هنرمندان برتر

استیون پینکر کیست؟

زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

استیون پینکر کیست

استیون آرتور پینکر، ملقب به استیون پینکر روانشناس آمریکایی متولد 18 سپتامبر 1954 در مونترال، کبک، کانادا است که به عملکردهای ذهن و علوم شناختی علاقه‌مند است. او کتاب‌های بسیاری نوشته و زندگی نامه استیون پینکر یک داستان موفقیت تمام عیار است.

پینکر استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه هاروارد است و به‌خاطر فعالیتش در روانشناسی تکاملی و نظریه محاسباتی ذهن شناخته شده است. تخصص او شامل رشته‌های روانشناسی زبان – ادراک بصری- تصویر برداری ذهن- تشخیص شکل- توجه بصری- تکامل زبان در کودکان – اختلالات قاعده‌مند و بی‌قاعده در زبان – پایه عصبی کلمات و دستور زبان است.

کودکی و نوجوانی استیون پینکر

استیون در سال 1954 در خانواده یهودی انگلیسی زبان مونترال کانادا به دنیا آمد. پدربزرگ و مادربزرگ او در سال 1926 از لهستان و رومانی به کانادا مهاجرت کرده بودند و صاحب یک کارخانه کوچک کراوات در مونترال بودند.

خانواده استیون پینکر از قشر متوسط جامعه ولی تحصیل کرده بودند. پدر استیون یک وکیل بود. اما به عنوان یک فروشنده سیار لباس‌های زنانه کار می‌کرد. او که از افراد تأثیرگذار در زندگی پینکر به حساب می‌آید؛ به واسطه شغلش با افراد دارای ملیت‌های مختلفی در ارتباط بود. همین موضوع موجب شد تا استیون از سن کم شروع به یادگیری زبان فرانسه کند. مادر استیون و خواهر و برادرش، یک زن کوشا بود که با وجود سه فرزند، سرانجام معاون دبیرستان شد.

استیون در بستر یک خانواده یهودی بزرگ شد و در سال‌های ابتدایی زندگی به دین یهودیت علاقه‌مند بود. اما در سن 13 سالگی و بر اساس آموخته‌های خواهر و برادر بزرگ‌ترش به خداناباوری روی آورد.

برادر پینکر، یک تحلیلگر سیاست برای دولت کانادا است؛ و خواهرش، سوزان پینکر، یک روانشناس و نویسنده است که دو کتاب پارادوکس جنسی و اثر دهکده را نوشته است.

کودکی و نوجوانی استیون پینکر

علایق استیون در کودکی

استیون در دوران کودکی علاقه زیادی به خواندن کتاب‌ها داشت. همین موضوع باعث شد که او کتاب‌های زیادی بخواند و در میان همین کتاب‌ها به سمت روانشناسی سوق پیدا کرد. کتاب‌های دیل کارنگی از جمله کتاب‌هایی بودند که استیون در سنین پایین با آن‌ها ارتباط گرفت. ارتباط با همین کتاب‌ها بود که به پینکر کمک کرد تا از سنین پایین راه خود را پیدا کند و بداند که در آینده روانشناسی موفق خواهد شد.

علاقه بعدی استیون پینکر در کودکی، موسیقی بود. در واقع رؤیای کودکی استیون تبدیل شدن به یک موزیسین بود. او در کودکی عادت داشت، کنسرت‌های راک اند رول تماشا کند و خود را روی صحنه تصور کند. البته نه به عنوان یک خواننده سولو! بلکه به عنوان یک نوازنده گیتار! اما باید بدانید که استیون هرگز نواختن گیتار را یاد نگرفت.

شخصیت شناسی پینکر

داشتن تیپ شخصیتی ENTP پینکر را به فردی جذاب، قابل قبول و سرگرم کننده تبدیل کرده است که به افراد، موقعیت‌ها، ایده‌های جدید و روش‌های خلاقانه انجام کارها را پیشنهاد می‌کند.

 با این حال، پینکر می‌تواند خسته شده نیاز به ذخیره انرژی‌ پیدا کند.

هرچند پینکر فردی پر انرژی، انعطاف پذیر و ساده گیر است؛ اما با تمام این‌ها باز هم می‌توان گفت استیون مردی خجالتی و بسیار خانواده دوست است.

بررسی هوش گاردنر در شخصیت استیون پینکر

استیون از کودکی هوش طبیعت‌گرا، هوش موسیقیایی و برون فردی بالایی داشت. قوی بودن همین هوش‌ها به او در تبدیل شدن به یک روانشناس و نویسنده موفق کمک کرد.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

بررسی هوش گاردنر در شخصیت استیون پینکر

تحصیلات و پیشینه شغلی استیون

پینکر در سال 1973 از کالج داوسون فارغ التحصیل شد و بلافاصله وارد دانشگاه مک گیل شده و در سال 1976 با لیسانس هنر در روانشناسی از آن دانشگاه فارغ التحصیل شد. پینکر سپس در دانشگاه هاروارد تحت نظر استفان کوسلین در رشته روانشناسی تجربی تحصیل کرد و در سال 1979 مدرک دکترای روانشناسی خود را گرفت.

برای کسب تجربه بیشتر، استیون در مؤسسه ماساچوست برای مدت یک سال در رشته فناوری، شروع به کارورزی کرد. سپس با تجربه‌های حاصل استاد دانشگاه هاروارد و سپس دانشگاه استنفورد شد.

پس از اتمام این تحصیلات استیون پینکر یک روانشناس تجربی شد که در زمینه شناخت بصری، روان زبان‌شناسی و روابط اجتماعی تحقیق می‌کند. او در حال حاضر استاد روانشناسی جانستون در هاروارد است. او همچنین در استنفورد و MIT تدریس کرده است.

ورود به دنیای نویسندگی

استیون پینکر نویسنده دوازده کتاب از جمله غریزه زبان، نحوه کار ذهن، لوح خالی، چیزهای فکری، فرشتگان بهتر طبیعت ما، حس سبک، اینک روشنگری و عقلانیت: چیست و چرا کمیاب به نظر می‌رسد، است.

از میان 12 کتاب استیون، 9 کتاب او برای عموم مردم نوشته شده است که اولین آن‌ها در سال 1994 چاپ شد. این کتاب که غریزه زبان نام دارد، مقدمه‌ای بر تمام جنبه‌های زبان شناسی است.

کتاب بعدی او، نحوه کار ذهن، در سال 1997 منتشر شد و درباره عملکرد ذهن بود. پس از آن کتاب قوانین زبان‌شناسی نیز که به بررسی تحقیقات این روانشناس برتر درباره افعال در توضیح عملکرد زبان بود، در سال 1999 منتشر شد.

این علاقه به نویسندگی با انتظار کتاب لوح خالی در سال 2002 ادامه یافت و آخرین سری از این کتاب‌ها با نام «عقلانیت: چیست، چرا کمیاب به نظر می‌رسد، چرا اهمیت دارد؟» در سال 2021 به انتشار رسید.

اما این تنها فعالیت پینکر در زمینه نویسندگی نیست. او اغلب برای نیویورک تایمز، گاردین، تایم، آتلانتیک، و مجلات دیگر در مورد موضوعات مختلف از جمله زبان، آگاهی، آموزش، اخلاق، سیاست، ژنتیک، اخلاق زیستی، و روند خشونت می‌نویسد.

افراد تاثیر گذار در زندگی استیون

استیون تأثیر زیادی از کتاب‌هایی پذیرفته که در کودکی خوانده است به گفته خود او، نویسندگان زیر تأثیر زیادی بر سبک‌فکر امروزی او داشته‌اند:

  • نوام چامسکی
  • ریچارد داوکینز
  • دنیل دنت
  • ربکا گلدشتاین
  • جری فودور
  • توماس سوول

از طرفی پدر استیون پینکر با حضور دائم در جمع و مادر او با پشتکار فوق‌العاده‌اش از جمله افراد تأثیرگذار زندگی استیون هستند. تا جایی‌که پینکر در یکی از مصاحبه‌هایش به این موضوع اشاره می‌کند. او می‌گوید: «تأثیر پدر و مادرم در روانشناس شدن من بسیار زیاد بوده است. زیرا به لطف آن‌ها من یک کودکی عادی داشتم. کودکی من به اندازه همه لحظات بد داشت.»

از افراد تأثیرگذار بعدی در زندگی استیون برادر و خواهر بزرگترش و دوستان آن‌ها بودند. این افراد تأثیر زیادی بر ایدئولوژی دینی استیون داشتند.

دستاوردهای استیون

استیون جوایز متعددی را برای تحقیقات، تدریس و کتاب‌هایش از جمله کتاب‌های غریزه زبان، نحوه عملکرد ذهن، لوح خالی، فرشتگان بهتر طبیعت ما، حس سبک، و روشنگری اکنون دریافت کرده است.

 او یکی از اعضای منتخب آکادمی ملی علوم است و دو بار فینالیست جایزه پولیتزر شده است.

هم‌چنین موفق به دریافت 9 دکترای افتخاری و انتخاب به عنوان یکی از “100 روشنفکر برتر جهان”  فارین پالیسی و “100 روشنفکر برتر جهان” تایم شده است.

استیون همچنین رئیس پنل استفاده از دیکشنری میراث آمریکایی بوده و اغلب برای نیویورک تایمز، گاردین و سایر نشریات می‌نویسد.

راز موفقیت استیون

راز موفقیت استیون در پیدا کردن علاقه خود از سن پایین و دنبال کردن آن بود. همچنین حضور در محیط مناسب برای رشد، تأثیر زیادی بر موفقیت او داشته است.

معرفی برترین کتابهای استیون پینکر برای نوجوانان و جوانان

کتاب اینک روشنگری، یک کتاب ساده و سبک است که به نوجوانان در یافتن راه موفقیت خود کمک خواهد کرد.

کتاب «اینک، روشنگری» به این موضوع اشاره دارد که اگر می‌خواهیم آینده بهتری بسازیم، باید دنبال جریان‌های بلندمدت و تغییرات ساختاری در تاریخ باشیم، و از شکست‌ها و موفقیت‌های گذشته درس بگیریم.

معرفی برترین کتابهای استیون پینکر برای نوجوانان و جوانان

سخنان ارزشمند پینکر

طبیعی است که فکر کنیم موجودات زنده باید کار دست یک طراح باشند.

اگر باورهای یک فرد را به چالش بکشید؛ عزت نفس، جایگاه و قدرت او را به چالش می‌کشید.

همه‌چیز از طریق ژن به شما منتقل نمی‌شود. بلکه بسیاری از صفات اکتسابی هستند.

همدلی از طریق تکنولوژی، فقط یک داستان غم‌انگیز است.

سؤالات متداول

استیون پینکر کیست؟

استیون پینکر روانشناس و نویسنده معروف آمریکایی است که به دلیل نظریات خود در حیطه زبان شناسی و کتاب‌های روانشناسی معروفی از جمله اینک روشنگری، مشهور است.

معروفترین کتاب های پینکر برای جوانان چیست؟

کتاب اینک روشنگری، معروف‌ترین کتاب استیون است که به نوجوانان توصیه می‌شود.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر