزندتان به اندازه کافی مایعات می‌نوشد تا از کم‌آبی بدن جلوگیری کند.

عرق سوز شدن نوزادان و کودکان معمولاً در عرض چند روز خود به خود از بین می‌رود و هیچ آسیب دائمی به پوست وارد نمی‌کند.

سؤالات متداول

چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟

به او لباس‌های سبک وزن و لباس‌هایی که با مالیده شدن روی پوست باعث اصطکاک نمی‌شوند بپوشانید. ترجیحاً این لباس‌ها از جنس پنبه باشند و از پارچه‌های مصنوعی اجتناب کنید، بدن او را خنک و خشک نگه دارید، او را از محیط‌های خیلی گرم دور کنید و جاهایی ببرید که تهویه مطبوع دارد.

چه چیزی برای جلوگیری از عرق سوز شدن در کودکان مفید است؟

کمپرس سرد، حمام خنک، تهویه مطبوع

آیا جوش‌های ناشی از عرق‌سوز برای کودک من دردناک است؟

بله در صورت خارش مداوم این جوش‌ها می‌توانند دردناک باشند.

آیا باید کودکم را به خاطر عرق‌سوز شدن نزد دکتر ببرم؟

در صورت وجود هر یک از علائم زیر با متخصص اطفال تماس بگیرید: درد، خارش شدید، داغ شدن بثورات روی پوست، عفونت بثورات، خوب نشدن آن‌ها با گذشت زمان بیش از یک هفته

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سلامت کودکان

شایع ترین علل ایجاد راش پوستی در کودکان و نوزادان