هنرمندان برتر

جی کی رولینگ کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 14 دقیقه

جی کی رولینگ کیست

اگر اهل خواندن کتاب  یا فیلم های هیجانی و تخیلی باشید حتما تا به حال نام هری پاتر به گوشتان خورده است.مجموعه ایی که کتاب آن بیش از ۵۰۰ میلیون نسخه فروش داشته است و به یکی از پرفروش‌ترین مجموعه کتاب‌های تاریخ تبدیل شده‌است و زندگی نویسنده خود خانم جی کی رولینگ را دچار تحول بزرگی کرده است.

جی کی رولینگ (J.K. Rowling) معروف به جوان رولینگ (Joanne Rowling) نویسنده و بشردوست بریتانیایی است که زندگی پر از فراز و نشیبی را برای رسیدن به شهرت و موفقیت طی کرده است.

زندگی او به قدری جذاب است که شبکه لایف تایم با ساخت فیلمی از زندگی او با نام “جاده فراتر از کلمات” توانست جایزه هنرهای تصویری کانادا در بخش بهترین فیلم کوتاه را دریافت کند.

زندگینامه جی کی رولینگ تقابل شکست‌ و امید است برای همین شنیدن آن می‌تواند برای شما انگیزه‌ای باشد تا به آسانی در مقابل فراز و نشیب زندگی  کوتاه نیایید.

جی کی رولینگ

کودکی، نوجوانی و خانواده جی کی رولینگ

جوآن یا جی کی رولینگ در 31 ژوئیه 1965 در ییت، گلاسترشایر، در بیمارستان کوتیج به دنیا آمد.  وقتی جوآن چهار ساله بود، خانواده به وینتربورن، گلاسترشایر نقل مکان کردند. او در پنج سالگی در مدرسه ابتدایی کلیسای سنت مایکل انگلستان در وینتربورن شروع به تحصیل کرد.

والدین جوآن رولینگ، آن (Anne) و پیتر جیمز رولینگ هنگام سفر با قطار از ایستگاه کینگز کراس در لندن به آربروث، اسکاتلند، جایی که برای خدمت در نیروی دریایی منصوب شده بودند، با هم آشنا شدند. آن یکی از اعضای Wrens بود و پیتر در نیروی دریایی سلطنتی خدمت می‌کرد.

هر دوی آن‌ها از طبقه متوسط جامعه بودند. پیتر فرزند یک فروشنده لوازم یدکی خودرو بود که درنهایت یک فروشگاه مواد غذایی افتتاح کرد. آن‌ها نیروی دریایی را ترک کردند تا به دنبال خانه‌ای روستایی برای بزرگ کردن نوزاد خود بگردند و در 14 مارس 1965، زمانی که هر دو 19 ساله بودند، ازدواج کردند. پیتر رولینگ به عنوان کارگر خط مونتاژ در کارخانه بریستول سیدلی شروع به کار کرد.

این کارخانه بخشی از رولز رویس شد و پیتر به عنوان یک مهندس خبره وارد بخش مدیریت شد. آن هم بعدا به عنوان تکنسین علوم شروع به کار کرد. نه آن و نه پیتر دانشگاه نرفته بودند.

او دوران کودکی شادی داشت و از همان دوران به نام خانوادگی پاتر علاقه‌مند بود. از همان کودکی دوست داشت نویسنده باشد و هر از گاهی هم می‌نوشت اما اوایل کمتر موفق می‌شد که نوشته خوبی ارائه دهد.

علاقه جی کی رولینگ در کودکی و افراد تاثیرگذار در زندگی او

جی.کی عاشق خواندن بود و خانه آن‌ها همیشه پر از کتاب بود. اولین تلاش جوآن برای نوشتن، داستانی به نام «خرگوشی به نام خرگوش» در شش سالگی بود.

وقتی مادرش از داستان  او خوشش آمد و از آن تعریف کرد، رولینگ به او جواب داد: «پس چاپش کنیم!» خود رولینگ در ادامه این خاطره می‌گوید، گفتن این حرف از زبان یک کودک ۶ ساله بسیار عجیب بود اما من واقعا نمی‌دانم آن موقع این حرف از کجا آمده است!

جی کی رولینگ «هفت الماس نفرین شده» را در سن یازده یا دوازده سالگی نوشت. در طول این مدت، او خودش را به عنوان «مظهر کودکی کتاب‌خوان که در دنیایی از رویاهای کامل زندگی می‌کند» توصیف کرد.

رولینگ همیشه دوست داشت نویسنده شود، اما به خاطر والدینش که معتقد بودند دوزبانگی آینده شغلی او را بهبود می‌بخشد، تحصیل فرانسوی و کلاسیک را در دانشگاه اکستر انتخاب کرد.

