تست روانشناسی

تست MBTI مایرز بریگز و معرفی تیپ‌های شخصیتی آن

زمان تقریبی مطالعه: 13 دقیقه

حتماً این روزها اطراف خود بسیار شنیده‎اید که افراد خود را به‌عنوان یک INTJ یا یک ESTP توصیف می‌کنند و احتمالاً از خود پرسیده‌اید که این حروف مرموز چه معنی می‌توانند داشته باشند؟ در واقع آنچه این افراد می‌گویند تیپ شخصیتی آن‌ها بر اساس تست MBTI مایرز بریگز است.

شاخص تیپ شخصیتی مایرز بریگز یا همان تست MBTI یک فهرست خود گزارشی بوده که برای شناسایی تیپ شخصیتی، نقاط قوت و ترجیحات یک فرد طراحی شده است. این ابزار که بیش از ۷۵ سال است به‎عنوان یک ابزار روانشناختی استفاده می‌شود، بر اساس نظریه تیپ‌های شخصیتی کارل یونگ به وجود آمده و اکنون نیز یکی از پرکاربردترین تست های روانشناسی در جهان به شمار می‌رود.

اما تیپ‌های شخصیتی مایرز بریگز دقیقاً به چه معنا هستند و هنگامی که شخصیت خود را پیدا کردید، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ در ادامه این مقاله به پاسخ تمامی سؤالات خود در مورد این تست خواهید رسید.

تست MBTI مایرز بریگز و معرفی تیپ‌های شخصیتی آن

توسعه تست شخصیتی مایرز بریگرز یا تست MBTI

هم مایرز (Myers) و هم بریگز (Briggs)  مبتکران تست MBTI، از ابتدا مجذوب نظریه یونگ در مورد انواع تیپ‌های روانشناختی بودند و پس از مدتی مطالعه و تحقیق دریافتند که این نظریه می‌تواند کاربردهایی در دنیای واقعی نیز داشته باشد. بنابراین در طول جنگ جهانی دوم، این دو شروع به تحقیق و توسعه شاخصی کردند که می‌توان از آن برای درک تفاوت‌های فردی استفاده کرد.

مایرز و بریگز معتقد بودند که اگر مردم شخصیت خود را به‌خوبی بشناسند و با ویژگی‌های آن آشنا باشند، می‌توانند شغلی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با تیپ شخصیتی آن‌ها سازگار است و بدین ترتیب زندگی سالم‌تر و شادتری خواهند داشت. با این تفکر، آن دو اولین نسخه آزمون شخصیت شناسی مایرز بریگز را در سال ۱۹۴۰ ایجاد و شروع به آزمایش آن بر اطرافیان و دوستان خود کردند. توسعه این تست تا دو دهه بعد همچنان ادامه داشت تا این که آخرین نسخه آن که همان نسخه کنونی است منتشر شد.

تست MBTI تست شخصیت شناسی مایرز بریگز چیست؟

به زبان ساده، اندیکاتور مایرز بریگرز یا Mayers Briggs Type Indicator که به اختصار MBTI خوانده می‌شود یک پرسشنامه خود گزارشگری است که به بررسی ویژگی‌های شخصیتی افراد می‌پردازد. این آزمون به افراد کمک می‌کند شخصیت خود را با استفاده از چهار مقیاس دوگانه که شامل درون‌گرایی – برون‌گرایی، حسی-شهودی، منطقی-احساسی درونی و قضاوت‌گر-ادراکی در ۱۶نوع دسته‌بندی کنند.

این تست برای تشخیص ناهنجاری‌های روانی یا اختلال در عملکرد طراحی نشده و هیچ یک از انواع شخصیتی نیز بر یکدیگر برتری ندارند. در عوض به افراد کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و انتخاب‌های بهتری در زندگی داشته باشند. حال بیاید تا با هم به بررسی عمقی شاخص‌های تست MBTI مایرز بریگز بپردازیم

تست MBTI تست شخصیت شناسی مایرز بریگز چیست

درون‌گرایی (I) – برون گرایی (E)

ویژگی شخصیتی درون‌‌گرایی-برون‌گرایی اولین بار در نظریه تیپ‌های شخصیتی یونگ و به‌عنوان راهی برای توصیف چگونگی ارتباط افراد با محیط اطرافشان مورد بررسی قرار گرفت. البته باید بگوییم درون‌گرایی و برون‌گرایی در آزمون تیپ ‌شناسی شخصیت مایرز بریگز (MBTI) قدری با استفاده رایجی که از آن می‌شناسیم متفاوت است.

در این تست، برونگراها افرادی هستند که به تعاملات اجتماعی علاقه بسیار دارند و از وقت گذراندن با افراد دیگر انرژی می‌گیرند. در مقابل، افراد درونگرا کسانی هستند که بیشتر تمایل به درون خود دارند و به‌ اصطلاح فکرمحور هستند. این افراد به تعاملات اجتماعی عمیق و معنادار علاقه بیشتری دارند و گذراندن زمان‌های تنهایی به آن‌ها انرژی می‌دهد.

لازم به ذکر است که اغلب افراد هر دو ویژگی برون‌گرایی و درون‌گرایی را در خود دارند اما هر فردی به طور خاص به یکی از این دو حالت تمایل بیشتری دارد.

حسی (S) – شهودی (N)

شاخص حسی-شهودی در تست MBTI به نحوه فکر کردن و دریافت اطلاعات از محیط پیرامون اشاره دارد. درست مانند ویژگی برونگرایی و درونگرایی، همه افراد بسته به موقعیت، مدتی را صرف حس کردن و شهود می‌کنند و بر اساس آزمون شخصیت مایرز بریگز یکی از این دو حالت بر هر فرد غالب است. افرادی که به ‌روش حسی اطلاعات را از جهان می‌گیرند تمایل زیادی به واقعیت، به ویژه به آنچه که می‌توانند از حواس پنجگانه خود بیاموزند، دارند. این افراد بر اطلاعات اولیه، حقایق و جزئیات تمرکز می‌کنند و از تجربه عملی لذت می‌برند. در مقابل، کسانی که به روش شهودی فکر می‌کنند به چیزهایی مانند الگوها و روابط توجه بیشتری دارند و به تفکر در مورد احتمالات، تصور آینده و نظریه‌های انتزاعی علاقه دارند.

منطقی (T) – احساسی (F)

این مقیاس بر چگونگی تصمیم‌گیری افراد بر اساس اطلاعاتی که از عملکردهای حسی یا شهودی خود جمع آوری کرده‌اند تمرکز می‌کند. طبق این دسته‌بندی، افرادی که منطق آن‌ها غالب است تأکید بیشتری بر واقعیت‌ها و داده‌های عینی دارند و تصمیمات خود را بدون دخالت احساسات، منطقی و تا جای ممکن سازگار می‌گیرند. افراد احساسی اما هنگام تصمیم‌گیری، احساسات خود و دیگران را نیز در نظر می‌گیرند و برای ارزش‌ها اهمیت زیادی قائلند.

قضاوت گر (J) – ادراکی (P)

آخرین شاخص در پرسشنامه تیپ شخصیتی مایرز بریگز به نحوه برخورد افراد با زندگی بیرون اختصاص می‌یابد. افرادی که قضاوت‌گر باشند طرفدار ساختار، برنامه و تصمیمات محکم و قطعی هستند اما افراد ادراکی بیشتر انعطاف‌پذیری، سازگاری و دید باز را ترجیح می‌دهند. این شاخص همبستگی بسیاری با سایر اندیکاتورهای تست MBTI  دارد.

انواع تیپ های شخصیتی در تست MBTI

مایرز و بریگز از این شاخص‌های دوگانه‌، ۱۶ نوع تیپ شخصیتی متفاوت استخراج کرده‌اند تا افراد واضح‌تر متوجه دلیل کارهایی که می‌دهند شوند. بدین ترتیب نقاط قوت خود را می‌شناسند، به آن اعتماد می‌کنند و در نهایت تصمیماتی می‌گیرند که با ماهیت آن‌ها سازگاری داشته باشد. تیپ‌های شخصیتی در تست مایرز و بریگرز عبارتند از:

انواع تیپ های شخصیتی در تست MBTI

ISTJ تیپ شخصیتی بازرس

افرادی که نتیجه آزمون شخصیت شناسی مایرز بریگز آن‌ها ISTJ شود، تمایل دارند تا جدی، محتاط و مطابق با واقعیت باشند. این افراد از نظم و سازمان قدردانی می‌کنند و به جزئیات توجه زیادی دارند. آن‌ها دوست دارند کارها را از قبل برنامه‌ریزی کنند و کارهای خود را مطابق سنت و قانون پیش‌ می‌برند. ISTJها مسئولیت‌پذیر و واقع بین هستند و می‌توان آن‌ها را قابل اعتماد و مستقل توصیف کرد.

ISTP تیپ شخصیتی صنعت گر

افرادی که نتیجه تست  MBTI آن‌ها ISTP است افرادی نترس و مستقل هستند. ماجراجویی، تجربیات جدید و ریسک‌پذیری بارزترین خصوصیات این افراد است و اغلب به دنبال کشف مشکل و یافتن یک راه‌حل عملی برای آن می‌گردند. صنعت‌گرها تمایل دارند که ناظران ساکتی باشند زیرا به خوبی با حالات عاطفی دیگران سازگاری ندارند و گاهی اوقات بی‌احساس به نظر می‌رسند.

ISFJ تیپ شخصیتی محافظ

ISFJها در تست MBTI مراقبانی پرتلاش و وفادار به سنت‌ها و سازمان‌ها هستند. آن‌ها عملگرا، دلسوز و دل‌رحم‌اند و انگیزه دارند تا نیازهای دیگران تأمین و آن‌ها را از خطرات دور نگهدارند.

ISFP تیپ شخصیتی ماجراجو

در تحلیل تست MBTI آمده است که ISFJها مراقبانی مهربان هستند که در لحظه حال زندگی می‌کنند و از محیط اطراف خود با شادی و اشتیاق لذت می‌برند. آن‌ها انعطاف‌پذیر و خودجوش هستند، و دوست دارند با جریان حرکت کنند تا از چیزی که زندگی به آن‌ها می‌دهد لذت ببرند.

INFJ تیپ شخصیتی مشاور

افراد مشاور پرورش‌دهندگان خلاقی هستند که انگیزه بسیاری برای کمک به دیگران برای درک پتانسیل‌های خود دارند. آن‌ها خلاق و فداکارند و با استعداد خود چالش‌های دیگران را حل می‌کنند.

INFP شخصیت واسطه گر

افراد INFP در آزمون شخصیت شناسی مایرز- بریگز(MBTI) ایده آلیست‌های تخیلی هستند که توسط ارزش‌ها و باورهای اصلی خود هدایت می‌شوند. برای یک واسطه‌گر، امکانات بسیار مهم‌اند و واقعیتی که در لحظه اتفاق می‌افتد برایشان نگران‌کننده است. آن‌ها دوست دارند تا جهان را به جای بهتری تبدیل کنند و حقیقت را بر اساس دیدگاه خاص خود می‌بینند.

INTJ شخصیت روشنگر

افراد INTJ در تست MBTI  علاقه‌مند به حل مسائل تحلیلی و مشتاق به بهبود سیستم‌ها و فرآیندها با ایده‌های نوآورانه خود هستند. آنها استعداد دیدن امکاناتی که می‌تواند باعث پیشرفت شود را، چه در محل کار، چه در خانه و چه در خودشان دارند.

INTP تیپ شخصیتی متفکر

افرادی که در تست MBTI به نتیجه INTP می‌رسند، مبتکران فلسفی هستند که مجذوب تجزیه و تحلیل منطقی، سیستم‌ها و طراحی می‌شوند. این افراد به عاشقان تئوری معروفند و در پس هر چیزی به دنبال قانونی می‌گردند. آن‌ها در واقع علاقه دارند تمام قوانین زندگی را به طور کامل درک کنند.

ESTP تیپ شخصیتی کارآفرین

شخصیت ESTP هیجان‌طلب و پرانرژی است. این افراد سرشار از انرژی مثبت هستند و این انرژی را در تعامل‌های خود با دیگران و دنیای اطراف نیز می‌آورند.

ESTJ تیپ شخصیتی مدیر

ESTJها در تست MBTI سنت‌گرایان سخت‌کوشی هستند که مشتاقند مسئولیت سازماندهی پروژه‌ها و نظارت بر افراد را به عهده بگیرند. افراد در تیپ شخصیتی مدیر، منظم، مطیع قوانین و وظیفه‌شناس بوده و دوست دارند کارها و پروژه‌ها را به روشی برنامه‌ریزی شده و منظم انجام دهند.

ESFP تیپ شخصیتی مجری

افراد دارای این تیپ شخصیتی کسانی‌اند که با انرژی بالا و سرگرمی‌های جالبی که دارند دیگران را مجذوب خود می‌کنند. این افراد بسیار خون‌گرم بوده و از هر چیز کوچکی در زندگی مانند طبیعت، غذا، لباس و … نهایت لذت را می‌برند.

ESFJ تیپ شخصیتی مراقبت کننده

ESFJها یاوران وظیفه‌شناس، حساس به نیازهای دیگران و افرادی بسیار مسئولیت‌پذیر هستند. آن‌ها به‌خوبی می‌توانند خود را با محیط عاطفی اطرافشان هماهنگ کنند و اهمیت زیادی برای احساسات خود و اطرافیان قائلند.

ENFP تیپ شخصیتی قهرمان

 کسانی که نتیجه تست MBTI آن‌ها شخصیت قهرمان یا ENFP می‌شود، خالقانی مردم محور با تمرکز بر احتمالات و اشتیاق مسری برای ایده‌ها، افراد و فعالیت‌های جدید هستند. پرانرژی، گرم و پرشور، ENFPها دوست دارند به افراد دیگر کمک کنند تا پتانسیل‌های خود را بیابند.

ENFJ تیپ شخصیتی بخشنده

افراد با تیپ شخصیتی ENFJ سازمان‌دهندگانی هستند که دیدگاه‌های بسیاری برای بهبود بشریت دارند. مناسب‌ترین شغل برای این افراد معلمی بوده و آن‌ها اغلب به عنوان کاتالیزور برای رشد انسان عمل می‌کنند، زیرا توانایی بالایی برای دیدن پتانسیل در افراد دیگر دارند و با جذابیت خاص خود می‌توانند دیگران را به عملی کردن ایده‌هایشان متقاعد کنند.

ENTP تیپ شخصیتی مناظره کننده

رسیدن به نتیجه ENTP در مجموعه پرسشنامه MBTIمایرز بریگز یعنی فرد یک مبتکر الهام‌بخش است و همواره به دنبال یافتن راه‌حل‌های جدید برای چالش‌های فکری خود می‌گردند. آن‌ها کنجکاو و باهوش‌اند و به دنبال درک افراد، سیستم‌ها و اصولی هستند که با آن زندگی می‌کنند.

ENTJ تیپ شخصیتی فرمانده

شخصیت ENTJ رهبران استراتژیکی‌اند که انگیزه شدیدی برای سازماندهی و تغییر دارند. این افراد به سرعت ناکارآمدی را تشخیص می‌دهند و راه‌حل‌های جدید را سپس با کشف راه‌حل‌های جدید، از توسعه برنامه‌های بلندمدت خود لذت می‌برند. شخصیت‌های فرمانده در استدلال منطقی عالی و معمولاً تیزبین هستند.

آیا نتایج MBTI تست شخصیت شناسی مایرز بریگز اعتبار دارد؟

در مورد اعتبار و روایی تست MBTI مایرز بریگز ، نظرات ضد و نقیض بسیاری وجود دارد. از یک سو بنیاد MBTI، بر این باور است که تست مایرز و بریگز استانداردهای روایی و اعتبارسنجی را برآورده می‌کند. آن‌طور که در وب‌سایت رسمی این تست آمده، آزمون دارای دقت 90 درصدی بوده و نتایج تست در صورت تکرار یکسان خواهد بود. اما از سوی دیگر، نشریات و مقالات دیگری معتقدند روایی و اعتبار آزمون MBTI برخلاف نام تجاری پرآوازه‌ آن در هاله‌ای از تردید است. به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که افراد زمانی که برای بار دوم در آزمون شرکت کردند، نتایج متفاوتی دریافت می‌کنند و این آزمون پیش‌بینی خوبی برای موفقیت در مشاغل مختلف نیست.

با همه این‌ها، MBTI همچنان یکی از شناخته‌شده‌ترین تست‌های شخصیتی در سطح جهانی به شمار می‌رود و به دلیل سادگی، سهولت استفاده و سابقه طولانی به عنوان ابزاری روانشناسی در بسیاری از سازمان‌ها برای استخدام یا تست کارمندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا نتایج MBTI تست شخصیت شناسی مایرز بریگز اعتبار دارد

MBTI چه تفاوتی با سایر تست های شخصیت دارد؟

از ابتدای رواج علم روانشناسی تاکنون، تست‌های شخصیت‌شناسی بسیاری ایجاد شده‌اند تا هرکدام بخش‌های مختلفی از شخصیت پیچیده و شگفت‌انگیز انسان را رمزگشایی کنند. تست شخصیت‌شناسی نئو (که با نام BIG 5 نیز شناخته می‌شود)، مقیاس فیشرمن، تست MMPI  و ده‌ها آزمون دیگر هرکدام به‌نوعی در ویژگی‌های شخصیتی افراد جست و جو می‌کنند.

اما آنچه باید بدانید این است که برخلاف تمامی آزمون‌هایی که نام بردیم، آزمون شخصیت مایرزبریگز یک «تست» نیست زیرا در آن پاسخ صحیح یا غلط وجود ندارد و هیچ شخصیتی یا ویژگی شخصیتی در آن برتر شناخته نمی‌شود. علاوه بر این، در تست MBTI نتایج آزمون شما با هیچ هنجاری مقایسه نخواهد شد و هدف آزمون تنها ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت هر فرد است. 

سؤالات متداول

چگونه می‌توانم نوع MBTI خود را بشناسم؟

آزمون شخصیت مایرز بریگز  نقاط ضعف و قوت شخصیتی شما را نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا شخصیت خود را بشناسید. زمانی که تست را به اتمام رساندید، می‌توانید به صورت آنلاین تحلیل تست خود را بخوانید یا به روانشناس مراجعه کنید.

تست mbti  چیست؟

تست MBTI یک تست شخصیت‌شناسی است که اطلاعات خوبی در مورد ویژگی‌های شخصیتی افراد به آن‌ها ارائه می‌کند. نتایج این تست اغلب برای پیدا کردن شغل یا حوزه کاری مناسب استفاده می‌شوند.

تست MBTI آنلاین معتبر است؟

با توجه به محبوبیت MBTI، باید دقت داشته باشید که نسخه‌های تقلبی بسیاری از آن در اینترنت وجود دارد که تنها تقریب نادرستی از واقعیت به شما ارائه می‌دهد. تست مایرز بریگز در نسخه فعلی و اصلی دارای ۹۳ در نسخه آمریکای شمالی و ۸۸ سوال در نسخه اروپایی است. برای هر سؤال نیز دو گزینه وجود دارد.

سن مناسب برای انجام تست شخصیت شناسی MBTI چند سال است؟

تست MBTI برای افراد بالای ۱۳سال طراحی شده و نتایج آن نیز باید توسط پزشک یا روان‌شناس آموزش دیده تحلیل و بررسی شود.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر