چهره‌های مطرح جهان

نلسون ماندلا کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

نلسون رولیهلاهلا ماندلا، (ملقب به نلسون ماندلا) با نام مستعار مادیبا، (زاده ۱۸ ژوئیه ۱۹۱۸، موزو، آفریقای جنوبی – درگذشته ۵ دسامبر ۲۰۱۳، ژوهانسبورگ)، ملی‌گرای سیاه‌پوست و اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آفریقای جنوبی (در سال‌های ۱۹۹۴–۱۹۹۹) بود. مذاکرات او در اوایل دهه 1990 با رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی F.W. de Klerk به پایان دادن به سیستم آپارتاید تبعیض نژادی در کشور کمک کرد و انتقال مسالمت آمیز به حکومت اکثریت را بنا کرد. ماندلا و دی کلرک در سال 1993 به دلیل تلاش‌های خود به طور مشترک جایزه صلح نوبل را دریافت کردند.

داستان زندگی نلسون ماندلا این مرد بزرگ اهل آفریقای جنوبی، به ما در درک بهتر توان یک انسان در جنگ برای حق انسان‌های دیگر کمک خواهد کرد. پس در این مقاله همراه ما باشید تا به خواندن آن بپردازیم.

کودکی و نوجوانی نلسون

نلسون رولیهلاهلا ماندلا، معروف به مادیبا، در 18 ژوئیه 1918 در موزوی آفریقای جنوبی به دنیا آمد. او پیش‌تر رولیهلاهلا نامیده می‌شد و نام نلسون بعدها توسط یکی از معلمانش برای صدا کردن او رایج شد. پدر نلسون ماندلا، رئیس قبیله مادیبا از مردم تمبو زبان خوسا بود و در زمانی که نلسون هنوز کودک بود درگذشت. در نتیجه او توسط جونگینتابا، نایب السلطنه تمبو بزرگ شد. نلسون علاقه زیادی برای تبدیل شدن به رئیس قبیله پس از درگذشت پدرش و رسیدن به سن مناسب را داشت؛ اما رؤیای تبدیل شدن به یک وکیل به نام او را از این هدف دور کرد.

داستان زندگی نلسون ماندلا

رویای کودکی نلسون

نلسون در کودکی بیشتر اوقات فراغت خود را در باغ سپری می‌کرد و با پسران دیگر روستا بازی می‌کرد. او در نهرهای زلال و سرد شنا می‌کرد و با نخ محکم ماهی می‌گرفت. رؤیای او جامعه‌ای بود که در آن هیچ کودکی در مورد چیزهای اساسی که می‌تواند آنها را قادر به حضور در مدرسه کند، بی‌نیاز نباشد.

افراد تاثیرگذار در زندگی نلسون ماندلا

نلسون در طول حیاتش با افراد زیادی آشنا شد و به نوعی از هریک الهام گرفت. اما از این میان می‌توان به افراد زیر اشاره کرد که تأثیر زیادی بر موفقیت او داشتند.

 1. جونگینتابا، نایب اللسلطنه تمبو: او که پس از فوت پدر نلسون، قیم او بود؛ تأثیر زیادی بر مبارزه نلسون علیه ظلم اعمال شده بر رنگین‌پوستان داشت.
 2. احمد کاترادا: احمد دوست نلسون بود و تأثیر زیادی بر آرامش رفتاری او داشت. احمد کاترادا در مراسم تشییع جنازه دوست نزدیک خود نلسون ماندلا صحبت کرد و گفت که پس از مرگ اولین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی زندگی او در خلأ است و او نمی‌داند زین پس باید به چه کسی مراجعه کند.
 3. والتر سیسولو: سیسولو ماندلا را تشویق کرد که به ANC بپیوندد، گهگاه در پرداخت شهریه دانشکده حقوق به او کمک می‌کرد و او را به همسر اولش، اولین ماس که خویشاوند مادری سیسولو بود، معرفی کرد و به نوعی مربی ماندلا بود.

شخصیت شناسی نلسون ماندلا

جنبه‌های برجسته شخصیت ماندلا عبارت از شجاعت، قاطعیت، فروتنی، خوبی، صلح و مهارت‌های تاکتیکی قوی. هستند. بر اساس تحلیل شخصیتش، نلسون یک ایده‌آل گرای واقعی بود. او به عنوان یک ایده‌آل گرا، تمایل به درک منطقی، اصولی و قضایی دارد. به همین دلیل است که او میل به عدالت و برابری دارد و انگیزه او از یک حس قوی درست و غلط است.

هوش گاردنر در شخصیت ماندلا

بارزترین هوش گاردنر موجود در شخصیت نلسون، هوش برون فردی او بوده است که او را وادار کرده که این چنین برای حق دیگران بجنگد. از طرفی هوش کلامی خوب او را به سخنگویی بی مانند تبدیل کرده است که توانست با رای زنی و صحبت، موجبات آزادی رنگین پوستان را فراهم کند.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

هوش گاردنر در شخصیت ماندلا

تحصیلات ماندلا

نلسون در کالج بومی آفریقای جنوبی (بعدها به دانشگاه فورت هار تغییر نام داد) تحصیل کرد و در دانشگاه ویتواترسرند در رشته حقوق درس خواند. او سپس در آزمون صلاحیت برای وکالت پذیرفته شد. در سال 1944 نلسون به کنگره ملی آفریقا (ANC)، یک گروه آزادی‌بخش سیاه‌پوستان پیوست و رهبر اتحادیه جوانان آن شد. ماندلا متعاقباً سمت‌های رهبری دیگری را برعهده گرفت که از طریق آن‌ها به احیای سازمان و مخالفت با سیاست‌های تبعیض حزب ملی حاکم کمک کرد.

رفتارهای بشر دوستانه نلسون

نلسون ماندلا در سال 1952 در ژوهانسبورگ، همراه با رهبر ANC، اولیور تامبو، اولین دفتر قانون سیاهپوستان آفریقای جنوبی را تأسیس کرد که متخصص در موارد ناشی از قانون تبعیض نژادی پس از 1948 بود. همچنین در همان سال، ماندلا نقش مهمی در راه‌اندازی کمپین مخالفت با قوانین ضد سیاه‌پوستانه آفریقای جنوبی ایفا کرد. این قوانین مناطقی را «ممنوعه» می‌دانست (مناطق ممنوعه مناطقی بودند که ورود رنگین پوستان به ‌آن‌ها محدود شده بود) و سیاه‌پوسان را ملزم به همراه داشتن اسنادی (معروف به مجوز، کتاب مجوز، یا کتاب مرجع) می‌کرد.

نلسون به عنوان بخشی از این کمپین به سراسر کشور سفر کرد و تلاش کرد تا از ابزارهای اعتراض غیرخشونت آمیز علیه قوانین تبعیض آمیز حمایت کند. در سال 1955 او در تهیه پیش‌نویس منشور آزادی مشارکت داشت (سندی که خواستار سوسیال دموکراسی غیر نژادی در آفریقای جنوبی بود).

ممنوعیت‌ها و محکومیت‌های نلسون

فعالیت‌های ضد تبعیض نژادی ماندلا او را به هدفی برای محکومیت‌های مکرر از طرف مقامات دولتی زمان تبدیل کرد. از سال 1952، او به طور متناوب منع شد (محدودیت شدید در سفر، معاشرت و سخنرانی از جمله این منع‌ها بود).

در دسامبر 1956 نلسون به همراه بیش از 100 نفر دیگر به اتهام خیانت علیه دولت  دستگیر شد. این عملیات که برای آزار و اذیت فعالان ضد آپارتاید طراحی شده بود، باعث دستگیری نلسون شد. ماندلا در همان سال مورد محاکمه قرار گرفت و در نهایت در سال 1961 تبرئه شد. در طول مراحل طولانی دادگاه، او از همسر اول خود طلاق گرفت و با نومزامو وینیفرد مادیکیزلا (وینی مادیکیزلا-ماندلا) ازدواج کرد.

نلسون ماندلا چندین بار دستگیر شد و چهار بار محاکمه شد. او بیش از 27 سال را در زندان گذراند. پس از 27 سال زندان، نلسون برای آخرین بار در سال 1990 آزاد شد و تا زمان مرگ هرگز مجدداً به زندان باز نگشت. در همان سال او با رئیس‌جمهور ایالت F. W. de Klerk درباره پایان تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی مذاکره کرد و این دو به نوعی با وضع قوانین جدید به این تبعیض پایان دادند. می‌توان گفت که نلسون اولین رهبری بود که برای حقوق رنگین پوستان سراسر جهان مبارزه کرد. او کمک کرد تا همه انسان‌ها بدون توجه به رنگ پوستشان آزاد به دنیا آیند و از نظر حیثیت و حقوق برابر باشند.

چهار سال پس از این ملاقات نلسون برای 4 سال به ریاست جمهوری افریقای جنوبی انتخاب شد.

موفقیت‌های نلسون ماندلا

 • ماندلا جایزه نوبل صلح را در سال 1993 به دلیل رهبری انتقال از آپارتاید به دموکراسی چند نژادی، به همراه رئیس جمهور وقت آفریقای جنوبی، F.W. de Klerk، دریافت کرد.
 • ماندلا همچنین به عنوان اولین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی شناخته می‌شود که از سال 1994 تا 1999 در این سمت فعالیت می‌کرد.
موفقیت‌های نلسون ماندلا

جملات تاثیر برانگیز نلسون ماندلا

 • آموزش قوی‌ترین سلاحی است که می‌توانید برای تغییر جهان از آن استفاده کنید.
 • این در دستان شماست تا دنیایی بهتر برای همه کسانی که در آن زندگی می‌کنند، بسازید.
 • برنده رؤیاپردازی است که هرگز تسلیم نمی‌شود.
 • غلبه بر فقر با گرفتن صدقه از دیگران میسر نمی‌شود؛ بلکه با جنگیدن برای عدالت محقق می‌شود.

کتاب‌های نلسون ماندلا

کتاب‌های نوشته شده توسط ماندلا شامل موارد زیر است:

 • من برای مردن آماده‌ام (1964؛ rev. ed. 1986)
 •  بدون پیاده‌روی آسان به سوی آزادی (1965؛ به روز شده ed. 2002)
 • مبارزه زندگی من است (1978; rev. ed. 1990)
 • به قول خودش (2003)
 • راهی دراز تا آزادی (1994) که زندگی، کودکی و سال‌های زندان او را شرح می‌دهد.
 • بی درنگ جرات کن (درباره سال‌های ریاست‌جمهوری است و پس از مرگ او در سال 2017 منتشر شد،  و در واقع یک پیش‌نویس ناتمام جلد دوم از خاطرات اوست که توسط ماندلا لانگا تکمیل شد.)

اندیشه نلسون

ویژگی‌هایی که نلسون را به یک رهبر بزرگ تبدیل کرده است شامل بخشش، همدلی و پشتکار است. او سعی کرد رهبر کل آفریقای جنوبی باشد، نه فقط کسانی که به او رأی دادند. او دشمنان خود را در آغوش گرفت تا آینده‌ای بهتر خلق کند. این اندیشه برابری میان افراد، او را به نلسون ماندلای معروف تبدیل کرده است.

راز موفقیت ماندلا

راز موفقیت نلسون این اعتقاد است که ما باید حقیقت و صداقت را در هر کاری که انجام می‌دهیم بر عشق به پول، قدرت و مقام ترجیح دهیم. زیرا نلسون معتقد است که اولی همیشه التیام می‌بخشد و متحد می‌شود، درحالی‌که دومی همیشه یک طبقه فرودست را نابود می‌کند و برای تحت ستم قرار گرفتن ایجاد می‌کند.

مرگ ماندلا

نلسون ماندلا در 5 دسامبر 2013 در ژوهانسبورگ درگذشت. او ۹۵ساله بود. پس از اعلام مرگ او، مراسم‌های یادبود متعددی برایش تشکیل شد؛ از جمله یکی از آن‌ها توسط دولت آفریقای جنوبی در 10 دسامبر برگزار شد. او در 15 دسامبر در Qunu در استان کیپ شرقی آفریقای جنوبی به خاک سپرده شد.

سؤالات متداول

نلسون ماندلا کیست؟

نلسون ماندلا وکیلی است که به عنوان رهبر موفق مقاومت در برابر سیاست تبعیض نژادی آفریقای جنوبی در قرن بیستم شناخته می‌شود. او در سال 1993 به همراه رئیس جمهور وقت آفریقای جنوبی، F.W. de Klerk، به دلیل رهبری انتقال از آپارتاید به دموکراسی چند نژادی، برنده جایزه صلح نوبل شد. ماندلا همچنین به عنوان اولین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی شناخته می‌شود که از سال 1994 تا 1999 در این سمت فعالیت می‌کرد.

دلیل مشهور شدن نلسون ماندلا چیست؟

دلیل شهرت نلسون، تلاشش برای آزاد کردن رنگین پوستان از قانون تبعیض آمیز وقت بود. به علاوه او به دلیل تبدیل شدن به اولین رئیس جمهور رنگین پوست آفریقای جنوبی و دریافت جایزه صلح نوبل نیز معروف است.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر