استاندارهای رشد فرزند

هرآنچه که در مورد وضعیت استاندارد رشد نوجوان یازده ساله باید بدانید

زمان تقریبی مطالعه: 26 دقیقه

یازده سالگی مرحله­ ای است که در آن کودک یا نوجوان به دلیل علائم ناشی از بلوغ جسمی و بلوغ فکری با چالش و بحران­ های بسیاری همراه است. فرزند یازده‌ساله شما ممکن در این سن دو مرحله کودکی و نوجوانی را با هم بگذراند. به همین علت ممکن است شاهد رفتارهای ضدونقیضی در او باشید. تغییرات جسمی و حرکتی  کودک یا بهتر است بگوییم نوجوان یازده ساله به‌قدری زیاد است که در اغلب اوقات کودک نمی ­تواند خود را به‌آسانی با وضعیت موجود وقف دهد و به همین علت با سردرگمی زیادی روبرو می‌شود.

حتماً مانند تمامی سنین کودک والدین از خود می پرسند که چگونه می­توانم به رشد کودک یازده ساله ام کمک کنم؟

 به همین علت ما در این مطلب بر آن شدیم تا به بررسی جنبه­ های مختلف رشد نوجوان یازده ساله سالم و نحوه برخورد والدین در رابطه با مسائل مختلف بپردازیم. والدین به عنوان اولین اعضای تاثیرگذار در رشد کودک 11 ساله با دانستن اطلاعات کارآمد می­توانند تاثیر بسزایی در پرورش و رشد کودک خود داشته باشند.

رشد نوجوان یازده ساله در جهات مختلفی اتفاق می افتد که ما آن را در شش دسته مجزا مورد بررسی قرار داده ایم . در ادامه به تفکیک در مورد هریک صحبت خواهیم کرد.

کودک 11 ساله من

رشد جسمی- حرکتی  نوجوان یازده ساله

اولین جنبه رشد نوجوان 11 ساله که مورد توجه والدین قرار می گیرد، رشد جسمی- حرکتی است که نشان دهنده ویژگی­ های ظاهری و توانایی حرکتی کودک 11 ساله است. کودکان در سن یازده سالگی به دلیل نزدیک شدن به سن بلوغ ممکن است با تغییرات بسیار زیادی همراه باشند. تغییرات ظاهری و توانایی حرکتی از یازده سالگی نوجوان تا چند سال بعد از آن دائماً ادامه پیدا می ­کند.

در این سن بخش­ های مختلفی از اندام­ های دختر یازده ساله و پسر یازده ساله رشد می ­کند و با تغییرات چشمگیری همراه است. یکی از خصوصیات نوجوان در یازده سالگی این است که رشد موهای زائد در بخش های مختلفی از بدن مانند صورت، پشت لب، ابرو، زیر بغل، شرمگاه و…افزایش پیدا می­ کند. همچنین در این سن ممکن است تغییرات بسیار قابل توجهی در صدای کودک 11ساله رخ دهد.

توانایی حرکتی کودک در سن یازده سالگی افزایش پیدا می کند. معمولاً در این سن کودکان به یک ورزش خاص علاقمند می­ شوند و توانایی خود را برای انجام آن افزایش می­ دهند. رشد جسمی و حرکتی در نوجوان 11 ساله با توجه به ژنتیک و شرایط محیطی ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل نشانه دقیق و مشخصی برای رشد جسمی و حرکتی دختر و پسر یازده ساله وجود ندارد.

کودک 11 ساله من

رشد جسمی نوجوان یازده ساله

رشد جسمی کودکان تا قبل از یازده سالگی ممکن است برای مدت کوتاهی متوقف شود. اما در سن یازده سالگی تغییرات بسیار زیادی در بخش­ های مختلف بدن کودک اتفاق می­افتد که در برخی مواقع ممکن است باعث نگرانی کودک 11 ساله شود. 11سالگی نوجوان به گونه­ ای است که ممکن است بسیاری از تغییرات جسمی آن به دلیل نزدیک شدن به بلوغ باشد و بعد از گذشتن این دوران رفع شود. برای مثال در این سن ممکن است صدای کودک نرمی خود را از دست بدهد و به صدای خشدار تبدیل شود. رشد جسمی نوجوان یازده ساله سالم در شش آیتم بررسی می ­شود که عبارت هستند از:

ویژگی های ظاهری نوجوانان در یازده سالگی

در یازده سالگی نوجوان ممکن است به دلیل نزدیک شدن به سن بلوغ، میزان چربی در نواحی مختلف بدن مانند سینه، باسن، شکم، پهلو و…افزایش پیدا کند. در این سن معمولاً بیشتر پسران با افزایش قد زیادی همراه هستند. معمولاً میزان رشد قد در دختران کمتر از پسران است.

میزان قد هر کودک با توجه به میزان میانگین قد والدین نیز تعیین می­ شود. در این سن ممکن است بینی نوجوان با پف بیشتری همراه باشد و کودک در بخش های مختلف پوست صورت دچار جوش شود. در واقع افزایش میزان چربی در پوست و مو باعث می ­شود تا جوش­ هایی در نواحی مختلف بدن و صورت دیده شود.

اصول خواب در نواجوانان یازده ساله

 مقدار خواب کودک 11 ساله با وجود فعالیت­ های بی­شمار و گذراندن بیشتر از 5 ساعت از روز در مدرسه کم است. معمولاً نوجوان 11 ساله در طول روز بین 10 تا 11 ساعت خواب احتیاج دارد. این میزان از خواب ممکن است با توجه به فعالیتی که کودک در طور روز انجام می ­دهد، متفاوت باشد. بهترین زمان برای خواب نوجوان در یازده سالگی ساعت 10 شب است.

کودک 11 ساله من

اصول تغذیه و رژیم غذایی  نوجوانان در یازده سالگی

 نیاز به داشتن تغذیه سالم در سن 11 سالگی بیشتر از هر دوران دیگری احساس می ­شود. در واقع نوجوانان در سن 11 سالگی به بلوغ جسمی نزدیک می ­شوند و به همین دلیل نیاز آن­ها به غذا خوردن افزایش پیدا می ­کند. البته نیاز به تغذیه زیاد در سنین بزرگسالی کاهش پیدا می­ کند. در سن بلوغ بیشتر میزان رشد برای هر فرد اتفاق می­افتد. تغذیه از عوامل اثر گذار بر رشد نوجوان یازده ساله است.

انواع لبنیات مانند شیر، ماست، پنیر و تمام غذاهای حاوی ویتامین­ های ضروری بدن در رشد قد کودک یازده ساله تاثیرگذار هستند. کودکان برای رشد بهتر در این دوران باید انواع مواد غذایی مانند گوشت مرغ، گوشت قرمز، سبزیجات، میوه، ماهی و…را مصرف کنند. هر پسر یازده ساله برای انجام فعالیت­ های روزانه خود در این سن به 2000 تا 3900 کالری انرژی احتیاج دارد که از راه غذا باید تامین شود. انرژی مورد نیاز برای دختر یازده ساله در حدود 1500 تا 3000 کالری است.

کودک 11 ساله من

بهداشت و سلامتی نوجوان یازده ساله

 متاسفانه افزایش وزن و کاهش وزن در 11 سالگی موجب نگرانی کودک می­ شود. این مسئله باعث اختلال در تغذیه و ناراحتی روانی می­شود. بسیاری از کودکان در این سن مایل به تغییر در وزن و قد خود هستند. بنابراین بهتر است در سن یازده سالگی کودکان برای رشد صحیح تحت نظر پزشک متخصص تغذیه قرار بگیرند.

در این سن ممکن است هنوز هم تعدادی از دندان­ های اصلی با دندان­ های شیرینی جایگزین نشده باشند. در این وضعیت بهتر است برای اطمینان از وضعیت سلامت دندان­ ها، برای چکاپ به دندان پزشک حاذقی مراجعه شود.

نرمش و ورزش مناسب 11 سالگی

ورزش و نرمش یکی از راه­ هایی است که علاوه­ بر کمک به رشد جسمی­- حرکتی کودک یازده ساله، باعث تقویت ماهیچه ها، استقامت بدن، جلوگیری از افزایش وزن، کمک به افزایش قد، ظاهر فیزیکی بهتر و جلوگیری از بروز بیماری­ های مختلف می ­شود.

در سن یازده سالگی بیشتر کودکان مایل هستند تا در راستای علایق خود، یکی از حرفه­ های ورزشی را انتخاب کنند. فوتبال، والیبال، دو میدانی، بسکتبال، کاراته، ژیمناستیک، شطرنج و…از ورزش­ های مناسب برای کودکان یا نوجوانان یازده ساله است. ورزش نوجوان 11 ساله در طول روز بهتر است بین 30 تا 60 دقیقه باشد.   

هر نوجوان یازده ساله­­ای می­ تواند با داشتن یک برنامه غذایی مناسب و انجام مداوم ورزش­ هایی که کمک زیادی به رشد انسان می­ کنند، رشد جسمی مناسبی داشته باشد. همچنین پرهیز از مصرف غذاهای مضر و مواد قندی و مصرف کلسیم، پروتئین، ویتامین­های خانواده b در رشد جسمی کودک در یازده سالگی تاثیرگذار هستند. در کنار تغذیه و ورزش، خواب کافی از بهترین راه ­های تقویت رشد جسمی در کودکان است.

کودک 11 ساله من

رشد حرکتی نوجوان یازده ساله

تقریباً حرکات نوجوان یازده ساله با تمرکز و تعادل بالایی انجام می­ شود. در یازده سالگی کودکان قادر هستند تا روی یک فعالیت تمرکز بالایی داشته باشند. این مسئله باعث می ­شود تا آن­ها بتوانند بسیاری از حرکات ظریف و درشت را به بهترین نحو انجام دهند. در این سن کودکان باید بتوانند میزان استقامت، تعادل، تمرکز خود را افزایش دهد.

 تقویت این مهارت­ ها موجب می­ شود تا هر کودکی بتواند تمام فعالیت­ های حرکتی را به بهترین نحو انجام دهد. در این سن ممکن است کودک به دلیل نزدیک شدن به دوران بلوغ با کمی ضعف و خستگی همراه باشد که بعد از مدتی رفع می­ شود.

مهارت حرکتی نوجوان یازده ساله

 کودکان با تقویت تمرکز، تعادل و استقامت می ­توانند بسیاری از حرکات جهشی را به بهترین نحو انجام دهند. در این کودک می­ تواند در حین انجام بازی اسکی تعادل خود را حفظ کند. معمولاً در 11 سالگی کودک بدون استفاده از کمک با دوچرخه راه می­رود. راه رفتن سریع، دویدن، پرتاب توپ، حرکات کششی، شنا و…از جمله مهارت حرکتی نوجوان یازده ساله است.

کودک 11 ساله من

روش های مناسب رشد حرکتی نوجوان یازده ساله

 رشد حرکتی نوجوان یازده ساله با ترکیب حرکت­ های قدرتی و استقامتی افزایش پیدا می­ کند. در این سن بهتر است فعالیت ورزشی و حرکتی با توجه به علایق کودک انتخاب شود تا تمایل او برای تقویت رشد حرکتی بیشتر باشد.

بازی با دوستان و همسالان کمک زیادی به تقویت رشد حرکتی می­ کند. در این سن بهتر است در مدرسه به انجام بازی­ های گروهی مانند مسابقه دو، والیبال، فوتبال و…پرداخته ­شود. برای تقویت رشد حرکتی نوجوان یازده ساله بهتر است انرژی لازم برای انجام فعالیت­ های حرکتی توسط مصرف غذاهای مفید تامین شود.

رشد زبانی نوجوان یازده ساله

علاوه بر رشد فیزیکی و حرکتی، رشد زبانی در سن یازده سالگی برای والدین و خود کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. این جنبه از رشد نقش بسیار زیادی در رشد اجتماعی کودک و موفقیت او در ارتباط گیری با دیگران دارد. به همین دلیل تقویت رشد زبانی نوجوان یازده ساله از اهمیت بالایی برخوردار است.

این جنبه از رشد برای هر کودک 11 ساله ممکن است با توجه به شرایط خانوادگی، شرایط محیطی و رشد اجتماعی کودک متفاوت باشد.

کودک 11 ساله من

رشد زبانی کلامی نوجوان یازده ساله چگونه باید باشد

در سن 11 سالگی رشد زبانی کودک به دلیل وسیع بودن دامنه لغات او بسیار بالا است. در این سن کودکان علاوه­بر صحبت کردن، از زبان بدن برای رساندن مفاهیم مختلف استفاده می­ کنند. برای مثال با چرخاندن چشم­ های خود نارضایتی خود را از بابت موضوعی اعلام می کنند.

در این سن کودکان به راحتی با دوستان و همسالان خود شوخی می­ کنند و صحبت­ های طنز آمیزی را بیان می­ کنند. در یازده سالگی رشد زبانی کودک به گونه ای است که توانایی صحبت­ کردن به صورت رسمی و عامیانه را می­ آموزد. برای مثال ممکن است با فرد غریبه یا معلم خود به زبان رسمی صحبت کند.

کودک 11 ساله من

راه های تقویت زبان نوجوان یازده ساله

 برخی از کودکان ممکن است در میانه صحبت کردن، حرف خود را فراموش کنند. همچنین ممکن است کودک به دلیل آشنا نبودن با برخی از کلمات، نتواند به درستی منظور خود را به دیگران برساند. در این وضعیت والدین می ­توانند با صحبت کردن در رابطه با موضوعات مختلف، باعث تقویت رشد زبانی کودک یازده ساله شوند. همچنین در سن یازده سالگی کودکان به راحتی می ­توانند به مطالعه کتب مختلف بپرداند. بنابراین والدین با تهیه انواع کتاب آموزشی، داستانی و…می ­توانند موجب افزایش دایره لغات و در نتیجه تقویت رشد زبانی کودک شوند.

رشد عاطفی نوجوان یازده ساله

رشد عاطفی نوجوان یازده ساله در این سن نسبت به سایر جنبه­ های رشد از اهمیت بیشتری برخوردار است. یازده سالگی دورانی است که بسیاری از دختران و پسران به بلوغ نزدیک می ­شوند. برخی از دختران و پسران ممکن است در این سن به بلوغ جسمی رسیده باشند. در سن بلوغ نوجوان نسبت به بسیاری موضوعات حساس می ­شود.

در این سن امکان تنش و جدال میان والدین و نوجوانان بسیار زیاد است. کودک یازده ساله با عواطف و احساساتی همراه است که والدین می ­توانند با اطلاع از آن، به کنترل و تقویت رشد عاطفی فرزند خود کمک کنند. رشد عاطفی کودک 11 ساله پسر در جهت مثبت ممکن است با چالش بیشتری همراه باشد زیرا در اغلب اوقات پسران در مقابل رفتار والدین مخالفت می­ کنند.

خصوصیت عاطفی نوجوان یازده ساله

 در سن یازده سالگی اغلب پسران عزت نفس خود را از دست می ­دهند و با رفتارهای ضد و نقیضی همراه هستند. در این سن پسران مایل هستند تا کارهای بیرون از منزل را انجام دهند. میزان مسئولیت پذیری نوجوان یازده ساله نسبت به سنین قبل افزایش پیدا می­ کند. در 11 سالگی ممکن است کودک به شدت با والدین کج خلقی کند. بسیاری از کودکان در این سن با خشونت بسیاری همراه هستند و توجهی به درخواست والدین خود ندارند. همچنین ممکن است بسیاری از نوجوانان در این سن خلاف عقاید والدین عمل کنند.

روش های رشد عاطفی نوجوان یازده ساله

یکی از راه­ های تقویت رشد عاطفی در نوجوانان، ایجاد محیط امن و صمیمی است. نوجوانان مایل هستند در محیطی زندگی کنند که نیازهای آن­ها تا حدودی از سوی والدین رفع شود. ایجاد محیط امن برای خواب، درست کردن غذای مورد علاقه، گذراندن وقت با والدین، انجام بازی­ های مختلف مانند منچ، شطرنج، تاج بال و…با اطرافیان از راه های تقویت رشد عاطفی در نوجوانان است. والدین برای درک بهتر کودک خود باید خود را در جایگاه کودک قرار دهند.

در واقع نوجوانان در یازده سالگی نیاز به توجه و همراهی بیشتری دارند. بنابراین والدین باید با انجام کارهای مختلف مانند احترام به علایق و خواسته­ های معقول آن­ها، شرایط مناسب برای رشد عاطفی را فراهم کنند.  همچنین جدی گرفتن کودک در این سن از مهم­ترین راه های تقویت رشد عاطفی است. والدین می ­توانند با افزایش مسئولیت نوجوان خود، نشان دهند که وجود کودک در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است.

کودک 11 ساله من

مشکلات عاطفی که ممکن است برای نوجوانان یازده ساله پیش آید

 یکی از مشکلات بسیار رایجی که ممکن است در کودک 11 ساله اتفاق بیافتد، ایجاد شبه در اعتقادات او است. در سنین پایین کودکان بسیاری از اعتقادات را بدون هیچ شب ه­ای از والدین خود می­ پذیرند.

اما در این سن بسیاری از آن­ها با سوالاتی و شبهاتی همراه هستند که ممکن است موجب زیر سوال بردن اعتقادات شان شود. همچنین در این سن کودکان احساس می­کنند دائماً از سوی والدین کنترل می ­شوند و استقلال چندانی ندارند.

رشد شناختی نوجوان یازده ساله

رشد شناختی نوجوان یازده ساله به دلیل اثرگذاری بالایی که در آینده و درک او از مسائل مختلف دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. در این سن برخی از کودکان ممکن است به دلیل پیشرفت در رشد شناختی بتوانند یک مسئله را از جهات مختلفی بررسی کنند و به نتایج متفاوتی دست پیدا کنند.

در سن یازده سالگی کودک به استدلال و بررسی مسائل مختلف می­ پردازد. در این سن ممکن است به شدت کنجکاو شود و در مورد مسائل مختلف سوال کند. در مواقعی ممکن است سوالات هرچند ناخوشایندی را از والدین سوال کند. در این شرایط والدین باید به این نکته توجه کنند که نوجوان آن­ها در مرحله جدیدی از رشد قرار گرفته است و مایل است برای هر سوال در ذهنش به پاسخ دقیقی دست پیدا کند.

کودک 11 ساله من

ویژگی های شناختی نوجوان در یازده سالگی

رشد شناختی کودک یازده ساله به گونه­ ای است که او برای تمام کارهایی که والدین و اطرافیان او انجام می ­دهند نیاز به دانستن دلیل است. برای مثال ممکن است پدر برای خرید میوه از خانه خارج شود و بعد از بازگشت علاوه بر تهیه میوه، مقداری نان خریداری کرده باشد.

در این وضعیت ممکن است این سوالا از جانب کودک پرسیده شود که چرا پدر علاوه میوه، نان خریده است. نوجوانی که از رشد شناختی مناسبی برخوردار باشد به عواقبت کار خود فکر می­ کند. بنابراین بیشتر کارهای نوجوان 11 ساله با در نظر گرفتن نتیجه کار و استدلال انجام می ­شود.

روش های مناسب رشد شناختی نوجوان یازده ساله

 والدین می ­توانند برای رشد شناختی کودک کارهای خود را با دلیل به فرزند خود توضیح دهند. پدر و مادر باید از کودک خود بخواهند تا در رابطه با سوالاتی که جواب آن­ها را نمی ­داند، سوال کند. در این سن والدین باید به کودکان جواب درست و منطقی بدهند و از دادن پاسخ­های بی­معنی و غیر­منطقی پرهیز کنند.

برای تقویت رشد شناختی بهتر است انجام بازی های فکری مانند شطرنج به آن­ها آموزش داده شود. در مدرسه بهتر است بسیاری از تحقیقات و نتایج آن به روش عمل به کودک نشان داده شود. والدین می­ توانند با تهیه انواع کتاب­ های آموزشی و اطلاعات عمومی ذهن کودک را برای دانستن اطلاعات جدید و افزایش قدرت درک و استدلال ترغیب کنند.

کودک 11 ساله من

رشد اجتماعی نوجوان یازده ساله

رشد اجتماعی نوجوان در سن یازده سالگی ممکن است با خطراتی همراه باشد. در سن یازده سالگی دختران و پسران تمایل به استقلال بیشتری دارند و به همین دلیل تلاش می­ کند تا بیشتر وقت خود را با افرادی به غیر از اعضای خانواده بگذرانند. این مسئله ممکن است برای برخی از والدین نگران کننده باشد زیرا نوجوانان یازده ساله ممکن است در صورت نداشتن اعتماد به نفس بالا و عزت نفس پایین با خطراتی مانند نزدیکی با جنس مخالف، اعتیاد به مواد مخدر و…همراه باشند.

تربیت کودک یازده ساله به لحاظ اجتماعی ممکن است کمی دشوار باشد زیرا در این سن کودک حرف شنوی چندانی از والدین ندارد و مایل هستند خودشان برای کارهای خود تصمیم بگیرند.  

مهارت های اجتماعی لازم در یازده سالگی

 یکی از خصوصیات نوجوان در یازده سالگی این است که به دلیل داشتن مهارت بالای اجتماعی، به راحتی نه گفتن به دیگران را انجام می­ دهد. این مسئله نشان دهنده اعتماد به نفس بالای کودک است که موجب می­ شود به دلیل نداشتن رودربایستی کمتر دچار خطا و اشتباه شود.

در این سن نوجوان برای پاسخ دادن به سوالات معلمان داوطلب می ­شود و از پاسخ اشتباه خود هراسی ندارد. معمولاً نوجوانانی با ارتباط اجتماعی بالا به راحتی در میان جمع صحبت می­ کنند و از صحبت کردن در باره موضوعات مختلفی هراسی ندارند.

کودک 11 ساله من

روش های مؤثر برای رشد اجتماعی نوجوانان در یازده سالگی

 در صورتی که کودک 11 ساله از رشد اجتماعی مناسبی برخوردار نباشد، والدین با کمک مشاوره کودک و همکاری معلمان می ­توانند این مهارت را از طریق راه­ های مختلفی تقویت کنند. ثبت نام کودک در کلاس­های جمعی و گروهی از راه­ هایی است که موجب تقویت مهارت اجتماعی نوجوان 11 ساله می­ شود.

در واقع کودک به دلیل حضور در کلاس های جمعی با افراد بیشتری ارتباط می­ گیرد و تمایل بیشتری به برقرای ارتباط پیدا می کند. برای تقویت رشد اجتماعی نوجوان یازده ساله بهتر است عزت نفس و اعتماد به نفس آن افزایش پیدا کند.

والدین می ­توانند با احترام به کارهای مورد علاقه کودک، اهمیت دادن به صحبت­ های کودک و تشویق کردن فرزند خود در صورت انجام کارهای صحیح، موجب افزایش عزت نفس، افزایش اعتماد به نفس و در نتیجه بهبود رشد اجتماعی کودک شوند. هرچه قدر میزان عزت نفس کودک در سن یازده سالگی بیشتر باشد، کودک کمتر به انجام کارها و رفتارهای اشتباه می­ پردازد.

رشد شخصیتی نوجوان یازده ساله

رشد شخصیتی بر خلاف رشد جسمی و…به صورت ژنتیکی در فرد پرورش نمی یابد. لازمه رشد شخصیت در هر فردی عبور از شروع، ترس، یادگیری و پیشرفت است. پسر و دختر یازده ساله برای پیشرفت در رشد شخصیتی ابتدا باید اهداف و تصمیم گیری هایی را برای خود انجام دهند.

ممکن است در این مرحله کودک به دلیل نداشتن اعتماد به نفس، بهانه جویی های مداوم و تحت تاثیر حرف های دیگران قرار گرفتن در این مرحله از رشد با مشکلاتی همراه باشند. والدین، مدرسه، دوستان، خود فرد و…از کسانی هستند که می توانند در رشد شخصیتی کودک 11 ساله تاثیر گذار باشند.

در رشد شخصیتی نوجوان یازده ساله به بالا رویارویی با مشکلات متعدد، تقویت اراده و یادگیری مهارت های جدید کمک می کند تا فرد بتواند رشد شخصیتی خود را افزایش دهد و برای رسید به اهداف و رویاهای خود تلاش کند. این مرحله از رشد می توانند در جنبه های مختلف رشد نوجوان 11 ساله مانند رشد اجتماعی، رشد شناختی و رشد عاطفی اثر گذار باشد.

موفقیت در این مرحله از رشد باعث می شود تا کودک در 11 سالگی بتواند  به موفقیت های بالایی دست پیدا کند و خود را برای چالش های آینده آماده کند.

کودک 11 ساله من

توصیه‌های مؤثر برای رشد شخصیت نوجوان یازده ساله

والدین به عنوان اولین افرادی که می توانند در رشد شخصیتی نوجوان یازده ساله اثر گذار باشند، شناخته می شوند. در این سن ممکن است به دلیل بلوغ جسمی و بلوغ عقلی با تغییرات گسترده ای همراه باشد.

 اگرچه در این سن ممکن است کودک 11 ساله از والدین خود دوری کند اما والدین باید در شرایط حساس زندگی فرزند، کنار او باشند. متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در این سن باعث اختلال در رشد شخصیتی نوجوان یازده ساله می شود، تحقیر شدن از جانب دیگران است. در این سن کودک به دلیل پیشرفت در برخی از جنبه های رشد ممکن است با اعتماد به نفس بیشتری همراه باشد.

اما رفتار اشتباه دیگران موجب تحقیر کودک و بروز مشکلاتی چون انزوا طلبی، کاهش اعتماد به نفس و ناتوانی در قدرت تصمیم گیری می شود. در این سن والدین می توانند با تشویق رفتارهای درست و شریک کردن کودک در انجام کارهای مختلف میزان اعتماد به نفس کودک را افزایش دهند.

در این سن بهتر است از هرگونه زورگویی و تنبیه پرهیز شود. معمولاً در سن 11 سالگی کودکان در برابر حرف های والدین واکنش های نادرستی نشان می دهند. والدین باید بتوانند با کنترل رفتار خود و کودک، از بحران هایی که در این سن ممکن است کودک را تهدید کند، با موفقیت عبور کنند.

باورهای غلط درباره پرورش نوجوان یازده ساله

 یکی از باروهای غلطی که ممکن است در یازده سالگی نوجوان از جانب والدین اتفاق بیافتد، صحبت نکردن در رابطه با بلوغ و نیازهای جنسی است. در این سن تمایل کودکان برای دانستن اطلاعات جنسی و بلوغ افزایش پیدا می کند.

متاسفانه در این سن والدین به جای پاسخ به سوالات کودکان و توضیح اطلاعات بیشتر در این رابطه، از پاسخگویی اجتناب کرده و مایل هستند تا کودکان در سنین بالاتر این اطلاعات را از سوی افراد دیگر دریافت کنند. این مسئله موجب گمراهی نوجوان در رابطه با مسائل جنسی و خلق و خوی او در این سن می شود.

کودک 11 ساله من

روش های مناسب رشد شخصیتی نوجوان یازده ساله

 در روانشناسی نوجوان یازده ساله توصیه می شود تا والدین از در رابطه با مسائل مختلفی که ممکن است نوجوان را در دوران مدرسه یا در میان دوستان تهدید کند، صحبت کنند. والدین می توانند از یک روانشناس برای توضیح مسائل مختلف به فرزند خود کمک بگیرند. در یازدگی سالگی کودکان توانایی درک اطلاعات مختلف را دارند، به همین جهت والدین می توانند با تهیه فیلم و کتب روانشناسی مناسب این سن، رشد شخصیتی فرد کمک کنند.

سوالات متداول  

یازده سالگی کودکی است؟

 با توجه به نتایج به دست آمده، یازده سالگی بازه­ ای از سن است که فرزند شما از کودکی به نوجوانی ورود پیدا می کند. به همین دلیل والدین باید رفتار با کودک یازده ساله را بیاموزند تا بتوانند به بهترین نحو کودک خود را برای ورود به دوران چالش بر انگیز نوجوانی آماده کنند.

رشد هیجانی نوجوان یازده ساله چگونه است؟

 رشد هیجانی کودک یازده ساله با توجه به شرایط محیط و اطراف خود متفاوت است. بسیاری از کودکان در این سن تلاش می­ کنند تا ترس و هیجان خود را در رابطه با مسائل مختلف مخفی کنند. در واقع در این سن کودک تلاش می کند تا شجاعت خود را به دیگران نشان دهد.

رشد کودک یازده ساله چگونه است؟

کودک 11 ساله رفتار با دیگران را می­ آموزد و تلاش می­ کند با هر فردی به شیوه­ای متفاوت رفتار کند. برای مثال به معلمان خود به صورت رسمی رفتار می کند. در این سن رشد جسمی کودک چشمگیر است و معمولاً با تغییرات بسیار زیادی همراه است که ممکن است برخی از  آن­ها برای نوجوان 11 ساله خوشایند نباشد. در این سن کودک به رشد شناختی نسبی دست پیدا می­ کند و تلاش بسیاری از کارهای خود را با تفکر و استدلال انجام دهد.

کودک 11 ساله باید چه کارهایی انجام دهد؟

کودک 11 ساله خصوصیات متفاوتی دارد. نوجوان یازده ساله باید بتواند فعالیت­ های ورزشی مختلفی مانند پریدن، دویدن، چرخش، توپ بازی و…را با تمرکز بالایی انجام دهد. در این سن ممکن است کودک با والدین خود پرخاشگری و نافرمانی کند. معمولاً کودکان در این سن مایل هستند تا بیشتر وقت خود را با دوستان هم سن خود بگذرانند.

رشد شخصیتی نوجوان یازده ساله چیست؟

 هدف از رشد شخصیتی به تکامل رسیدن کودکان در جنبه­ های مختلف زندگی مانند اعتقادات، افکار، رفتار و…است. رشد شخصیتی موجب می­ شود تا فرد بتواند برای اهدافت و موفقیت­ های زندگی خود تلاش کند و وجه مناسبی در اجتماع داشته باشد. طرزرفتار با نوجوان 11 ساله از جانب والدین و اطرافیان باید به گونه ­ای باشد که کودک بتواند در مسائل مختلفی مانند رشد فردی، رشد اجتماعی، عقاید، تربیت خانوادگی و…به سطح بالایی دست پیدا کند.

کودک یازده ساله چند ساعت باید بخوابد؟

اگرچه میزان فعالیت های کودک در سن یازده سالگی زیاد است اما دختر یازده ساله و پسر یازده ساله معمولاً به 10 تا 11 ساعت خواب در روز احتیاج دارد. با توجه به میزان فعالیت ممکن است میزان خواب در کودک متفاوت باشد.

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر