کارآفرینان برتر جهان

ری دالیو کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه

ری دالیو کیست

ری دالیو سرمایه‌گذار آمریکایی است که در آمریکا به افسانه‌ مالی معروف شده است. ریموند توماس دالیو یک میلیارد آمریکایی، سرمایه‌گذار و مدیر صندوق تأمینی است که از سال 1985 به عنوان مدیر سرمایه‌گذاری بزرگترین صندوق تأمینی جهان، یعنی صندوق Bridgewater Associates، خدمت کرده است. او Bridgewater را در سال 1975 در نیویورک تأسیس کرد. ری  یکی از مشهورترین سرمایه‌گذاران جهان است. اما عامل موفقیت او چیست؟ دالیو چگونه سرمایه‌گذاری می‌کند؟ دالیو سابقه موفقیت مالی فوق‌العاده‌ای دارد و سرشار از هوش مالی است. اگر تو هم می‌خواهی داستان زندگی ری دالیو الهام بگیری، این مقاله بازی بوک را بخوان و یاد بگیر!

کودکی و نوجوانی ری دالیو

ری در 1 اوت 1949 در جکسون هایتس، کوئینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا در خانواده مارینو دالیو و همسرش آن به دنیا آمد. پدر ری دالیو، مارینو، یک نوازنده جاز بود که کلارینت و ساکسیفون را در کلوپ‌های جاز منهتن می‌نواخت. در سن 8 سالگی، خانواده ری به منهاست در شهرستان ناسائو، نیویورک نقل مکان کردند.

دالیو در خانواده‌ای از طبقه متوسط ​​بزرگ شد و در سن 12 سالگی در باشگاه گلف لینک که نزدیک خانه‌اش بود و بسیاری از متخصصان وال استریت، در آن گلف باری می‌‌کردند، توپ جمع کنی را آغاز کرد.

در همین جا بود که با پسر گورج آشنا شد و او به ری پیشنهاد کار تابستانی در شرکت تجاری خود را داد و ری به سرعت با این کار اخت گرفت و شروع به سرمایه‌گذاری کرد. او پس از رسیدن به دبیرستان یک سبد سرمایه‌گذاری ساخت که چندین هزار دلار ارزش داشت.

ری دالیو

بعداً در کالج تحصیلات تکمیلی CW دانشگاه لانگ آیلند تحصیل کرد و در سال 1973 مدرک MBA را از مدرسه بازرگانی هاروارد دریافت کرد. دالیو در طول روزهای دانشگاه، علاقه بیشتری به خرید و فروش سهام پیدا کرد. او تمایل داشت در کالاهایی سرمایه گذاری کند که نیاز به وام پایینی داشتند. اندکی پس از هاروارد، بریج واتر را تأسیس کرد.

علاقه ری در کودکی

ری از ابتدا به درس و مدرسه علاقه زیادی نداشت. او ترجیح می‌‌داد یک هدف برای خود بگذارد و در طول روز برای آن تلاش کند. علاقه او به برنامه‌ریزی و تلاش برای رسیدن به آن، از کودکی همراه او بوده است.

افراد تأثیرگذار در زندگی ری دالیو

پدر دالیو تأثیرگذارترین فرد زندگی او به حساب می‌‌آید. پدر ری به او کمک کرد تا در سن کم وارد دنیای تجارت شود. دومین شخص تأثیرگذار زندگی ری، گورج بود. او اولین شغل زندگی این میلیارد کنونی را به او پیشنهاد داد.

تحصیلات غول صنعت سرمایه گذاری

علی‌رغم عدم علاقه ری به مدرسه، ری در دانشگاه لانگ آیلند تحصیل کرد و مدرک لیسانس خود را در رشته مالی از آنجا گرفت. او دوره MBA را از دانشکده بازرگانی هاروارد در سال 1973 به پایان رساند. در طول روزهای دانشگاه، تمایلی به سرمایه‌گذاری در بازار سهام پیدا کرد و به طور مداوم به خرید و فروش سهام مشغول بود.

پس از فارغ‌التحصیلی، ری جذب قراردادهای آتی کالا شد زیرا در آن زمان نیازمندی‌های وام‌گیری پایینی داشتند و می‌‌دانست که می‌‌تواند سود بیشتری نسبت به سهام ساده داشته باشد.

زندگی شخصی دالیو

دالیو از سال 1976 با باربارا ازدواج کرده است. این زوج دارای چهار پسر از جمله کارگردان فیلم پل دالیو هستند. یکی دیگر از پسران این زوج، متیو اِی «مت» دالیو، رئیس و مؤسس سازمان غیرانتفاعی به نام «بنیاد مراقبت چین»  و همچنین مدیر عامل آژانس سیستم‌عامل رایانه، Endless Mobile است.

پسر بزرگتر دالیو که دوون نام دارد متولد ۲۶ مارس ۱۹۷۸ است و در سن چهل و دو سالگی در یک تصادف ماشین، جان خود را از دست داد. پسر دوم او، پاول، شغل کارگردانی را دنبال می‌کند.

 پسر سوم این زوج مت، بنیان‌گذار و رئیس بنیاد مراقبت از چین که یک مؤسسه برای کمک به یتیمان چینی است، فعالیت دارد؛ همچنین به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل یک شرکت سیستم عامل رایانه‌ای در عرصه‌ی دیجیتال نیز نام خود را مطرح کرده است. مت همیشه به این جمله‌ی پدرش ری اشاره می‌‌کند: «تو می‌‌توانی هر چیزی را در زندگی بخواهی، اما نمی‌‌توانی هر آنچه را که می‌‌خواهی داشته باشی». این جمله به مت دالیو کمک کرد تا دریابد که تنها قهرمان زندگی‌اش خودش است.

کوچک‌ترین پسر ری دالیو هم مارک، فیلم‌ساز حیات وحش است.

ری دالیو

شخصیت شناسی ری دالیو

دالیو دارای تیپ شخصیتی که «شکل دهنده» است. این تیپ شخصیتی او را فردی با مهارت‌های تفکر انتقادی مستقل تبدیل می‌‌کند.

ری با داشتن شخصیت ENTP  از تجزیه ‌و تحلیل ایده‌ها و مفاهیم گوناگون بسیار لذت می‌‌برد و هوش مالی بالایی دارد.

بررسی هوش گاردنر در زندگی دالیو

ری دالیو دارای هوش درون‌فردی و هستی‌گرای بالایی است که موجب هدفمندی، درک بالای او و برنامه‌ریزی برای رسیدن به خواسته‌هایش می‌‌شود.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

خصوصیات اخلاقی ری دالیو

ری فردی آرمان‌گراست و عادت دارد از شکست‌های خود درس بگیرد و با سرعت بالایی بر مدار تغییر و ساخت حرکت کند. او روابط علت و معلولی را به‌خوبی درک می‌‌کند و همیشه به تلاش و پشتکار احترام می‌‌گذارد.

بررسی هوش مالی دالیو

هوش مالی بالا به دالیو در جمع‌آوری اطلاعات در مورد امور مالی و درک ماهیت و قابلیت‌های آن‌ها و پیش‌بینی رویکردهای سرمایه‌گذاری کمک می‌‌کند. به طور کلی بالا بودن هوش مالی ری دالیو به او کمک می‌‌کند تا بتواند درک درستی از منابع مالی داشته‌ باشد و آینده هریک را پیش‌بینی کند.

علل موفقیت ری دالیو

به گفته دالیو موفقیت 5 مرحله دارد. این 5 مرحله عبارتند از:

 1. داشتن اهداف روشن
 2. شناسایی مشکلات
 3. یافتن علت مشکلات
 4. برنامه‌ریزی برای حل مسئله
 5. شروع به حل مسئله بر اساس برنامه، با فشار حداکثری

این‌ چرخه، به موفقیت خود ری هم منجر شده و راز موفقیت او است.

در کنار این‌ها باید بدانید که ری برای موفقیت خود، یک برنامه منظم روزانه از جمله یوگا و مدیتیشن، ورزش مرتب، تغذیه صحیح و ساعت خواب منظم دارد.

موفقیت‌های ری دالیو

ری نه تنها یک کارآفرین موفق است، بلکه یکی از بهترین مربیان برای کسانی است که به دنبال شروع کار در تجارت خود هستند. او به عنوان یکی از زیرک‌ترین مردان بازی شناخته می‌‌شود. دیدگاه‌های اقتصادی او باعث شده است که او طرفداران زیادی داشته باشد. این همراه با شخصیت دوست داشتنی و طبیعت برون‌گرا او را به عنوان یکی از بهترین رهبران اقتصادی تمام دوران معرفی کرده است.

ری افتخار این را داشته که با وارن بافت و بیل گیتس یک همکاری خیریه مشترک را شروع کند. حداقل نیمی‌ از ثروت دالیو در طول مدت باقیمانده از عمر او به کارهای خیره اختصاص داده می‌‌شود که این، نشانه‌ای از طبیعت فداکار و خیرخواهانه اوست.

Bridgewater Associates بنیاد سرمایه‌گذاری کلان جهانی ری، در حال حاضر بزرگترین صندوق تأمین مالی جهان است و پنجمین شرکت خصوصی ثروتمند ایالات متحده آمریکا است.

فعالیت‌های بشردوستانه و اجتماعی دالیو

تعهد به رفتارهای اجتماعی ری دالیو در کنار ثروت‌اندوزی حاصل از سرمایه‌گذاری او بسیار معروف هستند.

ری به خاطر کارهای رفاهی اجتماعی و خیریه‌اش شهرت دارد. در سال 2011، او یکی از لیدرهای کمپین Giving Pledge شد و متعهد شد که بیش از نیمی از ثروت خود را به اهداف خیریه اهدا کند. همچنین او بنیاد دالیو را برای انجام فعالیت‌های رفاهی اجتماعی راه اندازی کرد. دالیو از طریق بنیاد خود بیش از یک میلیارد دلار کمک‌های خیریه به نیازمندان اهدا کرده است.

دارایی خالص دالیو

 طبق گزارش فوربس در ژانویه 2022، ری، پس از جورج سوروس، دومین مدیر ثروتمند جهان در زمینه سرمایه‌گذاری است. دارایی خالص ری دالیو به 20 میلیارد دلار می‌‌رسد که او را در حال حاضر هشتاد و هشتمین فرد ثروتمند جهان می‌کند.

 این با توجه به مشکلات مالی و شکست او در اوایل دهه 1980 قابل توجه است.

ری دالیو

سخنان ارزشمند ری دالیو

 • دو عامل اصلی برای بازده مثبت یا منفی دارایی وجود دارد؛ تورم و رشد.
 • همه چیز به نرخ بهره برمی‌گردد. به‌عنوان یک سرمایه‌گذار، تمام کاری که انجام می‌‌دهم، این است که برای یک جریان نقدی آتی، یک پرداخت یکجا انجام دهید.
 • در بلندمدت، قیمت طلا تقریباً بر حجم کل پول در گردش تقسیم بر اندازه ذخایر طلا است. اگر قیمت طلا در بازار از این مقدار فاصله زیادی داشته باشد، ممکن است نشان دهنده فرصت خرید یا فروش باشد.
 • جامعه به کسانی که آنچه را که می‌‌خواهد به او می‌‌دهند، پاداش می‌‌دهد. به همین دلیل رابطه مستقیم بین تأثیر مردم روی جامعه و درآمد آن‌ها وجود دارد.

اصول دالیو برای موفقیت در بازارهای مالی

اگرچه می‌‌توان درس‌های زیادی از زندگی نامه ری دالیو و سفر سرمایه‌گذاری‌اش گرفت، اما ما سعی کردیم چند درس مهم را گردآوری کنیم که می‌‌تواند به هر سرمایه‌گذاری در سفر سرمایه‌گذاری کمک کند و به راحتی قابل استفاده باشد.

 • تنوع بخشید – ری پیشنهاد می‌‌کند که سبد مالی خود را متنوع بچینید و تمام دارایی خود را در یک زمینه سرمایه‌گذاری نکنید.
 • ریسک تورم – اصل بعدی دالیو این است که پرتفوی خود را با توجه به ریسک تورم متعادل کنید، زیرا تورم تا حد زیادی بر بازار مالی تأثیر می‌گذارد.
 • برنده‌ها را بفروش و بازنده‌ها را بخر – دالیو توصیه می‌کند که از سهام با قیمت کامل سود کسب کنید، به این معنی که او معتقد است پس از سود قابل‌توجه سهام را حفظ نمی‌کند، بلکه آنها را برای سرمایه‌گذاری مجدد و سود می‌فروشد.
 • هیچ تعصبی نداشته باشید – تعصب در برخی از سهام خاص که تمایل به حفظ موقعیت دارند، اغلب بیش از هر دلیل بزرگ دیگری از بین می‌رود. اکثر مردم در حین نزدیک شدن به بازار تمایل به صعود یا نزولی دارند. از این رو سوگیری‌ها اغلب سرمایه گذاران را به سمت تصمیم‌گیری‌هایی سوق می‌دهد که بر اساس واقعیت نیستند؛ بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از تعصب، تنوع بخشیدن به سبد مالی است.
 • بیاموزید که چه چیزی باعث تغییر نرخ بهره می‌شود – دالیو توصیه می‌کند که سعی نکنید نرخ بهره را پیش‌بینی کنید. بلکه ساختار آن‌ها و چرایی روند آن را درک کنید.

سؤالات متداول

ری دالیو کیست؟

ری دالیو یک سرمایه‌گذار آمریکایی است که در آمریکا به افسانه‌ مالی معروف شده است. ریموند توماس دالیو میلیاردر آمریکایی، سرمایه‌گذار و مدیر صندوق تأمینی است که از سال 1985 در بازار مالی فعال بوده‌ است.

دلیل موفقیت ری دالیو چه بود؟

هوش مالی بالا، تلاش‌گری از سن کم و قرارگیری در محیط مناسب (زمین گلف) به موفقیت دالیو کمک زیادی کرده است.

سخن پایانی

ری یکی از افرادی است که در سه سال گذشته در فهرست تأثیرگذارترین افراد جهان قرار گرفته است. تلاش مستمر او برای رسیدن به موفقیت واقعاً ستودنی است. در این مقاله به بررسی زندگینامه او پرداختیم. امیدواریم شما از خواندن این مقاله لذت ببرید.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر