استاندارهای رشد فرزندبازی و هوش

بازی با کودکان دو ساله و تقویت هوش و مهارت

زمان تقریبی مطالعه: 14 دقیقه

اهمیت بازی با کودکان دو ساله

بازی با کودکان دو ساله از جمله کارهایی است که شاید بیشترین وقت شما را به عنوان والد طلب کند و بیشترین تأثیر را در رشد و پرورش استعداد او داشته باشد.

بازی اولین روشی است که کودک شما با جهان پیرامون خود ارتباط برقرار می‌کند. بسیاری از روانشناسان می‌گویند، آنچه کودکان نمی‌توانند بیان کنند از طریق نحوه بازی کردن آن‌ها دیده می‌شود. بازی همچنین بهترین زمینه‌ها برای رشد فیزیکی، شناختی و حتی هوشی کودک را فراهم می‌کند و پدر و مادرها باید بدانند این بازی است که بخش اعظمی از آینده کودک را تعیین می‌کند. بدین ترتیب، اکنون که کودک شما به دو سالگی رسیده و مراحل رشدی مهمی را پشت سر گذاشته، نوبت شما است که از بودن با کودک لذت ببرید، او را سرگرم کنید و از همه مهم‌تر برای رشد مهارت‌های کودکتان تلاش کنید.

چگونه با کودکان دو ساله بازی کنیم؟

اگر شما به عنوان والدین کودک می‌خواهید که از فرزندتان حمایت کنید و وظیفه والدی خود را به درستی انجام دهید، خوب است بدانید که کودکان در حین بازی می‌تواند مهارت‌های بسیار مهمی را یاد بگیرد. در بازی با کودکان دو ساله بهتر است که کودک بتواند به طور مستقل بازی کند و در صورتی که احتیاج باشد توسط والدین راهنمایی شود. کودکان از دو سالگی می‌خواهند که کارهای زیادی را خودشان انجام دهند و اکنون بهترین زمان برای تشویق کودک است که به او فضا و زمان کافی برای بازی کردن را بدهید.

بازی با کودکان دو ساله همراه با والدین

به علاوه، باید بدانید کودک دو ساله بسیار کنجکاو است، به او اجازه دهید تا به تنهایی اشیاء و اسباب بازی‌ها را کشف کند و با آن‌ها دنیای جدیدی را بسازد. شما می‌توانید نحوه استفاده از یک بازی را به آن‌ها توضیح دهید، ولی نباید کودک را مجبور کنید که از شما پیروی کند؛ زیرا تخیل کودک محدود می‌شود؛ بنابراین در بازی با کودکان دو ساله به کودک اجازه دهید رئیس بازی باشد و شما تنها در نقش یک بازیگر و نه بیشتر باقی بمانید.

انواع بازی با کودکان دو ساله

کودکان در دو سالگی بازی‌های زیادی را انجام می‌دهند. اما واقعیت این است که شما باید به بازی‌های کودک جهت و هدف دهید. البته که منظور ما این نیست که در همه بازی‌های کودک دخالت کنید و اجازه بازی آزاد به او ندهید؛ بلکه پیشنهاد می‌کنیم در کنار بازی آزاد بازی‌هایی که با هدف تقویت مهارت‌ها در کودک طراحی شده‌اند را نیز در روتین کودک بگنجانید. در اینجا ما لیستی از انواع بازی برای کودک دو ساله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع بازی برای رشد جسمانی – هماهنگی حرکاتی و ادراکی کودک دو ساله

از ماه‌های اول زندگی، روند رشد کودکان به شدت تحت تأثیر محرک‌های محیط اطراف قرار می‌گیرد. کودک دو ساله از طریق بازی کردن، شروع به آگاه شدن از اجزای بدن خود می‌کند. بازی با کودکان دو ساله باید به نحوی باشد که آن‌ها بتوانند محیط را کشف کنند تا توانایی‌های حرکتی و ادراکی خود را توسعه دهند. در سال‌های اول زندگی، آن‌ها زمان زیادی را صرف تعامل با محیط اطراف از طریق فعالیت‌های حرکتی می‌کنند.

علاوه بر این، رشد حرکتی برای تجربه کردن محیط برای کودکان بسیار مهم است و ارتباط تنگاتنگی با رشد مهارت‌های شناختی دارد؛ بنابراین محیطی که کودک در آن جا هست، باید پر از محرک‌ها باشد که کودک را به بازی کردن و انجام تجربیات خود دعوت می‌کنند. بازی‌های بیرون از خانه به‌خصوص در کنار سایر همسالان می‌تواند در هماهنگی ادراکی و حرکتی کودک نقش پررنگی داشته باشد. این نوع بازی حرکتی کودک دو ساله به پرورش قوه تخیل او نیز بسیار کمک می‌کند.

انواع بازی برای رشد جسمانی و ادراکی – مهارت‌های حرکتی درشت

رشد مهارت‌های حرکتی درشت به معنای استفاده به تدریج از کل بدن در فعالیت‌ها و نیاز به هم‌زمانی بخش‌های مختلف بدن است. دویدن، پریدن و گرفتن اشیا یا پرتاب کردن و ضربه زدن همه از انواع بازی با کودکان دو ساله هستند که به رشد مهارت‌های حرکتی کمک می‌کند. هماهنگی دست و چشم همچنین از دیگر مهارت‌های حرکتی درشت است که از طریق بازی با توپ ایجاد می‌شود. بازی‌هایی مانند پرتاب کردن، گرفتن، لگد زدن کارهایی هستند که به هماهنگی چشم و دست کودک کمک می‌کند.

از دیگر فعالیت‌های حرکتی درشت این است که تعدادی از اسباب بازی‌های مورد علاقه فرزندتان را جمع آوری کنید و آن‌ها را در اطراف اتاق پنهان کنید تا کودک آن‌ها را پیدا کند. به او سرنخ‌های توصیفی ساده بدهید تا تفکر و درک او را به چالش بکشد. این یک راه برای تقویت درک کودک شما و بالا بردن سطح هوشیاری و فعالیت ساده حرکتی درشت برای بازی با کودکان دو ساله است.

بازی با بادکنک همچنین روشی منحصر به فردی برای ایجاد مهارت‌های حرکتی درشت است؛ بچه‌ها در این بازی می‌توانند بادکنک را تعقیب کند و سعی کند تا آن‌جا که ممکن است بیرون بروند و بدوند، بپرند و به گونه‌ای حرکت کنند که نیاز به تغییرات ناگهانی در تعادل و وزن دارد.

انواع بازی برای رشد جسمانی و ادراکی – مهارت‌های حرکتی ظریف

مهارت‌های حرکتی ظریف اگر بیشتر از مهارت‌های حرکتی درشت اهمیت نداشته باشند، کمتر از آن‌ها نیز ندارند. این مهارت‌ها اساساً فعالیت‌های ساده هستند که می‌توان آن‌ها را در خانه نیز به راحتی انجام داد. هرچه مهارت‌های حرکتی ظریف کودک شما بهتر باشد، انجام کارهایی مانند مداد گرفتن، ورزش و… که به این فعالیت نیاز دارند نیز راحت‌تر خواهد بود.

انواع بازی برای تقویت هوش و توجه کودکان دو ساله

در اینجا به معرفی انواع بازی با کودکان دو ساله می‌پردازیم که بر رشد مهارت‌های حرکتی ظریف از طریق بهبود عضلات انگشتان و دست‌ها، تقویت گرفتن دست، و توسعه حرکت مچ دست تمرکز می‌کنند.

  • رنگ‌آمیزی: بسیاری از کودکان رنگ‌آمیزی را دوست دارند. وقتی کودک شما نقاشی می‌کند، مهم است که با کمی آشفتگی مشکلی نداشته باشید. از طریق فشار دادن رنگ بین انگشتانشان، استفاده از دستانشان برای نقاشی و در نهایت در دست گرفتن یک قلم مو برای رشد این مهارت استفاده کنید.
  • مسواک زدن: برای کودکان دو ساله یادگیری مسواک زدن ضروری است و باید به محض اینکه کودک شما اولین دندان خود را درآورد، مسواک زدن را شروع کنید. هنگامی که کودک توانست مسواک را به درستی در دست بگیرد، اجازه دهید سعی کند خودش جلوی آینه مسواک بزند. بیشتر کودکان با تمرین می‌توانند این کار را به بهترین وجه یاد بگیرند.

انواع بازی برای رشد هیجانی اجتماعی – شناخت احساسات و کنترل هیجانات

یکی از مهم‌ترین انواع بازی با کودکان دو ساله که می‌توانید برای کمک به کودک خود در ایجاد عادات عاطفی سالم انجام دهید، درگیر کردن او در انواع فعالیت‌های مختلف است. فعالیت‌های عاطفی به هر نوع فعالیت یا تجربه‌ای گفته می‌شود که به کودکان اجازه می‌دهد در محیطی امن، سرگرم‌کننده و حمایت‌کننده، احساسات و عواطف خود را کشف و ابراز کنند. این می‌تواند شامل بازی با اسباب‌بازی‌هایی باشد که به آن‌ها کمک می‌کند تا احساسات خود را کشف و بیان کنند. خواندن آهنگ‌ها و کتاب‌ها در مورد احساسات و هر فعالیتی که آگاهی عاطفی کودک را افزایش دهد

در زندگی، توانایی برقراری روابط سالم، داشتن احساس خوب نسبت به خود و دیگران، رویارویی با مشکلات شجاعانه و بدون دلسردی از مشکلات، منحصراً به هوش هیجانی بستگی دارد که باید از دوران کودکی توسعه یابد. این نوع بازی با کودکان دو ساله به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از نظر عاطفی توانمند بوده و با عزت نفس و انعطاف‌پذیری در برابر مشکلات رشد کنند.

بنابراین، اسباب بازی‌هایی در اختیار کودکان قرار دهید که آن‌ها را تشویق به ابراز احساسات کند. عروسک‌هایی که گریه می‌کنند یا می‌خندند، یا عروسک‌هایی که طیفی از احساسات را نشان می‌دهند می‌توانند برای این کار مناسب باشند.

در نهایت، نکته کلیدی این است که محیطی ایجاد کنید که در آن کودک احساس امنیت کند و در هنگام کشف و ابراز احساسات خود از او حمایت شود. با گذشت زمان و حوصله، کودکان دو ساله یاد می‌گیرند که چگونه احساسات خود را به طور مؤثر مدیریت کند و عادات عاطفی سالمی را ایجاد کند.

انواع بازی برای رشد شناختی – تقویت هوش و توجه

مغز کودکان برای یادگیری از طریق بازی طراحی شده است. در هنگام بازی با کودکان دو ساله متوجه می‌شوید که آنها برای یادگیری تمام حواس خود را روی فعالیت متمرکز می‌کنند. علاوه بر این محیط کودک نقش بسیار مهمی در رشد شناختی دارد و ثبات آن بسیار مهم است.

 بازی فکری برای بچه دو ساله می‌تواند به تقویت هوش و توجه کودک کمک کند به شرط آنکه مناسب سنش باشد. این بازی‌ها به‌عنوان راه‌های سرگرم‌کننده و تعاملی برای تقویت مهارت‌های شناختی اصلی، می‌توانند تمرکز و توجه کودک شما را بهبود بخشند و شما را در کشف نقاط قوت و ضعف کودک راهنمایی کند.

بازی‌های فکری برای کودکان معمولاً برای تقویت مهارت‌های شناختی خاص، از جمله توانایی کودک برای تقویت توجه، پردازش سریع‌تر اطلاعات و تمرکز بیشتر طراحی شده‌اند. هنگام انتخاب بازی‌های فکری برای کودکان دو ساله، به شخصیت منحصر به فرد آن‌ها توجه کنید و بازی‌های ساده و جذاب را برای این کار انتخاب کنید.

تأثیر بازی بر هوش کودک دو ساله

بازی با کودکان دو ساله می‌تواند مهارت‌های مهمی مانند توجه، حافظه، تقلید، تخیل را توسعه دهد و زمینه‌های رشد شخصیتی مانند عاطفه، هوش، جامعه پذیری و خلاقیت را در اختیار کودک قرار دهد. تحقیقات اخیر نشان داده، کودکانی که نسبت به سایر همسالان خود بیشتر بازی کرده‌اند، هوش آن‌ها به طور متوسط در بزرگسالی 2.5 برابر بیشتر از دیگران است.

از میان تمام انواع بازی با کودکان دو ساله که گفتیم، بازی آزاد بهترین نوعی است که باعث تقویت یادگیری، حافظه و رشد بهتر قشر مغز می‌شود. بازی آزاد همچنین رشد زبان، هوش فضایی، استدلال خلاف واقع و مهارت‌های ریاضی را افزایش می‌دهد. از طریق بازی با کودک دو ساله، کودکان محیط خود را کشف می‌کنند و اطلاعات جدید و متفاوت را درک می‌کنند. مغز نوزادان در سال‌های ابتدایی زندگی بسیار بیشتر از آنچه نیاز است نورون و فضای سیناپسی دارد و در صورتی که از مغز کودک استفاده کامل نشود، این نورون‌ها از بین می‌روند.

بنابراین، تجربیاتی که نوزادان در طول بازی دارند، به تقویت و گسترش شبکه‌های ارتباطات در مغز در حال رشد آنها کمک می‌کند و باعث می‌شود نورون‌های بیشتری در مغز باقی بمانند. بدین ترتیب، در سال‌های بعدی مغز کودک عملکرد بهتری خواهد داشت و کودک از هوش بیشتری بهره‌مند خواهد شد.

معایب بازی نکردن با کودک دو ساله

بازی با کودکان دو ساله این فرصت را به آنها می‌دهد تا از آنچه می‌بینند الگوبرداری کرده و مهارت‌ها را تمرین کنند. همان‌طور که گفتیم بازی برای کودکان دو ساله دریچه‌ای رو به خلاقیت و آزمایش است و به آنها یاد می‌دهد که چگونه با دیگران تعامل و ارتباط برقرار کنند. مطالعات نشان می‌دهد، هنگامی که کودکان از فرصت بازی کردن محروم می‌شوند، بیشتر در معرض مشکلات رشد اجتماعی و عاطفی نیز قرار می‌گیرند.

کودکانی که در دوران رشد بازی کمتری داشته‌اند در بزرگسالی استرس بیشتری را تجربه می‌کنند و همچنین در برابر مشکلات آسیب‌پذیرتر خواهند بود. از آنجا که بازی کودک دو ساله به او چالش‌های مختلف ارائه می‌کند، قدرت حل مسئله در او نیز تقویت می‌شود؛ بنابراین بازی نکردن باعث می‌شود کودک نتواند با همسالان خود به خوبی ارتباط برقرار کند و در مواجه با چالش‌ها عملکرد ناکارآمدی داشته باشد.

مزایای بازی با کودکان دو ساله

وقتی کودک به دو سالگی می‌رسد، مهارت‌های فیزیکی او نسبت به سال قبل رشد چشمگیری کرده است؛ بنابراین وقت گذاشتن برای حمایت از کودک برای رشد مهارت‌های او مهم‌تر از همیشه بوده و والدین می‌توانند از طریق بازی با بچه دو ساله خود ارتباط برقرار کنند و لحظات شادی را با هم داشته باشند.

بازی با کودکان دو ساله همچنین باعث ایجاد تخیل و خلاقیت در آن‌ها می‌شود. در طول بازی، کودکان تخیل خود را گسترش داده و در عین حال اعتماد به نفس خود را افزایش می‌دهند. آن‌ها از بدو تولد، مهارت‌های زبانی و سوادآموزی را از طریق بازی و تعامل به دست می‌آورند و کلمات جدیدی را یاد می‌گیرند. این به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های گوش دادن را توسعه دهند و در مدرسه نیز عملکرد بهتری داشته باشند.

بازی برای رشد مهارت‌های حرکتی کودک دو ساله

بازی کودک دو ساله همچنین به این دلیل که چالش‌های جدیدی که برای کودک به همراه دارد، باعث تحریک مغز می‌شود و فضاهای سیناپسی جدید و بیشتری را در مغز کودک ایجاد می‌کند؛ بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم بازی برای کودک دو ساله برای هدایت کودک در زندگی حال و آینده ضروری است.

اسباب بازی مناسب کودک دو ساله

 اسباب بازی مناسب کودک دو ساله می‌تواند هر چیزی باشد که باعث تشویق و تحریک خلاقیت در آن‌ها شود. کودک دو ساله دوست دارد تا مستقل باشد و به سراغ چیزهای جدید در دنیای اطراف خود بروید؛ بنابراین، بسیار مهم است که در انتخاب اسباب بازی برای کودک دو ساله خود با دقت عمل کنید.

 توجه داشته باشید که اسباب بازی برای کودک 2 ساله را نباید بر اساس کلیشه‌های جنسیتی دختر و پسر انتخاب کنید. به عنوان مثال اختصاص دادن قابلمه‌های آشپزی برای دختران و ماشین‌های اسباب بازی برای پسران در این سن معنایی ندارد و به‌نوعی مغز کودک را دو قطبی می‌کند؛ بنابراین در بازی با کودکان دو ساله اجازه دهید آزادانه ترجیحات خود را بیان و انتخاب کنند.

اسباب بازی‌های موزیکال یا اسباب بازی دیگر مانند بلز که هنگام استفاده صدا تولید می‌کنند می‌توانند برای کودک جذاب باشند. همچنین اگر قصد خرید اسباب بازی فکری برای کودک دو ساله را دارید، پازل‌های چوبی با شکل‌های مختلف می‌تواند گزینه خوبی باشد. انواع عروسک‌ها، کتاب‌های پارچه‌ای و ماشین همه از اسباب بازی‌های مناسب برای کودک دو ساله هستند.

سؤالات متداول

مناسب‌ترین انواع بازی با کودکان دو ساله کدام‌اند؟

در این سن بازی آزاد و در فضای باز بهترین بازی برای تقویت انواع مهارت‌های کودک به طور هم‌زمان است. همچنین بازی‌های صدادار و فکری نیز می‌توانند گزینه خوبی برای خرید باشند.

کودک دو ساله چه اسباب بازی‌هایی را بیشتر دوست دارد؟

کودک دو ساله عاشق اسباب بازی‌های رنگی و هر چه که می‌توان آن را خراب کند است. اسباب بازی‌های موزیکال مانند بلز یا گیتار نیز از دسته بازی‌هایی است که کودک دو ساله دوست دارد.

چند نمونه بازی در خانه با وسایل ساده برای کودک دو ساله چیست؟

بالش بازی، بادکنک بازی، شن و برنج همه از وسایل ساده‌ای هستند که می‌توانند تبدیل به اسباب بازی برای کودک دو ساله شوند.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
استاندارهای رشد فرزندبازی و هوش

انواع بازی با کودک سه ساله متناسب با ابعاد مختلف رشدی