هوش و استعداد

انواع تست استعدادیابی کودکان کدامند؟

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه

استعداد یابی در کودکان امروزه به یک چالش برای والدین تبدیل شده است. والدینی که با انجام انواع تست استعداد یابی در کودکان خود به دنبال رشد و شکوفایی توانایی فرزندشان هستند.

 استعداد در هر کودک، توانایی او را برای کسب مجموعه‌ای از مهارت‌ها یا آموزش نشان می‌دهد و تست استعدادیابی کودکان به سنجش توانمندی‌ها و تمایلات طبیعی آن‌ها کمک می‌کند.

 آزمون‌های سنجش استعداد، ممکن است به گونه‌ای طراحی شوند که به والدین کودکان (خصوصاً کودکان سنین پیش‌دبستانی و دبستان) ایده‌ای در مورد انواع مشاغل و رشته تحصیلی که ممکن است برای آن‌ها مناسب‌ترین یا رضایت‌بخش‌ترین هستند، ارائه دهند.

تست استعدادیابی کودکان

آزمونی که جهت اندازه‌گیری توانایی‌، استعداد، مهارت‌ها و استدلال در تمام زمینه‌های ورزشی، هنری، علمی و فلسفی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا موجب شناسایی هوش شاخص و مهارت‌های مورد علاقه کودکان و نوجوانان می‌شود را تست استعدادیابی کودکان می‌گویند.

در این مقاله همراه شما هستیم تا در کنار هم با بهترین روش‌ها و تست‌های سنجش استعداد کودک آشنا شویم. در ضمن می توانید قبل از ادامه خواند مقاله به خلاصه صوتی آن را گوش کنید.

خلاصه صوتی مقاله تست استعدادیابی کودکان

چرا انجام تست استعداد یابی در کودکان مفید است؟

تست استعداد یابی در کودکان، یک تحلیل دقیق از انواع توانمندی و ضعف‌های فرزندتان به شما می‌دهد. استعداد به ظرفیت ذاتی یک فرد برای یادگیری یا فعالیت در یک موضوع خاص اشاره دارد. معمولاً کودکان ترکیبی از مهارت‌ها را دارند که مکمل یکدیگر هستند و با هم کار می‌کنند تا به آن‌ها در انجام وظایف خاص کمک کنند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما در حل مسائل ریاضی کتاب پایه پنجم ابتدایی، بسیار سریع عمل می‌کند؛ ممکن است استعداد طبیعی در محاسبه و استدلال داشته باشد. اما باید بدانید که در صورتی‌که این استعداد او با دیگر هوش‌هایی مانند هوش دیداری فضایی او ادغام شود، او در کنار توانایی حل مسائل ریاضی، در حل مسائل فیزیک دبیرستان نیز موفق میشود.

مثال بالا صرفاً یک مثال ساده از درک استعداد ذاتی کودک و تقویت نیازمندی‌های دیگر او است. اما شما چطور باید این نقاط ضعف و قوت کودک خود را بشناسید؟ کلید این معما در نتایج تست‌های استعدادیابی کودکان مخفی است.

انواع تست استعداد یابی کودکان انلاین  و آفلاین قابل استفاده است.

مفید بودن تست استعداد یابی در کودکان

آیا انجام تست‌ های استعدادیابی برای کشف استعداد کودک ضروری است؟

تصمیم‌گیری در مورد این که آیا باید تست استعداد یابی را برای فرزند خود اجرا کنید یا به دنبال یک ارزیابی حرفه‌ای کامل باشید بر اساس اهداف کلی شما و سؤالاتی که به دنبال پاسخ آن‌ها هستید تعیین می‌شود. برای پاسخ به این که آیا تست‌های استعدادیابی مناسب کودک شما است یا خیر، پیشنهاد می‌کنیم به چند سؤال زیر پاسخ دهید:

  • به دنبال چه چیزی در توانایی‌های کودک خود می‌گردید؟
  • آیا از نتایج آزمون برای ورود به یک برنامه خاص استفاده خواهید کرد؟
  • آیا نتایج را با مدرسه فرزندتان به اشتراک می‌گذارید؟
  • آیا در مورد عملکرد یا رفتار فرزندتان نگرانی دارید؟

دلیل اصلی که بسیاری از خانواد‌ه به دنبال انجام تست استعداد یابی هوش کودک 6 ساله می‌گردند این است که تا قبل از سنین مدرسه نقاط قوت و ضعف فرزند خود را شناسایی کنند و به عوامل مدرسه اطلاع دهند. بنابراین به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم اجرای تست‌های هوش و استعدادیابی اگرچه ضرورتی ندارد اما اطلاعات مفیدی از توانایی‌ها، نقاط قوت، چالش‌ها و نیازهای فرزندتان به شما می‌دهد. شما نیز می‌توانید از این داده‌ها برای درک نقاط قوت و ضعف نسبی کودک و چگونگی ارتباط آن‌ها با محیط‌های آموزشی و اجتماعی استفاده کنید و دلیل رفتارهای کودک را بفهمید.

سن تست استعدادیابی کودکان

در مورد این که چه زمانی باید کودک خود را برای تست استعدادیابی ببرید، معمولاً اعتقاد بر این است که سنین 6 تا 9 سالگی قابل اعتمادترین و پیش‌بینی‌ترین سن برای کشف و آزمایش استعداد کودکان خواهد بود. البته اگرچه بسیاری از ارزیابی‌ها برای انجام تست بر روی کودکان زیر دو سال تأیید شده‌اند، اما اتفاق نظر متخصصان بر این است که آزمایش در سنین پایین‌تر ممکن است نتایج قابل اعتمادی ارائه ندهد بنابراین برای اجرای فرم استعداد یابی کودکان ترجیح بر سنین بالای دو سال است.

همچنین زمانی که کودک خود را برای تست‌های استعدادیابی می‌برید این نکته را فراموش نکنید که نمرات آزمون یا نتایج یک ارزیابی کامل، شخصیت فرزند شما را تغییر نمی‌دهد. در واقع نتایج تست‌های استعدادیابی مانند تست استعداد یابی کودکان گاردنر رایگان تنها برای این است تا کلمات و ابزارهای خاصی را برای توصیف و درک بهتر فرزندتان در اختیار شما قرار دهد.

انواع تست استعدادیابی کودک چیست؟

از میان انواع مختلف آزمون‌های استعداد یابی کودک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تست استدلال انتزاعی

آزمون استدلال انتزاعی توانایی ذهنی کودک شما را برای تشخیص اشکال، تشخیص ایده اصلی و بی‌درنگ و ایجاد طرح‌های جدید بر اساس تصاویر قدیمی‌تر اندازه‌گیری می‌کند. همچنین توانایی کودک در ایجاد ارتباط منطقی بین منابع مختلف حقایق را ارزیابی می‌کند. این نوع تست استعداد یابی معمولاً برای ارزیابی خلاقیت و توانایی کودکان در حل سریع مسائل استفاده می‌شود.

تست استدلال انتزاعی در کودکان

تست استدلال کلامی

 آزمون استدلال کلامی توانایی کودک شما را در نوشتن متن و صحبت کردن ارزیابی می‌کند. به عبارت دیگر با انجام این نوع تست استعداد یابی انلاین، توانایی درک و ارتباط او از طریق آزمون استدلال کلامی بررسی می‌شود. کودکان طی این آزمون باید یک موضوع را با دقت بخوانند، تمام اطلاعات را حفظ کنند، و سپس به سؤالات مبتنی بر درک مطلب در مورد متن پاسخ دهند.

تست استدلال منطقی

 همه ما باید در موقعیت‌های روزمره زندگی خود منطقی فکر کنیم. به طور مشابه، کودکان بر اساس توانایی آن‌ها در نتیجه‌گیری معقول از اطلاعات و گزاره‌های ارائه شده در آزمون‌های استدلال منطقی ارزیابی می‌شوند. استنتاج منطقی می‌تواند به کودکان کمک کند تا اطلاعات مختلف را به شیوه‌ای منسجم کنار هم قرار دهند.

آزمون استعداد یابی عمومی کودک

این نوع از تست استعداد یابی کودکان،  ترکیبی از آزمون‌های بالا بوده و توانایی کودک را برای یادگیری و درک به طور کلی، بدون توجه به مهارت خاصی تعیین می‌کند. این تست‌ها یک راه برای سنجش توانایی ذاتی یا اکتسابی کودک برای انجام وظایف مشخص و دستورات را نشان می‌دهد. اغلب تست استعداد یابی کودکان رایگان نیست چون نیاز به تحلیل تخصصی دارد تا بتوان به جواب‌های آن اطمینان کرد. در ادامه به مهم‌ترین انواع آن اشاره می‌کنیم:

تست‌های شخصیت شناسی نوجوان

تست‌های شخصیت شناسی، مدل شخصیتی فرد را بر اساس چندین پارامتر برچسب‌گذاری شده می‌سنجد و شخصیت‌ها را به چند نمونه تقسیم کرده و ارائه می‌دهد. معروف‌ترین این تست‌ها تست MBTI  یا مایزر بریگز است که برای کودکان و بزرگسالان قابل اجراست. در این تست شخصیت فرد با تحلیل پاسخ‌های او به چندین سؤال 5 گزینه‌ای به شکل دیجیتال یا قلم-کاغذی، از بین 16 تیپ شخصیتی و بر اساس چهار معیار مشخص می‌شود.

تست معروف شخصیت شناسی بعدی، تست نئو است. این تست رفتار و انطباق پذیری نوجوان و بزرگسالان را بر اساس 5 معیار سنجیده و آن را بر اساس مبانی روانشناسی، رفتار شغلی و تحصیلی مناسب او را مشخص می‌کند.

پر کاربرد تریت تست‌ استعداد یابی در کودک

تست‌های هوش کودک

پرسشنامه استعدادیابی کودکان شامل سؤال‌هایی است که توانمندی‌های کودک را در زمینه‌های مختلف هوش می‌سنجند. این تست‌ها بر اساس انواع دسته‌بندی هوش متفاوت‌اند. از جمله به نام‌ترین این تست‌ها، تست‌ هوش کودک گاردنر است. در این تست پس از پاسخ دهی به چند سؤال چهارگزینه‌ای، هوش کودک در هشت زمینه مشخص می‌گردد.

تست‌های رغبت سنجی کودک

در سنین مدرسه، انتخاب رشته تحصیلی و شغل آینده، اصلی‌ترین دغدغه نوجوانان است. تست‌های رغبت سنجی به کودکان کمک می‌کند تا درک بهتری از شغل و تحصیلات مناسب خود داشته باشند و انتخاب را برای آن‌ها آسان‌تر می‌کنند. تست رغبت سنج استرانگ و هالند یکی از همین تست‌هاست. این تست با دسته‌بندی شش‌گانه خود، علاقه شغلی و تحصیلی کودک را به وضوح مشخص می‌کند.

مزایای انجام تست برای استعداد یابی کودکان

امروزه تمرکز دنیا بر پرورش کودکان با استعداد و تواناست. این استعدادها به محض دیدن یک فعالیت مداوم در کودک و با جملاتی مانند “او یک هنرمند متولد شده است” یا “او یک ورزشکار طبیعی است” معرفی می‌شود. اما آیا واقعاً فرزند شما که روزانه یک نقاشی می‌کشد، یک هنرمند بالقوه است؟ استعداد این کودک دقیقاً در چیست؟ ازآنجاکه یک کودک ممکن است در یک یا چند زمینه از چهار زمینه: درسی، هنری، فیزیکی و شخصیتی استعداد داشته باشد. در واقع درک اینکه فرزند ما واقعاً در چه زمینه‌هایی توانمند است، کار آسانی نیست. اینجاست که تست استعدادیابی کودکان به کمک ما می‌آید.

انجام سنجش استعداد کودک، مربیان و والدین را قادر می‌سازد تا بین حوزه‌هایی که کودک در آن نیاز به پیشرفت دارد، و مواردی که ذاتاً در آن‌ها برتری دارد، را تشخیص دهند.

دانلود تست استعداد یابی کودکان به ما کمک می‌کند تا کودک را درک کرده و با یک برنامه مناسب او را به موفقیت نزدیک کنیم.

هزینه استعدادیابی کودکان در مقابل آگاهی شما از استعداد و مهارت کودکتان ناچیز است.

کدام تست استعدادیابی مناسب کودک من است؟

در مورد این که کدام تست آی کیو کودکان برای استعدادیابی و تشخیصاستعداد و هوش کودک مناسب‌تر است اتفاق نظر کمی میان نظریه‌پردازان وجود دارد. اما با این وجود، این که شما چه هدفی از تست استعدادیابی دارید، می‌تواند تعیین‌کننده نوع تست مناسب باشد.

اگر فرزند شما توسط یک متخصص ارزیابی شود، آزمایش‌کننده معمولاً بر اساس دانش، آموزش کودک در مورد آزمون‌های خاص و بینش حرفه‌ای او در مورد سؤالات و نگرانی‌هایی که ارائه کرده‌اید، در مورد آزمون‌هایی که در طول ارزیابی استفاده خواهد شد تصمیم می‌گیرد.

سؤالات متداول

انواع تست استعدادیابی کودکان کدامند؟

تست‌های استدلال عددی، کلامی، منطقی و تست‌های عمومی استعدادیابی کودک، از انواع پرکاربرد این تست‌ها هستند.

بهترین تست استعداد یابی کودکان چیست؟

اگر قصد شما درک همه جانبه مهارت‌های کودک است، بهترین تست قابل اجرا برای شما، تست هوش‌ گاردنر کودک است.

از چه سنی برای کودکان باید آزمون استعداد یابی انجام داد؟

 تست‌های استعداد یابی در کودک از حدود 7 سالگی قابل اجرا هستند. در این مقاله یک برنامه مدون برای انجام به موقع این تست‌ها ارائه شده است.

مزایای انجام تست استعداد یابی کودکان چیست؟

درک بهتر مهارت‌های کودک، توجه به نقاط قوت و ضعف او و تعیین برنامه آینده شغلی و تحصیلی او از مزایای انجام این آزمون‌هاست.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

۱۸ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش و استعداد

بهترین روش استعدادیابی کودکان کدام است؟