معلم انگلیسی اول دبیرستان جوآن، از او  به عنوان «یکی از دختران باهوش که در زبان انگلیسی قوی بود، یاد می‌کند». رولینگ سطوح A را در زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی به پایان رساند و دو A و یک B کسب کرد.

در 30 دسامبر 1990، مادرش بر اثر بیماری ام اس درگذشت. او در آن زمان داشت هری پاتر را می‌نوشت و این موضوع را به مادرش نگفته بود. بعد از مرگ مادرش او افسرده شد و نوشته‌هایش به شدت تحت تاثیر مرگ مادرش بود. او بعدا گفت Mirror of Erised را درباره مرگ مادرش نوشته است. اندوه او از مرگ مادرش زمانی تشدید شد که برخی از وسایل شخصی مادرش به سرقت رفت. به خاطر افسردگی شدیدی که داشت او را از شغل اداری‌اش اخراج کردند. در نوامبر 1991، پس از دیدن یک آگهی در روزنامه گاردین، به پورتو، پرتغال نقل مکان کرد تا انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی در شب تدریس کند و در روز بنویسد.

شخص دیگری که بر زندگی نویسنده هری پاتر تاثیر گذار بوده است، دوستش سین است. در بخشی از داستان زندگی جی. کی. رولینگ آمده که او می‌گوید: «برای نخستین بار یکی از دوستانش به نام سین او را بسیار تشویق کرد و به او گفته که باید یک روز نویسنده بزرگی شود». بعدها اون از سین در شخصیت سازی کتابش نیز استفاده می‌کند. در داستان هری پاتر سین یک اتومبیل فورد قدیمی داشت که به عنوان ماشین پرنده وارد می‌شود.

جی کی رولینگ؛ تحصیلات و ورود به دنیای نویسندگی

جوآن در سال 1982 برای دانشگاه آکسفورد درخواست داد اما رد شد. رد شدن او به خاطر امتیازش بود، زیرا او به جای یک مدرسه خصوصی، در یک مدرسه دولتی تحصیل می‌کرد.

به گفته زندگی‌نامه نویسان، او یک دانشجوی معمولی اکستر بود که زندگی اجتماعی بر تحصیلش اولویت داشت و فاقد جاه طلبی و اشتیاق بود. رولینگ در دانشگاه زیاد فعال نبود، زیرا ترجیح می‌داد دیکنز و تالکین بخواند. او در سال 1987 با مدرک لیسانس فرانسوی از اکستر فارغ‌التحصیل شد.

بررسی هوش گاردنر در زندگی جی کی رولینگ

اولین هوشی که همه ما وجودش را در جی. کی رولینگ قطعی می‌دانیم هوش کلامی است. هوشی که از کودکی باعث می‌شود به نوشتن داستان روی بیاورد

اما تخیلی بودن داستان های او و تصویر سازی قوی او در نوشتار بر وجود هوش دیگری در او گواهی می‌دهد که به آن هوش فضایی می‌گویند. کشش داستانی و تبدیل داستان او به فیلم همه به خاطر آن است که جوان یکبار فیلم داستانش را در ذهنش ساخته است.

هوش دیگری که می‌توانیم به آن استناد کنیم و آن را علت موفقیت بسیاری از افراد بدانیم هوش خویشتن شناسی (هوش درون فردی) است.

آگاهی او از استعدادش و پرورش آن چیزی است که امروز از او یک نویسنده ماهر ساخته است.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

زندگی شخصی جی کی رولینگ

پنج ماه پس از نقل مکان به پورتو، رولینگ با روزنامه‌نگار تلویزیونی پرتغالی خورخه آرانتس آشنا شد و متوجه شد نقاط مشترک زیادی دارند و هر دو عاشق جین آستن هستند. آن‌ها در حال برنامه‌ریزی سفری به لندن بودند تا آرانتس را با خانواده رولینگ آشنا کنند که او در اواسط سال 1992، جوآن سقط جنین کرد.

آن‌ها رابطه پر مشکلی داشتند اما در 16 اکتبر 1992 ازدواج کردند. جسیکا ایزابل رولینگ آرانتس در 27 ژوئیه 1993 در پرتغال به دنیا آمد. نویسنده هری پاتر تا آن زمان سه فصل اول رمان Harry Potter and the Philosopher’s Stone را تمام کرده بود.

رولینگ در طول دوران ازدواجش مورد خشونت قرار گرفت. آرانتس اعتراف کرد که به او سیلی زده و از این کارش پشیمان نیست. رولینگ این ازدواج را «کوتاه و فاجعه‌بار» خواند.

 رولینگ و آرانتس در 17 نوامبر 1993 پس از اینکه آرانتس او را از خانه بیرون انداخت از هم جدا شدند. او برای گرفتن جسیکا با پلیس برگشت و قبل از ترک پرتغال به مدت دو هفته مخفی شد. درنهایت، در اواخر سال 1993 به همراه دخترش به ادینبورگ، اسکاتلند نقل مکان کرد، در حالی که پیش‌نویس هری پاتر در چمدانش بود.

جی کی رولینگ

تاثیر هری پاتر بر زندگی جی کی

هری پاتر مجموعه‌ای از رویاها و واقعیت زندگی جی کی رولینگ است.  او قبل از هری پاتر داستان‌های زیادی را نوشته بود که هیج کدام چاپ نشده بودند. اما در اواسط سال 1990، وقتی او از سرکار برمی‌گشت در قطاری با تاخیر چهار ساعته از منچستر به لندن بود که شخصیت‌های هری پاتر، ران ویزلی و هرمیون گرنجر به ذهنش خطور کرد. او بدون قلم یا کاغذ، قبل از رسیدن به آپارتمانش و شروع به نوشتن، می‌توانست شخصیت‌ها و داستان آن‌ها را در تخیل خود به طور کامل کشف کند.

او مجموعه هفت جلدی فانتزی کودکانه هری پاتر را بین سال‌های 1997 تا 2007 نوشت. این مجموعه یک پدیده رسانه‌ای جهانی را ایجاد کرده است که شامل فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی می‌شود و بیش از 500 میلیون واحد در سراسر جهان فروش رفته است. علاوه بر این، حداقل به 70 زبان مختلف ترجمه شده است.

در ژوئن 1995، رولینگ هری پاتر و سنگ فیلسوف را به پایان رساند. در اولین پیش‌نویس، تصویری از هری در کنار شومینه با زخم به شکل رعدوبرق روی پیشانی‌اش دیده می‌شود. آژانس ادبی کریستوفر لیتل موافقت کرد که از رولینگ حمایت کند. دست نوشته او برای دوازده ناشر فرستاده شد که همگی آن را رد کردند.

 نایجل نیوتوناو که در آن زمان ریاست بلومزبری را بر عهده داشت، پس از اینکه دید دختر هشت ساله‌اش یک فصل را تمام کرده و می‌خواهد به خواندن ادامه دهد، از بری کانینگهام که بخش ادبیات کودکان را اداره می‌کرد، خواست آن را بخرد.

بلومزبری کتاب سنگ فیلسوف را در 26 ژوئن 1997 با تیراژ 500 نسخه منتشر کرد. رولینگ تا قبل از این، از انتشار کتاب «تالار اسرار» ۲۸۰۰ پوند دریافت کرده بود. برای این کتاب ۱۵۰۰ یورو به عنوان دستمزد به رولینگ پرداخت شد.

جی کی رولینگ اولین کتابش را با نام «جوآن رولینگ» امضا کرد اما صاحب انتشارات بلومزبری به او گفت که آن را با نامی مستعار امضا کند زیرا در آن زمان جونان از کتاب‌هایی که نویسنده آن زن بودند استقبال نمی‌کردند. به همین دلیل از آن به بعد روی کتاب‌های هری پاتر نام «جی.کی.رولینگ» ثبت شد و همین نام روی او باقی ماند.

در سال ۱۹۹۶ اولین سری کتاب‌های هری پاتر به بازار رفت و در عرض چند هفته تمام کتاب‌ها فروخته شد. تیراژ اول فقط هزار تا بود که پانصد جلد آن به کتابخانه‌ها رفت.

بعد از این موفقیت، یک انتشارات آمریکایی حق چاپ را از رولینگ به ارزش ۱۰۰ هزار یورو خریداری کرد. اولین جلد کتاب هری پاتر ۱۲۰ میلیون نسخه بود که در سراسر دنیا به فروش رسید.

در سال ۱۹۹۸ این کتاب به یک فیلم تبدیل شد و طبق درخواست رولینگ تمام بازیگران، از بازیگران بریتانیایی انتخاب شد. در سال ۲۰۰۶ آخرین کتاب هری پاتر نوشته و وارد بازار شد.

کتاب‌های مجموعه هری پاتر اثر جی کی رولینگ

داستان هری پاتر اینطوری آغاز می‌شود. هفت کتاب جذاب که مجموعه ماجراهای هری و دوستانش در مدرسه جادوگری و همچنین مقابله آن‌ها با یکی از قوی‌ترین جادوگران سیاه تمام قرن، یعنی لرد ولدمورت (Lord Voldemort) است.

 هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)، هری پاتر و حفره اسرارآمیز یا تالار اسرار (Harry Potter and the Chamber of Secrets)، هری پاتر و زندانی آزکابان (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)، هری پاتر و جام آتش (Harry Potter and the Goblet of Fire)، هری پاتر و محفل ققنوس (Harry Potter and the Order of the Phoenix)، هری پاتر و شاهزاده دورگه (Harry Potter and the Half-Blood Prince) و هری پاتر و یادگاران مرگ (Harry Potter and the Deathly Hallows) نام جلدهای این مجموعه هستند.

جوایز و افتخارات جوان رولینگ

در سال 2008 از نظر فوربس نویسنده رمان ‌های هری پاتر به عنوان پردرآمدترین رمان نویس جهان شناخته شد. جی کی رولینگ افتخارات و جوایز زیادی را دریافت کرده است، ازجمله:

 •   Companion of Honour، برای خدمات به ادبیات و بشردوستی، 2017
 • جایزه PEN America Literary Service،2016
 • جایزه Freedom of the City of London،2012
 • جایزه Hans Christian Andersen، دانمارک،2010
 • جایزه Chevalier de la Legion d’Honneur، فرانسه،2009
 • جایزه Lifetime Achievement، جایزه کتاب انگلیسی،2008
 •   جایزه South Bank Show برای دستاوردهای برجسته، 2008
 • جایزه James Joyce،2008
 • جایزه The Edinburgh،2008
 • نشان طلایی پیتر آبی،2007
 • جایزه WH Smith Fiction،2004
 •   جایزه شاهزاده آستوریاس در بخش کنکورد، اسپانیا، 2003
 • جایزه Order of the British Empire (OBE)،2001
 •   جایزه انجمن کتاب‌فروشان نویسنده سال، 1998 و 1999
جی کی رولینگ

جملات برگزیده جی کی رولینگ

 • زندگی بدون شکست در چیزی غیرممکن است، مگر اینکه آن‌قدر محتاطانه زندگی کنید که ممکن است اصلا زندگی نکرده باشید – در این صورت، به طور پیش‌فرض شکست می‌خورید.
 • من مطمئنم همیشه عده‌ای هستند که در کاری زیاده‌روی می‌کنند، اما این در مورد همه صدق نمی‌کند. من معتقدم که برای توضیح تفاوت بین خیال و واقعیت، گفتگو با کودکان بسیار بهتر است. آن‌ها برای مقابله با افرادی که ممکن است بیش از حد این کار را انجام داده باشند، مجهزتر هستند.
 • دامبلدور می‌گوید برای مردم، بخشش دیگران به خاطر اشتباهشان بسیار آسان‌تر از حق دادن به آن‌ها است.
 • به یاد داشته باشید، اگر زمانی فرا برسد که باید بین آنچه درست است و آنچه آسان است، یکی را انتخاب کنید، به یاد بیاورید که چه اتفاقی برای پسری افتاد که خوب، مهربان و شجاع بود، زیرا از مسیر لرد ولدمورت منحرف شد. سدریک دیگوری را به یاد بیاورید.
 • هر کجا که باشم، اگر کتابی همراه داشته باشم، جایی دارم که بتوانم بروم و خوشحال باشم.
 • من به نوع جادوی کتاب‌هایم اعتقادی ندارم؛ اما معتقدم وقتی یک کتاب خوب می‌خوانی ممکن است اتفاق بسیار جادویی رخ دهد.
 • درک اولین قدم برای پذیرش است و تنها با پذیرش می‌توان بهبودی حاصل کرد.
 • این اعتقاد من است که حقیقت به طور کلی بر دروغ ترجیح دارد.
 • شادی را می‌توان یافت، حتی در تاریک‌ترین زمان‌ها، اگر فقط به یاد داشته باشید که چراغ را روشن کنید.
 • آخرین دشمنی که باید نابود شود مرگ است.

سوالات متداول

جی کی رولینگ کیست؟

رولینگ (J. K. Rowling)، نویسنده، تهیه‌کننده فیلم و فیلم‌نامه‌نویس بریتانیایی است.

نقطه عطف زندگی جی کی رولینگ چه بود؟

نقطه عطف زندگی او تولد شخصیت‌های هری پاتر، ران ویزلی و هرمیون گرنجر در ذهنش بود که با تاخیر قطار منچستر به لندن به ذهنش خطور کرد.

نویسنده رمان ‌های هری پاتر چه طور مشهور شد؟

عمده شهرتش را برای نوشتن مجموعه فانتزی هری پاتر کسب کرده است که بیش از ۵۰۰ میلیون نسخه فروش داشته است و به یکی از پرفروش‌ترین مجموعه کتاب‌های تاریخ تبدیل شده‌اند.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر