سلامت کودکان

یوگا باعث تقویت هوش کودکان می‌شود؟

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

آشنایی با یوگا کودکان

کودکان پر انرژی و سرشار از زندگی هستند ولی متاسفانه بیشتر وقت آن‌ها صرفا دیدن تلوزیون و بازی‌های یارانه‌ای می‌شود. این وظیفه والدین است که با برنامه ریزی آنها را در مسیر درست قرار دهند. انتخاب یک ورزش مناسب با جسم و روحیه کودک از دل مشغولی‌های بسیار از والدین است زیرا والدین آگاه می‌دانند که تصمیم‌های آنان آینده فرزندانشان را می‌سازد. یکی از بهترین ورزش‌ها برای کودکان که تمام ابعاد وجودی آنان را رشد می‌دهد یوگا کودکان است.

از سویی پرجنب‌وجوش بودن کودکان آن‌ها را معرض حواس پرتی مداوم قرار می‌دهد به گونه‌ای که در زمان شروع مدرسه برای آموزش در کلاس و نوشتن تکالیف خود دچار مشکل می‌شوند.

یوگا از جمله ورزش‌هایی است که با آن می‌توان هم انرژی و وقت کودکان را مدیریت کرد و هم تمرکز و یادگیری در آنها را افزایش داد.

هدف بسیاری از ورزش‌ها صرفا رشد فیزیکی و تقویت عضلات است و در طراحی حرکات و قوانین آن به روان افراد توجهی نمی‌شود. در صورتی که هدف اصلی در ورزش یوگا کودکان رسیدن به تعادل بین جسم، روح و روان است.

 بسیاری از افراد این ورزش را ویژه گروه سنی بزرگسال و نوجوان می‌دانند در صورتی که یوگا  کودک را برای زندگی بهتر اماده می‌کند.

 ورزش یوگا با هدف ایجاد و حفظ هماهنگی در ذهن و جسم و محیط و رسیدن آرامش انجام می‌شود، این ورزش با تاکید بر تنفس درست و تمرکز و تفکر مثبت به ورزشکار کمک می‌کند استرس خود را کنترل کند.

 ارزشمندترین ویژگی ورزش یوگا غیر رقابتی بودن آن است در واقع با آموزش یوگا برای کودکان آنها به ارزشمندی بدن و روح خود آشنا می‌شوند و می‌آموزند هدف از ورزش کردن و حتی زندگی پیروزی در یک رقابت مداوم نیست بلکه آرامش و لذت بردن از آن است.

چرا یوگا برای کودکان مفید است؟

با اینکه در ورزش یوگا افراد تحرک کمتری نسبت به سایر ورزش‌ها دارند اما حرکات کششی باعث قدرت و انعطاف‌پذیری بالای فرد می‌شود. علاوه بر این تمرکز و هوشیاری را افزایش می‌دهد.

یوگا باعث تقویت هوش کودکان می‌شود؟

کلاس یوگا برای کودکان محیطی امن و دوستانه، متنوع و فراگیر برای انجام حرکات فیزیکی خلاقانه فراهم می‌کند و امکان موفقیت و پیروزی برای تک‌تک افرار وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با فواید یوگا کودکان آنها را به صورت تیتروار بیان می‌کنیم. در ادامه به دیگر مزایای یوگا برای کودکان اشاره می‌کنیم:

یوگا ورزش دوستی

همانطور که در بالا اشاره کردیم یوگا ورزشی غیررقابتی است که محیطی دوستانه و حمایتی دارد. در یوگا کودک می‌آموزد که نیازی نیست نگران بهتر و یا بدتر بودن از دیگران باشد.

تکنیک‌های آرام سازی و مثبت اندیشی یوگا کودکان را سازش‌کارتر و مهربان‌تر می‌کند و نقش موثری در اجتماعی شدن کودکان دارد.

یوگا کودکان بهترین روش برای ایجاد عادت سالم

داشتن یک برنامه منظم در آموزش یوگا برای کودکان در او یک عادت سالم را ایجاد می‌کند. درواقع تاثیر یادگیری یوگا در کودکان برروی جسم و روان آنها تا بزرگسالی با او خواهد بود. زیرا داشتن برنامه غذایی سالم و حفظ آرامش و مدتیشن از اصول اولیه یوگا است.

یادگیری تنفس عمیق، مثبت اندیشی و کنترال استرس از بهترین عادات رفتاری است که آرامش را در زندگی روزمره به همراه دارد.

یادگیری یوگا در کودکان اولین قدم برای خودآگاهی

در یوگا کودکان یاد می‌گیرند که به شناخت جسم و روان خود تمرکز کنند و درباره بدن خود و متعادل نگهداشتن احساساتشان می‌آموزند. با به دست آوردن این خودآگاهی پایه‌های اعتماد‌ به نفس و داشتن روان سالم در آنان شکل می‌گیرد. به کمک یوگا می‌توانند ذهن سرگردان و حواس‌پرت خود را به دست گیرند و احساسات خود را بهتر بشناسند.

پذیرش تفاوت‌های خود و دیگران

شناخت خود و پذیرش تفاوت‌های فردی از مهم‌‌ترین فواید یوگا در کودکان است. از آنجایی که در یوگا مقایسه و رقابتی وجود ندارد کودک فردیت، نقاط ضعف و قوت خود و دیگران را می‌شناسد و از متفاوت بودن احساس ناخوشایندی نخواهد داشت و به تفاوت دیگران احترام می‌گذارد.

پذیرفتن خود با تفاوت‌هایی که دارد باعث بالا رفتن عزت‌نفس در کودک می‌شود و قبول کردن دیگران به همان شکل که هستند او را فردی صلح‌جو و اجتماعی می‌کند.

یوگای گروهی کودکان در فضای باز

کنترل اضطراب و هیجان

زندگی پرسرعت و استفاده بیش از حد بازی‌های یارنه‌‌ای و تنش‌های خانوادگی می‌تواند در کودک اضطراب ایجاد کند، اما با آموزش یوگا به کودکان به ویژه تکنیک‌های تنفس عمیق و کنترل و تمرکز ذهن و تمدد اعصاب به او کمک می‌کند تا اضطراب خود را کنترل کند.

درواقع با یادگیری این تکنیک‌ها در کنار ذهن مثبت اندیش و روحیه صلح‌جویی که در یوگا کودکان وجود دارد کودک خود‌تنظیمی عاطفی را یاد می‌گیرد. همچنین یوگا تحمل و صبر را در کودک افزایش می‌دهد و تکانشگری و رفتارهای هیجانی را کاهش می‌دهد.

تقویت انواع هوش با یوگا برای کودکان

از مهم‌ترین فواید یوگا برای کودکان ظهور و بروز انواع هوش در کودکان است. در انجام حرکات، ذهن و روان با هم درگیر می‌شود و برای رسیدن‌ به تعادل باید تمرکز داشته باشند که نتیجه آن افزایش توانمندی مغز و تقویت حافظه و دقت کودک می‌شود.

 • تلاش برای حفظ تعادل در انجام حرکات یوگا علاوه بر اینکه عضلات را تقویت می‌کند در بین حرکات چشم و دست هماهنگی ایجاد می‌شود و هوش حرکتی و جنبشی کودک را تقویت می‌کند.
 • از آنجایی که در ورزش یوگا کودکان یاد می‌گیرد که اولویت شناخت بدن و روان او است و توانمندی شناخت روان و کنترل احساست خود را به دست می‌گیرد برای تقویت هوش درون فردی او بسیار موثر خواهد بود، و درکی عمیق از احساسات خود به دست می‌آورد.
 • در بالا اشاره کردیم که در یوگا برای کودکان تاکید بر روی تفاوت‌های افراد و پذیرش و احترام گذاشتن به این تفاوت‌ها است در نتیجه هوش اجتماعی کودک تقویت می‌شود، و می‌تواند عواطف و احساسات دیگران را به خوبی درک و تحلیل کند.
 • تحقیات نشان می‌دهد که شرکت در کلاس یوگا برای کودکان به طور مداوم و هفتگی تاثیر مثبتی در افزایش حافظه بینایی و فضایی او می‌گذارد، زیرا دقت و توجه او را بالا می‌برد.

سن مناسب برای شروع یوگا برای کودکان چیست؟

یوگا ورزشی برای همه گروه‌های سنی است و از کودکی خردسال تا افراد ۷۰ سال می‌توانند برای رسیدن به آرامش و حفظ یوگا کار کنند.

یوگا می‌تواند یک ورزش خانوادگی باشد و تمام اعضای خانواده از جمله پدر و مادر فرزند نوجوان و کودک در کنار هم حرکات آن را انجام دهند و لحظات خوب و به یاد ماندنی در کنار هم داشته باشند.

یوگای کودکان با والدین خود در منزل

چهارسالگی سن مناسب برای شروع حرکات یوگا کودکان است، در این سن کودک به طور کامل حرف‌ها و خواسته‌های اطرافیان را متوجه می‌شود، به وضوح صحبت می‌کند، دایره واژگانی کافی دارد، به راحتی می‌تواند حرکات خود را کنترل کند، بنابراین امکان درک دستورالعمل‌ها‌ی مربی و توانایی انجام حرکات را دارد.

علاوه‌بر‌این انجام یوگا برای نوجوانان بسیار توصیه می‌شود، زیرا برای پشت سر گذاشتن دوران بحرانی بلوغ که با تغییرات بسیار در بدن و استرس‌های روانی، فشار همسالان همراه است تمرینات یوگا می‌تواند در کاهش استرس و شناخت جسم و روان جدید و حفظ آرامش کمک کند.

باید‌ها و نباید‌های آموزش یوگا به کودکان

قبل از شرکت در کلاس یوگای کودکان بایدها و نبایدهایی وجود دارد که بهتر است والدین آن را بدانند.

 • از مهم ترین نکاتی که باید به آن‌ توجه کنید این است که کودک در کلاس یوگا مخصوص کودکان شرکت کند تا حرکات مناسب توانمندی‌های سن کودک به او آموزش داده شود.
 • داشتن لباس راحت و استفاده از تشک استاندارد و مخصوص یوگا با اندازه مناسب (کودک بتواند به راحتی بر روی آن دراز بکشد.) از جمله موارد مهم است که باید رعایت شود.
 • بهتر است در هر جلسه کلاس یوگا کودکان ابتدا حرکات آسان‌تر آموزش داده شود تا اعتماد به نفس او برای انجام حرکات سخت‌تر حفظ شود.
 • انتخاب حرکات مناسب که به کودک آسیب نزند از دیگر موارد مهمی است که باید به آن توجه شود.
 • توجه داشته باشید که در شروع آموزش مدت زمان انجام حرکت برای کودکان نباید از ۳ تا ۵ دقیقه بیشتر شود، با این تکنیک کودک به طور فعال درگیر و برای یادگیری شوق بیشتری نشان می‌دهند.
 • در زمان شروع کلاس یوگا برای کودکان بهتر است اطلاعاتی درباره حرکات آن جلسه داده شود و ذهن کودک را آماده کنید تا با شروع حرکت جدید گیج نشود.
 • توجه داشته باشید که یوگا نباید صرفا بر پایه حرکات فردی باشد فعالیت‌های دونفره، گروهی کوچک و چند نفره و حتی تیمی را برای تعامل بیشتر و تقویت رفتار جامعه‌ساز در برنامه خود قرار دهید.
 • در یوگا هیچ حرکت کاملی وجود ندارد. کودکان باید تشویق شوند تا بدن خود را بررسی کنند و بهترین روش حرکت بدن مخصوص به خود را پیدا کنند، در واقع حرکات را باید به گونه‌ای انجام دهند که احساس راحتی و شادی داشته باشند.

سوالات متداول

فواید یوگا برای کودکان چیست؟

 از مهم‌ترین فواید یوگا برای کودکان خوداگاهی، آشنایی با بدن و شناخت روان و پذیرش تفاوت‌ها است.

یوگا باعث تقویت چه هوشی در کوکان می‌شود؟

تلاش برای حفظ تمرکز و تعادل باعث تقوقت هوش حرکتی و جنبشی در کودکان می‌شود.

آیا تمرینات یوگا برای کودکان مضر است؟

 در صورتی که حرکات مناسب آموزش داده شود و به درستی انجام شود برای کوکان ضرری ندارد.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
بازی و هوش

معرفی انواع بازی با توپ در خانه برای کودکان