هوش مالی کودک

معرفی بهترین کتاب ها برای تقویت هوش مالی نوجوانان

زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

اغلب نوجوانان بلافاصله بعد از گذراندن دوران مدرسه، وارد دانشگاه و بازار کار می‌شوند. قطعاً نداشتن آگاهی کافی در رابطه با مدیریت پول و هوش مالی، باعث می‌شود تا آن‌ها در معرض مشکلات متعددی مانند هزینه‌های بیش از اندازه و بدهی‌های شدید قرار بگیرند. سواد و هوش مالی مهم‌ترین مهارت‌هایی است که تمام نوجوانان می‌توانند بیاموزند تا آینده خود را به لحاظ مالی تضمین کنند. تأثیر کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان معجزه‌آسا است.

در این مطلب به معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان می‌پردازیم؛ تا با تهیه آن بتوانید مسیر رسیدن به موفقیت‌های مالی در نوجوانان را هموار بسازید.

اهمیت آشنایی با انواع کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان

بسیاری از والدین با اهمیت آشنایی نوجوانان با کتاب‌های هوش مالی آشنا نیستند و به همین علت، اقدامی برای تهیه این کتاب‌ها نمی‌کنند. کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا مسائل مالی خود را به درستی درک کنند و قبل از شروع هر کاری، اهداف صحیحی را برای رسیدن به استقلال مالی تعیین کنند. نوجوانان با مطالعه کتاب ‌های آموزش هوش مالی می‌توانند با نحوه بودجه‌بندی آشنا شوند و یک صورت مالی شخصی متناسب با شرایط مالی و درآمد خود ایجاد کنند. بسیاری از نوجوانان با خواندن کتاب هوش مالی می‌توانند بیاموزند تا چه هزینه‌هایی دارای اولویت بیشتری هستند. نوجوانان و دانش‌آموزان با خواندن مطالب آموزشی در کتاب‌ها با مفاهیمی چون سرمایه‌گذاری، سود، درآمد، ضرر، پس‌انداز، بودجه و…آشنا می‌شوند و می‌آموزند تا پس‌اندازکردن و بالابردن بهره مالی، تا حدی زیادی می‌توانند بدهی‌های خود را کاهش دهند.

معرفی برترین انواع کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان

با توجه به اینکه مهارت ‌های مالی به عنوان یک از راه‌های توسعه فردی در دنیا شناخته می‌شود؛ امروزه نویسندگان بسیاری در سراسر دنیا در زمینه به تحریر درآوردن کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان فعالیت می‌کنند. انتخاب بهترین‌ کتاب برای تقویت هوش مالی برای نوجوانان به دلیل تنوع بالا کمی دشوار است. بر این اساس در پاراگراف‌های زیر به معرفی بهترین کتاب‌ها برای افزایش هوش مالی نوجوان می‌پردازیم که عبارت هستند از:

پدر ثروتمند، پدر فقیر بهترین کتاب برای تقویت هوش مالی در نوجوانان

احتمالاً وقتی در  رابطه با هوش مالی دنبال کتاب می‌گردید به اولی کتابی که می‌رسید  کتاب پدر پولدار، پدر فقیر نوشته رابرت کیوساکی و شارون لیچر است. در واقع می‌توان این کتاب و نویسنده‌اش را مشهورترین‌ها در حوزه هوش مالی دانست.

این کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان و حتی والدین آن‌ها مناسب است. البته ممکن است در آن مطالبی را بخوانید که با نگرش امروزتان کمی متفاوت به نظر می‌رسد.

رابرت کیوساکی در این کتاب بیان می‌کند که کارمندی شغل خوبی برای فرزندانتان نیست و ما در قرن حاضر به ایده‌های جدیدتری نیاز داریم و باید به فرزندانمان بگوییم که همزمان با کارمند خوبی بودن تلاش کنند تا صاحب شرکت سرمایه‌گذاری شخصی‌شان هم باشند.

رابرت دلیل اصلی مشکلات اکثر مردم را ناآگاهی آنان در مورد کسب ثروت می‌داند. او می‌گوید: که مردم یاد می‌گیرند تا برای پول کار کنند، اما هرگز یاد نمی‌گیرند، کاری کنند تا پول برایشان کار کند.

پس اگر به نگاه جدیدی برای کسب ثروت نیاز دارید و می‌خواهید کودکانتان با مهارت‌های سواد مالی آشنا شوند خواندن این کتاب را از دست ندهید.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

کتاب چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم؟ (نویسنده: محسن رجبی)

معرفی کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان لزوماً به آن معنا نیست که تنها نوجوان به مطالعه آن کتاب بپردازد. تحریر برخی از کتاب‌ها به گونه‌ای است که پیشنهاد می‌شود؛ ابتدا والدین به مطالعه آن بیاموزند و در ادامه دانسته‌ها و اطلاعات خود را در اختیار کودکان و نوجوانان خود قرار دهند. کتاب چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم اثر محسن رجبی یک کتاب مناسب برای والدینی است که قصد دارند به تقویت هوش مالی کودکان و نوجوانان خود بپردازند. والدین با خواندن این کتاب می‌آموزند تا به سؤالاتی که از جانب کودکان در رابطه با مهارت‌های مالی پرسیده می‌شود؛ به درستی پاسخ دهند. خرج کردن صحیح پول توسط کودک، هدیه و بخشش، روش سرمایه‌گذاری، روش به دست آوردن پول، پس انداز پول و…از جمله مفاهیمی است که به صورت جامع در این کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان آورده شده است.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

کتاب رفیق…هوشمندانه پول در بیار (اریک براون)

در معرفی کتاب برای تقویت هوش مالی در نوجوانان، کتاب‌های اریک براون جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. اریک براون در کتاب راهنمای هوش مالی برای کودکان از داستان‌هایی به سبک معمایی و ماجراجویی برای آموزش مهارت‌های مالی کمک می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این کتاب، این است که علاوه بر آموزش دانش مالی، به نوجوانان می‌آموزد تا از طریق کمک به خیریه‌ها، استقلال مالی و… عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

کتاب هوش مالی: (نویسنده: رابرت کیوساکی)

بسیاری از افراد بر این باور هستند که پول باعث ثروتمند شدن انسان می‌شود؛ اما در کتاب تقویت هوش مالی نوجوانان اثر رابرت کیوساکی این موضوع نقض شده است. در واقع رابرت کیوساکی در کتاب هوش مالی به این موضوع اشاره دارد که تنها پول باعث ثروتمند شدن انسان نمی‌شود؛ بلکه هوش مالی انسان در هنگام مشکلات و مسائل مالی و انتخاب بهترین روش‌ها برای سرمایه گذاری و دریافت سود بیشتر باعث می‌شود تا به ثروت انسان افزوده شود. در این اثر رابرت کیوساکی اطلاعات جامعی در رابطه با هوش مالی، روش‌های حل مشکلات مالی، دلایل فقر، تقویت هوش هیجانی، مالیات‌ها، انواع بودجه بندی، دارایی و… داده شده است. این کتاب نه تنها به نوجوانان، بلکه به بزرگسالان و افرادی که تازه از کار خود استعفا داده‌اند کمک می‌کند تا چگونه راه‌حل مناسبی را برای کسب درآمد و مدیریت هزینه‌های خود پیدا کنند.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

کتاب نوجوان پولدار: رازهایی در مورد پول که شما در مدرسه یاد نمی‌گیرید! (نویسنده: رابرت کیوساکی)

معرفی کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان اغلب در مدرسه انجام نمی‌شود. برای همین والدین باید با پیداکردن کتاب‌های مؤثر و معرفی آن به نوجوانانشان به آنها در تقویت هوش مالی کمک کنند. یکی از کتاب‌هایی که می‌تواند در تقویت مهارت‌های مالی نوجوانان مؤثر واقع شود؛ کتاب رازهایی در مورد پول که شما در مدرسه یاد نمی‌گیرید؛ اثر رابرت کیوساکی است. نوجوانان با خواندن این کتاب به خوبی می‌توانند سواد مالی خود را تقویت کنند.

در این کتاب بسیاری از نکات مفید درباره مدیریت پول را در غالب زندگی نامه خود در اختیار دیگران قرار می‌دهد. کسانی که به مطالعه این کتاب می‌پردازند؛ می‌توانند اطلاعاتی را در رابطه با خلق ثروت، تولید شبانه روزی پول، کسب مهارت‌های مالی، تکیه نکردن به حقوق ماهیانه و… کسب کنند.

او در این کتاب تأکید دارد که تنها دانش آموختن نیست که به کسب ثروت ختم می‌شود؛ بلکه ثروت‌آفرینی نیاز به مهارت‌هایی دارد که در هیچ دانشگاهی شاید آن را نیاموزید.

برخی از جملات برگزیده این کتاب به شرح زیر است:

– ثروتمند واقعی به جای جمع کردن پول به فکر خلق ثروت است.

– پولدار شدن مستلزم کسب مهارت‌های تازه مالی است.

 – مهم نیست چه کاری می‌کنی مهم این است کاری کنی که پول شبانه روز برای تو کار کند.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

سواد مالی برای کودکان (نویسنده: بث کوبلینر)

کتاب سواد مالی برای کودکان یک انتخاب هوشمندانه برای آموزش سواد مالی به افراد بالای 3 تا 23 سال است. در اغلب موارد پیشنهاد می‌شود تا این کتاب توسط والدین به فرزندان آموزش داده شود. در این کتاب به والدین آموزش داده می‌شود تا با هر سطح از درآمدی، روش‌های سرمایه گذاری، پس انداز، خرج کردن، بخشش و…را به فرزندان خود آموزش دهند و آن‌ها را به یک نابغه پول تبدیل کنند. یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر این کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان، داستان‌وار بودن مطالب آن است که باعث می‌شود کودکان زیر 9 سال به آسانی با آن ارتباط بگیرند و مطالب آن را به خوبی درک کنند.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

مجموعه 10 جلدی آموزش هوش مالی و مدیریت پول (نویسنده: محسن رجبی)

اگر بخواهیم به معرفی کتاب برای هوش مالی نوجوانان بپردازیم؛ مجموعه 10 جلدی آموزش هوش مالی و مدیریت مالی اثر محسن رجبی می‌تواند گزینه مناسبی برای کودکان بین 6 تا 12 سال باشد. این مجموعه 10 جلدی از 10 داستان تشکیل شده است که هر کتاب و هر داستان به آموزش ساده و روان یکی از مفاهیم مالی می‌پردازد. در این کتاب کودکان می‌آموزند تا برای خود اهداف مالی تعیین کنند، به دیگران هدیه دهند، ارزش پول را حفظ کنند و با تفاوت‌های خواسته، نیاز و…آشنا شوند.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

کتاب کار آفرین ها و میلیونرهای جوان (نویسنده: محسن رجبی)

کتاب کار آفرین ها و میلیونرهای جوان به عنوان بهترین کتاب برای تقویت هوش مالی کودکان و نوجوانان شناخته می‌شود؛ چرا که می‌تواند با ایجاد انگیزه، آن‌ها برای شروع کسب و کار شخصی در سنین کم ترغیب کند. در کتاب کارآفرین‌ها و میلیونرهای جوان، داستان زندگی بیشتر از 15 نفر از نوجوانانی که تا قبل از سن بیست‌سالگی توانسته‌اند به موفقیت و ثروت بالایی دست پیدا کنند؛ پرداخته است. مطالعه این کتاب توسط نوجوانان باعث می‌شود تا آن‌ها با ایده‌های جدید سرمایه‌گذاری آشنا شوند و راه‌های مختلف به دست آوردن پول را بیاموزند.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

کتاب سرمایه‌گذار کوچک: (نویسنده: وشته بنت زیمرمن و ترجمه میترا امیری)

در معرفی بهترین کتاب‌ها برای افزایش هوش مالی نوجوانان، کتاب سرمایه‌گذار کوچک می‌تواند گزینه مناسبی برای کودکان و نوجوان باهوش، شجاع و کنجکاوی باشد که از همان سن کم، مایل هستند تا با سرمایه‌گذاری، سرمایه خود را افزایش دهند. در این کتاب بازار سهام به صورت داستانی و کاملاً روان آموزش داده می‌شود. وشته بنت زیمرمن در این کتاب به آموزش ساده سهام، شرکت‌های سهامی، علت خرید سهام، اوراق قرضه، محاسبات مقدماتی، علت بالا و پایین شدن قیمت سهام، صندوق سرمایه، مدیریت در زمان سقوط بازار و سایر موضوعات مقدماتی در رابطه با بازار سرمایه گذاری به روش معاملات سهام می‌پردازد.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

کتاب افزایش هوش مالی شاهراه ثروت، پولتان را هوشمندانه مدیریت کنید (نویسنده: رابرت کیوساکی)

کتاب افزایش هوش مالی شاهراه ثروت از بهترین کتاب‌های آموزش مدیریت هوشمندانه پول و ثروت برای نوجوانان و بزرگسالان است. اگرچه در این کتاب روش‌های ثروتمند شدن آموزش داده نمی‌شود؛ اما نوجوانان با خواندن این کتاب می‌آموزند تا با به کارگیری تکنیک‌های مختلف، ثروت و سرمایه خود را به درستی مدیریت کنند. نوجوانان با خواندن این کتاب 5 هوش مالی را برای کسب ثروت بیشتر می‌آموزند. این کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان مؤثر است؛ زیرا در فصل‌های مختلف این کتاب روش کسب پول، حفاظت از پول، بودجه بندی پول، اهرم ساختن پول و ارتقای دانش مالی را به زبان ساده و با مثال‌های کاربردی آموزش می‌دهد.

معرفی کتاب هوش مالی برای نوجوانان

سؤالات متداول

بهترین کتاب برای تقویت هوش مالی نوجوانان چیست؟

کتاب‌های مختلفی در زمینه هوش مالی برای نوجوانان نوشته شده است که از آن میان می‌توان به کتاب‌هایی از رابرت کیوساکی، وشته بنت زیمرمن، اریک براون و… اشاره کرد. 

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش مالی کودک

آموزش مهارت سرمایه گذاری به کودکان با استفاده از بازی