آموزش و تربیت نوجوان

بولت ژورنال یا دفتر زمان چیست و شیوه برنامه ریزی با آن چگونه است

زمان تقریبی مطالعه: 17 دقیقه

بولت ژورنال چیست

بولت ژورنال (Bullet Journal) که با نام بوژو (BuJo) هم شناخته می‌شود، ترکیبی از برنامه‌ریزی روزانه، فهرست کارها و دفتر خاطرات است. بوژو یک سیستم ژورنال آنالوگ است که توسط طراح نیویورکی رایدر کارول طراحی شده است. او این رویکرد برنامه‌ریزی را به عنوان روشی توصیف می‌کند که «به شما کمک می‌کند گذشته را ردیابی کنید، حال را سازماندهی کنید و برای آینده برنامه‌ریزی داشته باشید».

پس چه چیزی دفتر برنامه‌ریزی بولت ژورنال را جذاب می‌کند؟ این نوع از ژورنال شخصی به افراد اجازه می‌دهد تا دستاوردها، اهداف، افکار، الهام‌ها و بازتاب‌ها را به روشی سازمان‌یافته و خلاقانه ثبت کنند. کاربران می‌توانند پیشرفت روزانه، هفتگی و ماهانه خودشان را ثبت کنند. برنامه‌ریزی با بوژو می‌تواند یک روش مؤثر هنگام تلاش برای تغییر یک عادت، رسیدن به یک هدف یا ایجاد نوعی تغییر در زندگی باشد.

برنامه‌ریزی به سبک بولت ژورنال چیست

سبک بولت ژورنال در برنامه‌ریزی یک فرآیند نسبتاً پیچیده است. هر جزء از ژورنال به مجموعه‌ای از ماژول‌ها تقسیم می‌شود که به شرح زیر است:

 • گزارشی از آینده که در آن برنامه‌ها و اهداف خود را برای آینده ثبت می‌کنید.
 • یک تقویم ماهانه که به شما کمک می‌کند اهداف کوتاه مدت، وظایف و ضرب‌الاجل‌ها را دنبال کنید.
 • گزارش روزانه برای پیگیری وظایف روزانه، قرار ملاقات‌ها و ضرب‌الاجل‌های فوری.

به‌علاوه، ابتدای ژورنال حاوی فهرست دقیقی است که به شما امکان می‌دهد به سرعت آنچه را که در مجله شما وجود دارد و جایی که قرار گرفته است را پیدا کنید. این شاخص نسبتاً پیچیده است و از نمادها و یادداشت‌ها برای کمک به سازماندهی همه چیز استفاده می‌کند.

این سیستم همچنین بر نمادهای بولت مختلف متکی است که به شما کمک می‌کند تا به سرعت آنچه را که هر روز در برنامه خود دارید ببینید. یک یادداشت (هر نوع واقعیت یا مشاهده)، یک خط تیره دریافت می‌کند. یک کار (مثلاً «خرید شیر از لبنیاتی») با یک نقطه مشخص می‌شود. یک رویداد (به‌عنوان‌مثال، جشن تولد امشب) با یک دایره توخالی نشان داده می‌شود.

ممکن است تصمیم بگیرید که بر روی اهداف خاص سلامتی و تناسب‌اندام تمرکز کنید، مانند کاهش وزن یا ورزش. یا ممکن است خلق‌وخوی روزانه خودتان را دنبال کنید تا به الگوهایی برسید که بر رفتارهای شما تأثیر می‌گذارند. حتی ممکن است روی اهداف تحصیلی، ورزشی، شغلی یا توسعه شخصی تمرکز کنید.

این سیستم می‌تواند برای کسانی که از چنین ساختار و سازمانی خوششان می‌آید جذاب باشد. نکته مهم در مورد روش برنامه‌ریزی بولت ژورنال این است که بسیار سازگار است؛ شما می‌توانید بوژوی خود را به گونه‌ای شخصی‌سازی کنید که نیازهای خاصتان را برآورده کند و آن را به همان اندازه که می‌خواهید ساده یا پیچیده نگه دارید.

بولت ژورنال (دفتر برنامه ریزی)

بولت ژورنال چه تفاوتی با پلنر دارد

بولت ژورنال‌ها و پلنرها هر دو گزینه‌هایی عالی برای پیگیری هستند، بنابراین تشخیص اینکه کدام یک برای شما مناسب است واقعاً به آنچه می‌خواهید پیگیری کنید بستگی دارد. اگر می‌خواهید حالات، عادات، وعده‌های غذایی و هزینه‌های خود را پیگیری کنید، ممکن است بوژو بیشتر به دردتان بخورد. علاوه بر این، اگر فردی بصری و هنری هستید که عاشق نقاشی است، ممکن است خلاقیت‌های استفاده از بولت را آرامش‌بخش بدانید.

اما اگر شما فردی هستید که ساده‌ی هر چیزی را دوست دارید، ممکن است از یک پلنر بیشتر سود ببرید. پلنر می‌تواند به شما کمک کند پاسخگو بمانید، زیرا به شما امکان می‌دهد کارهای خاصی را – مثلاً ورزش کردن – از قبل برنامه‌ریزی کنید.

وقتی نوبت به انتخاب یک ژورنال یا پلنر می‌رسد، هیچ درست یا غلطی وجود ندارد. همه چیز به اولویت بستگی دارد – پس کاری را که برای شما مناسب است انجام دهید.

بولت ژورنال به درد چه‌ کسانی می‌خورد

برنامه‌ریزی با بوژو یکی از همه‌کاره‌ترین راه‌ها برای منظم نگه داشتن خود و کمک به سلامت روان است. این دفتر برنامه‌ریزی برای افرادی که برنامه‌ریزان خوبی هستند بسیار عالی است و می‌تواند برای آن‌هایی که مطمئن نیستند چگونه با هر کاری که باید انجام دهند در مسیر درست قرار بگیرند، مفید باشد.

مزایای دفتر بولت ژورنال چیست؟

چرا باید از روش برنامه‌ریزی بولت ژورنال استفاده کنید در حالی که ابزارهای برنامه‌ریزی و ژورنال نویسی بسیار دیگری وجود دارد که پیشرفته‌تر هم هستند؟

واقعیت این است که هیچ رویکرد واحدی برای همه، کارساز نخواهد بود، اما بوژو چند مزیت روان‌شناختی کلیدی را ارائه می‌کند که ارزش توجه را دارند.

کمک به مدیریت زمان

از مهم‌ترین دلایل برنامه‌ریزی کردن می‌توان به مدیریت زمان اشاره کرد. بدون برنامه‌ریزی و مدیریت مؤثر زمان، مدام در حال تلاش برای تکمیل کارهایی خواهید بود که تعیین کرده‌اید. علاوه بر این، استرس بیشتر و بهره‌وری کمتری را تجربه خواهید کرد.

بوژو به شما کمک می‌کند تا بهترین استفاده را از زمان خود داشته باشید.

وقتی وظایف خاص را از هم تفکیک می‌کنید و زمان مشخصی را برای انجام هر کار اختصاص می‌دهید، مدیریت زمان آسان‌تر می‌شود.

تکنیک پومودورو را امتحان کنید: یک تایمر را برای 20 دقیقه تنظیم کنید و فقط روی آن کار خاص تمرکز کنید تا وقتی 20 دقیقه تمام شود. یک استراحت 5 دقیقه‌ای به خودتان بدهید و زمان دیگری را برای کار دیگری در نظر بگیرید.

برای استفاده حداکثری از زمان خود، می‌توانید از یک گزارش زمان روزانه برای ردیابی وظایفتان استفاده کنید یا در برنامه‌ریزی هفتگی خود، مدت زمان مشخصی را برای آن کار خاص در هر روز هفته یا فقط برای آن روز اختصاص دهید.

برنامه‌ریزی با بولت ژورنال در زمان‌بندی وظایف خاص در توزیع‌های هفتگی از طریق اولویت‌بندی مهم‌ترین‌ها، بسیار مفید است. شما همچنین انگیزه خواهید داشت که این وظایف را در آن بازه‌های زمانی مشخص انجام دهید.

وقتی از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنید و برای کارهای خاصی وقت می‌گذارید، بهره‌وری بیشتری خواهید داشت و کارهای بیشتری را در دوره‌های کوتاه‌تر انجام می‌دهید.

افزایش بهره‌وری

برنامه‌ریزی با دفتر زمان، یک روش عالی برای افزایش بهره‌وری شماست و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا اهدافی را تعیین کنید، وظایف خاصی را دنبال کنید، رویدادها را برنامه‌ریزی کنید و اساساً به مدیریت هر جنبه از زندگی خود کمک کنید.

آیا تابه‌حال توجه کرده‌اید که وقتی چیزی را یادداشت می‌کنید، آن را بهتر به خاطر می‌سپارید؟ این دفتر برنامه‌ریزی، حواس شما را جمع می‌کند، وضوح بهتری به شما می‌دهد و به شما کمک می‌کند خلاق‌تر شوید.

چه طور با بوژو برای بهره وری بیشتر برنامه ریزی کنیم؟

در ادامه چند ایده برای صفحات مختلف بولت ژورنال آورده شده است که قطعاً بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد:

 • ردیاب‌های عادت: این‌ها معمولاً یک صفحه هستند که همه چیزهایی را که برای یک ماه باید دنبال کنید، مانند ورزش کردن، صبح زود بیدار شدن، نوشیدن آب، مرتب کردن رختخواب، تغییر رژیم غذایی و موارد دیگر را فهرست می‌کنند.
 • گزارش‌های روزانه: این اطمینان را برای شما فراهم می‌کنند که روز شما از لحظه بیدار شدن تا لحظه‌ای که به رختخواب می‌روید کاملاً تنظیم شده است.
 • صفحات هفتگی: این صفحات در هر ژورنال بولتی ضروری هستند؛ به خصوص اگر می‌خواهید مطمئن شوید کارهایی که باید در طول هفته انجام دهید به خوبی برنامه‌ریزی شده است.
 • بررسی ماهانه: گزارش مرور ماهانه به شما کمک می‌کند میزان پیشرفتتان را در طول یک ماه ببینید و متوجه شوید کجا اشتباه کرده‌اید یا در چه زمینه‌هایی باید بیشتر تلاش کنید. این شما را در قبال کارهایی که انجام می‌دهید یا باید انجام دهید پاسخگو نگه می‌دارد.
 • ردیاب‌های هدف: پیگیری اهداف برای حصول اطمینان از اینکه در مسیر درست قرار دارید ضروری است و همچنین یک راه عالی برای حفظ بهره‌وری نیز هست.

سلامت روان-کاهش استرس و اضطراب

اگرچه دفتر برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال ممکن است برای همه مناسب نباشد، اما افرادی که یادداشت می‌کنند استرس کمتری دارند و کمتر مضطرب می‌شوند.

وقتی کارهای خاصی را برنامه‌ریزی می‌کنید، بلافاصله به مغزتان فرمان می‌رسد که شما برنامه دارید.

پیگیری رویدادها، قرارها و موعد مقرر تضمین می‌کند که همیشه جلوتر از زمان هستید و می‌توانید اعتماد به نفس بیشتری داشته و استرس کمتری داشته باشید.

یک روش عالی دیگر برای کمک به شما برای مقابله با استرس، استفاده از یک ردیاب خلق‌وخوی ماهانه است که درنهایت به شما کمک می‌کند تا احساسات و محرک‌های خود را بهتر درک کنید.

در ادامه 2 مورد از صفحات بوژو مورد علاقه ما معرفی می‌شوند که به بهبود سلامت روان کمک می‌کنند:

بولت ژورنال (دفتر برنامه ریزی)

1-روش STOP

این روش ساده و در عین حال مؤثر، به زمانی که احساس ضعف می‌کنید کمک می‌کند. شامل چهار مرحله است:

 • S یا STOP توقف کردن
 • T یا Take a breath نفس کشیدن
 • O یا Observe مشاهده کردن
 • P یا Proceed with purpose ادامه دادن با هدف

2-مثبت اندیشی

یک صفحه از بولت ژورنال را به نوشتن جملات مثبت اختصاص دهید تا هر وقت که روحیه شما ضعیف است، با خواندن آن‌ها، روحیه خود را تقویت کنید.

کشف خلاقیت

یکی دیگر از مزایای برنامه‌ریزی با دفتر زمان، این است که به شما امکان می‌دهد خلاقیتتان را کشف کنید.

حتی اگر مانند برخی از افراد در نقاشی یا هنر استعداد نداشته باشید، با استفاده از این دفتر برنامه‌ریزی می‌توانید سبک طراحی خودتان را کشف کنید. علاوه بر این، با گذشت زمان، سبک‌های هنری مختلفی را تجربه خواهید کرد که در پیشرفت شما نقش مهمی دارند.

این یک روش فوق‌العاده برای فکر کردن در بسیاری از زمینه‌های دیگر زندگی شما است، چه برنامه‌ریزی وظایف باشد یا تکمیل پروژه‌های کاری، در هنگام تصمیم‌گیری خلاق‌تر خواهید بود.

تشویق برای اتمام کارها

هر بار که یک‌ کار تکمیل شده را تیک می‌زنید به ذهنتان پاداش می‌دهید و خودتان را برای ادامه‌ دادن مسیر تشویق می‌کنید! همچنین ثبت کردن مراحل انجام کارها می‌تواند حس پیشرفت و تمایل به تکمیل کار را در شما به وجود آورد. برای یادداشت‌ کردن این موارد روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی افراد ترجیح می‌دهند لیستی از کارهای انجام نشده تهیه کنند و به مرور آن را تکمیل کنند درحالی‌که برخی دیگر لیست کارهای انجام نشده را استرس‌زا می‌دانند و لیست کارهایی که انجام شده‌اند را ترجیح می‌دهند. در هر صورت نقطه عطف بولت ژورنال همینجاست! از بین روش‌های مختلفی که وجود دارد همان کاری را انجام دهید که دوست دارید و برای شما بهتر است!

افزایش انگیزه

اگر شما یک هدف بزرگ در ذهن داشته باشید و برای آن برنامه‌ریزی مرحله‌ای و روزانه نداشته باشید، احتمالاً در وسط راه خسته و ناامید می‌شوید؛ اما تصور کنید که برای هر روز برنامه‌ریزی دقیقی دارید و به آن پایبند هستید، بنابراین احساس رضایت بیشتری از خودتان دارید و انگیزه شما برای ادامه‌ مسیر نیز بیشتر خواهد شد. همچنین با رسیدن به اهداف و تیک زدن اهداف خود، حس رضایتمندی در شما انرژی بسیار خوبی ایجاد می‌کند.

کمک به ردیابی و دستیابی به اهداف

وقتی افکار خود را روی کاغذ بیاورید، به واقعیت تبدیل می‌شوند. وقتی تعیین کنید چه کاری باید انجام دهید، یعنی برنامه‌ریزی کرده‌اید.

نیازی نیست اهدافتان خیلی بزرگ یا تغییردهنده زندگی باشد. به سادگی با پیگیری اهدافتان از طریق ژورنال، می‌توانید ساعت‌ها بدون استفاده از گوشی و چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی دوام بیاورید. به همین سادگی!

در اینجا چند عادت وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را از طریق بولت ژورنال پیگیری کنید:

 • الگوهای خواب
 • زود بیدار شدن
 • عدم مصرف شکر تا یک ماه
 • نوشیدن آب
 • عدم استفاده از فیس بوک، اینستاگرام یا توییتر
 • تمیزکاری
 • پرداخت صورت‌حساب
 • مطالعه کردن

چگونه بولت ژورنال را شروع کنیم

تنها چیزی که واقعاً برای شروع نیاز دارید یک دفترچه یادداشت یا ژورنال و یک خودکار است. ممکن است بخواهید فقط از یک دفترچه یادداشت ساده خط‌دار استفاده کنید یا روی ژورنالی باکیفیت‌تر با صفحات سنگین که برای نوشتن، طرح‌ریزی یا هر چیز دیگری که می‌خواهید در بوژوی خود بگنجانید مناسب است، سرمایه‌گذاری کنید.

همچنین می‌توانید از خودکارهای باکیفیت، تمبرهای تزئینی، نوار چسب، نشانگرها و برچسب‌ها برای تزئین، سازمان‌دهی، دسته‌بندی و شخصی‌سازی صفحات ژورنال خود استفاده کنید. قبل از اینکه مطمئن شوید دفتر برنامه‌ریزی به روش بوژو برای شما کارآمد است، پول زیادی خرج نکنید.

برای برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال به چه صفحاتی در دفترمان نیازمندیم

برای برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال به چه صفحاتی در دفترمان نیازمندیم

محتوای ژورنال واقعاً به شما بستگی دارد برخی از ماژول‌هایی که ممکن است بخواهید در دفترتان بگنجانید شامل موارد زیر می‌شوند:

 • یک شاخص: این صفحه به عنوان یک فهرست مطالب عمل می‌کند و باید فهرستی از عناوین صفحه را با شماره صفحات مرتبط داشته باشد.
 • گزارش آینده: برای فهرست کردن اهداف بلندمدت خود، از اهداف کوچک‌تر تا بلندترین رؤیاها.
 • گزارش ماهانه: یک تقویم ماهانه که در آن می‌توانید زمان‌های مهم، رویدادها و یادآوری‌های دیگر را فهرست کنید.
 • گزارش روزانه: فهرستی از کارهای روزانه و یادآوری‌ها.
 • فهرست‌ها و مجموعه‌ها: صفحات فردی اختصاص داده شده به لیستی از چیزهایی که برای شما مهم هستند. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید صورت‌حساب‌هایی که بدهکار هستید، هدایایی که برای تعطیلات باید بخرید، کتاب‌هایی که می‌خواهید بخوانید یا هر نوع لیست دیگری که ممکن است بخواهید ایجاد کنید، ردیابی کنید.
 • نمادها: یادگیری نمادهای بوژو که برای نشان دادن انواع مختلف اطلاعات استفاده می‌شود نیز می‌تواند به سازماندهی محتوای مجله شما کمک کند.

نمادهای بوژو

وظایف: •

رویدادها: O

یادداشت‌ها: –

اولویت: *

الهام: !

با یک جست‌‎وجوی ساده، در گوگل می‌‎توانید کلی نمونه طراحی برای بولت ژورنال پیدا کنید. نرم‌‎افزارهای اینستاگرام و پینترست هم منابع خیلی خوبی برای ایده گرفتن، هستند.

 ساخت بولت ژورنال تحصیلی

برای این منظور موارد زیر را در نظر بگیرید

 • اهدافتان را بر اساس اولویت‌بندی‌های زندگی مشخص کنید. در بولت تحصیلی کلی‌ترین هدف، موفقیت در امتحانات یا کنکور است.
 • اهداف جزئی مانند مطالعه و مرور یکی از دروس را هم در نظر بگیرید.
 • در بولت درسی خود یک تقویم بکشید و روزهای تعطیل، مهمانی‌ها و قرارهای مهم را مشخص کنید. با انجام این کار می‌توانید بفهمید چه روزهایی و در هر روز چند ساعت زمان برای مطالعه دارید.
 • برای هر روز یک صفحه در نظر بگیرید و اهداف جزئی را به اهداف ریزتر خرد کنید؛ مثلاً اگر کتابی 5 درس دارد، هر درس را به یک روز هفته اختصاص دهید و برای هر درس دو ساعت زمان بگذارید. در هر یک از این صفحات، تمامی مواردی را که باید در طول روز انجام دهید بنویسید. بعد از پایان روز، کارهایی را که انجام داده‌اید علامت بزنید. اگر برنامه‌ای به روزهای بعد موکول می‌شود مشخص کنید که به چه دلیل و به چه روزی منتقل می‌شود.
 • توصیه متخصصان درسی این است که مطالعاتتان به صورت موازی باشد و در طول روز یا چند روز پشت سر هم یک درس را مطالعه نکنید؛ بلکه دروس مختلفی را در روتین روزانه جای دهید.
 • برنامه روزانه شما باید متنوع و ترکیبی از مطالعه، حل تمرین، خلاصه‌نویسی و تست‌زنی باشد. در یک روز چندین درس سخت مانند ریاضی و فیزیک را به صورت همزمان در برنامه قرار ندهید.
 • نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در برنامه خود، زمان کافی را به استراحت کردن اختصاص دهید. به‌طورکلی به ازای هر یک ساعت یا هفتاد دقیقه مطالعه، باید به ذهنتان یک استراحت کوتاه مدت بدهید.

پیگیری میزان مطالعه روزانه بولت ژورنال درسی

برنامه‌ریزی به تنهایی برای موفقیت کافی نیست. در کنار برنامه‌ریزی باید پایبندی به آن هم بررسی شود. برای این منظور، یک صفحه از دفتر بوژو درسی خود را به این موضوع اختصاص دهید. نموداری بکشید که در یک طرف آن روزهای ماه و در طرف دیگر تعداد ساعات نوشته شود. در پایان هر روز، ساعت‌های مطالعه را علامت بزنید. با این کار، میزان پیشرفت و کم‌کاری‌های احتمالی‌تان را می‌فهمید.

علاوه بر این، پیگیری میزان مطالعه روزانه به شما کمک می‌کند تا نقاط مثبت و منفی برنامه‌تان را بشناسید و عملکرد بهتری داشته باشید. برای مثال فرض کنید برای یک روز 5 مورد را یادداشت کرده بودید، اما در پایان روز توانسته‌اید تنها 3 مورد را انجام دهید. با نگاهی کلی به برنامه متوجه می‌شوید که هر روز نهایتاً می‌توانید 3 مورد را انجام دهید؛ پس در ماه بعد این نکته را رعایت می‌کنید و برنامه روزانه را بر حسب 3 کار در روز می‌چینید.

بولت ژورنال (دفتر برنامه ریزی)

معرفی کتاب برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال اثر رایدر کارول

رایدر کارول یک طراح محصول دیجیتال و مخترع Bullet Journal، کتاب «برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال» را نوشته است. او سال‌ها سیستم‌های آنلاین و آفلاین متعددی را امتحان کرد، اما هیچ کدام از آن‌ها با روشی که ذهن او کار می‌کرد تناسب نداشت تا اینکه طراحی روشی به نام بولت ژورنال، به او کمک کرد تا همواره متمرکز باشد.

کمی بعد شروع به اشتراک‌گذاری این سیستم با دوستانی کرد که چالش‌های مشابهی داشتند. دفتر برنامه‌ریزی بوژو علی‌رغم انتظارات کارول، خیلی سریع به یک جنبش جهانی تبدیل شد. روش بوژو در مورد مسئله‌ای است که کارول آن را «زندگی هدفمند» می‌نامد که به معنای از بین بردن حواس‌پرتی و متمرکز کردن وقت و انرژی است، برای جستجوی آنچه که هم در کار و هم در زندگی شخصی شما، واقعاً معنادار است. در این روش روی موارد پراهمیت‌تر وقت بیشتری گذاشته می‌شود کتاب برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال به شما نشان می‌دهد که چگونه:

 • گذشته را ردیابی کنید: تنها با استفاده از یک قلم و کاغذ، یک سابقه روشن و جامع از افکار خود ایجاد کنید.
 • به امروز برنامه دهید: با انجام لیست کارهای روزانه خود به روشی آگاهانه‌تر، منظم‌تر و مؤثرتر، آرامش داشته باشید.
 • آینده را طراحی کنید: کنجکاوی‌های مبهم خود را به اهداف معنی‌دار تبدیل کنید و سپس آن اهداف را به مراحل عملی قابل‌کنترل که منجر به تغییر بزرگ می‌شود، بشکنید.

سؤالات متداول

آیا برنامه‌ریزی با روش بوژو روش خاصی دارد؟

خیر بولت ژورنال‌ها دست شما را آزاد می‌گذارند تا محتوای ژورنال را مطابق با میل و سلیقه خود، مرتب کنید.

آیا می‌توانم از این روش برنامه ریزی در اواسط سال استفاده کنم؟

بولت ژورنال‌ها تاریخ شروع یا پایان خاصی ندارند. این بدان معناست که شما می‌توانید در هر زمانی شروع کنید، چه اوایل ماه یا اول هفته.

آیا می‌توانم از بولت ژورنال به عنوان دفتر خاطرات استفاده کنم؟

بله شما می‌توانید خاطرات و اتفاقات روزمره خود را به صورت خلاصه یا کامل در دفترتان وارد کنید. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند در این بخش از نقل قول و شعر هم استفاده کنند.

آیا استفاده از دفتر بولت ژورنال باعث اتلاف وقت است؟

هدف از داشتن چنین دفتری این است که از وقتتان به درستی استفاده کنید. برخی از صفحات مجازی و رسانه‌ها، تزئین، نقاشی و رنگ‌آمیزی بوژو را روشی وقت‌گیر می‌دانند و فهرست عجیبی از ابزارها و لوازم برای ساخت و تزیین بوژو ارائه می‌دهند. درست است که با استفاده از این وسایل، دفتر شما زیباتر می‌شود اما نیازی به استفاده از آن‌ها و صرف وقت زیاد نیست. مهم‌ترین هدف دفتر برنامه‌ریزی این است که در زندگی و کارهای خود نظم بیشتری ایجاد کنید.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تست روانشناسیهوش و استعداد

نظریه انگیزشی مک کللند و ارتباط آن با روحیه کارآفرینی