استاندارهای رشد فرزند

هرآنچه که در مورد وضعیت استاندارد رشد نوجوان 10 ساله باید بدانید

زمان تقریبی مطالعه: 22 دقیقه

والدین اغلب نمی‌دانند که کودک ده ساله خود را نوجوان تصور کنند یا او هنوز کودک است. برخی از این کودکان بالغ و برخی دیگر از نظر عاطفی و جسمی هنوز کودک هستند. دکتر آلیزا پرسمن، استادیار بالینی اطفال و روانشناس توضیح می‌دهد: “بچه‌های ده ساله نوجوانانی نوظهور هستند. بدن و مغز آن‌ها در حال گذر از این تغییرات عظیم است.”

به‌هرحال هرچقدر هم‌ فکر کنید آنان بزرگ هستند، باید بدانید به راهنمایی و توجه شما نیاز دارند. این دوره با چالش‌های بسیاری همراه است. زیرا کودک ده ساله شما در حال گذر از تغییرات چشمگیری است که در بدن، هورمون‌ها، احساسات، حلقه‌های اجتماعی و مهارت‌های آنان رخ می‌دهد.

این دوره با استقلال فرزند شما از خانواده و علاقه به دوستان آشکارتر خواهد شد. اهمیت دوستان در این سن بر روند رشد کودک 10ساله شما تأثیرگذار است. ما سعی داریم در این مقاله به سؤالات شما در مهم‌ترین جنبه‌های رشد کودکان ۱۰ساله پاسخ دهیم. بررسی وضعیت استاندارد رشد کودک در سن 10 سالگی بر اساس شش الگو به شرح زیر صورت می‌گیرد.

کودک 10 ساله من

رشد جسمی – حرکتی کودک ده ساله

جیکوب شف (Jacob Sheff) ، متخصص اطفال بیان می‌کند که: «به یاد داشته باشید که همه بچه‌ها به یک اندازه رشد نمی‌کنند.». تفاوت در رشد کودک 10 ساله ممکن است باعث ناراحتی کودکان یا والدین آن‌ها شود و تصور کنند در رشد سریع نیستند.

بسیاری از پسران ده ‌ساله ممکن است علائم بلوغ را نشان دهند، درحالی‌که در برخی دیگر  این روند تا سن 12 یا 13 سالگی طول می‌کشد. رشد جسمی در دختران ده ساله با جهش بیشتری نسبت به پسران در سنین 10 تا 12 سالگی رخ می‌دهد. در این دوره شاهد رشد عضلانی و بلندتر شدن قد کودکان ده ساله خود خواهید بود. بااین‌حال هر کودک ممکن است زودتر یا دیرتر از دیگر کودکان رشد کند.

رشد جسمی کودک 10 ساله

ما در این بخش نشانه‌های رشد کودک ده ساله از نظر جسمی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. درصورتی‌که نسبت به رشد کودک خود نگرانی دارید، باید به پزشک یا سایر متخصصان رشد کودک یا متخصص غدد مراجعه کنید.

رشد ظاهری کودک ده ساله

قد کودک ده ساله در این مرحله 6 تا 7 سانتی‌متر تغییر می‌کند. وزن کودک ده ساله حدود 2 تا 3 کیلوگرم افزایش می‌یابد. کودکان در سن ده سالگی بسیار عرق می‌کنند. ممکن است پوست آن‌ها چرب شود یا جوش بزند.

برای برخی رشد مو در قسمت زیر بغل یا ناحیه‌ی تناسلی زودتر اتفاق می‌افتد. شانه‌های پسران پهن‌تر و لگن دختران بزرگ‌تر می‌شود. ممکن است به دلیل رشد در ناحیه مفاصل و عضلات درد احساس کنند.

 در این سن ممکن است نوجوان 10 ساله تمایلات جنسی را در خود احساس می‌کنند.

کودک 10 ساله من

اصول خواب کودک ده ساله

خواب خوب شبانه به معنای، خواب رفتن، خواب ماندن و داشتن خواب خوب و باکیفیت است. برخی از کودکان سریع به خواب می‌روند، و برخی دیگر حدود 20-30 دقیقه با غرزدن آرام به خواب می‌روند.

کودک در سن ده‌سالگی حدود 10-12 ساعت خواب نیاز دارد. درصورتی‌که فعالیت‌های روزانه مثل درس‌خواندن و ورزش‌کردن در طول روز به مدت 7 ساعت و یا بیشتر طول بکشد، کودک به استراحت بیشتری نیاز دارد.

اصول تغذیه و رژیم غذایی در ده سالگی کودک

نوجوان یا کودک 10ساله  شما به تغذیه مناسبی برای رشد خود نیاز دارد. قدرت عضلانی، استقامت و هماهنگی عضلات در این سن افزایش پیدا می‌کند؛ و این به آن معناست که کودکان 7 تا 10 ساله در مرحله‌ رشد جسمی قرار دارند، و باید غذای کافی و سالم بخورند، تا دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی نشوند.

کودک ده ساله  باید او عادت‌های غذایی مثبتی برای خود ایجاد کند. برای مثال از اهمیت رشد آگاه باشد، یا تشخیص دهد که به چه نوع میوه، سبزی و غذا بیشتر علاقه دارد تا شما آن را به شیوه‌های متنوعی بپزید و در خوراک روزانه او قرار دهید.

او باید مقدار زیادی میوه و سبزی در رژیم غذایی خود داشته باشد؛ غذاهای حاوی چربی اشباع‌شده، قندهای اضافه‌شده یا نمک را محدود کند.

پروتئین حیوانی، پروتئین گیاهی، چربی‌های اشباع‌نشده و مصرف کلسیم که در لبنیات و شیر موجود است، برای کودک ده‌ساله، بسیار توصیه می‌شود.

درصورتی‌که فرزند شما اضافه ‌وزن دارد یا از سوءتغذیه رنج می‌برد، به پزشک تغذیه مراجعه کنید.

کودک 10 ساله من

بهداشت و سلامتی کودک ده ساله

کودک شما در سن 10 سالگی باید بتواند کارهای بهداشتی خود را به ‌طور مستقل انجام دهد.

اهمیت بهداشت دهان و دندان را برای فرزند خود به طور کامل روشن کنید، و خود نیز به انجام آن پایبند باشید. برای مثال همراه کودک مسواک بزنید.

برای اطمینان از سلامتی فرزند خود او را به مراکز بهداشت ببرید.

در نظر داشته باشید اگر کودک 10 ساله دچار فقر آهن است، باید از مکمل‌ها، پروتئین‌ها و داروهایی که توسط پزشک تجویزشده است، استفاده کنید.

عوارض کمبود آهن در کودکان به‌صورت متفاوتی چون بداخلاقی، بی‌اشتهایی، بی‌خوابی و خواب‌آلودگی یا خستگی بروز پیدا می‌کند.

کودک 10 ساله من

رشد حرکتی کودک ده ساله

با شروع مراحل اولیه بلوغ، شاهد درد و گرفتگی عضلات در ده‌سالگی کودک خود خواهید بود. کودک می‌تواند لباس بپوشد و خود را آراسته سازد. برخی قادر هستند بند کفش خود را ببندند و برخی دیگر نیاز دارند تا این کار را تمرین کنند و یاد بگیرند. در این سن کودکان می‌توانند از ابزاری همانند انبردست، پیچ کشتی و چکش برای تعمیر و دست‌کاری وسایل استفاده کنند.

مهارت حرکتی کودک ده ساله

بسیاری از کودکان ده ساله ازنظر بدنی بسیار فعال هستند. برخی از آن‌ها در برنامه‌های ورزشی سنگین و سخت شرکت‌ می‌کنند که ممکن است آن‌ها را در معرض خطر آسیب‌های ناشی از استفاده بیش ‌از حد قرار دهد. این آسیب‌ها به دلیل اعمال تکراری مانند پرتاب توپ بسکتبال یا پریدن مکرر، واردکردن فشار بیش ‌از حد به استخوان‌های در حال رشد آن‌ها اتفاق می‌افتد.

بازی‌های مناسب رشد حرکتی کودک ده ساله

رشد جسمی – حرکتی در این سن با سرعت بیشتری نسبت به 7 سالگی رخ می‌دهد و توانایی کودک ده ساله در حال رشد است. فعالیت فیزیکی در بازی‌های مناسب برای رشد حرکتی کودکان اهمیت ویژه‌ای دارد. آنان به‌راحتی می‌توانند نقاشی بکشند، و به‌آسانی با کامپیوتر بازی کنند. کودکان در سنین 7 تا 11 سالگی بسیار فعال و باانگیزه هستند. کودکان در این سن به ورزش و فعالیت بدنی سه روز در هفته نیاز دارند. فرزندتان را تشویق کنید حداقل یک ساعت در روز فعالیت بدنی داشته باشد.

توصیه می‌شود آنان را دریافتن استعداد ورزشی راهنمایی کنید و از فعالیت‌های زیر برای حرکت کردن عضلات و تقویت استخوان‌هایشان استفاده کنید.

طناب‌بازی، دوچرخه‌سواری بدون چرخ کمکی درصورتی‌که اسکیت بورد، دوچرخه‌سواری یا موتورسواری و ماشین‌بازی می‌کنند؛ اطمینان پیدا کنید که از کلاه ایمنی استفاده کنند.

پریدن و تعقیب کردن

فوتبال ‌بازی کردن و نیز والیبال و بسکتبال بازی کردن

فعالیت هوازی مانند دویدن و کوهنوردی باعث تقویت استخوان‌ها و عضلات در آنان می‌شود.

کودک 10 ساله من

رشد زبانی کودک ده ساله

کودکان ده‌ساله اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و به طور فعال در بحث‌ها شرکت می‌کنند و در این سنین درصورتی‌که سرکوب نشده باشند، می‌توانند در جمع سخنرانی کنند. نوشتار کودکان در این سن پیچیده‌تر از محاوره‌ آنان است. آنان در این سن تمایل زیادی به لطیفه سازی و ایده برای خندیدن دیگران دارند.

کودکان در این سن قادرند در مورد اهداف و موقعیت خود سخن بگویند. روابط بین کلامی را توضیح می‌دهند و اختلاف متضاد و مترادف را متوجه می‌شوند و از واژگان متنوع و دستور زبان پیچیده استفاده می‌کنند. کودکان ده ساله  به‌خوبی گوش می‌دهند و بر اساس شواهدی که می‌بینند نظر خود را بیان می‌کنند.

رشد زبانی کودک ده‌ ساله به‌صورت کلی در سه حالت خواندن، نوشتن و روابط اجتماعی شکل می‌گیرد.

خواندن کودک ده ساله چگونه باید باشد؟

مهارت‌های زبانی کودک با خواندن بسیار تقویت می‌شود. کودک در این سن کتاب‌های سطح پایه را به‌راحتی می‌خواند.

اطلاعات را با توجه به هدف خود دسته‌بندی می‌کند.

معانی کلمات را با استفاده از ریشه کلمات، پسوندها و پیشوندها درک می‌کند.

شعر می‌خواند و حفظ می‌کند، یا زبان و سبک نویسنده را تحلیل می‌کند.

نوشتن کودک ده ساله چگونه باید باشد؟

برای اهداف مختلف می‌نویسد.

از واژگان مؤثر استفاده می‌کند.

ساختار جمله‌ها را کمی متفاوت‌تر با گذشته استفاده می‌کند.

نوشته‌های خود را اصلاح و ویرایش می‌کند.

کودک 10 ساله من

رشد عاطفی کودک ده ساله

کودکان در سن رشد احساسات بسیاری را تجربه می‌کنند. این احساسات تأثیر بسیاری بر روند رشد شناختی، اجتماعی و شخصیتی کودک می‌گذارد. خصوصیات کودک در ده سالگی آن است که به آراستگی ظاهری، فیزیکی و پذیرش نزد همسالان خود بسیار اهمیت می‌دهد. تغییرات هورمونی نیز بر رفتار عاطفی آن‌ها تأثیرگذار است. ممکن است در این سن علاقه عاشقانه ابراز کنند و یا در پی کشف هویت جنسیتی خود باشند. کودکان در این سن احساس مسئولیت می‌کنند. ممکن است تمایل نداشته باشد او را در جمع در آغوش بکشید.

تقویت خصوصیت عاطفی کودک ده ساله

رفتار با کودک 10ساله بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است. در این سن شما به عنوان والد باید به کودک خود کمک کنید احساسات ناخوشایندی چون سرخوردگی، خشم، اضطراب، ناراحتی، و خستگی را کنترل کند و به او کمک کنید که متوجه شود این احساسات به‌صورت امواج دریا و به‌صورت بالا و پایین در زندگی وجود دارند، و هر انسانی آن‌ها را تجربه می‌کند.

کودکان از سن 10 سالگی به چالش‌هایی که در مدرسه و فعالیت‌های گروهی برای آن‌ها رخ می‌دهد، اهمیت می‌دهند. فرزند ۱۰ساله شما باید بداند از او محافظت می‌کنید و هر لحظه گوش شنیدن به صحبت‌ها و نگرانی‌هایش را دارید.

زمانی که فرزند شما در سن بلوغ است، احساسات گوناگونی را تجربه می‌کند. هیجان، احساس نداشتن امنیت، ترس و خجالت تنها چند نمونه از حس و حالی است که کودک در سن 10 سالگی تجربه می‌کند. کودکان 10 ساله سؤالات زیادی دارند، اما نمی‌دانند پاسخ خود را دقیقاً چگونه پیدا کنند.

بازی و روش‌های رشد عاطفی کودک ده ساله

بچه‌های 9 تا 12 ساله در حال اصلاح، بهبود و هماهنگی مهارت‌های حرکتی خود هستند. برخی حتی بیشتر به یک ورزش متعهد می‌شوند درحالی‌که برخی دیگر با گرم‌شدن رقابت و بهبود سطح بازی از آن کنار می‌کشند. صرف‌نظر از سن یا فعالیت، مهم است که با مربی گروه فرزندتان ارتباط داشته باشید، یا او را از روی سکوها در روزهای بازی، تشویق کنید و حمایت خود را نشان دهید.

فعالیت بدنی را جزئی از برنامه روزانه قرار دهید. از کارهای خانه گرفته تا پیاده‌روی بعد از شام، خانواده خود را هر روز فعال نگه‌دارید. زمان کافی برای بازی در نظر بگیرید. بچه‌ها وقتی به حال خودشان رها شوند می‌توانند کالری بیشتری بسوزانند و لذت بیشتری ببرند. انواع بازی‌ها و وسایل ورزشی همچون دوچرخه، دسته‌های تنیس را در دسترس داشته باشید.

 لازم نیست وسایل شما حتما گران باشد، مجموعه‌ای از توپ‌ها و طناب‌های پرش می‌تواند بچه‌ها را ساعت‌ها مشغول کند. بچه‌ها دوست دارند زمان زیادی را با خانواده به بازی، حرکت و فعالیت مشغول باشند. زمان استفاده فعالیت‌های کم‌تحرک مانند تماشای تلویزیون، استفاده از وسایل الکترونیکی، آنلاین بودن و بازی‌های ویدیویی را محدود کنید.

کودک 10 ساله من

مشکلات عاطفی که ممکن است برای کودکان ده ساله پیش آید

کودک ده ساله شما احساسات پیچیده‌ای را تجربه می‌کنند. آن‌ها در حال گذار به‌سوی مستقل شدن هستند. ممکن احساسات ناخوشایند ترس از جدایی، رها شدن، تنبیه، سرزنش و عصبانیت را بدون آن‌که بروز دهند؛ در وجود خود داشته باشند. مدیریت این احساسات و شناخت به‌موقع آن‌ها تأثیر مثبتی بر روند رشد عاطفی – شخصیتی کودک می‌گذارد.

بااین‌حال ممکن است کودکان توانایی کنترل این هیجانات و احساسات را نداشته باشند. برخی از آنان مهارت حل مسئله ‌دارند و برخی دیگر به‌سختی با چالش‌ها روبه‌رو می‌شوند. نوسان عاطفی در روابط اجتماعی و دوستانه آن‌ها در این سن مشاهده می‌شود. ممکن است با خواهر و برادر خود به‌ویژه با خواهران و برادران کوچک‌تر از خود بسیار دعوا کنند.

هنگام بروز مشکلات میان کودکان و فرزندان در جانب‌داری ازیک‌طرف و برخورد با دیگری اجتناب کنید. این حس ممکن است عاطفه رهاشدگی را در کودک تقویت کند و احساس ارزشمندی را در او کاهش دهد.

رشد شناختی کودک ده ساله

کودکان در سنین 10 تا 11 سالگی می‌توانند به طور مؤثر اولویت‌های خود را تعیین کنند، سازمان‌دهی کنند، یا برنامه‌ریزی و گزارش بنویسند. توانایی‌های استدلال قیاسی، تفکر منطقی، و مهارت‌های عملکرد اجرایی در این سن بهبود می‌یابد.

کودکان درباره‌ مفاهیم انتزاعی چون عشق و عدالت فکر می‌کنند. آن‌ها آنچه را که پیاژه دوره عملیاتی مشخص نامیده است، تکمیل می‌کنند، و وارد دوره عملیات رسمی می‌شوند. دستاوردهای بارز این عملیات تفکر منطقی است. می‌توانند به‌راحتی جمع، تفریق و تقسیم کنند. عدد، جرم و حجم را حفظ می‌کنند، یا رویکرد استراتژیک و روشمندی به مسائل نشان می‌دهند.

ویژگی‌های شناختی کودک در ده سالگی

کودک ده ساله اغلب بیشتر و بیشتر به دنبال دوستان خود می‌گردد و انرژی زیادی در زندگی اجتماعی خود می‌گذارد. بااین‌حال، بچه‌ها همچنان خواهان تأیید و راهنمایی والدین خود هستند. کودکان ده ساله تمایل دارند که با والدین، خواهر و برادر و خانواده بزرگ خود احساس نزدیکی کنند.

انتظار می‌رود رشد ذهنی نوجوان در این سنین کند پیش برود؛ زیرا کودک در حال یکپارچه ساختن اطلاعاتی است که پیش‌ازاین به دست آورده است، یا به او آموخته‌اند. در حقیقت رشد بیشتر مهارت‌های عملکرد اجرایی و رفتارهای پرخطر را در کودکان تا سن 20 سالگی و به‌تدریج کاهش می‌دهد. توانایی تمرکز در این دوره در حال تقویت شدن است. این حالت به کودکان اجازه می‌دهد، از موضوعات بی‌اهمیت بگذرند. 

بازی‌های مناسب رشد شناختی کودک ده ساله

همان‌طور که هر روز از بزرگ‌تر شدن و رشد مهارت‌های کودک خود خوشحال می‌شوید؛ با توانایی‌های بالقوه کودک در حل مسئله شگفت‌زده خواهید شد. از استعداد و استراتژی کودک ده ساله خود برای تخلیه انرژی استقبال کنید. تلاش کنید در این دوره فرزند خود را در کشف مهارت‌هایش یاری کنید. برای مثال از او موارد زیر را بخواهید.

نقاشی و طراحی کند.

به نویسندگی روی آورد و داستان موردعلاقه خود را بنویسد.

شطرنج‌بازی کنید و به کمک یکدیگر جدول حل کنید.

از کارت‌های بازی استفاده کنید، یا بازی‌هایی که کودک باید از حدس و گمان استفاده کند.

از جورچین‌های پر قطعه استفاده کنید و با کمک یکدیگر قطعات آن را کنار هم قرار دهید.

انتظارات خود را از کودک بالا نبرید و اجازه دهید به روش خود مسائل را حل کنند.

درصورتی‌که از شما راهنمایی خواستند، بدون دستور و سرزنش بهترین راه‌حل را با مشارکت آن‌ها به کار ببرید.

کودک 10 ساله من

رشد اجتماعی کودک 10 ساله

کودکان ده ساله تمایل زیادی به موردتوجه قرارگرفتن در جمع و محبوبیت از سوی دیگران دارند. کودکان دختر ده ساله با یکدیگر احساس صمیمیت و راحتی دارند. کودکان پسر در این سن بر اساس منافع با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. حس رقابت در این سن میان پسران بسیار مشاهده می‌شود.

کودکان در این سن ارتباط زیادی با یکدیگر دارند و از سبک زندگی یا رفتار دوستان و اطرافیان خود الگو می‌گیرند به همین دلیل شاید در تربیت کودک ده ساله خود با چالش روبرو شوید. بسیار به موسیقی گوش می‌دهند. علاقه‌مند به پوشیدن لباس شبیه به همسالان خود هستند، و درصورتی‌که این امر مثبت باشد، والدین نباید مانع کودک شوند.

روابط اجتماعی کودک ده ساله چگونه است

کودک در این سن از تماس چشمی بسیار استفاده می‌کند.

در بحث‌های گروهی و کلاسی مشارکت دارد.

به‌درستی مکالمه را شروع می‌کند.

با توجه به اینکه نوجوان ده ساله دوستی‌های قوی‌تر، پیچیده‌تر و بیشتری با  همسالان خود دارد و ازنظر عاطفی با دوستان هم‌جنس خود رابطه زیادی برقرار می‌کند، امکان دارد مورد فشار گروه‌های دوستی و تأثیر از سوی آنان قرار گیرد.

وقتی مخاطب او متوجه صحبت‌هایش نمی‌شود، بیشتر توضیح می‌دهد.

رابطه‌ شما به‌عنوان والدین نیز با کودک در حال تغییر است، پس خود را با شرایط وفق دهید و مراقب باشید رفتار شما باعث اختلال در قدرت کلامی کودک نشود.

مهارت‌های اجتماعی لازم در 10 سالگی

با نزدیک شدن کودک 10 ساله به سن بلوغ آگاهی بیشتری نسبت به جسم خود پیدا می‌کند. کودک در مدرسه با چالش‌های بسیاری روبه‌رو می‌شود. ممکن است از این زمان مسئولیت‌پذیری و انجام وظایف پیچیده‌تر را آغاز کند.

برخی از کودکان 10 ساله دیرتر به مرحله مسئولیت‌پذیری از رشد اجتماعی دست پیدا می‌کنند. برای ایجاد این مهارت در فرزندان خود، از آن‌ها بخواهید در کارهای خانه مشارکت داشته باشند. برای مثال می‌توانید از آن‌ها بخواهید در تهیه غذا به شما کمک کنند. پلاستیک زباله را دور بیندازند، ظرف‌ها را روی میز بچینند، به خواهر یا برادر کوچک‌تر خود کمک کنند.

 از آن‌ها بخواهید به بزرگ‌تر خود احترام بگذارند. کمتر با بزرگ‌سالان در ارتباط باشند. در این زمان لازم است با فرزند خود درباره پس‌انداز پول صحبت کنید. اهمیت انجام تکالیف مدرسه را برای کودک خود روشن سازید. تلاش کنید روش درس‌خواندن فرزندتان را کشف کنید و به او در انجام برخی از تکالیف کمک برسانید.

بازی و روش‌های مؤثر برای رشد اجتماعی کودکان در ده سالگی

شما باید کودک ده ساله خود را بشناسید. چه چیزی او را خوشحال می‌کند؟ از انجام‌دادن چه‌کاری بیشتر لذت می‌برد؟ آیا فعالیتی که اکنون انجام می‌دهد، استعداد ذاتی او را به‌درستی کشف می‌کند؟ دقت داشته باشید، فرزندتان در مرحله رشد تکاملی قرار دارد. پدران و مادران باید بدانند فرزندان نوجوانشان با صبر، همدلی و حمایت مستمر رشد را به‌درستی طی می‌کنند.

این سال‌ها از مهم‌ترین دوران زندگی فرزند شما به شما می‌روند. او در این زمان یاد می‌گیرد واکنش‌های خود را کنترل کند و متناسب با محیطی که در آن قرار دارد سازگاری می‌کند. این کودکان ده ساله در آغاز کشف راه علایق و سلیقه‌های خود هستند.

فراموش نکنید رفتار دیگر اعضای خانواده با یکدیگر و نحوه برخورد در هنگام ارتکاب یک اشتباه تأثیر بسزایی بر روابط اجتماعی و استقلال او از خانواده در آینده خواهد گذاشت. فرزندان در این دوره به مهارت‌های بسیاری نیاز دارند که برخی از آن را باید از طریق خانواده و در فضایی آرام و خالی از خشونت یاد بگیرند.

به توصیه‌های زیر توجه کنید؛

اگر کودک شما به ورزش‌های عمومی که امروزه بسیار رایج است علاقه‌ای نداشته باشد، ایرادی ندارد. کودک باید فعالیت بدنی را به‌صورت روزانه دنبال کند، پس جایگزین مناسب برای او پیدا کنید.

درباره فعالیت‌های موردعلاقه او با وی صحبت و همفکری کنید.

مشتاقانه با او به اماکن ورزشی، باشگاه‌ها و سالن‌های بازی سر بزنید.

کودکی را که به فوتبال، بسکتبال یا سایر ورزش‌های گروهی علاقه ندارد، تشویق کنید به ورزش‌های دیگری چون کاراته، شمشیربازی، دوچرخه‌سواری، اسکیت، تنیس و شنا روی بیاورد و آن‌ها را کشف کند.

درصورتی‌که کودک برای خواندن و نوشتن از شما کمک می‌خواهد، با او بنشینید و به‌آرامی داستان موردعلاقه‌اش را بخوانید. درصورتی‌که لازم شد به‌صورت بازی و سرگرمی از او بخواهید برای شما درباره‌ شخصیت‌های داستان، اتفاقات و پیام آن صحبت کنید.

کودک 10 ساله من

رشد شخصیتی کودک ده ساله

از خصوصیات کودکان ده ساله می‌توان به این موضوع اشاره کرد که هویت کودک ده ساله در سال‌های آغازین نوجوانی با خودمحوری همراه خواهد بود. این خودمحوری ریشه در خودآگاهی دارد. کودک شما که در حال تبدیل‌شدن به نوجوان است احساس می‌کند قدرتمند و شکست‌ناپذیر است.

دلایل ذکرشده از سوی مؤسسه ملی سلامت روان “NIH” نشان داده است، مغز پیش از بلوغ شروع به تولید ماده خاکستری می‌کند. این اتفاق روی عملکردهای اجرایی کودکان اعم از توانایی تفکر، برنامه‌ریزی، حافظه کوتاه‌مدت، سازمان‌دهی افکار، کنترل واکنش، حل مسئله و انجام وظایف را در لوب فرونتال که مرکز کنترل عملکرد مغز است، اثر می‌گذارد. در این دوره شاهد رفتارهای پرخطر نوجوانان خود هستید.

توصیه‌های مؤثر برای رشد شخصیت کودک ده ساله

شما باید بدانید فرزندانتان کجا هستند. آیا جایی که در آن حضور دارند، بزرگ‌سالان و مسئولانی دارد یا خیر؟

با فرزندانتان درباره برنامه‌ریزی صحبت کنید. به آن‌ها بگویید انتظار دارید چه ساعتی خانه باشند. درصورتی‌که دیر به خانه می‌آیید آن‌ها را با خبر کنید.

درصورتی‌که خانه نبودید و یا در محل خاصی حضور دارید به کودک بگویید چگونه باید با شما یا نزدیکان در تماس باشد.

با فرزند خود وقت بگذرانید. چالش‌های آنان را درک کنید و باهم درباره آن صحبت کنید.

فرزندتان را تشویق کنید که به مدرسه و گروه‌های اجتماعی بپیوندد، مانند یک گروه ورزشی، یا داوطلب یک مؤسسه خیریه شود.

به کودک خود کمک کنید احساس مسئولیت کند؛ فرزندتان را در کارهای خانه مانند نظافت و آشپزی مشارکت دهید. با فرزندتان در مورد پس‌انداز و خرج عاقلانه پول صحبت کنید.

با خانواده دوستان فرزندتان آشنا شوید.

با فرزندتان در مورداحترام گذاشتن به دیگران صحبت کنید. او را تشویق کنید تا به افراد نیازمند کمک کند.

با او در مورد اینکه وقتی دیگران مهربان نیستند یا بی‌احترامی می‌کنند چه‌کاری باید انجام دهند، صحبت کنید.

قوانین واضحی وضع کنید و به آن‌ها پایبند باشید.

اگر فرزندتان جایی حضور دارد که شما نمی‌توانید حضور داشته باشید؛ به او گوشزد کنید چگونه باید با بزرگ‌سالان ارتباط برقرار کند.

به‌جای تنبیه و سرزنش که پیامد بدی بر رشد مهارت‌های فردی کودکتان می‌گذارد، درباره قوانین، نظم و انضباط صحبت کنید.

هنگام استفاده از تمجید، به فرزندتان کمک کنید به دستاوردهای خود فکر کند. گفتن «تو باید به خودت افتخار کنی» به‌جای «من به تو افتخار می‌کنم» می‌تواند فرزندتان را تشویق کند تا زمانی که کسی او را ستایش نمی‌کند، انتخاب‌های خوبی انجام دهد.

بسیاری از کودکان قبل از اینکه والدینشان از محل کار به خانه بروند از مدرسه به خانه ‌بر می‌گردند. داشتن قوانین و برنامه‌های روشن برای فرزندتان زمانی که در خانه تنهاست بسیار مهم است.

با مدرسه فرزندتان درگیر باشید. در رویدادهای مدرسه شرکت کنید؛ با معلمان فرزندتان ملاقات کنید.

به کودک خود کمک کنید تا حس درست و غلط خود را تقویت کند. با او در مورد کارهای خطرناکی صحبت کنید که ممکن است با تأثیر دوستان آنان را انجام دهد، کارهایی مانند سیگارکشیدن یا شجاعت خطرناک، ایجاد ارتباط در سن کم با جنس مخالف، کنجکاوی جنسی در مورد بدن.

با فرزندتان مهربان و صادق باشید و دلایل خود را در مورد وضع قوانین و مراقبت از سلامت جسم و روان او توضیح دهید.

کودک 10 ساله من

بازی‌های مناسب رشد شخصیتی کودک ده ساله

به فرزندتان کمک کنید تا اهداف خود را تعیین کند.

او را تشویق کنید تا در مورد مهارت‌ها و توانایی‌هایی که دوست دارد داشته باشد سخن بگوید و در مورد چگونگی توسعه آن‌ها فکر کند.

با یکدیگر به پیاده‌روی بروید. دوچرخه‌سواری کنید و مسابقه دو بگذارید.

می‌توانید در خانه گل‌ یا پوچ، اسم و فامیل، حدس کلمه، منچ، مارپله و بازی‌های دیگری داشته باشید.

خلاق باشید و حتی اگر نتوانستید بازی کنید، از خاطرات کودکی خود و چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه بودید صحبت کنید.

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر