ورزشکاران

مایکل جردن کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

مایکل جردن که بود؟

مایکل جردن، Michael Jordan تاجر 58 ساله آمریکایی ، بازیکن سابق بسکتبال و صاحب برند کفش ایر جردن است. او به عنوان بهترین بسکتبالیست تاریخ شناخته‌شده است.  مایکل در دوران کودکی خود، عطشی شدید به رقابت و پیروزی داشت و می‌خواست تمامی مسابقاتی را که در آن شرکت می‌کند، ببرد. به همین خاطر دور از انتظار نبود که بتواند در آِینده فردی سرشناس شود.

مایکل یک نابغه ورزشی با هوش حرکت و جنبشی بالاست.  او با شناخت استعداد خود و تلاش و پشتکارش به یکی از معروف‌ترین بسکتبالیست‌های دوره خودش تبدیل شد. در این مقاله قصد داریم با مرور زندگی نامه مایکل جردن عوامل موفقیت او را کشف کنیم.

برای آشنایی بیشتر با او نیز می‌توانید سریال The Last Dance، مستند ۱۰ قسمتی  ESPN در مورد سیر زندگی مایکل جردن را نگاه کنید.

مایکل جردن:

مایکل جردن، اولین ورزشکاری که به ثروت میلیاردی در جهان رسید، حرفه‌ای‌ترین و بهترین بازیکن رشته بسکتبال که افراد زیادی او را با حروف مخفف نامش یعنی MJ می‌شناسند، کارآفرین و مالک عمده در زمینه وسایل ورزشی است که مسیر طولانی را برای رسیدن به موفقیت پیموده است

تولد و کودکی مایکل جردن

مایکل جردن، در 17 فوریه 1963، در شهر بروکلین و در نیویورک به دنیا آمد. مایکل در خانواده‌ای اصیل بزرگ شد. مادر مایکل، دلورس،  کارمند بانک  بود و چندین کتاب نیز نوشته است. پدرش، جیمز، در ابتدا یکی از تعمیرکاران شرکت جنرال الکتریک بود اما به مرور زمان و با ارتقا درجات متوالی، به عنوان یکی از مدیران آن شرکت  مشغول به کار شد. خانواده جردن زمانی که او کودکی نوپا بود به ویلمینگتن، کارولینای شمالی نقل مکان کردند. او چهار خواهر و برادر به نام‌های لری، دلوریس، رزلین و جیمز جونیور دارد.

وارد شدن مایکل جردن به دنیای ورزش

جردن در دبیرستان Emsley A. Laney در ویلمینگتن، کارولینای شمالی تحصیل می‌کرد. او به عنوان دانش‌آموز دوم دبیرستان حرفه ورزشی خود را در رشته‌های بیسبال، بسکتبال و فوتبال تقویت کرد و تلاش کرد تا وارد تیم حرفه‌‍ای بسکتبال مدرسه شود، اما رد شد. این جواب منفی الهام بخش او شد تا سخت‌تر کار کند. جردن با همین انگیزه اثبات خود، به ستاره تیم دانشگاه لینی تبدیل شد. او در آخرین مرحله عضوگیری تیم بسکتبال شوت پرش برد را انجام داد که خود بعدها این ضربه را به عنوان نقطه عطفی در حرفه بسکتبال خود توصیف کرد. پس از آن، در کالج جردن توسط تیم‌های بسکتبال متعددی، از جمله دوک، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، سیراکوز و ویرجینیا انتخاب شد؛ بنابراین در سال 1981، بورسیه بسکتبال دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل را پذیرفت و در آنجا در رشته جغرافیای فرهنگی تحصیل کرد. او با افتخار آفرینی در بازی‌های متعدد، جوایز Naismith و Wooden College Player of the Year را در سال 1984، کسب کرد.  جردن یک سال قبل از فارغ‌التحصیلی برنامه‌ریزی شده خود، کارولینای شمالی را ترک کرد تا در سال 1984، وارد درافت NBA شود. البته او برای گرفتن مدرک خود در سال 1986 به کارولینای شمالی بازگشت و با مدرک لیسانس در رشته جغرافیا فارغ‌التحصیل شد.

وارد شدن مایکل جردن به دنیای ورزش

در سال 1984، با انتخاب جردن در درافت NBA، بازی‌های رسمی و حرفه‌ای مایکل شروع شد. او به سرعت طرفداران خود را جذب کرد. برخی از طرفداران او تا قبل از ورودش طرفدار تیم‌های حریف بودند که با مشاهده بازی مایکل و هنرنمایی‌های او در درون زمین بسکتبال، تغییر جناح دادند. جانسون از نیویورک تایمز، در ماه نوامبر، او را به عنوان بازیکن فوق‌العاده گاوها، توصیف کرد و او، در ماه دسامبر همان سال، روی جلد مجله Sports Illustrated با عنوان «ستاره‌ای متولد شد» ظاهر شد.

در سال 2002، جردن به تیم بسکتبال مردان ACC 50th Anniversary که به افتخار 50 بازیکن برتر تاریخ ACC نام‌گذاری شده‌ بود، وارد شد.

تأثیر جردن به مراتب بیشتر از جوایز و قهرمانی است. او به ‌عنوان یک بازیکن تازه‌کار وارد لیگ شد و کار خود را به عنوان یک نماد فرهنگی به پایان رساند. در طی جوانی، او تبدیل به یک قهرمان واقعی شد که با توانایی‌های پویای خود در زمین، NBA را به سمت  جهانی‌سازی، رهبری کرد.

افراد تأثیرگذار بر زندگی مایکل جردن

پدر مایکل جردن، جیمز، او را با بسکتبال آشنا کرد و زمین بسکتبال کوچکی در حیاط پشتی خانه‌شان ساخت.

مایکل جردن و پدرش پیوند خاصی با یکدیگر داشتند، پدر مایکل عاشق بیسبال هم بود. مایکل هم به تبع تأثیرپذیری از پدرش در کودکی علاقه فراوانی به بیسبال نشان داد؛ اما بعد از مدتی برادر بزرگ‌تر جردن، لری، وارد رشته ورزشی بسکتبال شد، مایکل که لری را الگوی خود می‌دانست و سعی می‌کرد از تمام حرکات او تقلید کند، شیفته بازی لری شد. از نظر او لری به تنهایی یک ورزشکار تماشایی بود،  پس مایکل به سمت بسکتبال رفت و شروع به بازی در این رشته کرد.

بررسی هوش گاردنر در زندگی مایکل جردن

همان‌طور که انتظار می‌رود مایکل جردن بسکتبالیست از هوش جنبشی حرکتی بالایی برخوردار بوده است. مایکل در حرکت‌های بدنی خود، انجام حرکات ورزشی و کنترل فیزیکی خود قوی است. او در هماهنگ سازی چشم و دست خود مهارت بالایی دارد و سریع، چابک و زبردست است. این مهارت‌ها نشان می‌دهند که او از هوش حرکتی بالایی برخوردار است. بررسی هوش حرکتی مایکل، بیانگر آن است که او توانایی این را دارد تا احساسات خود را با استفاده از بدن خود به خوبی ابراز کند. او از حالت بدن برای تسلط یافتن روی مسائل استفاده می‌کند؛ بنابراین انتخاب شغلی مایکل جردن و هوش حرکتی او نه تنها از تناسب بالایی برخوردار است، بلکه عامل موفقیت مایکل در زمین بازی و برتری او نسبت به دیگر بازیکنان بسکتبال شده است.

حرکات معروف مایکل جردن

یکی از علل موفقیت جردن در زندگی‌اش شناخت توانایی و هوش خود بوده است. او با شناخت توانایی و تقویت هوش حرکتی در خود توانسته است به یک ستاره در رشته خود تبدیل شود.

«شوت‌های برنده بازی»، نام حرکات خاص جردن، در طول دوران حرفه‌ای خود در NBA است. او در 30 ثانیه آخر بازی، حداقل 29 شوت برنده بازی روی دروازه‌های حریف و پرتاب‌های آزاد داشت. علاوه بر موارد مستند، در 16 مارس 1996، او یک جفت پرتاب آزاد در یک بازی جاده‌ای در نیوجرسی انجام داد که حین پرتاب گوینده بازی، وین لاریوی، در تعریف از مایکل جردن بسکتبالیست گفت: «جردن، آب یخ در رگ‌هایش جریان دارد.»

توانایی جهش او که با اجرای اسلم دانک از خط پرتاب آزاد در مسابقات اسلم دانک نشان داده شد، نام‌های مستعار «ایر جردن» و «His Airness»، نامی زیبا از تلفیق بسکتبال و لقب پادشاهان، را برای او به ارمغان آورد.

مایکل؛ به غیر از یک دوره کوتاه در آوریل 1989 که در جایگاه پوینت گارد بازی کرد، بیشتر در نقش شوتینگ گارد بازی می‌کرد؛ او به طور گسترده به عنوان ماهرترین و موفق‌ترین بسکتبالیست تمام تاریخ معرفی شد.

شخصیت و اخلاقیات جردن و تأثیر آن بر موفقیتش

جردن شخصیتی کارگردان، قهرمان و رهبر دارد، او اهل کار و تلاش و منظم است، علاقه‌ای به مباحث تئوری و انتزاعی ندارد. همچنین، او برای موضوعاتی چون امنیت و زندگی مسالمت‌آمیز ارزش بسیاری قائل است.

مایکل، بندی در قراردادش داشت که به او اجازه می‌داد، برخلاف بقیه بازیکنان NBA، هر زمان، حتی خارج از فصل بسکتبال بازی کند که به عنوان بند «عشق بازی» شناخته می‌شود.

او تمرین خود را محدود به ساعات تمرین گروهی نمی‌کرد، بلکه پس از تمرین گروهی به تنهایی شروع به انجام تمرین‌هایی سخت‌تر می‌کرد که خودش آن را به عنوان «تمرین مرگ» می‌نامد.

جردن شخصیتی بازیگوش داشت. یکی از نسخه‌های کفش‌های ورزشی او که ایر جردن نام گرفته بود در اولین فصل خود پوشید، ترکیبی از رنگ‌های قرمز و سیاه تیمش بود که قبلاً دیده نشده بود، NBA در ابتدا آن را ناقض «قانون یکنواختی لباس» می‌دانست و در صورت استفاده مجدد برای آن‌ها جریمه مشخص کرد اما او گه گاه این جریمه را پرداخت می‌کرد تا کم کم تقاضا برای استفاده از آن نسخه کفش در سایرین نیز به وجود آمد.

شخصیت و اخلاقیات جردن و تأثیر آن بر موفقیتش

دستاوردهای مایکل جردن

مایکل جردن بهترین بسکتبالیست تاریخ، با کسب مدال طلا در بازی‌های المپیک 1984، در اولین بازی حرفه‌ای خود موفق شد و جایزه سال NBA را به دست آورد. پس از آن جوایز و افتخارات بی‌شماری را به نام خود ثبت کرده است، از جمله جوایز او می‌توان به شش عنوان قهرمانی انجمن ملی بسکتبال و جایزه با ارزش‌ترین بازیکن بسکتبال، جایزه بهترین بازیکن دفاعی سال 1988 و ده عنوان گلزنی در NBA او اشاره کرد.

او در سال 1999، توسط ESPN، یکی از شبکه‌های خبری ورزشی آمریکا، به عنوان بزرگ‌ترین ورزشکار آمریکای شمالی در قرن بیستم انتخاب شد. همین‌طور دو بار به تالار مشاهیر بسکتبال، بار اول در سال 2009، برای حرفه فردی خود و بار دوم در سال 2010، به عنوان بخشی از تیم رؤیایی بسکتبال مردان المپیک 1992 ایالات متحده، معرفی شد و به مشاهیر ورزشی کارولینای شمالی پیوست. در سال 2015 نیز، عضو انفرادی تالار مشاهیر FIBA، فدراسیون بین‌المللی بسکتبال، شد.

دستمزد او در طول دوران حرفه‌ای‌اش بالغ بر 90 میلیون دلار بود؛ اما او 1.8 میلیارد دلار از شراکت در شرکت‌هایی مانند نایک، ‌هانس و گیتورید درآمد کسب کرده است. مایکل در سپتامبر 2020 به عنوان مشاور ویژه هیئت‌مدیره و سرمایه‌گذار، به شرکت شرط‌بندی ورزشی DraftKings پیوست. او همچنین در اواخر سال 2020 مالک تیم نسکار شد. جردن اکنون مالک شارلوت هورنتز است.

کسب و کار مایکل جردن

یکی از دستاوردهای مایکل در زمینه کسب و کار را می‌توان برند اختصاصی کفش او دانست. ایر جردن نام برند کفش اوست که توسط مربی‌اش فالک پیشنهاد شد. فالک در این باره بیان می‌کند که:«نایک به تازگی تکنولوژی جدیدی را برای کفش‌های دو، به نام کفی هوا آماده تولید کرده بود، و بدیهی است که مایکل در هوا بازی می‌کرد بنابراین من پیشنهاد دادم که آن را ایر جردن بنامیم.»

کفش مایکل جردن را می‌توانیم اولین حرکت او در راستای کسب و کار بدانیم. بعدها او با تاسیس فروشگاه لوازم ورزشی جردن به ثروت زیادی دست یافت.

فوربش بیان می‌کند که علاوه بر این ۹۰ میلیون یورویی که مایکل در طول سال‌های حضورش در بسکتبال به دست آورد بیشتر ثروت مایکل جردن به لطف کسب و کارهایی است که او پس از بازنشستگی با شرکای متعدد راه‌اندازی کرد.

جملات معروف مایکل جردن

1- «همیشه یک وضعیت منفی را به یک وضعیت مثبت تبدیل کنید»

2- «من می‌توانم شکست را قبول کنم، همه افراد در بعضی چیز‌ها شکست می‌خورند اما نمی‌توانم تلاش نکردن را بپذیرم.»

3- «من در دوران بسکتبال حرفه‌ایم بیش از 9000 شوت را از دست داده‌ام. بیش از 300 بازی را باخته‌ام. 26 بار برای زدن شوت آخر و سرنوشت‌سازی بازی به من اعتماد شده که آن را ازدست‌داده‌ام. من بار‌ها شکست‌خورده‌ام و این دلیل موفقیت من است.»

4- «محدودیت‌ها، مانند ترس، اغلب توهمات ما هستند.»

5- «استعداد برنده یک بازی می‌شود، اما کار تیمی ‌و هوش برنده یک مسابقات.»

6- «شما صددرصد پرتاب‌هایی را که انجام ندهید، از دست خواهید داد.»

7- «من هیچ‌وقت از شکست خوردن نمی‌ترسم.»

8- «اگر شما کارهای خود را به درستی انجام دهید، پاداش لازم را خواهید گرفت. در زندگی میانبری وجود ندارد.»

9- «زمانی که تصمیمی ‌می‌گرفتم، دیگر هیچ‌گاه به آن شک نمی‌کردم.»

10- «من هیچ‌گاه به خراب کردن شوت‌های مهم فکر نمی‌کردم… وقتی شما به نتایج آن فکر می‌کنید، همیشه نتایج منفی را خواهید دید.»

جملات معروف مایکل جردن

سؤالات متداول

علایق مایکل جردن در کودکی چه بود؟

مایکل جردن در کودکی علاقه فراوانی به ورزش به‌خصوص بازی بیسبال و بعدها بسکتبال داشت.

چه عاملی باعث موفقیت جردن در بزرگسالی شد؟

تلاش و تمرین دائمی مهم‌ترین عامل موفقیت مایکل جردن، در حرفه بسکتبال است. او پس از رسیدن به صدر جدول و کسب جوایز فراوان، باز هم مانند یک دانش‌آموز دبیرستان که قصد دارد وارد تیم محبوب خود شود، تمرین و تلاش می‌کرد.  

اعتقاد و باور جردن در زندگی چه بود؟

مایکل جردن باور دارد، هرکس که به فکر رشد کردن باشد، به موفقیت می‌رسد. اصل اول آمادگی ذهنی است و هرکس از نظر ذهنی آماده پیروزی نباشد، از نظر فیزیکی حتی به نزدیکی موفقیت هم نمی‌رسد.
بعد از آمادگی ذهنی جردن اعتقاد به سخت‌کار کردن دارد و می‌گوید: «تلاش بسیار می‌تواند بر همه چیز چیره شود.»

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

۲۴ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر