کارآفرینان برتر جهان

اپرا وینفری کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 14 دقیقه

اپرا وینفری کیست؟

وینفری یک شخصیت تلویزیونی، بازیگر و کارآفرین آمریکایی است که برنامه تلویزیونی روزانه او با نام نمایش اپرا وینفری، یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های این ژانر بود. او به یکی از ثروتمندترین و تاثیرگذارترین زنان ایالات متحده تبدیل شد.

“ملکه رسانه ها” قطعا نامی برازنده اوست! همه ما می دانیم که زندگینامه اپرا وینفری استثنایی است، از تربیت ضعیف او گرفته تا تبدیل شدنش به یک ستاره مشهور!

اوپرا (متولد 29 ژانویه 1954، کوسیوسکو، می سی سی پی، ایالات متحده)، اولین زن سیاه پوست آمریکایی بود که صاحب شرکت تولیدی خود شد و به یکی از ثروتمندترین و تاثیرگذارترین زنان ایالات متحده تبدیل شد. او در اولین فیلمش به نام رنگ ارغوانی نامزد جایزه اسکار شد. وینفری زمانی پردرآمدترین مجری تلویزیونی به عنوان مجری موفق یک برنامه گفت و گوی تلویزیونی سندیکایی بود که روزانه 15 میلیون نفر تماشاچی داشت. در ادامه با بازی بوک همراه شوید تا به بررسی تمام جوانب داستان زندگی اپرا وینفری بپردازیم.

اپرا وینفر

 کودکی و نوجوانی اپرا وینفری

اپرا گِیل وینفریدر 29 ژانویه 1954 در کوسیوسکو، می سی سی پی به دنیا آمد. مادر اپرا وینفری یک دختر نوجوان مجرد به نام ورنیتا لی بود. پدر اوپرا وینفری یک سرباز ارتش ایالات متحده به نام ورنون وینفری بود.

مادر اپرا او را از روی شخصیتی در کتاب مقدس به نام «اورپا» از کتاب روت نامگذاری کرد. با این حال، نام او در شناسنامه به اشتباه “اپرا” نوشته شده بود و از آن زمان به او اپرا می گفتند.

اپرا وینفری داستان زندگی پر فراز و نشیبی دارد. وقتی اپرا هنوز نوزاد بود، مادرش برای یافتن شغل به میلواکی، ویسکانسین نقل مکان کرد. اپرا در می سی سی پی ماند و با مادربزرگش هتی مای زندگی کرد. زندگی اپرا وینفری و هتی می جالب بود. اپرای کوچک در مزرعه‌ای بدون آب جاری زندگی می کرد. او کارهای دشوار زیادی داشت، از جمله آوردن آب از چاه! او همچنین خواندن و نوشتن را در سن سه سالگی، بیشتر با مطالعه کتاب مقدس، آموخت.

وقتی اپرا شش ساله شد، به ویسکانسین نقل مکان کرد تا با مادرش زندگی کند.

او گاهی با مادرش در ویسکانسین و گاهی با پدرش در نشویل، تنسی زندگی می‌کرد. مادر اپرا بسیار فقیر بود و زندگی در ویسکانسین سخت بود. با این حال، اپرا وینفری در کودکی دانش آموز باهوشی بود، او عاشق خواندن بود و در مدرسه خوب عمل می کرد. او در سال 1971 از دبیرستان ایست نشویل به عنوان دانش آموز ممتاز فارغ التحصیل شد. در اوایل نوجوانی او به نشویل فرستاده شد تا با پدرش زندگی کند، پدرش تأثیر مثبتی در زندگی او داشت.

 وینفری در 19 سالگی مجری اخبار شبکه محلی CBS شد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ایالتی تنسی در سال 1976، او به عنوان گزارشگر و مشاور برای شبکه خبری ABC در بالتیمور، مریلند انتخاب شد. اما به دلیل صراحت مورد نیاز در این شغل نماند.

اپرا وینفر

علاقه اوپرا وینفری در کودکی

درباره اپرا وینفری آمده است که از زمانی که کودک کوچکی بود و با مادربزرگش بزرگ شد، سخنران با استعدادی بود. او اغلب در کلیسا، در گروه های زنان و در مدرسه سخنرانی می کرد. زمانی که او در دبیرستان تحصیل می‌کرد در یک مسابقه سخنرانی برنده شد و یک بورس تحصیلی کامل برای کالج به دست آورد. او از این بورسیه برای رفتن به دانشگاه ایالتی تنسی استفاده کرد.

در سال 1971، اوپرا وینفری تشویق شد تا در مسابقه پیشگیری از آتش سوزی شرکت کند. با کمال تعجب او مقام اول را کسب کرد. در این مصاحبه، اپرا گفت که هدفش این بود که خبری از او در یک رسانه پخش شود. پس از مسابقه به او شغلی به عنوان خواننده اخبار در رادیو محلی پیشنهاد شد. او عاشق این کار بود و می دانست که ضامن آینده‌اش در رادیو و تلویزیون خواهد بود.

افراد تاثیرگذار در زندگی اپرا وینفری

وینفری مادربزرگش را راهنمایی به سمت موفقیت می‌داند و می‌گوید که این هتی مای بود که او را تشویق کرد تا در جمع صحبت کند و به وینفری در سنین پایین اعتماد به نفس و احساس مثبتی نسبت به خود داد.

دومین فرد تاثیرگذار در زندگی اپرا، پدرش بود. پدر اوپرا در سن 14 سالگی و وقتی اوپرا تازه مادر شده بود؛ او را به رفتن به کالج دعوت کرد.

فرد تاثیرگذار بعدی در زندگی اوپرا وینفری، استدمن گراهام است. این دو حدود 25 سال است که با هم در رابطه هستند و گراهام با مهر و همراهی‌اش به موفقیت اپرا کمک کرده‌‌است.

اپرا وینفری و خانواده اش

خانواده اپرا وینفری به قدری فقیر بودند که در کودکی، وینفری را به خاطر پوشیدن لباس‌هایی از گونی سیب زمینی در مدرسه مورد تمسخر قرار می دادند.

طبق بیوگرافی های قابل توجه، اپرا در مزرعه ای منزوی در کوسیوسکو، خانم به دنیا آمد. مادرش ورنیتا لی و پدرش ورنون وینفری زمانی که او را باردار شدند با هم قرار می گذاشتند. اما در زمان تولد اپرا، آنها از هم جدا شده بودند و اپرا تحت مراقبت مادربزرگ مادری خود قرار گرفت.

در سن 6 سالگی، او سرانجام با مادرش هم‌خانه شد. اما پس از اینکه توسط دوستان خانواده مورد آزار جنسی قرار گرفت، آنجا را ترک کرد.

سپس در سن 12 سالگی، مدتی با پدرش زندگی کرد. پس از بازگشت برای زندگی با پدرش، اپرا متوجه شد که مراقبتی که آرزویش را داشت دریافت نمی کند. بنابراین برای مدتی از خانه پدرش رفت اما در 14 سالگی به خانه پدرش بازگشت.

 آنجا اوضاع برای او خیلی بهتر بود. پدر اوپرا وینفری پس از بازگشت به خانه، سعی کرد تا با سخت‌گیری، او را به نوجوانی موفق‌تر تبدیل کند. ورنون علاوه بر تشویق او به انجام بهترین تلاش خود در مدرسه، به اپرا “تکالیف خانگی” مانند نوشتن گزارش هفتگی کتاب داد. این تلاش در آخر نتیجه داد و اپرا توانست به فرد قوی که امروز هست بدل شود.

او در سال 1986 به واشنگتن پست گفت: «من شروع کردم به رفع نیازم به توجه، نیازم به دوست داشته شدن.» «مادرم وقت نداشت. او هر روز به عنوان خدمتکار کار می کرد. من باهوش بودم و فکر می‌کنم مادرم چون برای من وقت نداشت سعی کرد احساسات من را سرکوب کند.»

اپرا وینفر

شخصیت اوپرا وینفری

اپرا با تمام موانع جنگید؛فقر، خشونت، حمله و بسیاری از سختی‌های دیگر!

اوپرا وینفری یکی از زنان قوی و پیشگام جنبش توانمندسازی زنان است. اعمال و سخنان او هرگز در تحت تاثیر قرار دادن و الهام بخشیدن به مردم بسیار موفق هستند.

او خود را تجسم رویای آمریکایی قرار داد: زنی که دوران کودکی سخت و آزاردهنده ای را پشت سر گذاشت و به عنوان اولین میلیاردر سیاهپوست خودساخته جهان، شغلی بی سابقه برای خود ایجاد کرد.

کارشناسان معتقد هستند که سرنوشت اپرا وینفری نشان می‌دهد که او یک رهبر است که باید از او الگوبرداری کرد. او به طور منحصر به فردی قادر است مخاطب خود را الهام بخشد و چشم انداز خود را به جذاب‌ترین شکل اجرا کند. اوپرا دارای یک رهبری کاریزماتیک اسن که در کنار اعتماد به نفسی که دارد و بیان شیرینش او را به فردی موفق در صنعت ارتباطات تبدیل کرده‌است.

به عنوان یک ESFJ، اپرا تمایل دارد همدل، خونگرم و حامی باشد. اپرا اغلب یک فرد اجتماعی است و از نیازهای دیگران بسیار آگاه است.

بررسی هوش گاردنر در زندگی اپرا وینفری

از نظر مدل هوش چندگانه گاردنر، هوش اپرا وینفری در حوزه های کلامی/زبانی، درون فردی و بین فردی بالاست. به نظر می رسد که این نابغه خلاق به طرز خارق العاده ای در مدل خلاقیت هاوارد گاردنر جای می گیرد. در واقع، اپرا تقریباً به شکل ایده آلی منطبق بر ویژگی‌هاییست که گاردنر برای افراد خلاق در نظر گرفته‌است.

اوپرا وینفری قوی، صریح، مصمم و قادر به تأثیرگذاری بر دیگران است. او مسئولیت را بر عهده می گیرد و مصمم و سرسخت آن را اجرا می‌کند.

از نظر فنی، اپرا هوش هیجانی و کلامی بسیار بالایی دارد. به دلیل توانایی او در درک و اهمیت دادن به مردم است که اپرا تا این اندازه موفق است.

با گوش دادن دقیق به مردم و ارائه بازخورد صادقانه، اپرا می تواند مخاطب خود را برای تغییر و موفقیت ترغیب کند. در واقع این اتفاقی است که هوش هیجانی می‌تواند باعث آن باشد. داشتن این ویژگی برای همه رهبران کاملاً ضروری است.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

بررسی هوش کلامی وینفر

افراد دارای هوش زبانی کلامی، مانند ویلیام شکسپیر و اوپرا وینفری، توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات و ایجاد محصولاتی شامل زبان شفاهی و نوشتاری مانند سخنرانی ها، کتاب ها و یادداشت ها را دارند.

نقطه‌عطفی تأمل‌برانگیز در زندگی وینفری

اپرا در 14 سالگی باردار شد، اما نوزاد پس از زایمان زودرس فوت کرد. پدرش اپرا را تشویق کرد تا این رویداد وحشتناک را به یک رویداد مثبت تبدیل کند و از دخترش خواست تا در کالج ثبت نام کند و این موضوع نقطه عطف زندگی او بود.

همچنین اولین پیشنهاد کاری که در 19سالگی به اپرا شد؛ یعنی پیشنهاد مجری‌گری در CBS موجب پیشرفت زندگی او شد.

شروع شهرت وینفری

با راه اندازی نمایش اوپرا وینفری، اپرا به یکی از مشهورترین افراد آمریکا تبدیل شد. بیش از 10 میلیون نفر هر روز برنامه او را تماشا کردند. اپرا نیز پول زیادی به دست آورد. درآمد نمایش او در سال اول 125 میلیون دلار و درآمد اپرا 30 میلیون دلار بود. او از مزرعه بدون آب مادربزرگش تا قلب مردم آمریکا راه زیادی پیموده بود.

فعالیت‌های حرفه‌ای اپرا وینفری

در حالی که اپرا هنوز در کالج تحصیل می‌کرد، ایستگاه خبری CBS می خواست که او مجری اخبارش باشد. او نمی توانست آن را باور کند. پس این شغل را پذیرفت و اولین گوینده زن آفریقایی-آمریکایی در تاریخ نشویل شد. او در آن زمان فقط نوزده سال داشت.

در سال 1976، اپرا به یک ایستگاه تلویزیونی در بالتیمور، مریلند نقل مکان کرد. در ابتدا او به عنوان یک مجری خبر کار می کرد، اما اوضاع خیلی خوب پیش نمی رفت. پس او به یک برنامه گفتگوی تلویزیونی به نام مردم صحبت می کنند منتقل شد.

 سپس برای میزبانی یک برنامه تلویزیونی صبحگاهی در شیکاگو به نام A.M استخدام شد. چند سال بعد، در سال 1986، این نمایش به نمایش اپرا وینفری تغییر نام داد و در سراسر کشور به نمایش درآمد.

اپرا وینفر

بازیگری اپرا وینفری

با وجود اینکه برنامه گفتگوی اپرا موفقیت بزرگی بود؛ اما او همیشه می خواست به عنوان بازیگر در فیلم‌ها کار کند.

پس اولین نقش اصلی خود را در فیلم رنگ ارغوانی در سال 1985 دریافت کرد. معلوم شد که اپرا استعداد واقعی برای بازیگری دارد. او چنان کار بزرگی انجام داد که نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

نویسندگی اپرا وینفری

وینفری در سال 1996 با راه اندازی یک باشگاه کتاب، مسیر جدیدی را آغاز کرد.

هر کتابی که اپرا در این باشگاه معرفی می‌کرد؛ به سرعت به بالای جدول پرفروش‌ها می‌رسید و تأثیر وینفری بر صنعت انتشارات قابل توجه بود.

 وینفری حضور خود را در صنعت نشر با راه‌اندازی بسیار موفق، مجله Oprah در سال 2000 و O at Home در سال 2004 گسترش داد. سال بعد اپرا دیلی به محصولی دیجیتال تبدیل شد و O Quarterly (یک مجله چاپی که هر 4 سال یکبار منتشر می‌شود) شروع به کار کرد.

کتاب‌های برگزیده اپرا وینفر

اوپرا وینفری چندین کتاب انگیزشی منتشر کرده از جمله:

 • مسیر مشخص شده: کشف مسیر و هدف زندگی شما
 • چه اتفاقی برای تو افتاده؟

توصیه اپرا وینفری به مردم

در ادامه توصیه و جملات برگزیده اپرا وینفر را می‌خوانیم:

“عشق واقعی، دوستی واقعی، حمایت واقعی از سوی افرادی نشات می گیرد که می خواهند شما حقیقت خود را بگویید.”

“دور خود را با کسی احاطه کنید که برای خوشبختی شما به خودتان خوشحال شوند.”

“شما به دوستانی نیاز دارید که در زندگی خود شاد باشند تا بتوانند واقعاً برای شما خوشحال شوند.”

“برای خودتان ارزش قائل شوید چون شما همانی می شوید که باور دارید.”

“هر یک از ما وظیفه خاصی در این جهان داریم که مانند اثر انگشت منحصر به‌فرد است.”

راز موفقیت اپرا وینفری

موفقیت اوپرا وینفری را می توان به این واقعیت نسبت داد که او ریسک کرد و مایل بود وارد قلمرو جدیدی شود. وینفری کار پخش خود را در یک ایستگاه رادیویی در منطقه نشویل آغاز کرد و چندین سال در آنجا به کار خود ادامه داد تا اینکه به او کار پخش اخبار در یک ایستگاه تلویزیونی محلی پیشنهاد شد.

اوپرا راز موفقیت خود را در این 7 کار استوار می‌داند:

 • تمرکز بر زمان حال
 • قوی بودن در حوزه خودارزشمندی
 • داشتن حس عمیق هدف
 • اعتماد به خود
 • در ارتباط ماندن با طبیعت
 • حفظ تعادل در تمام جنبه های زندگی
 • ایجاد فضایی برای ذهن آگاهی و تفکر

همچنین هوش هیجانی و کلامی اپرا، به موفقیت او در صنعت رسانه کمک زیادی کرد.

جوایز و افتخارات اپرا وینفری

 • در سال 2010 اوپرا وینفری به عنوان برنده افتخار مرکز کندی معرفی شد.
 • در سال 2013 به او مدال آزادی ریاست جمهوری اعطا شد. او در سال 2018 برنده جایزه سیسیل بی دمیل (گلدن گلوب برای یک عمر دستاورد) شد.
 • علاوه بر این، او جوایز امی متعددی را برای نمایش اوپرا وینفری و دیگر کارهای تلویزیونی دریافت کرد.
 • او جایزه بشردوستانه ژان هرشولت را از آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک دریافت کرد.
 • اپرا در سال 2018 برنده جایزه سیسیل بی دمیل (گلدن گلوب برای یک عمر دستاورد) شد و سخنرانی پرشور او – که در آن خواستار برابری نژادی و جنسیتی شد – به طور گسترده به عنوان یکی از خاطره انگیزترین لحظات مراسم تلقی شد.
 • همچنین اپرا نامزد سه جایزه اسکار هم بوده‌است.
اپرا وینفر

فعالیت های اجتماعی وینفری

 • اپرا وینفری در بسیاری از فعالیت‌های بشردوستانه، از جمله ایجاد شبکه فرشته اپرا، که از طرح‌های خیریه در سراسر جهان حمایت می‌کند، شرکت داشت.
 • در سال 2007 او یک مدرسه 40 میلیون دلاری برای دختران محروم در آفریقای جنوبی افتتاح کرد.
 • او همچنین به یک مبارز علیه کودک آزاری تبدیل شد.
 • اوپرا وینفری در سال 2007 او یک مدرسه 40 میلیون دلاری برای دختران محروم در آفریقای جنوبی افتتاح کرد

سوالات متداول

برجسته ترین هوش های گاردنردر زندگی اوپرا وینفری چه بود؟

هوش کلامی و هیجانی برجسته‌ترین هوش‌های اوپرا وینفری هستند.

افراد تاثیرگذار در ز ندگی اوپرا وینفری چه کسانی بودند؟

هتی مای مادربزرگش، استدمن گراهام و ورن

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر