بازی و هوش

بازی لگو و تاثیر آن بر هوش و مهارت های فردی کودکان

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه

معرفی اسباب بازی لگو برای کودکان

میان هزاران اسباب‌بازی وسوسه‌کننده با رنگ‌ها و صداهای مختلف، یک اسباب بازی ساده و قدیمی همیشه توجه کودکان و حتی بزرگسالان را به خود جلب می‌کند. بازی لگو، این بلوک‌های ساختنی رنگی، سال‌های سال است که تبدیل به یکی از انتخاب‌های همه کودکان شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا افکار خود را در واقعیت بسازند. اما آنچه شما پدر و مادرها باید بدانید این است که لگو بازی علاوه بر سرگرم کردن کودک شما، در مهارت‌ها و مغز او نیز تغییراتی مهم ایجاد می‌کند که می‌تواند در آینده کودک نقش مهمی داشته باشد. پس با ما در ادامه این مقاله همراه شوید تا با هم به سراغ دنیای هیجان‌انگیز این اسباب بازی برویم.

اسباب بازی لگو چیست؟

بازی لگو یک اسباب بازی پلاستیکی مخصوص ساخت و ساز است که شرکت the lego group از سال ۱۹۴۹ شروع به تولید آن کرد. مقر اصلی شرکت Lego در دانمارک قرار دارد. محبوبیت این اسباب بازی به قدری در سرتاسر جهان گسترده شده که از سال ۲۰۲۱، LEGO به عنوان بزرگ‌ترین شرکت اسباب بازی در جهان شناخته می‌شود.

مشهورترین محصول این شرکت، همان آجرهای کوچک پلاستیکی است که می‌توان آن‌ها را به هم پیوند داد و به همراه قطعات کوچک مانند آدمک‌ها و چرخ‌ها یک شهر، مجسمه و هر چیز دیگری که می‌توان تصور کرد را ساخت. سپس هر چیز ساخته شده را بارها و بارها می‌توان جدا و برای ساخت چیزهای جدید از آن استفاده کرد.

طبق گفته‌های این شرکت، تا جولای ۲۰۱۵، ۶۰۰ میلیارد قطعه آجر پلاستیکی تولید شده و فیلم‌ها، بازی‌ها، مسابقات و هشت شهربازی لگولند نیز تحت نظارت این شرکت کار می‌کنند.

آنچه در مورد لگو نمی‌دانید

قطعات اسباب بازی لگو از نوعی پلاستیک مقاوم به نام ABS شناخته می‌شود. برای ساخت آجرها، این پلاستیک تا ۲۳۲ درجه سانتیگراد (۴۵۰ درجه فارنهایت) و زمانی که به قوام خمیری برسد، حرارت می‌بیند. سپس با استفاده از نیروهایی بین ۲۵ تا ۱۵۰ تن به قالبی ریخته و تقریباً پس از ۱۵ ثانیه خنک می‌شوند.

نکته جالب در مورد این برند این است که کارخانه‌های LEGO به جز حدود ۱ درصد، باقی زباله‌های پلاستیکی تولیدی خود را بازیافت می‌کنند. طبق مقاله‌ای در BusinessWeek در سال ۲۰۰۶، LEGO را می‌توان بزرگ‌ترین تولیدکننده پلاستیک در جهان دانست و این موضوع تاکنون طرفداران محیط‌زیست را بسیار آشفته کرده است. به همین دلیل لگو یک مهلت تعیین شده تا سال ۲۰۳۰ برای یافتن یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای پلاستیک ABS که در حال حاضر در آجرهای خود استفاده می‌کند دارد؛ بنابراین به نظر می‌رسد این شرکت باید هرچه زودتر به فکر تولید آجرهای تجزیه‌پذیر بیفتد.

در دسامبر ۲۰۱۲، برنامه رادیویی بی‌بی‌سی از مهندسان دانشگاه خواست تا تعیین کنند چند آجر بازی لگو باید روی هم چیده شوند تا آجر پایینی از بین برود؟ بخش مهندسی تعیین کرد که میانگین حداکثر نیرویی که یک آجر لگو ۲×۲ می‌تواند تحمل کند ۴۲۴۰ نیوتن است. از آنجایی که یک آجر لگو ۲×۲ متوسط جرمی برابر با ۱.۱۵۲ گرم (۰.۰۴۰۶ اونس) دارد، طبق محاسبات آن‌ها، برای فروریختن آجر زیرین به سازه‌ای متشکل از ۳۷۵۰۰۰ آجر یعنی به قد ۳۵۹۱ متر نیاز است. حالا علت دردی که هنگام لگد کردن آجرهای لگوها حس می‌کنید را متوجه شدید؟

فواید اسباب بازی لگو برای کودکان

فواید اسباب بازی لگو برای کودکان

بازی‌های سازه‌ای و آجری همانند لگو بازی تأثیر چشمگیری بر رشد انواع مهارت‌های اجتماعی و فردی کودک دارند. فرقی نمی‌کند که کودک شما در خانه و به‌تنهایی در حال بازی است یا در مهدکودک و به همراه همسالان خود آجرها را روی هم می‌گذارد، مهارت‌های ضروری او در همان زمان حال رشد و توسعه هستند. آن‌طور که تحقیقات اثبات کرده‌اند، بازی با آجرهای پلاستیکی LEGO مهارت‌های کودک در دسته‌های زیر را تقویت می‌کند:

مهارت‌های حرکتی ظریف

بازی با آجرهای کوچک بازی لگو به مهارت کنترل انگشتان بسیاری نیاز دارد. این بازی در واقع یک فعالیت حرکتی مؤثر است که علاوه بر تقویت ماهیچه‌های حرکتی، هماهنگی کودک در مهارت‌های ظریف را نیز بهبود می‌بخشد. بدین ترتیب هم‌زمان با برداشتن، ساختن و به هم وصل کردن آجرها انگشتان کودک نیز تقویت می‌شود و بعدها در مهارت‌هایی مانند یادگیری نوشتن و املا به کمک او می‌آید.

مهارت حل مسئله

مهارت حل مسئله اغلب به‌عنوان مهارت اصلی برای موفق شدن در حیطه کاری شناخته می‌شود. این مهارت، در سال‌های ابتدایی زندگی و از طریق بازی در فرد شکل می‌گیرد. به عنوان یک بزرگسال شما نیز هنوز می‌توانید از راه بازی‌های استراتژی و بازی لگو برای بهبود این توانایی تمرین کنید. در عین حال برای تقویت و ایجاد این مهارت در کودک، باید او را در بازی‌هایی که چالش ایجاد کند و نیاز به حل مسئله داشته باشد غرق کنید.

کودکان در حین بازی lego درگیر حل مسائل یکی پس از دیگری می‌شوند، زیرا باید فکر کنند که چگونه قطعات را به هم بچسبانند، ساختار را مانند آنچه در ذهنشان بود بسازند، الگوها را رعایت و قطعات را برای عملکردهای مختلف به هم وصل کنند. در حقیقت کودکان به کمک این بازی، فناوری‌های اولیه و مهارت‌های مهندسی را می‌آموزند. اسباب بازی لگو برای کودکان همچنین در رشد هوش ریاضی و هوش فضایی آن‌ها نقش دارد و شکل‌گیری ایده‌های جدید در آن‌ها را تقویت می‌کند.

مهارت برنامه ریزی

یادگیری برنامه‌ریزی مهارتی است که باید مانند هر مهارت دیگری تمرین شود. زمانی که کودکان به سن مدرسه می‌رسند، در صورتی که در مهارت برنامه‌ریزی ضعیف باشند، این ضعف به شدت خود را نشان خواهد داد. برای مثال کودکی با ضعف برنامه‌ریزی ممکن است تکلیف خود را از وسط صفحه شروع کند و سپس هنگامی که جا کم آورد به سراغ بالا و پایین صفحه برود.

این مهارت همچنین در انجام کارهای روزانه کودک مانند بازی، تلویزیون و نوشتن تکالیف نقش مهمی دارد و باعث افزایش استقلال و اعتماد به نفس کودک می‌شود. اسباب بازی لگو نیز ابزاری عالی برای تمرین داشتن یک برنامه در ذهن و سپس اجرای برنامه است.

کار تیمی و مهارت‌های اجتماعی

یکی از جنبه‌های اصلی که بازی لگو می‌تواند ایجاد کند، بازی و همکاری بچه‌ها در یک گروه برای ساختن یک شی واحد است. کودکان در این بازی یاد می‌گیرند تا به وظایفی که به آن‌ها محول شده عمل کنند، به یکدیگر احترام بگذارند و از آجرها را به طور مشترک استفاده کنند. در چنین محیطی آن‌ها همچنین یاد می‌گیرند تا با هم مشورت کنند (مثلاً اگر این کار را بکنیم ممکن است سازه خراب شود) و در نهایت از نتیجه کار تیمی خود لذت ببرند.

مهارت تفکر خلاق

قدرت یادگیری واقعی بازی با لگو در ماهیت باز بودن آن نهفته است. لگو اسباب بازی ای نیست که با یک عملکرد واحد عرضه شود و انعطاف‌پذیری بی‌نظیری دارد. باید اعتراف کنیم تعداد اسباب‌بازی‌هایی که به اندازه lego به انرژی خلاقیت کودکان می‌افزاید از تعداد انگشتان دست هم کمتر است و اکثر آن‌ها حتی یک دهم جذابیت آجرسازی را ندارند. در این بازی کودکان باید فکر کنند که چه چیزی بسازند، چگونه آن را بسازند و سپس راهی بیابند تا آنچه را که در تخیل آن‌هاست زنده کنند.

همان‌طور که می‌دانید در جعبه‌های lego همیشه چند بازی لگو برای ساختن قرار داده می‌شود؛ اما خلاقیت و تفکر خلاق کودکان در بازی آزاد رشد می‌کند؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از کودکتان بخواهید از الگوها ایده بگیرد و سپس آن‌ها در ذهن خود دارد را بسازد.

مهارت تمرکز و توجه

از اصلی‌ترین دلایلی که نشان می‌دهد لگو اسباب بازی برای مغز مفید است این است که به افزایش تمرکز و توجه کودک اشاره می‌کند. طبق تحقیقات هرچه کودک بیشتر در یک فعالیت غوطه‌ور یا به اصطلاح گم شود، توانایی او برای تمرکز نیز بیشتر می‌شود. کودکان نوپا ممکن است تنها پنج دقیقه مشغول بازی شوند؛ اما این زمان به مرور افزایش و در صورت تقویت مهارت توجه، تمرکز او نیز بهبود می‌یابد. برخلاف زمان تماشای صفحه تبلت یا تلویزیون که یک فعالیت منفعل است، هر بازی که در آن کودک به طور فعال درگیر تفکر شود، تأثیر مثبتی بر دامنه توجه رشد او خواهد داشت.

بازی لگو برای رده سنی های مختلف کودکان

استقامت

احساس مصمم بودن برای تکمیل یک کار، علاوه بر این که پشتکار کودک را تقویت می‌کند، ارزشی عالی برای آموزش به فرزندتان است. فعالیتی مانند ساختن سازه یک نقطه شروع و یک هدف مطلوب به شمار می‌رود. در واقع به دلیل جذابیت بالای این بازی، تعداد کمی از کودکان راضی می‌شوند که سازه خود را نیمه‌کاره رها کنند. به همین دلیل lego به کودکان انگیزه‌ای برای استقامت و اتمام کار می‌دهد.

انواع بازی لگو برای کودکان

همان‌طور که تا به اینجای مقاله خواندیم، مجموعه‌های لگو برای تقویت مهارت‌های مهندسی، هماهنگی، صبر و تمرکز کودکان بسیار عالی و مفید هستند. بازی با لگو حتی از نقطه نظر والدین نیز بازی مفیدی است؛ زیرا زمانی که آن‌ها درگیر فعالیت‌های خود هستند می‌تواند کودکان را ساعت‌ها مشغول نگه دارد. با خرید این بازی، در واقع شما نه‌تنها کودک خود را سرگرم می‌کنید بلکه می‌توانید با او بازی کنید و در کنار هم چیزهای مختلف بسازید.

زمانی که شما وارد یک اسباب‌بازی‌فروشی می‌شوید لگو همیشه یک بازی وسوسه‌کننده هم برای شما و هم برای فرزندتان خواهد بود. حتی با وجود این که بازی lego نسبت به سایر اسباب‌بازی‌ها قدری گران‌تر است؛ اما با توجه به گزینه‌های زیادی برای بازی در اختیار کودک قرار می‌دهد و مزایای آن، ارزش خرید را دارد.

اما تنوع قطعات و مجموعه‌های لگو به قدری زیاد است که والدین همواره برای خرید مناسب‌ترین گزینه برای فرزند خود گیج می‌شوند. از لگوی ژوراسیک گرفته تا لگوی هری پاتر و دیزنی و لگوهای معماری و ماشین، دست شما برای انتخاب نوع این بازی، بسیار باز است. توجه داشته باشید تمام مجموعه‌های لگو با رده سنی مشخص تولید می‌شوند و شما باید بر اساس سن کودک مجموعه مناسب را خریداری کنید.

بازی لگو برای چه رده سنی مناسب است؟

مجموعه‌های مختلفی از لگو وجود دارد که برای طیف وسیعی از سنین مختلف کودکان طراحی و ساخته شده‌اند. رده‌بندی سنی این مجموعه‌ها نشان می‌دهد فرد چه چیزی را باید مدیریت کند و طبیعتاً هرچه بازی سخت‌تر و قطعات جزئی‌تر باشند، رده سنی مجموعه نیز بیشتر یعنی مربوط به سن ۱۶ سال به بالا است.

برخی از مجموعه‌های لگو که به طور اختصاصی برای بچه‌ها طراحی شده است شامل:

  • LEGO DUPLO – برای ۱۸ ماه به بالا
  • LEGO Juniors – برای سنین ۴ تا ۷ سال
  • LEGO City – برای سنین ۵ تا ۱۲ سال
  • LEGO Friends – برای سنین ۶ تا ۱۲ سال
  • LEGO Ninjago – برای سنین ۷ تا ۱۴ سال
  • LEGO Creator – برای سنین ۷ تا ۱۶ سال
  • LEGO Technic – برای سنین ۸ تا ۱۶ سال

سؤالات متداول

اسباب بازی لگو چیست؟

لگو از به مجموعه‌ای از بلوک‌های آجری پلاستیکی گفته می‌شود که می‌توان آن‌ها را به هم متصل کرد و اجسام مختلف مانند ماشین، مجسمه، شهر، ساختمان و غیره ساخت.

قطعات تشکیل‌دهنده لگو چیست؟

لگو بازی از آجرهای پلاستیکی در اندازه‌های مختلف تشکیل شده است. علاوه بر آجرها انواع آدمک، چرخ، درخت، گل و سایر قطعات نیز در مجموعه‌های لگو وجود دارد که می‌توان به کمک آن‌ها شکل‌های مختلف ساخت.

لگو برای چه سنی مناسب است؟

به طور کلی کودکان از سن ۱۸ ماه به بالا می‌توانند با لگو بازی کنند. این بازی به دلیل قطعات ریزی که دارد ممکن است برای کودکان زیر سه سال خطرناک باشد.

انواع بازی لگو چیست؟

لگو انواع بسیار مختلفی دارد که هر کدام برای رده سنی خاصی طراحی شده است. لگو ژوراسیک، هری پاتر، دیزنی، شهرسازی و… از انواع مختلف لگو هستند.

25 مقاله

درباره نویسنده
کارشناس روانشناسی
مقالات

۱ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
استاندارهای رشد فرزندبازی و هوش

بازی با کودکان دو ساله و تقویت هوش و مهارت