کارآفرینان برتر جهان

ایلان ماسک کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 20 دقیقه

حتماً همه شما تا به حال نام ایلان ماسک را شنیده‌اید. او یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت خودروهای الکتریکی تسلا و سازنده موشک اسپیس ایکس است.

همه او را فردی موفق و باهوش می‌دانند. به طوری که مدام درباره ضریب هوشی او حرف جدیدی می‌زنند. برخی ضریب هوشی او را ۱۵۵ و برخی بیشتر از ۲۰۰ حدس زده‌اند.

 اما آیا هوش او تنها عامل موفقیت او بوده است؟

ما فکر می‌کنیم بهتر است به‌جای این‌که موفقیت‌ها و دستاوردهای افراد موفقی مثل ایلان ماسک را تنها به ضریب هوشی‌شان ربط بدهیم، در این باره جستجو کنیم، نقش خانواده و نگرش تربیتی آن‌ها را در نظر بگیریم، باورها، تلاش و پشتکارش را ببینیم و سعی کنیم تشخیص دهیم تصمیم‌های کلیدی او در زندگی چه بوده است.

به طور مثال آنچه در زندگی‌نامه ایلان ماسک از هوش او مؤثرتر به نظر می‌رسد تحمل شکست است. فهرست شکست‌های متعدد او در دهه‌های اخیر را به‌سادگی می‌توانید در وب جستجو کنید. او موفقیت را یک مسیر دیده است نه یک هدف. برای همین توانسته با تحمل شکست به اهدافش برسد.

اخیراً ایلان با مباحث دوج‌کوین و اینترنت ماهواره‌ای در صدر اخبار قرار گرفته است. در ژانویه 2021، ماسک از جف بزوس پیشی گرفت و ثروتمندترین مرد جهان معرفی شد.

 به همین دلیل زندگی‌نامه ایلان ماسک همواره موردتوجه رسانه‌ها و دوستداران دنیای تکنولوژی و حتی مردم عادی بوده است. زیرا علاوه بر جذابیتی که دارد، می‌تواند حاوی نکاتی برای کارآفرینان جوان حوزه تکنولوژی و نوآوری در مسیر موفقیتشان باشد. پس در ادامه به بررسی زندگی‌نامه ایلان ماسک می‌پردازیم.

کودکی ایلان ماسک

کودکی ایلان ماسک چگونه گذشت؟

ایلان ریو ماسک در 28 ژوئن 1971 در پرتوریا، آفریقای جنوبی به دنیا آمد. او فرزند اول یک خانواده 5 نفره بود. ایلان یک برادر به نام کیمبال و یک خواهر به نام توسکا داشت.

یکی از مواردی که تأثیر بسیار زیادی بر شکل‌گیری شخصیت ماسک داشته است محل زندگی او یعنی افریقای جنوبی است. فرهنگ رایج آفریقایی در پرتوریا و مناطق اطرافش بر رفتارهای مردسالارانه تاکید داشت. در این کشور مردان سوارکارهای ماهر و خشن بودند.

ماسک اما خودش را یک خارجی می‌دانست که شخصیت منحصربه‌فرد و ذات نابغه‌اش با رفتارها و گرایش‌های آن زمان در تضاد بود. او مدام به این موضوع فکر می‌کرد که چیزی درباره جهان اشتباه است. او در کودکی‌اش نقشه فرار از محیط اطرافش را می‌کشید و رؤیای جایی را در سر داشت که در آنجا رویاها و شخصیتش می‌توانستند شکوفا بشوند.

علاقه‌مند شدن ماسک به فناوری در کودکی

اما آنچه باعث علاقه ایلان ماسک به دنیای فناوری شد اتفاقی بود که در ده‌سالگی او رخ داد. او در ۱۰ سالگی برای اولین‌بار در یکی از مراکز خرید ژوهانسبورگ، با کامپیوتر آشنا شد. او توانست با اصرار به پدرش یک دستگاه کمودور مدل VIC-20 را خریداری کند. این کامپیوتر همراه با یک کتابچه که زبان برنامه‌نویسی بیسیک را آموزش می‌داد برای او خریداری شد. این اتفاق سرمنشأ علاقه او به برنامه‌نویسی و اختراعات پس از آن بود.

او حتی آنقدر به این مبحث علاقه‌مند شد که باقی درس‌هایی که او را از این هدف دور می‌کرد برایش بی‌اهمیت شدند، به‌طوری‌که خودش بیان می‌کند:

«من فقط به این فکر می‌کردم که برای رسیدن به هدفم به چه چیزی نیاز دارم. درس‌هایی مانند زبان آفریقایی را باید می‌خواندیم و من واقعاً نمی‌دانستم که به چه دردی می‌خورد. من فقط نمره قبولی می‌گرفتم و همین کفایت می‌کرد. در درس‌هایی مانند فیزیک و کامپیوتر بالاترین نمره‌ها برای من بود. من برای گرفتن بالاترین نمره‌ها باید دلیل کافی می‌داشتم. ترجیح من به انجام بازی‌های کامپیوتری، برنامه‌نویسی و کتاب خواندن بود تا گرفتن بالاترین نمره در درسی که هیچ فایده‌ای برای من نداشت»

شاید برایتان جالب باشد که اولین‌بار مردم نام ایلان ماسک را در روزنامه تجاری PC and Office Technology شنیدند. خبری که به بیان سورس‌کد بازی ویدئویی که ماسک طراحی کرده بود می‌پرداخت. آنچه این خبر را شگفت‌انگیز می‌کند آن است که ایلان زمانی این کار را انجام داد که کاربران کامپیوترهای ابتدایی برای این‌که بتوانند برخی کارها را انجام بدهند باید دستورها را تایپ می‌کردند.

علاقه ایلان ماسک به فضا در کودکی

اینکه ایلان توانسته است در نوجوانی به کدنویسی این بازی بپردازد علاوه بر استعداد او نکاتی را درباره شخصیتش بروز می‌داد. این موضوع نشان می‌داد که ایلان در سرش ایده‌های بزرگی در مورد فضا دارد. زیرا در شرح مختصری از این بازی آمده است که: «در این بازی شما باید سفینه‌های باری آدم فضایی‌ها را که بمب‌های هیدروژنی مرگ‌بار و پرتوافکن حمل می‌کنند نابود کنید. در این بازی از اشکال و انیمیشن به‌خوبی استفاده شده و همین‌ها کافی است تا خواندن این کدها ارزش داشته باشد.» علاقه او به فضا در اواسط دوران نوجوانی‌اش مجال بروز پیدا کرد. او چنان فانتزی و واقعیت را در ذهنش باهم ترکیب می‌کرد و داستان می‌ساخت که بعد از مدتی نمی‌توانست آن‌ها را از هم تفکیک کند.

او خودش علت این علاقه را این‌گونه بیان می‌کند:

“شاید من در بچگی زیادی کتاب مصور می‌خواندم؛ این کمیک‌ها همیشه در حال نجات دنیا بودند و همیشه یک نفر بود که باید دنیا را تبدیل به‌جای بهتری می‌کرد؛ چرا که برعکسش اصلاً منطقی نبود.”

همان‌طور که بیان شد ماسک در کودکی به‌شدت به خواندن کتاب علاقه‌مند بود. مادر ایلان، می ماسک، می‌گوید:

“وقتی ایلان کودک بود متوجه شدم او همه چیز می‌خواند و هرآنچه خوانده را به یاد می‌آورد. او همیشه در حال جذب اطلاعات بود. ما در خانه ایلان را «دایرهالمعارف» صدا می‌زدیم زیرا هرآنچه در دایرهالمعارف خوانده بود را حفظ بود. همچنین او را «پسر نابغه» هم صدا می‌کردیم. هر چیزی از او می‌پرسیدیم بلد بود و همه این هنرها به قبل از اینترنت و فراگیری آن در جهان باز می‌گردد. “

می ماسک

از کتاب‌های موردعلاقه ایلان ماسک در این زمینه می‌توان به کتاب «راهنمای مسافران کهکشان» نوشته «داگلاس آدامز»، ارباب حلقه‌ها، سری کتاب‌های بنیاد آیزاک آسیموف و کتاب ماه یک معشوقهٔ خشن است از رابرت هاین‌لاین اشاره کرد.

خانواده ایلان ماسک و تأثیر آنها بر زندگی ایلان

پدر و مادر ایلان وقتی ایلان 9 ساله بود از یکدیگر جدا شدند. رفتار خاص پدر و نگرش مادر شخصیت او را شکل داد و باعث تقویت برخی هوش‌ها در او شد. در ادامه به بیان ویژگی و نحوه تربیت آن‌ها خواهیم پرداخت:

ایلان ماسک و مادرش

 می ماسک، مادر ایلان

مِی ماسک، مادر ایلان، یک زن کانادایی انگلیسی است که همه او را بازیگر و مدلینگی مشهور می‌دانند. در نوجوانی او نیز مانند ماسک به ریاضی و علوم علاقه بسیار داشت و همیشه تکالیفش را خیلی خوب انجام می‌داد. در سنین نوجوانی او از زیبایی زیادی برخوردار بود به طوری که بسیار موردتوجه قرار می‌گرفت. او قدبلند، موهایی بلوند دودی، صورتی کشیده و گونه‌هایی برجسته داشت. می از طریق یکی از دوستان خانوادگی‌شان که مدرسه مدلینگ داشت با این حوزه آشنا شد و مدتی در آنجا آموزش دید. این موضوع باعث واردشدن او به حوزه مدلینگ شد.

او مسن‌ترین زنی است که در کمپین Covergirl نقش‌آفرینی کرده است. می ماسک اخیراً کتابی با عنوان «وقتی یک زن برنامه‌ریزی می‌کند» منتشر کرده است.

در این کتاب می ماسک مفهوم “وقتی یک زن برنامه‌ریزی می‌کند” را توضیح می‌دهد، بعد از آن به بیان تجربه‌های زندگی خود و رازهای تربیتی‌اش برای بزرگ کردن سه فرزندش می‌پردازد. همچنین توضیحات کاملی در مورد پشت سر گذاشتن مشکلات مستقل بودن و تأمین هزینه‌های زندگی و در نهایت تبدیل‌شدن به یک ستاره درخشان در صنعت مد و بازیگری را نیز بیان کرده است.

در این کتاب می‌توانید با نگرش مادر ایلان ماسک و شیوه تربیتی او بیشتر آشنا شوید.

علاوه بر مدل بودن، می ماسک به‌عنوان یک متخصص رژیم غذایی شناخته شده است. او کسب‌وکار خصوصی خود را دارد و در سرتاسر دنیا سخنرانی کرده است.

پدر ایلان و نقش تربیتی او

پدر ایلان، اِرول ماسک متولد آفریقای جنوبی و بزرگ شده انگلیس است. او یک نابغه با ضریب هوشی بالا و یک مهندس حرفه‌ای ساخت‌وساز و فعال در زمینه استخراج زمرد است. هوش ریاضیاتی در پدر ایلان کاملاً مشخص است و این می‌تواند بیان کنده علت و تقویت این هوش در او باشد.

ارول فردی سخت‌گیر بود و از این سخت‌گیری نسبت به فرزندانش احساس رضایت می‌کرد و حتی تحمل اشتباهات کودکانه آن‌ها برایش قابل هضم نبود.

یکی از فرزندانش در تشریح رفتار ارول این‌چنین می‌گوید که:

«پدرم قطعاً از مشکلات روانی رنج می‌برد و مطمئنم که من و ایلان نیز چنین چیزی را از او به ارث برده‌ایم. روش تربیتی پدرم از لحاظ احساسی چالش‌برانگیز بود، اما به‌هرحال همین روش، ما را به کسانی که امروز هستیم تبدیل کرده است.»

جاشوا، پدربزرگ ایلان ماسک

«جاشوا نورمن هالدمن» ، پدربزرگ مادری ایلان، یکی دیگر از افرادی است که او را در پرورش و تربیت ماسک مؤثر می‌دانند. جاشوا مردی تنومند، کنجکاو و ماجراجو می‌دانند و حد و مرزی برای کنجکاوی‌اش قائل نبود. مدام به سفر می‌رفت و حتی محل زندگی‌اش را به‌ راحتی تغییر می‌داد.

جاشوا بر خلاف پدر ایلان، اصلاً در تربیت فرزندانش سخت‌گیر نبود و همین روش نسل‌ها و تا زمان ماسک هم در خانواده ادامه پیدا کرد. او اعتقاد داشت که بچه‌ها با آزمون‌وخطا متوجه عملکرد درست می‌شوند به همین خاطر هیچگاه آن‌ها را تنبیه نکرد. دایی ایلان اسکات هالدمن، در مورد جاشوا گفته است:

“ ما با این طرز فکر بزرگ شدیم که توانایی هر کاری را داریم. فقط باید تصمیم بگیریم و انجامش بدهیم. در همین راستا، پدرم اگر بود حتماً خیلی به ایلان افتخار می‌کرد.”

جاشوا هالدمن بسیار رؤیای پرواز در سر داشته است. به دنبال رؤیایش رفت و توانست یک هواپیمایی تک موتور خریداری کند و خانواده‌اش را به سفر دور دنیا ببرد. در نهایت هم در سن 72 سالگی وقتی در حال فرود با هواپیمای خودش بود، متوجه سیمی که بین دو تیرک بسته شده بود نشد و با هواپیما سقوط کرد.

حضور او در زندگی ماسک بسیار مؤثر بود و باعث شد او الگوبرداری عمیقی از رفتار پدربزرگ خود بکند.

بررسی هوش چندگانه گاردنر در کودکی ایلان ماسک

ایلان یک کودک درون‌گرا و بسیار ساکت بود و واکنش چندانی به محیط بیرون نشان نمی‌داد و چنان در رؤیاهای خود درباره اختراعات غرق شده بود که والدین و پزشکانش دستور آزمایشی برای بررسی شنوایی او دادند. البته امروزه با توجه به هوش چندگانه گاردنر می‌دانیم که این ویژگی‌ها نشان هوش درون‌فردی ایلان ماسک بوده است.

ماسک در دوران دبیرستان فردی کوتاه قد، درونگرا و اهل کتاب بود. در نوجوانی هم ایلان به مطالعه کتاب‌های تخیلی و مصور بسیار علاقه داشت. کتاب ارباب حلقه‌ها، سری کتاب‌های آیزاک آسیموف، کتاب ماه یک معشوقه خشن از جمله کتاب‌های موردعلاقه او بودند.

می ماسک می‌گوید:

” می‌توانم به جرأت بگویم تمام کتاب‌های کتابخانه مدرسه را خوانده بود تا جایی که سعی داشت مسئولین کتابخانه را قانع کند تا کتاب‌های جدید سفارش دهند. بعد از آن شروع به خواندن دانشنامه بریتانیکا کرد، او بیشتر وقتش را در کتابخانه می‌گذراند، کتابخانه و کتاب‌خوانی جزو بهترین تفریحاتش بود. برای ایلان ده ساعت مطالعه در روز عادی بود، او معمولاً آخر هفته‌ها روزی دو کتاب می‌خواند.”

تمامی این موارد نشان می‌دهد هوش کلامی و زبانی ایلان ماسک در کودکی بسیار تقویت شده است.

 زمانی که ایلان 10 سال داشت، هوش ریاضی و منطقی ایلان ماسک امکان بروز پیدا کرد. ماسک به رایانه علاقه‌مند شد. او استعداد اولیه خود را برای کامپیوتر و کارآفرینی نشان داد و خودش به‌تنهایی یادگرفت که چگونه برنامه‌نویسی کند و زمانی که 12 ساله بود اولین نرم‌افزار خود را که یک بازی ویدئویی به نام Blastar  بود را به یک مجله کامپیوتری فروخت.

فارغ التحصیلی ایلان ماسک

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

تحصیلات ایلان ماسک

ماسک در 17 سالگی در سال 1989 به کانادا رفت تا در دانشگاه کوئینز تحصیل‌کرده و از خدمت اجباری در ارتش آفریقای جنوبی اجتناب کند. ماسک در آن سال تابعیت کانادایی خود را به دست آورد، به این دلیل که احساس می‌کرد دریافت شهروندی آمریکا از این مسیر آسان‌تر است. در سال 1992، ماسک کانادا را ترک کرد و در سال 1997 مدرک لیسانس خود را در رشته فیزیک و اقتصاد از دانشگاه پنسیلوانیا فیلادلفیا دریافت کرد. ایلان یک سال قبل از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در دو استارت‌آپ فعال در سیلیکون‌ولی کارآموز شد. اولین استارت‌آپ «Pinnacle Research Institute» نام داشت که یک مؤسسه تحقیقاتی درباره خازن‌های الکترولیتی برای ذخیره انرژی و دومین مورد هم یک استارت‌آپ توسعه‌دهنده بازی‌های ویدئویی به نام «Rocket Science Games» نام داشت.

پس از ترک پنسیلوانیا، ایلان ماسک به دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رفت تا دکترای خود را در رشته فیزیک انرژی ادامه دهد. او باور داشت که فیزیک چارچوب خوبی برای تفکر است. با این حال، نقل مکان او کاملاً با رونق اینترنت همراه بود، او پس از تنها دو روز از استنفورد خارج شد زیرا احساس می‌کرد که اینترنت پتانسیل بسیار بیشتری برای تغییر جامعه نسبت به کار در فیزیک دارد.

شرکت های ایلان ماسک

دستاوردهای ایلان ماسک

آنچه ایلان ماسک را به فردی مؤثر تبدیل کرده است دستاوردهای اوست. ایلان یک کارآفرین و تاجر است که در کارنامه او دستاوردهای مهمی چون موارد زیر می‌درخشد:

تأسیس شرکت Zip2 (Zip2 Corporation)

ماسک اولین شرکت خود را با Zip 2 Corporation در سال 1995 به همراه برادرش کیمبال ماسک راه‌اندازی کرد.

. Zip2 راهنمای شهری آنلاین، محتوایی را شامل نقشه‌ها و فهرست‌های تجاری قابل جستجو برای وب‌سایت‌های جدید نیویورک‌تایمز و شیکاگو تریبون ارائه می‌کند که می‌توان آن را به‌عنوان نسخه اینترنتی فهرست تلفنی صفحات زرد با نقشه‌ها توصیف کرد. ماسک مأموریت شرکت را این‌گونه توصیف کرد که همه باید بتوانند نزدیک‌ترین پیتزافروشی را پیدا کنند و بتوانند نحوه رسیدن به آنجا را بیابند.

ایلان ماسک و شرکای او که نمی‌توانستند سرمایه‌گذاران بالقوه را متقاعد کنند تا به آنها کمک مالی کنند، در دفترشان زندگی می‌کردند تا هزینه‌ها را پایین نگه دارند.

این شرکت فهرست حامیان خود را با متقاعدکردن کسب‌وکارها برای پرداخت هزینه‌ها گسترش داد و پس از حدود یک سال، در اوایل سال 1996، Mohr Davidow Ventures موافقت کرد که در ازای مالکیت اکثریت، حدود 3 میلیون دلار در Zip2 سرمایه‌گذاری کند.

Zip2 شروع به ارائه پلت فرم خود به روزنامه‌ها کرد و به آنها اجازه داد تا فهرست‌های محلی برای مشترکین آنلاین خود ایجاد کنند. نیویورک‌تایمز یکی از مشتریان اولیه آن‌ها بود.

در سال 1999 شرکت سازنده کامپیوتر Compaq بخشی از Zip2 را به قیمت 307 میلیون دلار خریداری کرد و راهنمای شهری آنلاین Zip2 وسعت محلی را به ویژگی‌های AltaVista اضافه کرد.

اسپیس ایکس ایلان ماسک

اسپیس ایکس SpaceX

ایلان ماسک سومین شرکت خود را با نام Space Exploration Technologies Corporation یا SpaceX در سال 2002 باهدف ساخت فضاپیما برای سفرهای فضایی تجاری تأسیس کرد.

ایلان ماسک اسپیس ایکس را به امید انقلابی در صنعت هوافضا و تحقق پروازهای فضایی و رسیدن به رؤیای همیشگی‌اش یعنی سفر به مریخ ایجاد کرده است.

در حال حاضر نیز این شرکت در حال آماده‌سازی نسل دومِ موتور رپتور برای فضاپیماهای آینده خود است. این موتورهایی باید بتوانند مرزهای فضا را تغییر دهند و انسان را به مریخ برساند.

مدرسه ایلان ماسک Ad Astra

تأسیس مدرسه مخفی ایلان ماسک Ad Astra

ایلان ماسک پس از آنکه در سال 2014 میلادی تصمیم گرفت پنج فرزند خود را از مدارس معمولی و سنتی آمریکا خارج کند، مدرسه Ad Astra را به‌عنوان یک پروژه آموزشی اختصاصی برای کودکان باهوش و مستعد تأسیس کرد، نام این مدرسه در زبان لاتین به معنای «به سوی ستارگان» است و مدیریت مدرسه بر عهده خود آقای ماسک است.

 ساختمان مدرسه در کنار دفتر مرکزی پرتاب راکت‌های فضایی در شهر هاوتورن در کالیفرنیا است. برنامه‌های درسی که برای کودکان بین 7 تا 14 سال در نظر گرفته شده به‌منظور تجربه یادگیری پروژه محور در علومی مانند هوش مصنوعی، اخلاق ماشینی، رباتیک و برنامه‌نویسی است ولی هیچ برنامه‌ای برای آموزش زبان‌های خارجی و ورزش ندارد که این مورد کمی با مخالفت برخی از والدین مواجه شد.

ظرفیت این مدرسه  50 نفر است که در سال 2015 روزنامه تلگراف اعلام کرد که 40 دانش‌آموز که یا والدین آنها از کارمندان اسپیس ایکس بودند یا آزمون‌های ورودی این مدرسه را قبول شده بودند، در این مدرسه ثبت‌نام کرده‌اند.

ماهواره‌های اینترنتی استارلینک

در اواخر مارس 2018، اسپیس ایکس مجوزی از دولت ایالات متحده دریافت کرد تا ناوگانی از ماهواره‌ها را به‌منظور ارائه خدمات اینترنتی به مدار پایین پرتاب کند. شبکه ماهواره‌ای ایلان ماسک که Starlink نام دارد، به طور ایده‌آل خدمات پهنای باند را در مناطق روستایی قابل‌دسترسی‌تر می‌کند. اسپیس ایکس اولین دسته از 60 ماهواره را در ماه مه 2019 پرتاب کرد و پس از آن 60 ماهواره دیگر در نوامبر در نوامبر به فضا فرستاد.

این ماهواره‌ها می‌توانند رؤیای دست‌یابی به اینترنت جهانی را برآورده کنند زیرا هیچ تکنولوژی در حال و در آینده قادر نخواهد بود از رسیدن سیگنال به دیش یوزر SpaceX جلوگیری کند.

تسلاموتورز ایلان ماسک

تسلا موتورز   Tesla Motors

تسلا موتورز برای توسعه یک خودروی اسپرت برقی تشکیل شد، شرکتی که در سال 2003 توسط کارآفرینان آمریکایی مارتین ابرهارد مدیر اجرایی (CEO) و مارک تارپنینگ مدیر ارشد مالی (CFO) تسلا، تأسیس شد و به نام نیکولا تسلا مخترع آمریکایی صربستانی نام‌گذاری گردید. سازنده آمریکایی خودروهای الکتریکی مقرون‌به‌صرفه و انبوه که محصولات دیگری از جمله پنل‌های خورشیدی، باتری‌های ماشین‌ها و ذخیره‌سازهای برق خانگی را نیز تولید می‌کنند. سرمایه‌گذاری برای این شرکت از منابع مختلفی دریافت می‌شد، از جمله مهم‌ترین آنها، ایلان ماسک، یکی از بنیان‌گذاران PayPal که بیش از 30 میلیون دلار به سرمایه‌گذاری جدید کمک کرد. ازآنجایی‌که ماسک مدت‌ها به امکانات خودروهای الکتریکی علاقه داشت، در سال 2004 به یکی از سرمایه‌گذاران اصلی تسلا موتورز (که بعداً به تسلا تغییر نام داد)، تبدیل شد.

 ماسک بر توسعه محصول، مهندسی و طراحی محصولات این شرکت نظارت دارد. با تغییراتی که در شرکت ایجاد شد سرانجام در سال 2008  ماسک به‌عنوان مدیرعامل شرکت انتخاب شد.

شرکت Boring

در ژانویه 2017، ایلان ماسک The Boring Company را راه‌اندازی کرد، شرکتی که به حفاری و ساخت تونل‌ها به‌منظور کاهش ترافیک خیابان اختصاص داشت. او با حفاری آزمایشی در املاک اسپیس ایکس در لس‌آنجلس شروع کرد.

در اواخر اکتبر همان سال، ماسک اولین عکس از پیشرفت شرکت خود را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. او گفت تونل 500 فوتی، در عرض تقریباً چهار ماه به طول دو مایل می‌رسد.

در ماه مه 2019، این شرکت که اکنون با نام TBC شناخته می‌شود، قراردادی به ارزش 48.7 میلیون دلار از سازمان کنوانسیون و بازدیدکنندگان لاس‌وگاس برای ساخت یک سیستم حلقه زیرزمینی برای جابه‌جایی افراد در اطراف مرکز همایش لاس‌وگاس منعقد کرد.

مهم توصیه های ایلان ماسک به مردم جهان

مهم‌ترین نقل‌قول‌ها و توصیه‌های ایلان ماسک به مردم جهان

با شنید مصاحبه‌ها و حرف‌های ایلان ماسک می‌توان به نقل‌قول‌های ارزشمندی رسید که به کار گرفتن‌شان در مسیر موفقیت اثربخش است. از جمله این جملات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• شرکت‌های عالی بر اساس محصولات عالی ساخته شده‌اند.

• به انتقادات توجه کنید و آن را از دوستان خود بخواهید، این کار سخت اما فوق‌العاده مفید است.

• اگر قوانین به‌گونه‌ای است که نمی‌توانید پیشرفت کنید باید با قوانین بجنگید.

• همین حالا ریسک کنید و کارهای جسورانه انجام دهید، پیشمان نخواهید شد.

• انگیزه من برای تأسیس همه شرکت‌هایم درگیرشدن در کاری بوده است که فکر کردم تأثیر قابل‌توجهی در جهان خواهد داشت.

• راه‌اندازی شرکت درست مانند پختن کیک است، شما باید همه مواد لازم را به نسبت مناسب در اختیار داشته باشید.

• دائماً به این فکر کنید که چگونه می‌توانید کارها را بهتر انجام دهید، با زیر سؤال بردن خودتان کارتان را ادامه دهید

• اگر انجام کاری خیلی مهم است، حتی اگر احتمال موفقیت شما کم باشد، باید آن را انجام دهید.

• من فکر می‌کنم این امکان برای مردم عادی وجود دارد که فوق‌العاده بودن را انتخاب کنند.

• وقتی شما برای چیزی اهمیت کافی قائل باشید، حتی اگر شرایط به نفعتان هم نباشد بازهم آن را انجام خواهید داد.

• من می‌توانم یا نظاره‌گر انجام یک اتفاق باشم یا اینکه در آن سهیم شوم.

• دوست داشتن افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید بسیار مهم است، در غیر این صورت وضعیت زندگی و شغلی شما دچار تزلزل می‌شود.

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر