معرفی کارآفرین نوجوان

Kunal Chandiramaniمدیر سه شرکت تجارت الکترونیک kstar , dtoks, alacorous.com

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

کونال چاندیرامانی (Kunal Chandiramani) کودک کارآفرینی که اولین شرکتش در حوزه تجارت الکترونیک در 10 سالگی در برابر همه موانع راه اندازی کرد چون می گوید “به خودم ایمان داشتم”  بعداز مدتی با تلاش و پشتکار و حمایت خانواده با راه اندازی یک شرکت دیگری ، آن را به یک شرکت میلیون دلاری تبدیل کرد. اکنون او صاحب سه شرکت بین المللی قوی در حوزه تجارت الکترونیک است. کونال در برخی از بهترین کنفرانس‌ها در سراسر کشورها به عنوان یکی از جوان‌ترین مدیران اجرایی موفق سخنرانی می کند و با بهترین خانه‌های رسانه‌ای از سراسر جهان مصاحبه و همکاری دارد، به عنوان نویسنده بین‌المللی پرفروش نیز به شمار می رود. همچنین او جزو انجمن 35 کارافرین زیر 35 سال نیز به شمار می رود.

ابتدا کمی در مورد سابقه و تجربه خود به ما بگویید. چه چیزی یا چه کسی الهام بخش شما برای پیگیری ایده هایتان شد؟

من از سن بسیار پایین شروع کردم وهمیشه می خواستم دنیا را به مکان بهتری برای همه تبدیل کنم. این همان چیزی است که من را به سمت کارآفرینی و تلاش برای ایجاد آن سوق داد. کارآفرینی به من این جرأت را داد تا کاری را انجام دهم که قبلا انجام نشده بود. به نظرم از مزیت های کارآفرینی این است که شما به عنوان یک کارآفرین هیچ قانونی ندارید و می توانید هر چیزی را مختل کنید یا هرکاری انجام دهی همچنین می توانید به دنیا آموزش دهید و این زیباست.

اولین کسب و کاری که انتخاب کردید چه بود و چه فرآیندی را برای شروع آن طی کردید؟ دوستان و خانواده شما چه فکر می کردند؟

اولین کسب و کار من در ده سالگی شروع شد که یک شرکت توسعه وب سایت بود. من یک وب سایت در مورد شهرم و جاذبه های اصلی شهرم ایجاد کردم. سپس برای نیمی از مدارس محله‌ام یک وب‌سایت رایگان ساختم، زیرا می‌خواستم یاد بگیرم. در آن زمان بود که متوجه شدم مهارت‌هایم در حال بهتر شدن است. تصمیم گرفتم آن را جلو ببرم و آن را به عنوان یک شرکت توسعه وب سایت به یک تجارت تبدیل کنم.

خانواده و دوستانم خیلی از من حمایت کردند. یکی از بزرگترین کارهایی که خانواده من انجام دادند این بود که هرگز سعی نکردند مرا مجبور کنند در سنین پایین وارد یک تجارت شوم. آنها به من اجازه دادند که مسیر خودم را بسازم. اگر می‌خواستم کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنم، هرگز نظرات خود را به من تحمیل نکردند. این زیبا بود زیرا من آموخته های خودم را داشتم و می توانستم اشتباهاتم را مرتکب شوم. آنها مرا به هیچ محدودیتی محدود نکردند و اجازه دادند من رشد کنم. من نمی توانم به اندازه کافی از آنها تشکر کنم.

اما بسیاری از مردم سعی کردند به والدینم توصیه کنند که چگونه فکر می‌کنند، این مضحک است که من می‌خواهم کاری انجام دهم که آنها فکر نمی‌کردند انجام شود. بزرگترین چیز این است که به بچه ها یاد داده می شود که از شکست بترسند و در عین حال، به آنها آموزش داده شده است که از تلاش بترسند. بسیاری از بچه ها مجبورند فقط بر درس خواندن تمرکز کنند یا راه پدرشان را دنبال کنند.

با چه موانع، چالش‌ها یا شکست‌هایی مواجه شدید که شروع به یادگیری نکات کارآفرینی کردید؟

در مدرسه به شما می گویند به همه چیز بله بگویید و هیچ فرصتی را نباید از دست داد. من می‌گفتم: «به بسیاری از چیزهایی که می‌توانید بگویید نه، زیرا نمی‌توانید به «خوب» و «بزرگ» بله بگویید. به “خوب” نه بگویید و به “عالی” بله بگویید. این توصیه من است.»

و این یک شکست برای من بود زیرا به ده چیز بله گفتم و نمی‌توانستم عدالت را در مورد هیچ یک ادا کنم و وقتی یازدهمین مورد آمد که از همه 10 مورد قبلی بهتر بود، نمی توانستم به آن بله بگویم. پس نه گفتن را یاد بگیر

چالش دیگر این بود که مرزهایم را بدون ترس گسترش دهم و اجازه ندهم سنم مرا محدود کند. همچنین می گویم ریسک کنید. غم انگیزترین چیزی که می توانید با آن روبرو شوید احساس ریسک نکردن است. پس ریسک کنید و یاد بگیرید.

چیز دیگر این است: بخوانید. این تنها چیزی است که می تواند کل زندگی شما را تغییر دهد. این به شما امکان می دهد هر کسی را در سراسر جهان به عنوان مربی خود انتخاب کنید. من می توانستم با به دست آوردن دیدگاه از کتاب ها، از اکثر شکست ها عبور کنم.

چگونه نقاط عطف و موفقیت های خود را جشن گرفتید؟

کاری که دوست دارم انجام دهم این است که هر بار که به نقطه عطفی می رسم، دوست دارم پایه ای برای نقطه عطف بزرگتر بعدی بگذارم. بنابراین هر بار که به نقطه عطف A می رسم برای نقطه عطف B آماده می شوم، در آن زمان است که پایه ای را برای نقطه عطف C تنظیم می کنم.

من واقعاً عاشق کاری هستم که انجام می دهم. و بزرگترین جشن برای آن انجام کاری است که دوست دارم. من کاری را که انجام می دهم آنقدر دوست دارم که هر بار که یک نقطه عطف دارم، بزرگترین جشن برای من فقط ادامه دادن به نوآوری است.

مردم همیشه از من می پرسند: «چگونه می توانم کاری را که دوست دارم انجام دهم؟ من کاری که انجام می دهم را دوست ندارم.» این فقط یک راه ساده است: “اگر می خواهید کاری را که انجام می دهید دوست داشته باشید، باید کاری را که دوست دارید انجام دهید.” و هر روز یک جشن است چه نقطه عطف باشد چه نباشد.

چه نوع بازخوردی از مشتریان و جامعه خود شنیده اید و این چه احساسی در شما ایجاد می کند؟

من تجربه بی‌رحمانه‌ترین بازخوردی را داشتم که تا به حال دریافت کرده ام، من در پرواز بودم و این دو آقا را کنارم داشتم. آنها با من در مورد چند شکایت از Kstar، شرکت من، بحث کردند. بدون اینکه به این آقایان بفهمانم که من مدیر عامل شرکت Kstar هستم، تصمیم گرفتم که بازخورد کامل و واضحی داشته باشم. من فقط به عنوان یک همکار با آنها صحبت کردم و بازخورد صادقانه آنها را دریافت کردم. تجربه ارزشمندی بود.

از آنجایی که عرق زیادی به خرج می‌دهید و سخت‌کوش هستید، واقعاً از شنیدن چیزهای بد در مورد آن متنفرید و باعث رنجش شما می‌شود. اما دلخور نشو هرگز برای گرفتن بازخورد مغرور نباشید.

می توانید در مورد یکی از افتخارآمیزترین لحظات خود به عنوان یک کودک کارآفرین برای ما بگویید؟

وقتی 11 ساله بودم، از یک مسابقه رد صلاحیت شدم، زیرا کار من خیلی بهتر از کاری بود که توسط یک کودک هم سن من ارائه شود و این ناامید کننده بود زیرا من سه شب روی آن کار کرده بودم.

اما سریع به عنوان داور در مسابقه دیگری در همان مدرسه انتخاب شدم (مسابقه‌ای که به دلیل خوب بودن و داشتن چیزی که باورشان نمی‌شد توسط من انجام شده باشد رد صلاحیت شدم). آن لحظه واقعاً غرورآفرین بود، برای اینکه در مقام قضاوت قرارگرفتم. در آن مسابقه دو داور دیگر نیز از یک دانشگاه محلی بودند که آن دو داور بعد از چند ماه از من دعوت کردند تا در آن دانشگاه یک سخنرانی کلیدی درباره شروع یک سرمایه گذاری اینترنتی داشته باشم. آن هم لحظه غرور آفرینی بود.

این به من یادآوری کرد که چقدر مهم است که برای خود، واقعی باشید. سعی نکنید استیو جاب دیگری باشید یا وانمود نکنید کسی هستید که نیستید.

به نوجوانی که جرقه کارآفرینی دارد و می خواهد کسب و کار خود را راه اندازی کند، چه توصیه ای می کنید؟

فکر می کنم تنها چیزی که می توانم بگویم این است: انجامش بده. منتظر نباش فقط انجامش بده. مردم همیشه از شما می پرسند “وقتی بزرگ شدی می خواهی چه کاره شوی؟” اما چیزی که باید از خود بپرسید این است که «حالا می‌خواهی چه کاره باشی؟» و اکنون زمان انجام آن است. توصیه دوم من این است که وارد لینکدین شوید. لینکدین پلتفرمی شگفت انگیز است و به من کمک کرد با افرادی هم فکر ارتباط برقرار کنم.

سه کلمه که شما و یا اخلاق کاری شما را توصیف می کند چیست؟

جامعه می گوید که برخی چیزها کاملاً ابداع شده اند و نمی توان آنها را به سطح دیگری برد، که من به آن اعتقاد ندارم. من همیشه سعی می کنم چیزها را تغییر دهم، نوآوری کنم و کار جدیدی انجام دهم. مورد دیگر این است که من همیشه در حال یادگیری هستم و همیشه مطالعه می کنم. دانش کتاب ها شگفت انگیز است.

زیبایی این است که هر کسی می تواند مربی شما باشد. حتی کسی که دیگر در قید حیات نیست می‌تواند از طریق خواندن راهنمای شما باشد.

 

چه کارآفرینی است که شما او را تحسین می کنید؟

من هارشا راویندران را توصیه می کنم. زمانی که دومین سخنرانی خود را در TED در مالزی انجام می دادم، او را در IMU در کوالالامپور ملاقات کردم. او در این پروژه به نام کنفرانس یادگیرندگان عصر جدید کار شگفت انگیزی انجام می دهد. کاری که آنها انجام می دهند بسیار چشمگیر است.

از نظر اهداف، پروژه‌ها و فهرست سطل، چه چیزی برای شما پیش می‌آید؟

یکی از بلندپروازانه‌ترین مفاهیم من، تغییر سیستم آموزشی است. این کلیشه ترین موضوع است و همه در مورد اینکه سیستم چگونه بیمار است و چگونه باید تغییر کند صحبت می کنند. اما بزرگترین چیز این است که تلاش بسیار کم است، به ویژه در کشورهای در حال توسعه و این سیستم آموزشی باید به طور کامل ریشه کن و تغییر کند. مدارس و معلمان برای آموزش چیزهایی مانند = فیزیک، شیمی و زیست شناسی مجهز هستند. اما مدرسه واقعاً نمی داند که چگونه چیزی خارج از آن دروس تدریس کند. و این چیزی است که ما در تلاشیم تا آن را فعال کنیم، یعنی دریافت دوره های نانو که می تواند در 90 دقیقه برای هر کسی کامل شود. ما سعی نمی کنیم معلم را جایگزین کنیم، اما سعی می کنیم مدارس را قادر به انجام کاری کنیم که معلم نمی تواند انجام دهد. ما در تلاش هستیم تا کارشناسانی را در زمینه خود مانند عکاسی، فیلمبرداری و توسعه بازی جذب کنیم تا بخشی از این دوره های نانو باشند.

چیز دیگری که در فهرست اهداف من وجود دارد این است که من دوست دارم آن را DCFA یا شهروندی دیجیتال برای همه بنامم. اساساً این پروژه کوچکتر است که من شروع به ترویج شهروندی دیجیتال کردم، مفهومی که در کشورهای توسعه یافته در حال رشد است اما هنوز در کشورهای در حال توسعه به آن پرداخته نشده است. این چیزی است که من زمان زیادی را روی یک مبنای کاملا غیرانتفاعی سرمایه گذاری کرده ام.

نکته آخر اینکه به نظر من سفر کارآفرینی یک تجربه شگفت انگیز است و من آن را به همه توصیه می کنم.

شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد Kunal را در وب سایت او در اینجا بخوانید: kunalchandiramani.com

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر