استاندارهای رشد فرزند

هرآنچه که در مورد وضعیت استاندارد رشد نوجوان 14 ساله باید بدانید

زمان تقریبی مطالعه: 21 دقیقه

نوجوانی یکی از دشوار­ترین دوران زندگی برای نوجوانان و والدین است. نوجوان 14 ساله بر خلاف دوران کودکی مایل است تا خود را به دست غرایز خود بسپارد. شور و هیجان نوجوانان در این سن نسبت به سایر سال­ های زندگی بیشتر است. چهارده سالگی شروع تنش­ های شدید است که اغلب والدین و اطرافیان را نگران می­ کند. نوجوان چهارده ساله سالم در زمینه رشد جسمانی، عاطفی، عقلی و…به اوج می­رسد.

مهم­ترین مسئله ­ای که در این سن برای نوجوانان چالش‌برانگیز است، انتقال از دوران کودکی به نوجوانی است که ممکن است با کشمکش­ های بسیاری همراه باشد. والدین نیز به‌عنوان نزدیک­ترین افراد به نوجوانان، در جریان بسیاری از مسائل قرار دارند. به همین دلیل می­توانند نقش مؤثری در رشد نوجوان خود داشته باشند.

رشد نوجوان چهارده‌ساله در جهات مختلفی اتفاق می‌افتد که ما آن را در شش دسته مجزا مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای دریافت جزئیات بیشتر این مسئله تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کودک 14 ساله من

رشد جسمی – حرکتی نوجوان 14 ساله

اولین بعدی که در مورد آن می‌خواهیم صحبت کنیم رشد جسمی و حرکتی نوجوان است. سرعت رشد و بلوغ جسمی در نوجوان چهارده ساله بسیار زیاد است. نوجوانان در سن چهارده سالگی به لحاظ جسمی و حرکتی رشد چشمگیری دارند. معمولاً در این سن تغییرات بسیار زیادی در وزن، قد، چهره، رنگ پوست، فرم بدن، صدا و توانایی­ های فرد ایجاد می ­شود.

در این سن برخلاف دوران کودکی تغییرات خاصی در رشد حرکتی کودک ایجاد نمی شود. در واقع نوجوانان در سن 14 سالگی تلاش می­ کنند تا بتوانند مهارت و توانایی­ های حرکتی خود را تقویت کنند و فعالیت­ های پیچیده و دشوارتری را انجام دهند. بلوغ جسمی و تغییرات هورمونی در سن 14 سالگی موجب می­ شود تا تغییرات متفاوتی در دختر ۱۴ساله و پسر 14 ساله اتفاق بیافتد.

رشد جسمی نوجوان 14 ساله

تحولاتی که در جنبه رشد جسمانی نوجوان 14 ساله اتفاق می­افتد، ممکن است کوتاه‌مدت و متغیر باشد. برای مثال در 14 سالگی ممکن است نوجوانان به دلیل تنش های عصبی و استرس بیش از حد، به‌شدت پرخوری کنند. به همین دلیل ممکن است در این سن وزن­ آنها افزایش پیدا کند. در این سن میزان رشد جسمانی در پسران نسبت به دختران بیشتر است.

در واقع زمان تغییرات دوران بلوغ در دختران بین 9 تا 15 سالگی است. اما در پسران هورمون­ها در سن 14 سالگی باعث تغییرات جسمانی می­شوند. هورمون­های استروژن و استرادیول در دختران و هورمون­های آندروژن و تستوسترون در پسران باعث تغییرات چشمگیری در رویش مو، پستان­ها، بیضه­ها، قد، وزن، تغییرات صدا، افزایش حجم ماهیچه­ها و…می­شود.

رشد جسمانی نوجوان در چهارده سالگی در 6 آیتم بررسی می­ شود که عبارت هستند از:

ویژگی‌های ظاهری نوجوان 14 ساله

 در سن 14 سالگی قد و وزن فرزندتان به‌سرعت رشد می­ کند و متناسب با میانگین وزن والدین افزایش پیدا می­کند؛ بنابراین اندازه قد و وزن نوجوان متغیر است. البته میزان سرعت رشد قد و وزن بعد از 14 سالگی کندتر می­ شود و با تغییرات کمتری همراه است.

میانگین قد دختر 14 ساله 160 سانتی‌متر و 50 کیلوگرم وزن است. میانگین قد پسر 14 ساله  163 سانتی‌متر است که در حدود 51 کیلوگرم وزن دارند. در این سن میزان چربی بدن در ناحیه پستان و باسن در دختران افزایش پیدا کند. بسیاری از نوجوانان در این سن با آکنه­ های ریز و درشتی در نواحی مختلف پوست صورت، کمر، بازو و…همراه هستند.

اصول خواب نوجوانان در سن 14 سالگی

متأسفانه امروزه به دلیل استفاده بیش از حد از تجهیزات هوشمند مانند تلفن همراه، لپ‌تاپ، کامپیوتر و… در زمان خواب نوجوان و مقدار خواب آن تغییراتی ایجاد شده است.

نوجوانان در این سن بین 8 تا 9 ساعت خواب احتیاج دارند. باوجوداینکه فعالیت­ های مغزی و جسمی در آنان افزایش‌یافته است، مقدار خواب آن­ها نسبت به دوران کودکی کمتر است.

 در روانشناسی نوجوان چهارده ساله، نداشتن خواب کافی موجب می­ شود تا فرد با افزایش وزن، بی­حالی، افسردگی، شل شدن پوست و…همراه باشد.

کودک 14 ساله من

اصول تغذیه و رژیم غذایی نوجوانان در 14 سالگی

 مصرف غذای مقوی و مفید برای هر سنی واجب است. اما در دوران نوجوانی به دلیل رشد نوجوان در جنبه­ های مختلف جسمانی و حرکتی، بهتر است به تغذیه و رژیم غذایی نوجوان توجه ویژه ای شود. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مقوی تأثیر بسزایی در رشد قد، وزن و تأمین انرژی لازم برای فعالیت­ های مختلف دارد. در سن 14 سالگی بهتر است از گرفتن رژیم­ های لاغری پرهیز شود، زیرا ممکن است مواد مغذی و ویتامین­ های موردنیاز برای رشد نوجوانان تأمین نشود.

در این سن نوجوانان باید غذاهایی را مصرف کنند که حاوی مواد مغذی مانند کلسیم، ویتامین، پروتئین، کربوهیدرات، آهن، امگا 3 و…هستند. مصرف انواع سبزیجات، غلات، گوشت سفید، گوشت قرمز، میوه، لبنیات و…تأثیر بسزایی در تأمین مواد مغذی برای رشد نوجوان چهارده‌ساله دارد.

بهداشت و سلامتی  در نوجوانان 14 ساله

 در سن 14 سالگی تقریباً تمام دندان­ های اصلی جایگزین دندان­ های شیری شده­ اند؛ بنابراین نوجوانان از این سن باید توجه ویژه ای به‌سلامت دندان های خود داشته باشند. همچنین ممکن است بسیاری از نوجوان در نواحی پوست صورت، کمر و بازو با آکنه­ هایی همراه باشند که معمولاً به دلیل بلوغ جسمی اتفاق می­افتد. بهتر است برای کنترل آکنه در نواحی مختلف پوست به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.

کودک 14 ساله من

نرمش و ورزش مناسب نوجوانان 14 ساله

 نرمش و ورزش یکی از راه­ های مؤثر برای رشد جسمی، تقویت حافظه و بهبود حالات روحی است. انجام ورزش­ هایی مانند والیبال، بارفیکس، شطرنج، فوتبال، بسکتبال و…نقش زیادی در رشد قد و کنترل وزن دارد. شطرنج نیز نقش بسیار زیادی در رشد شناختی نوجوان 14 ساله دارد.

روش‌های مناسب رشد جسمی نوجوان 14 ساله

 مصرف غذاهای حاوی ویتامین­ های ضروری بدن مانند آ، ب، ث، ویتامین ب 12 و…در رشد جسمی نوجوان 14 ساله تأثیرگذار است. همچنین انجام ورزش هایی مانند والیبال، بسکتبال، فوتبال و…نقش مؤثری در استحکام استخوان، تقویت ماهیچه، افزایش قد، کنترل وزن نوجوان چهارده ساله دارد. پرهیز از غذاهای چرب و فرآوری شده کمک بسیار زیادی به جلوگیری از افزایش وزن در سن 14 سالگی دارد.

کودک 14 ساله من

رشد حرکتی نوجوان 14 ساله

معمولاً رشد حرکتی نوجوان چهارده ساله با تغییرات چشمگیری همراه نیست. دختر و پسر چهارده ساله تا سن 12 سالگی بسیاری از مهارت­ های حرکتی را آموزش‌دیده‌اند. در سن 14 سالگی اغلب نوجوانان به با انجام تمرینات مداوم و شرکت در کلاس­ های مختلف برای تقویت مهارت­ های حرکتی خود تلاش می­ کنند. تمرین و تکرار مهارت­ های حرکتی کمک می­ کند تا نوجوانان از استقامت و تعادل بالایی برخوردار باشند. مهارت­ های حرکتی نوجوان 14 ساله عبارت است از:

مهارت حرکتی نوجوان چهارده ساله

 توانایی نوجوان 14 ساله در انجام مهارت­ های مختلف بسیار زیاد است. در این سن پسر نوجوان 14 ساله می ­تواند در زمین چمن و سالنی در سطح متوسطه تا حرفه ای فوتبال ‌بازی کند. پریدن از ارتفاع، دویدن با سرعت بالا در متراژ طولانی، شناکردن در آب­ هایی با عمق بیشتر و…از مهارت های حرکتی است که نوجوان ۱۴ساله در صورت تمرین و تکرار می­ تواند انجام دهد.

روش‌های مناسب رشد حرکتی نوجوان 14 ساله

 بهترین راه برای تقویت مهارت حرکتی در نوجوان ۱۴ساله، تمرین و تکرار مداوم فعالیت­ های مختلفی مانند ورزش فوتبال، والیبال، بسکتبال، هنر نقاشی، دویدن، ژیمناستیک و…است. در این سن بهتر است نوجوانان تحت‌نظر یک مربی حرفه ­ای، به تمرین و تقویت مهارت­ های حرکتی بپردازند تا آسیبی به وضعیت جسمانی آن­ها وارد نشود.

کودک 14 ساله من

رشد زبانی نوجوان 14 ساله

به  طور کلی رشد زبانی به دو بخش رشد بیانی و رشد دریافتی تقسیم می ­شود. منظور از رشد بیانی این است که فرد قادر باشد از طریق صحبت­ کردن و به‌صورت زبانی به بیان نیازها، خواسته‌ها و عواطف خود بپردازد. رشد زبانی دریافتی معمولاً نشان­دهنده این است که فرد قادر است صحبت­ های دیگران را درک کند و منظور دیگران را در حین صحبت‌کردن بفهمد. نوجوانان در سن چهارده سالگی به دلیل ورود به دوران جدیدی از مدرسه و ارتباط گیری با افراد مختلف، در زمینه رشد زبانی بسیار پیشرفت می­کنند.

رشد زبانی کلامی نوجوان 14 ساله چگونه باید باشد؟

نوجوان چهارده‌ساله در زمینه رشد کلامی و رشد زبانی دریافتی از مهارت بالایی برخوردار است. در این سن نوجوانان از دایره لغات وسیعی برخوردار هستند و می ­توانند از کلمات مختلف برای فهماندن مطلب به‌طرف مقابل استفاده کنند. در چهارده سالگی نوجوانان می­ توانند به‌خوبی منظور اطرافیان خود را در حین گفتن مطلبی درک کنند. در این سن نوجوانان از کلمات طنزآمیزی و کنایه ­آمیزی در حین صحبت خود با دیگران استفاده می­ کنند.

راه‌های تقویت زبان نوجوان 14 ساله

 تماشای فیلم با ژانرهای مختلف، مطالعه کتاب­ های درسی و غیردرسی، شرکت در کلاس­ های دسته‌جمعی، حضور در اجتماع و…از راه­ هایی هستند که باعث تقویت زبان نوجوانان چهارده‌ساله می­شود.

کودک 14 ساله من

رشد عاطفی نوجوان چهارده ساله

معمولاً از سن 14 تا 16 سالگی دوران بلوغ در دختران و پسران تکمیل می ­شود؛ بنابراین بعد از گذشت این زمان اغلب رفتارها و عواطف نوجوانان قابل‌کنترل می ­شود. رشد عاطفی نوجوان چهارده‌ساله در بسیاری از مواقع به دلیل تغییرات هورمونی و قرارگرفتن در وضعیت بلوغ با اختلالاتی همراه است. در این سن ممکن است بسیاری از دختران در وضعیتی قرار بگیرند که احساس بلاتکلیفی می­ کنند.

معمولاً بسیاری از آن­ها خود را باور ندارند و از اعتمادبه‌نفس پایین رنج می ­برند. یکی از خصوصیات نوجوانان در چهارده سالگی این است که با احساسات ضدونقیضی همراه هستند و ممکن است در هر موقعیت رفتار خاصی از خود نشان دهند.

خصوصیت عاطفی نوجوان چهارده ساله

 نوجوان 14 ساله خصوصیات خاصی دارد که ممکن است برای برخی از والدین نگران‌کننده باشد. یکی از خصوصیات نوجوان 14 ساله این است که علاقه بسیار زیادی به آزادی دارد. هرگونه محدودیتی در نوع پوشش، عقاید و…ممکن است باعث عصبانیت نوجوان ۱۴ساله شود. در این سن اغلب نوجوانان علاقه‌مند به نشان‌دادن شخصیت واقعی خود هستند.

تلاش برای مستقل بودن یکی از خصوصیات دختران و پسران چهارده‌ساله است. در سن چهارده سالگی ممکن است بسیاری از نوجوانان به دلیل تغییرات ظاهری دچار حساسیت و وسواس شدیدی شوند. هیجانات نوجوان 14 ساله موجب می‌شود تا به تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با جنس مخالف داشته باشد.

همچنین این مسئله موجب می‌شود تا نوجوانان تمایل زیادی به‌وقت گذراندن در فضای مجازی داشته باشند. در چهارده سالگی بسیاری از نوجوانان به دنبال تأیید دوستان و اطرافیان خود هستند. آن­ها مایل هستند تا بخش زیادی از زمان خود را با دوستان خود بگذرانند و از خانواده خود فاصله بگیرند.

کودک 14 ساله من

روش‌های رشد عاطفی نوجوان 14 ساله

 والدین می­ توانند با یادگیری طرز رفتار با دختر 14 ساله و پسر چهارده ساله، از بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در دوران نوجوانی برای نوجوانان رخ دهد، جلوگیری کنند. ابراز محبت به نوجوانان از جانب پدر و مادر، توجه به خواسته­ ها و نیازها، وقت گذراندن با نوجوانان و انجام فعالیت های موردعلاقه نوجوانان، صحبت­ کردن در برابر مسائل روز، توضیح ­دادن مسائل نادرست و خطرساز برای نوجوانان، فراهم­ کردن اوقات شاد، درک­ کردن احساسات نوجوانان، ابراز احساسات و ترد­ نکردن نوجوان حتی در زمان انجام کارهای اشتباه از جمله روش­ های رشد عاطفی نوجوان ۱۴ساله است.

مشکلات عاطفی که ممکن است برای نوجوانان 14 ساله پیش آید

متأسفانه چهارده سالگی ممکن است برای نوجوانان با مشکلات عاطفی بسیاری همراه باشد. ممکن است نوجوانان مایل به امتحان کردن مواد مخدر در کنار دوستان خود باشند.

در چهارده سالگی برخی از نوجوانان به دلیل کاهش اعتمادبه‌نفس ممکن است توانایی نه گفتن را نداشته باشند و در برابر حرف­های دوستان خود تحریک شوند. تمایل به برقراری ارتباط با جنس مخالف، پرخاشگری، بحث کردن دررابطه‌با مسائل مختلف با والدین، افت تحصیلی، وقت گذراندن در شبکه­ های اجتماعی، کاهش عزت‌نفس و ناامیدی از مشکلات عاطفی است که ممکن است برای نوجوان ۱۴ساله رخ دهد.

نوجوان 14 ساله

رشد شناختی نوجوان 14 ساله

رشد شناختی در دوران کودکی تنها موجب یادگیری برخی از مهارت­ ها می ­شود. در دوران نوجوانی رشد شناختی نیز با تغییرات پیچیده ­تری همراه است. در این سن بسیاری از نوجوانان تلاش می­ کنند تا استدلال پیچیده­ تری داشته باشند. معمولاً در زمان 14 سالگی، اغلب نوجوانان باید بتوانند رابطه میان علت و معلول را درک کنند. رشد شناختی در دوران نوجوانی موجب افزایش توانایی نوجوان در فکرکردن، استدلال، تصمیم‌گیری و… می­ شود.

ویژگی‌های شناختی نوجوان در چهارده سالگی

 ویژگی‌های رشد شناختی در نوجوان چهارده‌ساله باعث می‌شود تا بتواند مسئولیت تصمیم‌گیری‌های خود را بر عهده بگیرد. در این سن نوجوانان عواقب کار خود را می‌دانند و تلاش می‌کنند از اطلاعات و آموزش‌هایی که در دوران کودکی کسب کرده‌اند، برای انجام تصمیمات درست استفاده کنند معمولاً در این سن نوجوانان مهارت‌های خود را برای تفکر انتقادی افزایش می‌دهند.

 نوجوانان در سن چهارده سالگی سعی می­ کنند از تجارب دیگران و تجربه کارهای خود در کودکی، برای انجام کارهای پیچیده ­تر استفاده کند. تغییرات بسیاری زیادی در نگرش و اعتقادات نوجوان چهارده ساله اتفاق می­افتد. در سن 14 سالگی نوجوانان به دنبال اعتقادات و باورهایی متناسب با سبک زندگی خود هستند.

ممکن است برخی از نوجوانان بسیاری از واقعیت­ های دنیا را زیر سؤال ببرند. برخی از نوجوانان ممکن است خدا را انکار کنند یا به دنبال راه­ حلی برای اثبات آن باشند. معمولاً در سن چهارده سالگی توانایی نوجوان برای درک مسائل علمی و فنی بسیار زیاد می ­شود. خودباوری و خودشیفتگی از دیگر نشانه­ های رشد شناختی در نوجوان ۱۴ساله است.

کودک 14 ساله من

روش‌های مناسب رشد شناختی نوجوان چهارده ساله

تا قبل از دوران نوجوانی اکثر تصمیمات توسط والدین برای فرزندان انجام می ­شد. با ورود به دوره نوجوانی بهتر است والدین تصمیم­ گیری برای نوجوانان را کنار بگذارند و تنها فرزندان خود را برای گرفتن تصمیم صحیح راهنمایی کنند. در این دوران ممکن است نوجوانان با نگرانی ­هایی دررابطه‌با آینده و مسائل شغلی همراه باشند.

والدین باید از طریق صحبت­ کردن و توضیح برخی از مسائل این نگرانی را در نوجوانان کاهش دهند. در این سن بهتر است برای افزایش رشد شناختی به کارهای موردعلاقه نوجوانان بیشتر پرداخته شود. مطالعه کتاب­ های علمی و غیرعلمی، تماشای فیلم­ های تخیلی و علمی از راه­ هایی است که باعث تقویت مهارت شناختی در نوجوانان می ­شود.

کودک 14 ساله من

رشد اجتماعی نوجوان 14 ساله

رشد اجتماعی نوجوان چهارده ساله ممکن است با چالش­ های بسیاری همراه باشد. در این سن نوجوانان برای برخی از اطرافیان بزرگ یا کوچک شناخته می­ شوند. این مسئله موجب می­ شود تا اطرافیان بخواهند با تذکرهای نابجای خود باعث تضعیف رشد اجتماعی نوجوانان در چهارده سالگی شود.

رشد اجتماعی مهارتی است که باعث تقویت مهارت اجتماعی نوجوان در دوران مختلف شود. این جنبه از رشد تاثیر بسزایی در توسعه فردی نوجوان نیز دارد. اما رفتار نادرست والدین و اطرافیان در این سن موجب کاهش سرعت رشد تربیتی نیز می­ شود. والدین و اطرافیان با گفتن جملاتی مانند < <مگه ای بچه‌ای که اینکار رو می‌کنی > >، < < تو هنوز برای انجام این کارها کوچیکی> >، < < تو نمیتونی این کار را بکنی > > و…باعث کاهش اعتمادبه‌نفس و کاهش سرعت رشد اجتماعی می­ شوند.

کودک 14 ساله من

مهارت‌های اجتماعی لازم در 14 سالگی

 در چهارده سالگی بسیاری از نوجوانان تمایل به برقراری ارتباط با هم سن و سالان خود را دارند. به همین دلیل به‌آسانی با افراد ناآشنا ارتباط برقرار می­ کنند. ممکن است در این سن تمایل نوجوانان برای برقراری ارتباط با اطرافیان و اعضای خانواده کم باشد. دلیل این مسئله رفتار نادرست والدین و اطرافیان است که موجب کاهش اعتمادبه‌نفس و دوری نوجوانان از جمعیت می­ شود. برخی از نوجوانان ممکن است به دلیل رشد اجتماعی ضعیف حین برقراری ارتباط با دیگران با کمی شرم و خجالت همراه باشند.

روش‌های مؤثر برای رشد اجتماعی نوجوانان در 14 سالگی

افزایش اعتمادبه‌نفس در نوجوانان یکی از بهترین راه­های تقویت رشد اجتماعی در نوجوان ۱۴ساله است. والدین می ­توانند با سپردن کارهای مختلف به نوجوانان، توجه به علایق، سپردن مسئولیت برخی از تصمیمات به آن­ها، صحبت‌کردن راجع به خطرهایی که ممکن است نوجوان را تهدید کند، باعث تقویت رشد اجتماعی شوند. همچنین صبور بودن، مقایسه نکردن نوجوان با دیگران، اعتماد کردن به کارهای نوجوان و…از دیگر­ راه هایی است که باعث تقویت مهارت اجتماعی می ­شود.

رشد شخصیتی نوجوان چهارده‌ ساله

 یکی از خصوصیات نوجوان در چهارده سالگی این است که با چالش‌های شخصیتی بسیاری همراه است. 14سالگی نوجوان ممکن است با برخی از مسائل شخصیتی مانند تلاش برای مستقبل بودن، پیشرفت قدرت تصمیم­ گیری، خودمحوری، خودبزرگ‌بینی و…همراه باشند. رفتار با نوجوان 14 ساله دختر ممکن است نسبت به پسران در این سن دشوارتر باشد زیرا دختران با عواطف و حساسیت­ های بیشتری همراه هستند. هرگونه اشتباه در رفتار با نوجوان ۱۴ساله ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در رشد شخصیتی آن­ها شود.

نوجوانان در این سن تلاش می­ کنند تا علایق خود را کشف کنند و به ثبات اخلاقی دست پیدا کنند. در سن چهارده سالگی نیاز نوجوانان به داشتن محیطی امن و آرام زیاد می ­شوند و آن­ها مایل هستند تا به حریم شخصی­شان بیشتر احترام گذاشته شود.

کودک 14 ساله من

توصیه‌های مؤثر برای رشد شخصیت نوجوان چهارده ساله

تربیت نوجوان ۱۴ساله اگرچه ممکن است برای والدین کمی دشوار باشد اما آن‌ها می ­توانند با انجام کارهایی مانند تقویت اعتمادبه‌نفس، تقویت عزت‌نفس، افزایش امید و انگیزه، توجه به حریم شخصی، توجه به علایق نوجوانان، صحبت‌کردن دررابطه‌با مسائل مختلف نقش مؤثری در رشد شخصیت نوجوان چهارده‌ساله داشته باشند.

باورهای غلط درباره پرورش نوجوان چهارده ساله

 یکی از باورهای اشتباهی که ممکن است میان اکثر والدین رخ دهد این است که دررابطه‌با بلوغ جسمی و جنسی با فرزندان خود صحبت نمی­کنند. ناآگاهی در رابطه با برخی از مسائل موجب می­شود تا نوجوان به دلیل کنجکاوی بیش از حد دست به کارهای اشتباهی بزنند. برخی از والدین ممکن است در رابطه با عادت ماهیانه در دختران با آن‌ها صحبت نکنند.

این مسئله موجب می­شود تا نوجوانان در صورت قرارگرفتن در آن شرایط با استرس و اضطراب شدیدی همراه باشند. متأسفانه عده زیادی از والدین اطلاعات نوجوان خود را دررابطه‌با مواد مخدر یا رابطه جنسی افزایش نمی­ دهند. در این سن نوجوانان ممکن است توانایی نه گفتن نداشته باشند و به دلیل پذیرفته شدن در میان دوستان خود دست به کارهای اشتباهی مانند مصرف مواد مخدر یا برقراری ارتباط جنسی بزنند.

کودک 14 ساله من

روش‌های مناسب رشد شخصیتی نوجوان 14 ساله

 وقت گذراندن با نوجوانان می­ تواند تأثیر بسزایی در رشد شخصیتی آن­ها داشته باشد. در این سن مادر و دختر می­ توانند زمان‌های مختلفی را در کنسرت، پارک، رستوران و… باهم بگذرانند. والدین باید از فرزندان خود بخواهند تا در رابطه با اتفاقات روز مدرسه با آن‌ها صحبت کنند. بهتر است برای انجام برخی از کارها از والدین مشورت گرفته شود. در این سن باید برای افزایش اعتمادبه‌نفس در نوجوانان از کارهای خوب آن‌ها تشویق شود. بهتر است در رابطه با کارهای اشتباه نوجوانان با ملایمت رفتار شود.

سؤالات متداول

نوجوان چهارده ساله چگونه رفتار کنیم؟

نوسانات خلقی نوجوان 14 ساله موجب شده است تا اغلب والدین در رفتار با نوجوان خود با چالش بسیاری همراه باشند. در این سن ممکن است نوجوانان نسبت به حرف­ های والدین واکنش­ های شدیدی نشان دهند. در این سن بهتر است از تذکر دادن مداوم، اصرار برای درس‌خواندن، پرخاشگری و… پرهیز شود. در این سن والدین باید بتوانند نوجوانان خود را بیشتر درک کنند و با ملایمت با آن­ها رفتار کنند. صحبت‌کردن در رابطه با مسائل مختلف بهترین رفتار با نوجوان 14 ساله است.

کودک چهارده ساله باید چه‌کارهایی انجام دهد؟

 ممکن است برخی از والدین با این سؤال مواجه شوند که فرزند چهارده‌ساله‌ام چه‌کارهایی را باید انجام دهد؟ وقت گذراندن با دوستان، دور شدن از جمع خانواده و اطرافیان، درک کردن احساسات اطرافیان، تلاش برای موفقیت، تمرین و تکرار مداوم تمرینات ورزشی، صحبت‌کردن به زبان شوخی یا کنایه، استدلال مسائل مختلف از جمله کارهایی است که کودک چهارده‌ساله انجام می ­دهد.

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر