تقویت مهارت های اجتماعی

مهارت اجتماعی

مهارت‌های اجتماعی خوب به بچه‌ها این امکان را می‌دهد که از روابط بهتری با همسالان خود لذت ببرند. مزایای مهارت‌های اجتماعی قوی تنها محدود به پذیرش اجتماعی نمی‌شود و بسیار فراتر از آن است. کودکانی که مهارت‌های اجتماعی بهتری دارند، در مدرسه و در کار آینده خود عملکرد بهتری خواهند داشت. برای مثال، یک مطالعه نشان داد که مهارت‌های اجتماعی خوب ممکن است استرس را در کودکانی که در مهدکودک هستند را تا حد زیادی کاهش دهد.
مهارت‌های اجتماعی با رشد کودکان پیشرفت می‌کند اما برخلاف رشد این مهارت نیاز به اصلاح مداوم دارد و باید به کمک تمرین و تلاش آن را به کودک آموخت تا قدرتمند شود و به کودک اعتماد به نفس دهد. برخی از مهارت‌های اجتماعی مانند درک این موضوع که وقتی دوستی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد باید از او دفاع کرد، یا وقتی با نظر داور موافق نیستی باید سکوت کنی، بسیار پیچیده هستند و برای کودک سخت خواهد بود که بدون آموزش قبلی در مواقع حساس تصمیم درست بگیرد. بنابراین شما به عنوان والدین کودک باید همواره به دنبال لحظات قابل آموزش باشید تا بتوانید به فرزندانتان کمک کنید تا بهتر عمل کنند.

چرا مهارت‌های اجتماعی اهمیت دارد؟

تقویت مهارت‌های اجتماعی برای کودکان طیف گسترده‌ای از مزایا را به همراه دارد. آنچه ما در کودکان به عنوان مهارت اجتماعی شناسایی می‌کنیم شامل موارد زیر می‌شود:

رعایت ادب و احترام
برقراری ارتباط چشمی
گوش دادن فعال
احترام به حریم شخصی افراد
به اشتراک گذاشتن وسایل
همدلی و سازگاری

در واقع کودکی که این رفتارها را در دوران پیش دبستانی و مدرسه از خود بروز می‌دهد، مهارت‌های اجتماعی را به خوبی آموخته و می‌داند که چطور از آن‌ها استفاده کند. مهارت‌های اجتماعی قوی همچنین می‌تواند به بچه‌ها کمک کند آینده روشن‌تری داشته باشند. طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی سلامت عمومی، مهارت‌های اجتماعی و عاطفی کودک در مهدکودک ممکن است بزرگترین پیش‌بینی‌کننده موفقیت در بزرگسالی او باشد.
این مهارت علاوه بر این که به کودک کمک می‌کند تا راحت‌تر با همسالان خود کنار بیاید و دوست پیدا کند، اعتماد به نفس او در مکان‌های عمومی را افزایش می‌دهد که برای سلامت روان کودک نیز اهمیت زیادی دارد. نداشتن مهارت اجتماعی برای تعامل با دیگران باعث ایجاد استرس در کودک می‌شود و دور شدن از جمع حس طردشدگی به او خواهد داد.
خبر خوب این است که مهارت‌های اجتماعی را می‌توان آموزش داد. از همان سال‌های آغازین زندگی کودک والدین باید برای آموزش این مهارت‌ها با بازی یا از طریق فعالیت‌های دیگر اقدام کنند بدانند که برای تقویت این دسته مهارت‌ها نیز هرگز دیر نیست؛ بنابراین بهتر است با آموزش ابتدایی‌ترین مهارت‌های اجتماعی شروع کرده و به مرور زمان آن‌ها را تقویت کنید.
فعالیت‌هایی که والدین می‌توانند با آن‌ها مهارت‌های اجتماعی کودک خود را تقویت کنند شامل:

کتاب‌خوانی
قل دادن توپ (کودکان 1-3 سال)
پانتومیم
ساختن داستان
اسم فامیل
بازی‌های ریتمیک
نقش بازی کردن
لگو و خانه‌سازی
ورزش‌های تیمی

نمایش 1–27 از 71 نتیجه