هوش و استعداد

تربیت جنین در شکم مادر

زمان تقریبی مطالعه: 14 دقیقه

تربیت جنین در شکم مادر از جمله مواردی است که امروزه مورد بحث بسیاری از روان‌شناسان قرار گرفته است و مخالف و موافقان زیادی دارد.

مادرها از زمانی که متوجه می‌شوند باردار هستند، افکار و احساسات بسیار متفاوتی را تجربه می‌کنند. هیجان زدگی، شک و تردید، ناراحتی و بیشتر از همه حس این که چطور فرزند خود را تربیت کنم، تنها ذره‌ای از احساساتی است که مادر در دوره بارداری می‌گذراند.

بارداری می‌تواند زمان مناسبی برای شروع ایجاد ارتباط و پیوند با جنینی که در درون شما در حال رشد و تکامل است، باشد. با این حال، ایجاد یک پیوند قوی قبل از تولد نیز برای بسیاری از مادرها یک چالش بزرگ است.

ما در این مقاله، قصد داریم تا به یک موضوع جذاب یعنی آموزش جنین در شکم مادر بپردازیم، چیزی که شاید تصورش را هم نمی‌کردید؛ اما امکان‌پذیر است!

تربیت جنین در شکم مادر امکان پذیر است؟

ضرب‌المثل «مادر فرزندان خود را در قلب خود نگه می‌دارند» به معنای واقعی کلمه می‌تواند درست باشد. همان‌طور که مشخص است، از همان زمان لقاح بین مادر و جنین یک ارتباط مادام‌العمر شکل می‌گیرد که مانند آن تقریباً هیچ کجا وجود ندارد و می‌تواند به تربیت جنین در شکم مادر کمک کند.

در واقع این طور به شما بگوییم، نیازی نیست تا زمانی که نوزادتان به دنیا بیاید منتظر بمانید تا با او ارتباط برقرار کنید و از همان زمانی که نوزاد در رحم مادر است، می‌توانید تربیت جنین را شروع کنید. تحقیقات نشان داده نوزادان متولد نشده می‌توانند صدای مادر را بشنوند، احساسات او را احساس کنند و به نوعی با رفتارهایی که مادر از خود نشان می‌دهد خو بگیرند. این می‌تواند نشانه‌ای باشد برای این که بگوییم، بله تربیت در دوره جنینی امکان‌پذیر است!

عوامل مؤثر بر تربیت جنین در شکم مادر

تحقیقات نشان می‌دهد که نوزاد در حال رشد در رحم مادر چیزی بیش از یک موجود بی‌احساس و در واقع یک یادگیرنده فعال است. به همین دلیل شاید مهم‌ترین جنبه فرزندپروری قبل از تولد، ایجاد محیطی سالم برای کودک در دوران بارداری باشد. والدین امید و آرزوی داشتن فرزندی سالم را دارند، بنابراین، با آموزش جنین در رحم مادر می‌توانید بهترین فرصت ممکن برای شروع سالم به فرزندتان را به او بدهید.

اما چه عواملی بر تربیت جنین در شکم مادر مؤثر است؟

  • انجام رفتارهای سالم می‌تواند به شما و فرزند در حال رشد شما شروع بزرگی در زندگی بدهد. سعی کنید الگویی از زندگی سالم ایجاد کنید که بتوانید پس از بارداری و زایمان به زندگی خود ادامه دهید. به طور مثال، در دوران بارداری تا حد امکان به طور منظم ورزش کنید. نه تنها مادر باردار، بلکه پدران نیز باید سعی کنند تناسب اندام خود را حفظ کنند. زیرا که به استقامت و سلامت جسمی کمک می‌کند و همچنین راهی برای کاهش استرس را فراهم می‌کند. پیاده روی یک ورزش عالی در دوران بارداری است.
  • درک و انتظارات والدین از رشد و تکامل کودک به طور قابل توجهی بر نحوه تربیت جنین در شکم مادر تأثیر می‌گذارد پس با همسرتان در مورد آنچه که هر دو درباره رشد کودک می‌دانید و انتظار دارید، صحبت کنید.
  • تمرین کنید که به چیزهایی که باعث استرس یا اضطراب شما می‌شود به شیوه‌ای آرام، مثبت و انعطاف‌پذیر پاسخ دهید. برای این کار می‌توانید تکنیک‌های مدیریت استرس را بیاموزید که به شما کمک می‌کند در شرایط استرس‌زا کنترل بیشتری داشته باشید.
تربیت جنین در شکم مادر امکان پذیر است؟

عکس‌العمل‌های جالب و احساسات جنین در شکم مادر چگونه است؟

واقعیت این است که خیلی زود، جنین شما می‌تواند حس چشایی را تجربه کند، قبل از اینکه بداند چگونه غذا بخورد. یعنی هر آنچه را که به عنوان مادر باردار تجربه می‌کنید به طور مستقیم با جنین مرتبط است، زیرا که شما همه چیز آن‌ها هستید و این ارتباط فوق‌العاده خاص و جادویی باعث می‌شود که جنین بتواند همان چیزی را که احساس می‌کنید و با همان شدت احساس کند و واکنش نشان دهد.

از ماه چهارم بارداری، جنین طعم‌های موجود در رژیم غذایی مادر را به مایع آمنیوتیک تبدیل می‌کند که این‌گونه طعم غذایی که شما می‌خورید، به آن‌ها منتقل می‌شود. ممکن است جنین نسبت به بوها و طعم‌های مرتبط با برخی غذاها حساس شود که مستقیماً بر آنچه که نوزاد می‌خورد و می‌نوشد در آینده تأثیر بگذارد.

جنین شما همچنین ده هفته قبل از تولد، از بسیاری از حواس خود برای شناخت دنیای درونی خود استفاده می‌کند و به همین دلیل شما می‌توانید به تربیت جنین در شکم مادر تکیه کنید.

 سونوگرافی‌ها نشان می‌دهند که کودک شما در رحم با لگد زدن، حرکت و حتی رقصیدن به صدا واکنش نشان می‌دهد. در طی آزمایش‌های انجام شده پس از خوردن هویج توسط مادران، جنین‌ها طعم شیرین هویج را با واکنش‌های صورت خنده را نشان می‌دادند که شامل حرکات صورت مانند کشیدن لب است. از سوی دیگر، در بین مادرانی که کلم را خوردند، جنین‌ها طعم تلخ کلم را بیشتر با واکنش‌های «صورت گریه»، مانند بالا بردن لب بالا، فشاردهنده لب پایین و شیارهای بینی را نشان می‌دادند.

چگونه جنین در رحم شروع به یادگیری زبان مادری می‌کند؟

تاثیر رفتار مادر و تربیت جنین در شکم مادر واقعاً شگفت‌انگیز است. جنین در دوران بارداری در حالی که هنوز در رحم مادر است، زودتر از آنچه که تصور کنید، شروع به یادگیری زبان مادری می‌کند و صدایی که بیشترین تاثیر را روی آن‌ها خواهد داشت، صدای مادرش است.

مکانیسم‌های حسی و مغزی شنوایی در هفته سی‌ام بارداری ایجاد می‌شود و نوزادان در ده هفته آخر بارداری به صحبت‌های مادرشان گوش می‌دهند و در بدو تولد می‌توانند آنچه را که شنیده‌اند نشان دهند که به رشد مهارت‌های حافظه و تقویت آن کمک می‌کند. نوزادان نه تنها می‌توانند کلماتی را که در رحم یاد گرفته‌اند تشخیص دهند، بلکه به طور باورنکردنی، الگوهای زبان مادری خود را می‌شناسند و آن‌ها را به زبان‌هایی که قبلاً نشنیده‌اند ترجیح می‌دهند.

تربیت جنین در شکم مادر تا چه میزان تحت‌تأثیر سلامت پدر و مادر قرار می‌گیرد؟

بارداری اغلب اوقات بسیار شاد و هیجان‌انگیز است؛ اما نه برای همه. بسیاری از مادران ممکن است در مورد باردار بودن احساسات منفی داشته باشند و یا کنار آمدن با تغییراتی در سطح هورمون‌ها و ابهاماتی که حاملگی به همراه دارد، دشوار باشد و بر سلامت روان آن‌ها تاثیر بگذارد.

بسیاری از پدر و مادرانی که افسرده، مضطرب یا یک سری مشکلات سلامت روانی دارند ممکن است از خودشان مراقبت نکنند، یا ممکن است در طول بارداری از مواد مخدر یا الکل استفاده کنند که همه این موارد می‌تواند به تربیت جنین در شکم مادر آسیب برساند. استرس بیش از حد همچنین ممکن است بر سلامت شما و مغز جنین در حال رشد تأثیر منفی بگذارد و هنگامی که استرس دارید، جنین داخل شکم شما نیز این استرس را حس کند. همچنین عواملی مانند دعوا و کشمکش‌های زناشویی، تغذیه، آرامش و مدت زمانی که زن و شوهر با هم می‌گذرانند می‌تواند در تربیت جنین در شکم مادر نیز مؤثر باشد و او را تحت‌تأثیر قرار دهد.

بنابراین، والدین می‌توانند هر هفته زمانی را برای انجام کاری در نظر بگیرند که از آن لذت می‌برند و خلق و خوی آن‌ها را بهبود می‌بخشد و به آرامش شما کمک می‌کند. بدین ترتیب هم آن دو احساس بهتری خواهند داشت و هم جنین در آرامش رشد خواهد کرد.

مهارت‌های مؤثر بر تربیت جنین در دوران بارداری

رحم شما مانند یک میدان بازی حسی برای کودک شما است. کودک در حالی که در رحم است، شروع به یادگیری می‌کند. تعجب خواهید کرد اگر بدانید که ترجیحات کودک شما برای غذا و موسیقی زمانی شروع می‌شود که آن‌ها هنوز در رحم شما هستند. پس بهترین راه برای آموزش جنین در شکم مادر، تعامل با او است. در ادامه مهارت‌های مؤثری که برای تربیت جنین در شکم مادر بسیار مناسب است، می‌پردازیم.

ماساژ دادن شکم

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که در پایان یک روز طولانی احساس ناراحتی، خستگی و درد می‌کنید؟ ماساژ دادن شکم یک راه مؤثر برای کمک به آرامش، تسکین ناراحتی‌ها و بهبود جریان خون در زنان باردار است. همچنین هنگامی که مادر باردار شکم خود را ماساژ می‌دهد، از طریق لمس با نوزاد داخل رحم ارتباط بیشتری برقرار می‌کند و هنگامی که کودک شما به آرامی به هر لمس شما پاسخ می‌دهد، از این ارتباط با کودک خود لذت می‌برید که منجر به افزایش پیوند و ارتباط بین مادر و نوزاد و تربیت جنین در شکم مادر می‌شود.

 بنابراین شکم خود را به طور مرتب و در حین صحبت با کودک ماساژ دهید. یک ترفند ساده که خوب است به خاطر بسپارید این است که در هنگام ماساژ دادن می‌توانید از امیدها و رؤیاهای خود برای آن‌ها بگویید یا آنچه را که قرار است در آن روز انجام دهید را توصیف کنید.

تربیت جنین در شکم مادر با یوگا

بسیاری از مادران نگران برقراری پیوند خود با نوزادان هستند. یوگا با بهبود سلامت روانی و ایجاد حس ارتباط بیشتر با بدن، احساس دلبستگی مادر به فرزند متولد نشده خود را ایجاد می‌کند که شامل مجموعه‌ای از تمرینات تنفسی است که هدف آن ایجاد قدرت و انعطاف پذیری برای بهبود سلامت ذهنی و جسمی است. اگر در دوران بارداری یوگا انجام می‌دهید، ممکن است زایمان کوتاه‌تری داشته باشید و احتمال زایمان طبیعی بیشتر است. یوگا می‌تواند به شما کمک کند تا روی بدن خود تمرکز کنید و از نفس خود برای حفظ آرامش استفاده کنید که ممکن است در طول زایمان به شما کمک کند.

تربیت جنین در شکم مادر با یوگا

حرف زدن با جنین

صحبت کردن یکی از حیاتی‌ترین استعدادهایی است که کودک برای موفقیت در آینده به آن نیاز دارد. جنینی که در درونتان در حال رشد است، عاشق شنیدن صدای شما است. نوزادان با صدای پدر و مادر آرام می‌شوند که احتمالاً یکی از صداهای مورد علاقه آن‌ها در جهان است. شاید به نظر بیاید که صحبت کردن شما را درک نکنند، اما قطعاً از الگو و صداهای گفتارتان لذت خواهند برد.

مثبت‌اندیشی در دوران بارداری

نگرش مثبت، تمرکز شما را بر خوردن، خوابیدن افزایش می‌دهد که برای مقابله با تغییرات در دوران بارداری و تربیت جنین در شکم مادر لازم است. اگرچه نادیده گرفتن عوامل مرتبط با افکار منفی برایتان سخت است، اما می‌توانید سعی کنید آن‌ها را به روشی بهتر مدیریت کنید. بارداری زمان مناسبی است که شما آن عادت‌ها را ترک کنید و اعتماد به نفس لازم برای قدم گذاشتن در این مرحله جدید زندگی، خود را برای فرزندپروری آماده کنید. همچنین با افکار و نگرش مثبت، درون خود را تقویت کنید، مانند اینکه مادر خوبی برای فرزندتان خواهید بود و او را به شیوه‌ای سالم تربیت خواهید کرد.

کتاب خواندن برای کودک از بارداری

همان‌طور که کودک در رحم شما رشد می‌کند، روند رشد مغز او هنوز در حال پیشرفت است و اتصالات عصبی شکل می‌گیرد. خواندن کتاب در دوران بارداری می‌تواند این ارتباطات را تقویت و به تربیت جنین در شکم مادر کمک کند. یک یا چند کتاب اساسی در مورد رشد کودک در دوران بارداری برای آن‌ها بخوانید. در تربیت فرزندان سالم هیچ چیز جایگزین دانش نمی‌شود. والدینی که اطلاعات مربوط به رشد کودک را می‌خوانند، به عنوان والدین اعتماد به نفس بیشتری و نیز در مورد نیازهای کودکان آگاهی بیشتری دارند.

اجتناب از برخوردهای تند و تنش زا

بارداری یک زمان پر استرس و پر هیجان برای مادر و نوزاد است. اما گاهی اوقات استرس در طول این نه ماه سراغتان می‌آید و لذت باردار مادر شدن شما را از بین می‌برد. این تنش‌ها می‌تواند به دلیل فشار کاری، نگرانی‌های مالی یا مستقیماً با بارداری مانند نگرانی سونوگرافی، ترس از زایمان یا ندانستن نحوه مدیریت زندگی آینده‌تان باشد. اما باید بدانید که این تنش‌ها می‌تواند عواقبی برای این جنین کوچک داشته باشد.

اهمیت موسیقی در تربیت جنین در دوران بارداری

ما اغلب برای کاهش استرس و آرامش به موسیقی مورد علاقه خود پناه می‌بریم؛ اما آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که گوش دادن به موسیقی چه تأثیری بر رشد و تربیت جنین در شکم مادر می‌تواند داشته باشد؟ یا تا به حال شنیده‌اید که زنان در دوران بارداری هدفون را روی شکم خود بگذارند تا کودک آن‌ها قبل از تولد به موسیقی گوش دهد؟

 موسیقی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما است و می‌تواند برای یک مادر و نوزاد متولد نشده‌اش در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا کند، زیرا که گوش دادن به موسیقی در دوران بارداری نه تنها تأثیر آرامش بخش و نشاط بخشی بر روی مادر باردار خواهد داشت، بلکه تأثیر مثبتی بر هوش جنین نیز دارد.

تربیت جنین در شکم مادر با کمک موسیقی

 در سه ماهه سوم، جنین قطعاً می‌تواند موسیقی‌ای که مادر آن را گوش می‌دهد را بشنود. موسیقی کلاسیک، صداهای ملایم مانند لالایی‌ها، ملودی‌های زیبا که الهام بخش شادی هستند، نقش مهمی در کاهش خطر افسردگی دوران بارداری و تربیت جنین دارد.

همچنین نوع موسیقی که در دوران بارداری گوش می‌دهید می‌تواند بر شخصیت کلی کودک تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، زن بارداری که به صداهای آرامش بخش گوش می‌دهد، ممکن است کودکی با شخصیت آرام داشته باشد و اگر به موسیقی با صدای بلند گوش می‌دهید، کودک شما می‌تواند شخصیتی پرخاشگر و مضطربی پیدا کند.

این کار شاید یک طرفه به نظر برسد، اما صحبت کردن با نوزاد در حالی که او هنوز در رحم است به شما کمک می‌کند تا یک پیوند پایدار ایجاد کنید. آن‌ها به سرعت صدای شما را تشخیص خواهند داد. افراد را با نام صدا بزنید، با نوزاد با لحنی آرام و محبت‌آمیز صحبت کنید و اعمال و مکان‌ها را توصیف کنید. فراموش نکنید که کودک صدای شما را دوست دارد، زیرا صدای شما او را آرام می‌کند. حتی می‌توانید آهنگ‌های مورد علاقه خود، را به تنهایی برایشان بخوانید. در هر صورت، از آن لذت خواهند برد و ممکن است پس از تولد این آهنگ‌ها را تشخیص دهند.

سؤالات متداول

تربیت جنین در شکم مادر چه اثری دارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که نوزاد در حال رشد در واقع یک یادگیرنده فعال است که با تربیت جنین در شکم مادر بهترین فرصت ممکن برای شروع سالم به فرزندتان می‌دهید.

جنین تا چه میزان تحت تأثیر سلامت پدر و مادر قرار می‌گیرد؟

استرس بیش از حد و مشکلات سلامتی روانی ممکن است بر سلامت شما و مغز جنین در حال رشد تأثیر بدی بگذارد. هنگامی که استرس دارید، محیط کودک شما نیز تحت استرس می‌شود.

25 مقاله

درباره نویسنده
کارشناس روانشناسی
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
استاندارهای رشد فرزند

همه آنچه که باید درمورد وضعیت رشد نوزاد تازه متولد شده بدانید