استاندارهای رشد فرزند

هرآنچه که در مورد وضعیت استاندارد رشد نوجوان 15 ساله باید بدانید

زمان تقریبی مطالعه: 14 دقیقه

15 سالگی سن رؤیاهای فرزند شماست. کودکی که تا یکی دو سال قبل هنوز در دنیای کودکی سیر می‌کرده؛ حالا تبدیل به نوجوان 15 ساله با رویاهای بزرگ شده است. حالا تمام وقت خود را صرف رسیدن به رویای بزرگسالی می‌کند و در تلاش است تا به بقیه ثابت کند که تبدیل به یک بزرگسال شده.

فرزند شما در این سن نیاز به دیده‌شدن بیشتری دارد  نیازمند پذیرفته شدن در جوامع بزرگسالانه‌تری را حس می‌کند. لجبازی برای اثبات بزرگسالی، از بارزترین خصوصیات نوجوان در پانزده سالگی است و شما به عنوان یک والد با مخالفت‌ها و خودرأیی‌های زیادی از سمت فرزند پانزده ساله خود روبرو خواهید شد.

 در این مقاله از سری مقالات استانداردهای رشد کودکان در سنین مختلف، به بررسی شش جنبه رشد نوجوان پانزده ساله خواهیم پرداخت.

رشد نوجوان پانزده ساله در جهات مختلفی اتفاق می‌افتد که ما آن را در شش دسته مجزا مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نوجوان 15 ساله من

رشد جسمی – حرکتی پانزده ساله

به تغییر و تکامل جنبه‌های بدنی و توان فیزیکی فرد در طی زمان رشد جسمی و حرکتی می‌گویند. این نوع از رشد در پانزده سالگی نوجوان هم ادامه دارد. در ادامه به مثال‌هایی از رشد جسمی – حرکتی نوجوان پانزده‌ساله می‌پردازیم:

رشد جسمی نوجوان پانزده ساله

رشد جسمی که در واقع همان رشد اندام‌های بدن است؛ در سن پانزده سالگی و پس از آن با نزدیک‌تر شدن به جوانی در حال تکمیل است. در ادامه به بیان وضعیت استاندارد رشد جسمی نوجوان ۱۵ساله در آیتم‌های مختلف می‌پردازیم:

ویژگی‌های ظاهری نوجوان پانزده‌ساله

میانگین‌های وزن و قد نوجوان 15 ساله نشان داده‌اند که قد دختران پانزده ساله رشد زیادی نمی‌کند. رشد قدی عموم دختران در پانزده سالگی تمام می‌شود. این درحالی ا‌ست که فاکتور قد در نوجوان 15 ساله پسر به شدت در حال تغییر است. میانگین وزن و قد دختران 15 ساله به ترتیب برابر با 52.1 کیلوگرم و 159.7سانتی‌متر و همین مقادیر در پسران پانزده ساله به ترتیب برابر با 56.0 کیلوگرم و 170.1 سانتی‌متر تخمین زده ‌شده است. از طرفی 15سالگی سنی است که نوجوانان پسر دچار تثبیت بلوغ می‌شوند؛ علائم فیزیکی مانند مردانه‌تر شدن صدا، رویش موهای صورت و قدرتمند‌تر شدن عضلات در نوجوان پانزده ساله پسر رایج هستند. درحالی‌که تغییرات جسمی دختران در پانزده ‌سالگی بیشتر شامل افزایش توده چربی بدنی است که با کاهش رضایت از خود در دختران پانزده ساله رابطه مستقیمی دارد.

اصول خواب نوجوان 15 ساله

میزان خواب مورد‌نیاز در نوجوان پانزده ساله سالم بین 8 تا 10 ساعت است. البته تحقیقات نشان داده که با توجه به افزایش استفاده نوجوانان از تلفن‌های همراه و دیگر صفحات نمایشگر، میزان خواب آن‌ها کمتر از نیاز شده است. پس توصیه می‌شود در حد توان تا یک‌ ساعت قبل از خواب از نگاه کردن نوجوان پانزده ساله به صفحه‌های نمایشگر جلوگیری کنید.

نوجوان 15 ساله من

اصول تغذیه و رژیم غذایی در 15 سالگی

با توجه به تفاوت درسن بلوغ و رشد جسمانی بین دختران و پسران نوجوان 15 ساله، رژیم غذایی برای نوجوانان باید بر اساس جنسیت رعایت شود. در پسران با توجه به افزایش رشد عضله نیاز به مصرف پروتئین به شدت بالا رفته و در دختران با توجه به تثبیت دوره‌های قاعدگی نیاز به آهن افزایش می‌یابد. همچنین دختران در این سن در معرض افزایش توده چربی بدنی هستند که با بررسی میزان کربوهیدرات و چربی‌های اشباع و غیراشباع مصرفی در رژیم غذایی این افزایش قابل پیشگیری است.

ضمناً اگر پسر شما در حال ورود به سن 15 سالگی است باید برای روبرو شدن با یک موجود همیشه گرسنه آماده باشید! چون پسرها در این سن بسیار غذا می‌خورند! برای جلوگیری از نوسانات خلقی نوجوان 15 ساله بهتر است از خوردن فست فودها و غذاهای فراوری شده پرهیز شود.

بهداشت و سلامتی نوجوان 15 ساله

اهمیت رعایت بهداشت در سن پانزده سالگی به دلیل جلب شدن نوجوان در 15 سالگی به جنس مخالف به‌شدت حس می‌شود. فرزند شما در این سن وارد گروه‌های دوستی جدیدی شده و احتمال قرارگیری او در مقابل پیشنهادهای گوناگون جنسی یا استعمال دخانیات افزایش می‌یابد. پس رعایت بهداشت روانی (خودمراقبتی) و بهداشت جنسی به شدت مهم است.

همچنین به دلیل بیشتر شدن دوستی‌های او باید توجه به بهداشت فردی حین غذا خوردن بیرون از خانه، استفاده از سرویس‌های بهداشت عمومی یا حضور در مکان‌های عمومی هم ضروری هستند.

نوجوان 15 ساله من

رشد حرکتی نوجوان پانزده ساله

حالا و در حدود پانزده سالگی، ذهن فرزند شما درک روشن‌تری از جهان هستی دارد. او دیگر می‌داند در اطرافش چه می‌گذرد. اما هنوز بچه است. بازی‌ها از حالت حرکتی و فیزیکی خارج شده و به بازی‌های فکری و دیجیتالی تغییر پیدا کرده‌اند. اما نیاز به بازی هنوز حس می‌شود.

مهارت حرکتی نوجوان 15 ساله

فرزند 15 ساله شما دیگر می‌تواند تمام کارهای روزمره خود را از جمله موارد زیر انجام دهد.

 • او می‌تواند حدود ساعت‌ها پیاده‌روی کند.
 • می‌تواند حداکثر تا یک پنجم وزن خود بار بلند کند.
 • امکان تهیه غذاهای ساده را دارد.

روش‌های مناسب رشد حرکتی نوجوان 15 ساله

فرزند پانزده ساله‌ خود را به حرکت وادارید. احتمال افسردگی در نوجوان ۱۵ساله (به‌خصوص پسر) بالاست و از آنجا که افزایش تحرک با شیوع افسردگی رابطه عکس دارد؛ پیشنهاد می‌شود فرزند خود را از پشت تلفن همراه و کامپیوتر شخصی‌اش بلند کرده و به یک کلاس ورزشی یا فوتبال بازی کردن با دوستان در پارک یا حداقل مدرسه رفتن با دوچرخه دعوت کنید.

با روش‌های زیر می‌توانید به رشد جسمانی فرزند پانزده‌ساله خود کمک کنید:

 • ثبت‌نام در کلاس‎های گروهی
 • پیاده‌روی‌های خانوادگی
 • تغذیه صحیح
نوجوان 15 ساله من

رشد زبانی نوجوان پانزده ساله

کاربرد زبان در سنین نوجوانی با افزایش نیاز به جلب توجه بیشتر حس می‌شود. اینجاست که فرزند پانزده ساله شما می‌خواهد آموخته‌های خود را در جمع‌های دوستانه در معرض عموم قرار دهد.

رشد زبانی کلامی نوجوان 15 ساله چگونه باید باشد؟

رشد گفتاری در پانزده سالگی تقریباً تکمیل شده است. یک نوجوان پانزده ساله می‌تواند کلمات را به درستی بیان کند و در این سن هرکس با توجه به هوش کلامی خود توانایی گفتاری را از خود نشان می‌دهد. رشد کلامی از این سن به بعد بیشتر شامل گسترش دایره لغات و درک لحن در شرایط گوناگون خواهد بود.

یک نوجوان در 15 سالگی باید بتواند:

 • متون ساده را به شکل چشمی خوانده و مفهوم کلی آن‌ها را درک کند.
 • در موقعیت‌های مختلف با لحن‌های مناسب انتخابی صحبت کند.
 • از کلمات قصار استفاده کند.

راه‌های تقویت زبان نوجوان 15 ساله

15سالگی نوجوان با دوستی‌های جدیدی همراه است و دوستی‌های جدید به معنای گفتارهای جدید است. فرزند شما برای اعلام حضور و بیشتر دیده‌شدن در جمع‌های دوستانه نیاز به تقویت اعتمادبه‌نفس، خوش زبانی و بالا بودن اطلاعات عمومی دارد. پس بهتر است در گفتگوهای خانوادگی مهارت کلامی کودک را با استفاده از واژگان جدید و ایجاد سؤال در ذهن او بالا ببرید.

نوجوان 15 ساله من

رشد عاطفی نوجوان پانزده ساله

رشد عاطفی و موضوعات عاطفی اصلی‌ترین بخش زندگی یک نوجوان در 15 سالگی هستند. یک نوجوان پانزده‌ساله بیشتر از هر چیزی با عواطف خود درگیر است. قطعاً تربیت نوجوان 15 ساله کار آسانی نیست. ولی بیشتر توجه شما باید روی مسائل عاطفی باشد.

خصوصیات عاطفی نوجوان پانزده ساله

بیشتر هیجانات نوجوان پانزده ساله به مسائل عاطفی و اجتماعی مربوط هستند. فرزند شما در پانزده سالگی دیگر با خانواده‌ خود تعریف نمی‌شود. او حالا یک فرد مستقل است که برای اولین‌بار نظری مخالف با خانواده‌اش دارد. برای نگه‌داشتن روابط دوستانه‌اش نگران است و از طرفی هم می‌خواهد تنها باشد. 15سالگی سن استقلال از خانواده و اتصال به دوستان است. این‌ها بعضی از خصوصیات عاطفی 15‌ساله‌هاست:

 • دیگر رازهایش را با خانواده در میان نمی‌گذارد.
 • در خانه پرخاشگر است.
 • تنهایی را به بودن همراه شما ترجیح می‌دهد.
 • ممکن است بددهن باشد (خصوصاً وقتی کنار دوستانش است).
نوجوان 15 ساله من

راه‌های تقویت زبان نوجوان 15 ساله

از آنجا که نوجوان پانزده ساله شما به دوستانش اعتماد زیادی دارد؛ ممکن است برای جلب توجه آن‌ها دست به کارهایی بزند. از طرفی او تنهایی را به بودن با خانواده ترجیح می‌دهد تا بتواند استقلال خود را داشته باشد. پس بهتر است شما به‌عنوان والد او راه‌های زیر را استفاده کنید:

 • با او دوستانه رفتار کنید.
 • یک والد به‌روز باشید که دوستان فرزندتان از همراهی با شما لذت می‌برند.
 • تفریحات خانوادگی را از حالت کودکانه به حالت بالغانه تغییر دهید.
 • قانونمند اما مهربان باشید.

بازی‌های رشد عاطفی کودک 15 ساله

بازی‌کردن فرصت خوبی برای وقت گذراندن شما با فرزندتان در پانزده سالگی هستند.

بهترین بازی‌های مناسب برای رشد عاطفی بازی‌های تعاملی مثل مافیا و اسم‌ فامیل است.

نوجوان 15 ساله من

مشکلات عاطفی که ممکن است برای نوجوانان 15 ساله پیش آید

از آنجاکه اصلی‌ترین تغییرات نوجوان 15 ساله در موضوعات عاطفی رخ می‌دهد؛ مشکلات عاطفی که می‌توانند گریبان‌گیر یک نوجوان پانزده‌ساله شوند بسیارند. اما مهم‌ترین آن‌ها در لیست زیر آمده:

 • برداشت ناصحیح از محبت‌های دیگران
 • اتخاذ تصمیمات اشتباه بدون مشورت با خانواده
 • تقلید از دوستان
 • روابط غلط
 • رفتارهای جنسی پرخطر
 • افسردگی ناشی از عدم تأیید توسط دیگران

رشد شناختی نوجوان پانزده ساله

شناخت به معنای درک ما از اطراف است و رشد شناختی به پرورش درک ما از دنیا، افراد، روابط و موقعیت‌ها گفته می‌شود.

ویژگی‌های شناختی نوجوان در پانزده سالگی

نوجوان 15 ساله باید به شناختی رسیده باشد تا بتواند:

 • به‌تنهایی از مسیرهای همیشگی عبور کند.
 • تاریخ‌ها را به یاد آورد.
 • مسیریابی کند.
 • حداقل دو دوست داشته باشد.
 • محتویات غذاها را بداند.
 • در موقعیت‌های گوناگون از لحن‌های مختلفی استفاده کند.
نوجوان 15 ساله من

رشد اجتماعی نوجوان پانزده ساله

اجتماع برای پانزده‌ساله‌ها دیگر خانواده و کلاس درس نیست. بلکه حالا به اجتماع بزرگتر هم‌سن‌های هم‌جنس و غیر هم‌جنس خود نیز علاقه‌مندند. همچنین روانشناسی نوجوانان پانزده ساله نشان می‌دهد که آن‌ها با شناختن تمایلات جنسی خود علاقه به تجربه روابط عاشقانه‌ دارند.

مهارت‌های اجتماعی لازم نوجوان 15 ساله

در این میان فرزند 15 ساله شما باید بتواند در اجتماع:

 • توسط هم‌سن‌های خود پذیرفته شود.
 • با هم‌سن‌ها ارتباط برقرار کند.
 • تعارضات پیش‌آمده در دوستی‌ها را مدیریت کند.
 • از حقوق و حریم شخصی خود دفاع کند.
نوجوان 15 ساله من

رشد شخصیتی نوجوان پانزده ساله

شخصیت همان منیت متمایز ماست و رشد شخصیت به توسعه عملکرد منحصربه‌فرد هرکس در شرایط مختلف می‌گویند:

توصیه‌های مؤثر برای رشد شخصیت نوجوان پانزده ساله

تمام چیزی که نوجوان شما می‌خواهد؛ مقبول و موفق بودن است. او از آینده نگران است و تصوراتی از موفقیت آینده خود دارد. همچنین ممکن است برای محبوبیت، شخصیت خود را که هنوز کاملاً هم شکل نگرفته است، فدا کند. یک نوجوان ۱۵ساله فکر می‌کند به اندازه کافی بزرگ شده، درحالی‌که هنوز نوجوانی است که به حمایت و هدایت خانواده نیاز دارد. پس بهتر است روابط او را دورادور کنترل کنید. از انجام دعواهایی که بر سر دوستان او انجام می‌شوند بپرهیزید و با دوستانی رفت‌وآمد کنید که فرزند هم ‌سن فرزند شما دارند.

روش‌های زیر شخصیت کودک پانزده ساله را پرورش می‌دهند:

 • او را با هیچکس مقایسه نکنید.
 • قوانین خانه را به او یادآوری کنید.
 • به او نشان دهید که رعایت حریم‌ها تأثیر بهتری در نشان‌دادن شخصیت دارند تا تقلید از دیگران.
 • فضای کافی برای تنها ماندن به او بدهید و به حریم خصوصی‌اش احترام بگذارید.

بازی‌های مناسب برای رشد شخصیت نوجوان

ازآنجاکه نوجوانان 15 ساله علاقه زیادی به بازی‌های فکری و دیجیتالی دارند بهتر است از پازل‌های دیجیتال و بازی‌های موبایلی تعاملی برای پرورش شخصیت  آن‌ها استفاده کنید.

نوجوان 15 ساله من

باورهای غلط درباره پرورش نوجوان پانزده ساله

دامن نزدن به باورهای غلطی که در جامعه بین خود نوجوانان یا دیگر افراد جامعه وجود دارند به فرزند شما کمک می‌کند تا نوجوانی را بهتر گذرانده و بزرگسال سالم‌تری باشد.

 1. نوجوان 15 ساله می‌تواند به تنهایی زندگی کند.

هرچند نوجوانان در این سن فکر می‌کنند که دیگر بزرگ شده‌اند و قادر به زندگی مستقل هستند؛ اما تا رسیدن به سن قانونی و داشتن انواع بلوغ امکان زندگی مستقل آن‌ها وجود ندارد.

 • پانزده ساله‌ها بچه هستند و والدین باید کارهای آن‌ها را انجام دهند.

15 سالگی جزو سنین نوجوانی فرد است و در سنین نوجوانی فرد باید مسئولیت‌هایی در حد توان را داشته باشد. فردی که مسئولیت‌های کافی را تا بزرگسالی نپذیرفته ‌باشد در بزرگسالی زیر بار مسئولیت‌ها شانه خالی خواهد کرد.

سؤالات متداول

کودک پانزده ساله باید چه کارهایی انجام دهد؟

نوجوان پانزده‌ساله سالم باید بتواند در خانه تنها بماند. برای خریدهای روزمره بیرون از خانه برود. چند دوست برای خودش دست‌وپا کند و در صورت نبودن والدینش در خانه خودش را سیر نگه دارد.

با فرزند پانزده ساله‌ام چگونه رفتار کنم؟

نحوه برخورد با نوجوان 15 ساله بسیار مهم است؛ چون این کودک در سن حساسی قرار دارد. بهترین رفتار با یک نوجوان پانزده‌ساله که درگیر شناخت عواطف و احساسات خود است؛ رفتار دوستانه است. شما باید در حین قانون‌مندی،  مهربان هم باشید. همچنین شناخت دوستان او بسیار مهم خواهند بود. رفتار با نوجوان 15 ساله نیازمند دقت بالا و همدل بودن است.

رشد عاطفی دختر 15 ساله چگونه است؟

رفتار عاطفی دختران در 15 سالگی به‌گونه‌ای است که از والدین خود کمی دور شده و به استقلال و تنهایی علاقه نشان می‌دهد. او با تصور داشتن ماشین، رفتن به دانشگاه و… بسیار خوشحال می‌شود و رویای این اتفاقات را در سر می‌پروراند. همچنین کم‌کم کنترل احساساتش را به دست می‌گیرد و از رفتار فکر نشده دور می‌شود. همچنین فشار حاصل از هم‌سن‌ها را نباید فراموش کرد. پس رفتار با نوجوان 15 ساله دختر باید بسیار دوستانه باشد.

62 مقاله

درباره نویسنده
کارشناسی ارشد MBA
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر