کارآفرینان برتر جهان

کارل بنز کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

کارل بنز کیست؟

اتومبیل بخش جدایی ناپذیر زندگی مردم در قرن حاضر است. برای همین همیشه آنچه در این صنعت می‌گذرد مورد توجه مردم بوده است. کارل بنز کسی است که نامش با این صنعت گره خورده است.

همه ما با شنیدن اسم بنز به یاد اتومبیل‌های معروف این برند میفتیم. بنز پدر خودروسازی جهان و کسی است که اتومبیل را به جهانیان معرفی کرد. شرکت مرسدس بنز که نامش را از مؤسس خود برگرفته، هنوز جزو یکی از معروف‌ترین شرکت‌های خودروسازی جهان است.

در سال 1885 بنز موفق شد اولین خودروی تجاری خود را با نام  Motorwagen به بازار معرفی کند. این خودرو که با طراحی خود بنز ساخته شده بود توان خود را از یک موتور بنزین سوز چهارمرحله‌ای تأمین می‌کرد و دارای  سه‌چرخ سوار بود. این خودروها بعدها با نام سه چرخه (TRI_CAR) معروف شدند.

او برای طراحی و ساخت خودرویی با موتور احتراق داخلی کاملاً یکپارچه که به عنوان اولین خودروی قابل استفاده شناخته می‌شود؛ بر مشکلات زیادی غلبه کرد.

اگرچه اهداف خودروسازی او در ابتدا مورد تمسخر قرار گرفت و رد شد؛ اما بنز قبل از مرگش در سن 84 سالگی در سال 1929، وسایل نقلیه موتوری خود را به یک وسیله حمل و نقل غالب تبدیل کرد. ماشین‌ها و کامیون‌ها هنوز با بسیاری از اختراعات و نوآوری‌های بنز کار می‌کنند و نام او در ماشین ماندگار است

زندگینامه کارل بنز پر از موفقیت‌های قابل یادگیری است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

کارل بنز

دوران کودکی کارل بنز

کارل فردریش بنز در 25 نوامبر 1844 در مولبورگ (کارلسروهه کنونی) بادن-وورتمبرگ آلمان به دنیا آمد و در کارلسروهه آلمان بزرگ شد.

کارل فردریش بنز در شرایط چالش برانگیزی بزرگ شد. پدرش یوهان جورج بنز  که یک مهندس راه‌آهن بود، زمانی که او فقط دو سال داشت بر اثر ذات‌الریه درگذشت و مادرش جوزفین وایلانت در تمام دوران کودکی‌ بنز را برای پول تلاش کرد و نگذاشت که فقر آن‌ها مانع از رشد و پیشرفت پسرش شود. البته باید به این نکته اشاره کرد که شاید دست به آچار بودن کارل میراثی است که او از مرور خاطرات پدرش به دست آورده است.

علایق کارل بنز در کودکی

 هوش کارل از دوران کودکی مشخص بود. به ویژه استعداد او در زمینه مکانیک و مهندسی برجسته بود. این استعدادهای زودرس به کارل اجازه داد تا با تعمیر ساعت به مادرش کمک مالی کند. او حتی یک تاریک‌خانه ساخت که در آن عکس‌هایی را برای گردشگران در جنگل سیاه تهیه کرد. در کل می‌توان گفت که بنز از ابتدا به انجام کارهای یدی و اختراعات مکانیکی علاقه داشت.

از آنجا که پدر کارل بنز یک راننده و مهندس لوکوموتیو بود؛ بنز تصمیم داشت راه پدرش را ادامه دهد. به همین خاطر تحت نظر فردیناند ردتنباخر، بنیان‌گذار علم مهندسی مکانیک در دانشگاه پلی‌تکنیک درس خواند. بنز به دلیل هوش سرشارش توانست در 19سالگی فارغ‌التحصیل شود.

تحصیلات کارل بنز

با اینکه  بعد از فوت پدر خانواده وضعیت معیشت آنها بسیار سخت شده بود، مادر بنز تمام تلاشش را برای تحصیل او به کار گرفت. او ابتدا وارد مدرسه گرامر شد و در  ۹ سالگی به مدرسه علمی موسوم به Lyzeum رفت و به سرعت به یک دانش‌آموز ممتاز تبدیل شد.

کارل برای مطالعه  بیشتر در رشته دلخواهش به دانشگاه پلی‌تکنیک رفت و زیر نظر فردیناند رتن ‌باخر آموزش دید. بنز در ۳۰ سپتامبر ۱۸۶۰ و در ۱۵ سالگی، در آزمون وردی دانشگاه کارلسروهه در رشته مهندسی مکانیک پذیرفته شد و برای ادامه تحصیل به آنجا رفت. او بسیار با استعداد بود و توانست در ۱۹ سالگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود.

کارل در مورد تحصیلاتش در کالسروهه می‌گوید: «چیزهایی که آرزو کردم و تمام چیزهایی که ساختم، ریشه‌هایی دارند که به این مکان بازمی‌گردند.»

در تمام سال‌های تحصیل او رؤیای جدیدی در سر می‌پروراند. بنز با دوچرخه به دانشگاه می‌رفت و در همان زمان، با بررسی ساختار دوچرخه به ‌فکر ساخت کالسکه بدون اسب افتاد.

اما همه چیز به دانشگاه ختم نشد. او برای عملی شدن آرزویش پس از تحصیلات دانشگاهی، ۷ سال را به یادگیری فنون و مهارت‌های ساخت و تولید ماشین پرداخت.

کارل بنز

شخصیت شناسی کارل بنز

تیپ شخصیتی کارل بنز INTJ است، به همین دلیل بنز بسیار باهوش و تحلیلگر است. او همچنین یک ناظر بالقوه است.

 نقاط قوت او در صنایع دستی، علم و فناوری است. این تیپ شخصیتی موجب شده تا کارل دوست داشته‌ باشد سیستم را تجزیه و تحلیل کند و ایرادات آن را پیدا کند. کارل بر اساس تیپ شخصیت‌اش یک مخترع عالی بود و در زمینه تخصص خود درخشان جلوه می‌کرد. او سخت کوش است و به دستاوردهای بزرگی رسید و اساساً  مخترع بزرگی بود.

بررسی هوش چندگانه گاردنر در کودکی کارل بنز

شاخص‌ترین هوش گاردنر کارل بنز، هوش منطقی – ریاضی است. او با استفاده از این هوش توانست اختراعات بزرگی را به ثمر رساند. این هوش به حل مسائل پیچیده و ساخت ابزارآلات راحت کننده زندگی کمک می‌کند.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

افراد تأثیرگذار در موفقیت کارل بنز

از میان افراد مؤثر بر موفقیت بنز،  بدون شک از گزینه‌های اصلی مادر کارل بنز است که بسیار صبور و سختی ناپذیر بود. او با سختی و به تنهایی کارل را بزرگ کرد و هیچ‌گاه تسلیم نشد. او تمام تلاشش را کرد تا کارل در بهترین مدارس درس بخواند.

پدر کارل فرد مؤثر دیگری در زندگی اوست. هرچند او زمان زیادی زنده نماند تا بزرگ‌شدن پسرش را به چشم ببیند اما خاطراتی برای او به جا گذاشت و باعث شد کارل مدام به سمت لوکوموتیوها و ساخت خودرو سوق پیدا کند.

 فرد دیگری که در زندگی او بسیار تأثیرگذار بوده است همسرش برتا است.

بنز در خاطرات خود نوشت: “در آن مواقعی که به سمت پرتگاه می‌رفتم فقط یک نفر کنارم ایستاد. این همسرم بود. این شجاعت او بود که به من امکان داد تا امید جدیدی پیدا کنم.”

 همچنین این برتا بود که استفاده پذیری وسیله نقلیه بنز را به‌عنوان یک وسیله حمل‌ونقل در اوت 1888 هنگامی که آن را در 66 مایلی رانندگی کرد؛ اثبات کرد.

در این سفر برتا و دو فرزندش در اتومبیل شماره 3 اختراع شده توسط بنز نشستند و برتا با سرعت 8 مایل بر ساعت رانندگی کرد. اقدامات او توجه مثبت و تبلیغاتی را برای خودروی بنز به خود جلب کرد. حتی خود بنز هم فقط بعد از اینکه همسرش این مسافت 66 مایلی را رانندگی کرد از برنامه‌های همسرش مطلع شد.

کارل بنز

بنز در سال 1871 در تلاش بود تا با کمک یک شریک، اولین نسخه خودروی موتوری را بسازد. اما شریکش فرد مناسبی برای این کار نبود. به همین دلیل در سال 1872 کارل سهام‌دار یک شرکت درحال ورشکستگی بود. کارل و همسرش برتا در همان سال ازدواج کرده بودند و برتا با فداکاری بخشی از جهیزیه خود را صرف کرد تا کارل بتواند سهام شریکش را بخرد. شرکت کارل در نهایت با گرو گذاشتن اموال و اتفاقاتی از این قبیل، از ورشکستگی نجات پیدا کرد. و کارل در نهایت در سال 1883 این شرکت را ترک کرد.

فردیناند جاکوب رتن‌باخر (Ferdinand Jakob Redtenbacher)فرد دیگر تأثیرگذار بر زندگی بنز است. او  استاد دانشگاه پلی‌تکنیک و مهندس مکانیک بود که تأثیر زیادی در جذب کارل به موضوع‌های مکانیکی داشت. بنز، مدت‌ها به عنوان کارآموز پیش او کار می‌کرد و بسیاری از فنون و مهارت ساخت خودرو را در این مقطع آموزش عملی دید.

دستاوردهای کارل بنز

بنز دستاوردهای زیادی در کارنامه شغلی خود دارد. از میان این دستاوردها می‌توان به ساخت شرکت بنز (بعدها بنز و پسران)، اختراع اولین خودروی موتوری جهان، اختراع قطعاتی از جمله کلاچ و نجات شرکتش از یک ورشکستگی نام برد.

اختراعات کارل بنز

بزرگترین اختراع بنز، اولین اتومبیل سه چرخه موتوری جهان بود. اما در واقع بنز در کنار این خودرو، تمامی قطعات آن از جمله شمع و کلاچ را هم اختراع کرد.

کتاب‌های کارل بنز

هرچند خود بنز هیچ کتابی نوشته و منتشر نکرده است. اما کتاب‌های متعددی از زندگی او نوشته شده که از میان آن‌ها می‌توان به کتاب «داستان خودرو: راز معروف‌ترین کمپانی‌های ساخت خودرو از بنز تا فراری» اشاره کرد.

کارل بنز

جملات معروف کارل بنز

اولین مشتری من یک دیوانه بود. دومین مشتری من آرزوی مرگ داشت.

یا همه چیز یا هیچ! برای آینده، گذشته یا حال.

هیچ شکستی وجود ندارد، مگر آنکه شما را به هدف نزدیک‌تر کند.

سؤالات متداول

کارل بنز کیست؟

کارل پدر خودروسازی جهان، یک مخترع و خودروساز آلمانی است. او بنیان‌گذار شرکت خودروسازی بنز است.

علت موفقیت کارل بنز چه بود؟

هوش سرشار، تلاش از سن کم و همراهی افرادی همچون همسرش برتا، باعث موفقیت بنز بود.

کودکی کارل بنز چگونه گذشت؟

کودکی بنز در فقر و به سختی گذشت. از آنجا که او در دو سالگی پدرش را از دست داد و مادرش تنها تأمین‌کننده خرج خانه بود؛ کارل از سن کم مجبور به کارکردن شد.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر