ورزشکاران

کریستیانو رونالدو کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 17 دقیقه

در دنیای فوتبال هیچ شکی نیست که کریستیانو رونالدو یک پدیده جهانی است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان کریستین رونالدو را دوست دارند. هواداران منچستریونایتد، هواداران اسپورتینگ لیسبون، هواداران فوتبال، هواداران ورزش به طور کلی، مردم پرتغال رونالدو فوتبالیست معروف جهان را دنبال می‌کنند. اما واقعاً کریستیانو رونالدو کیست و چگونه توانسته است به یکی بهترین ورزشکارها تبدیل شود.

مطالعه درباره زندگی شخصی کریستین رونالدو ما را با دنیای او آشنا می‌کند. در این مطلب همراه ما باشید تا شناخت بهتری درباره رونالدو فوتبالیست معروف جهان پیدا کنیم.

کریستین رونالدو

کریستیانو رونالدو کیست؟

همه ما کریستیانو رونالدو را به عنوان یکی از بهترین بازیکن جهان و حتی یکی از بهترین بازیکنان تمام دوران می‌شناسیم. او یکی از افراد موفقی است که توانسته با تقویت هوش حرکتی خود به پدیده‌ای در دنیای ورزش تبدیل شود.

 رونالدو در طول زندگی حرفه‌ای خود  توانسته است برنده پنج جایزه توپ طلا و چهار کفش طلای اروپا شود که بیشترین جایزه توسط یک بازیکن اروپایی است. او ۳۲ جام در دوران حرفه‌ای خود به دست آورده است که شامل هفت عنوان لیگ، پنج قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و قهرمانی اروپا می‌شود.

کریستین رونالدو دارای رکورد بیشترین بازی (۱۸۳)، گل (۱۴۰) و پاس گل (۴۲) در لیگ قهرمانان اروپا، گل در مسابقات قهرمانی اروپا (۱۴ گل)، گل بین‌المللی (۱۱۷) و حضور بین‌المللی یک اروپایی (۱۸۹) است. رونالدو یکی از معدود بازیکنانی است که بیش از ۱۱۰۰ بازی حرفه‌ای انجام داده است و بیش از ۸۰۰ گل رسمی برای باشگاه و کشور به ثمر رسانده است.

به همین منظور خواندن زندگی نامه کریستین رونالدو می‌تواند ما را با راه موفقیتی که طی کرده است بیشتر آشنا کند.

دوران کودکی کریستیانو رونالدو و علایق او

اگر بخواهیم مروری بر روی زندگینامه کریستین رونالدو داشته باشیم، در مرحله اول باید از دوران کودکی او شروع کنیم.

رونالدو در ۵ فوریه ۱۹۸۵ در مادیرا پرتغال در خانواده خوزه دینیس آویرو و همسرش ماریا دولورس دوس سانتوس آویرو به دنیا آمد. پدرش باغبان شهرداری بود و مادرش آشپزی می‌کرد. کریستیانو کوچک‌ترین فرزند در میان چهار فرزند دیگر بود.

همین طور که حدس می‌زنید دوران کودکی رونالدو با عشق به فوتبال گذشت. او بسیار پرجنب و جوش بود، دقت بالایی داشت و سعی می‌کرد با نگاه به بازی دیگران حرکات جدیدتری یاد بگیرد.

رونالدو علاقه‌ای به درس نداشت و اصلاً اهل ماندن در کلاس نبود و در یک اتفاق این موضوع را ثابت کرد. رونالدو پس از حمله به معلم خود با پرتاب صندلی به سمت او از مدرسه اخراج شد. 

رونالدو از ۸ سالگی برای آندرینیا بازی می‌کرد. از آنجایی که علاقه کریستیانو رونالدو در کودکی کاملاً مشخص بود و شکوفا شده بود او در چهارده سالگی تصمیم خود را گرفت و تمرکز خود را برای تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرفه‌ای معطوف کرد.

در سال ۱۹۹۵، رونالدو به باشگاه «ناسیونال» واقع در زادگاهش مادیرا پیوست و به دنبال نمایش خوب خود برای آن‌ها، پس از پایان آزمایشی به یکی از بزرگترین باشگاه‌های پرتغال، یعنی اسپورتینگ سی پی (Sporting CP) پیوست.

کریستین رونالدو

دوران نوجوانی کریستیانو رونالدو

رونالدو در طول دوران حضورش در اسپورتینگ سی پی برای تمام سطوح بازی کرد، رونالدو در رده‌های سنی مختلف مانند زیر ۱۶ ساله‌ها، زیر ۱۷ ساله‌ها، زیر ۱۸ ساله‌ها، تیم B و تیم بزرگسالان قبل از اتمام تحصیل خود بازی کرد. در سال ۲۰۰۲ اولین بازی خود را انجام داد و موفق شد دو گل به ثمر رساند. رونالدو فوتبالیست معروف جهان ورود خود را به صحنه بزرگ اعلام کرد.

موفقیت‌ های کریستیانو رونالدو برای اسپورتینگ سی‌پی او را به شهرت رساند. برخی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های انگلیس مانند لیورپول، آرسنال و منچستریونایتد برای جذب رونالدو اعلام آمادگی کردند.

رونالدو در سال ۲۰۰۱ فوتبال ملی خود را با تیم ملی زیر ۱۵ سال پرتغال آغاز کرد. رونالدو در دوران حرفه‌ای ملی جوانان خود در تیم‌های ملی زیر ۱۵ ساله‌ها، زیر ۱۷ ساله‌ها، زیر ۲۰ ساله‌ها، زیر ۲۱ ساله‌ها و زیر ۲۳ ساله‌ها حضور داشت. رونالدو ۳۴ بازی ملی برای جوانان انجام داد و در مجموع ۱۸ گل به ثمر رساند.

شخصیت و اخلاق رونالدو

تیپ شخصیتی رونالدو طوری است که انگار یک منبع انرژی اضافه را همیشه همراه خود دارد. شاید به همین خاطر است که نمی‌تواند احساسات خود را گاهی اوقات کنترل کند. او تحمل محدودیت را ندارد. او مراقب آنچه است که در اطرافش می‌گذرد و می‌تواند تغییرات ظریف در محیط را متوجه شود.

کریستیانو بر اساس ارزش‌های خود تصمیم می‌گیرد و احترام می‌گذارد که مردم به روش‌های مختلف زندگی می‌کنند. هنگام برقراری ارتباط، رونالدو گاهی از موضوعی به موضوع دیگر می‌پرد.

رونالدو شخصیتی دارد که بر اساس آن دوست دارد در زمین بر همه چیز مسلط باشد. او دوست دارد ضربات نهایی را بزند و در حمله شرکت کند. به عبارت دیگر، کریستیانو رونالدو بازی تهاجمی را بیشتر می‌پسندد و از باخت متنفر است.

رونالدو تحمل اشتباهات هم تیمی‌هایش را ندارد و اغلب در زمین ناله می‌کند، فریاد می‌زند و با دستانش حرکاتی را نشان می‌دهد. با این حال، او به عنوان یک رهبر تیم، از همه کسانی که با آن‌ها بازی می‌کند، احترام و تحسین (و مقداری ترس) را به خود جلب می‌کند.

کریستین رونالدو در یک محله عمدتاً طبقه کارگر بزرگ شد. زندگی اولیه رونالدو با سختی‌ها شکل گرفت. پدرش که باغبان بود، اغلب زیاد مشروب می‌نوشید و در نهایت در سال ۲۰۰۵ به دلیل عوارض کلیوی درگذشت. مادر رونالدو تأثیر زیادی در زندگی او داشت؛ زیرا فرزندانش را تأمین می‌کرد. مادر رونالدو به عنوان آشپز و نظافتچی کار می‌کرد تا مشکلات مالی خانواده را تأمین کند.

خانواده رونالدو فوتبالیست معروف جهان با هم پیوند خورده‌اند. آن‌ها با هم در پرتغال بزرگ شده‌اند، مشکلات فقر را پشت سر گذاشته‌اند. رونالدو فوتبالیست معروف جهان علاوه بر حمایت از سرمایه‌گذاری‌های تجاری آن‌ها، به طور منظم رویدادهای عطف، رویدادها و تولدها را با خواهر و برادرش و همچنین مادرش ماریا دولورس جشن می‌گیرد. اکنون کریستیانو رونالدو شش فرزند دارد و با مدل آرژانتینی اسپانیایی جورجینا رودریگز زندگی می‌کند.

کریستین رونالدو

تأثیر الکس فرگوسن بر زندگی رونالد

کم و بیش همه ما شنیده‌ایم که فرگوسن سرمربی مشهور منچستریونایتد نگاه ویژه‌ای به رونالدو داشته است. این موضوع تا آنجا پیش رفت که ارتباط بین این دو نفر فراتر از رابطه عادی مربی و بازیکن به چشم می‌خورد. رونالدو پس از درخشش در لیگ پرتغال به منچستریونایتد پیوست. پس از راهنمایی‌های پدرانه فرگوسن توانست بیش از گذشته پیشرفت کند.

در شش سال حضور در منچستریونایتد فرگوسن و کریستیانو رونالدو موفقیت‌های زیادی کسب کردند. رونالدو به یک هالک تبدیل شد که هر تیمی نمی‌توانست جلوی او را بگیرد. این سطح پیشرفت به خاطر راهنمایی‌های فرگوسن بوده است. رونالدو در یک مصاحبه در سال ۲۰۱۵ به این موضوع اشاره کرد. رونالدو اظهار داشت:

«زمانی که پدرم در بیمارستان بود. من به فرگوسن گفتم که باید بروم و پدرم را ببینم. با اینکه در آن زمان بازیکن کلیدی بودم، فرگوسن اجازه رفتن به من داد. فرگوسن گفت تا هر زمانی که دوست داری با خانواده باش. زیرا خانواده از هر چیزی در زندگی مهم‌تر است.»

رونالدو آن لحظه را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کند و برای فرگوسن احترام خاصی قائل است. رونالدو اعتقاد دارد که در آن زمان فرگوسن با مشکلات او شریک شده است تا بتواند از او به درستی حمایت کند. رونالدو معتقد است که فرگوسن بهترین مربی و تأثیرگذارترین فرد در زندگی او بوده است.

بررسی هوش گاردنر در  زندگی کریستیانو رونالدو

در طول تاریخ فوتبال بسیاری از افراد استعداد ذاتی فوتبال را به فوتبال دوستان نشان دادند. اما آیا می‌توانیم هوش حرکتی گاردنر را به یک بازیکن مانند رونالدو فوتبالیست معروف جهان نسبت داد؟ شاید برخی از افراد موفقیت کریستین رونالدو را به هوش جنبشی حرکتی ربط بدهند؛ اما امروزه محققان ثابت کردند که علاوه بر هوش، جنبه‌های روانی (قدرت ذهنی) بی‌تأثیر نیست.

کریستیانو رونالدو؛ بازیکنی است که بازی خود را به شدت تطبیق داده است. اما کارشناسان استدلال می‌کنند که چیزی به نام هوش فوتبالی وجود ندارد. فقط هوش در زمینه فوتبال به کار می‌رود. هوش حرکتی گاردنر به فوتبالیست‌ها اجازه می‌دهد تا ویژگی‌ها و مهارت‌های خاص خود را در راستای رسیدن به موفقیت استفاده کنند.

آیا این هوش گاردنر بود که به ریو فردیناند اجازه داد تا از نظر موقعیت عالی باشد یا توانایی او در جذب دانش تاکتیکی از طریق مربیگری و تجربه بود؟ آیا این هوش گاردنر بود که به زین‌الدین زیدان اجازه داد تا پاس مناسب را انتخاب کند یا می‌توانید تصمیم‌گیری را از طریق مشاهده و تجربه بهبود بخشید؟

آیا نبوغ فوتبالی است که شاهد آن هستیم یا مجموعه‌ای از استعدادهای فیزیکی طبیعی است که با دانش اکتسابی و کاربرد آن دانش در بازی ترکیب شده است؟ نکته اصلی اینجاست که آیا ما شاهد یک نوع هوش گاردنر متفاوت (هوش فوتبالی) در زمین هستیم یا اینکه این بازیکنان به سادگی هوش عمومی خود را بهتر از همکاران خود به کار می‌گیرند؟

محققان مؤسسه معتبر کارولینسکا سوئد (Karolinska) در سال ۲۰۱۲ نتایج مطالعه‌های خود را منتشر کردند. این موضوع نشان داد که هوش حرکتی فوتبالیست‌هایی مانند کریستیانو رونالدو به موفقیت آن‌ها کمک کرده است.

هوش وجودی و هوش برون فردی کریستین رونالدو

طبق گفته‌های کریستیانو رونالدو؛ او هیچ مشروبات الکلی نمی‌نوشد. همچنین کریستین رونالدو هیچ خالکوبی ندارد؛ زیرا به طور مرتب خون و مغز استخوان اهدا می‌کند. کریستین رونالدو در طول دوران حرفه‌ای خود به اهداف خیریه مختلفی کمک کرده است. این توجه او به دیگران، روحیه بخشنده  و فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه کریستین رونالدو نشان‌دهنده هوش برون فردی و هوش وجودی در اوست.

ازجمله فعالیت‌های انسان‌دوستانه و اجتماعی او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصاویر تلویزیونی از زمین‌لرزه و سونامی اقیانوس هند در سال ۲۰۰۴، پسربچه هشت‌ساله‌ای به نام مارتونیس را با پیراهن فوتبال پرتغال نشان می‌دهد که پس از کشته شدن خانواده‌اش به مدت ۱۹ روز سرگردان بود. پس از آن، رونالدو از اندونزی، برای جمع آوری کمک‌های مالی برای بازسازی و بازسازی بازدید کرد.

در سال ۲۰۰۹، رونالدو ۱۰۰۰۰۰ پوند به بیمارستانی اهدا کرد که جان مادرش را در مادیرا پس از مبارزه با سرطان نجات داد تا آن‌ها بتوانند یک مرکز سرطان در جزیره بسازند. در حمایت از قربانیان سیل مادیرا در سال ۲۰۱۰، رونالدو متعهد شد که در یک مسابقه خیریه در مادیرا بین باشگاه پورتو و بازیکنان باشگاه‌های ماریتیمو و ناسیونال مستقر در مادیرا بازی کند.

در سال ۲۰۱۲، کریستیانو رونالدو و نماینده‌اش هزینه درمان تخصصی پسر ۹ساله مبتلا به سرطان لاعلاج را پرداخت کردند. در دسامبر ۲۰۱۲، کریستین رونالدو به برنامه فیفا پیوست تا آگاهی کودکان را در مورد چگونگی دوری از شرایطی مانند اعتیاد به مواد مخدر، HIV، مالاریا و چاقی افزایش دهد.

کریستین رونالدو در سال ۲۰۱۵ پس از اهدای ۵ میلیون پوند به کمک‌های امدادی پس از زلزله در نپال، به عنوان خیریه‌ترین ورزشکار جهان انتخاب شد. کریستین رونالدو CR7Selfie را راه‌اندازی کرد، یک برنامه برای خیریه و کمک به نجات کودکان که به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد با رونالدو در یکی از چندین لباس و ژست سلفی بگیرند.

کریستین رونالدو

زندگی حرفه‌ای کریستین رونالدو 

آغاز فعالیت کاری کریستین رونالدو در واقع ازسال ۲۰۰۳ در لیگ قهرمانان اروپا شروع شد که در مقابل منچستریونایتد بازی کرد. سرمربی باشگاه انگلیسی سر الکس فرگوسن تحت تأثیر عملکرد کریستیانو رونالدو، توانمندی و سخت کوشی او قرار گرفت و او را در همان سال به باشگاه آورد.

رونالدو در طول ۶ سال حضور خود در منچستریونایتد به یکی از مهم‌ترین بازیکنان منچستریونایتد تبدیل شد. در طی حضور رونالدو؛ باشگاه به یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های اروپا تبدیل شد. زیرا سه عنوان قهرمانی لیگ و همچنین لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد.

در جام جهانی ۲۰۰۶، کریستیانو رونالدو بخشی جدایی‌ناپذیر از تیم ملی پرتغال بود که آن‌ها به نیمه نهایی مسابقات رسیدند. کریستین رونالدو در این مسابقات یک گل به ثمر رساند. سال بعد او به عنوان کاپیتان تیم ملی انتخاب شد.

در سال ۲۰۰۹، کریستین با انتقال به باشگاه پرطرفدار رئال مادرید به گران‌ترین بازیکن جهان تبدیل شد.

در ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸، رونالدو مسن‌ترین بازیکنی شد که در یک بازی جام جهانی فوتبال هت تریک کرده است.

کریستیانو رونالدو در سال‌های اخیر نتوانسته است که موفقیت‌های گذشته خود را تکرار کند. او به باشگاه یوونتوس و سپس به منچستریونایتد پیوست. علاوه بر آمادگی بالای او؛ تأثیر این بازیکن طوری نبوده است که سبب موفقیت شود. زیرا فوتبال یک بازی تیمی است و تمام تیم برای موفقیت باید تلاش کنند.

راز موفقیت کریستین رونالدو، راز موفقیت رونالدو از زبان خودش

در ادامه زندگینامه کریستین رونالدو چند درس مهم وجود دارد که کارشناسان معتقد هستند برای بهترین شدن رونالدو فوتبالیست معروف جهان بسیار مؤثر بوده است:

کریستین رونالدو

1.به استعداد خود ایمان داشته باشید

با توجه به هوش گاردنر، هر کسی نوعی استعداد دارد. رونالدو فوتبالیست معروف جهان از سنین پایین تمرینات خود را آغاز کرد و همیشه مشتاق بازی زیبا بوده است. با این حال، زمان‌های زیادی وجود داشت که مردم به هوش حرکتی او شک می‌کردند. حتی او خودش را باور نداشت. یکی از این اتفاقات در شروع فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ بود.

کریستیانو رونالدو در دومین بازی فصل منچستریونایتد به دلیل ضربه سر به ریچارد هیوز بازیکن پورتسموث کارت قرمز دریافت کرد. به همین دلیل با سه جلسه محرومیت محکوم شد. او به دلیل انتقاد شدید از استعداد او بسیار ناامید شد. با این حال، او عقب نشینی نمی‌کند؛ زیرا به خود باوری عمیقی داشت که به استعدادش شک نکند.

2.تمرین، تمرین، تمرین

داستان‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد کریستین رونالدو چگونه با پشتکار خود را در طول تمرین پیشرفت کرده است. کارلوس کی‌روش سرمربی فوتبال اظهار داشت:

«بازیکنان بزرگی وجود دارند که در زمین عملکرد خوبی به نمایش نمی‌گذارند. زیرا آن‌ها اعتقاد دارند همه چیز در زمین خوب پیشرفت نرفته است. این بازیکنان اگر امروز خوب نباشند، دست از تلاش می‌کشند و منتظر فردا می‌شوند. اما این موضوع درباره او صدق نمی‌کند. کریستیانو رونالدو تلاش می‌کند تا همه چیز درست پیش رود و فقط در آن صورت راضی است. او آنقدر به تمرین علاقه دارد که روزهای زیادی تمرین می‌کند تا یک بخش را در بازی خود کامل کند.»

3.اجازه ندهید شکست‌ها روی شما تأثیر بگذارند

زمانی که رونالدو در مدرسه بود، در بین دانش‌آموزان بسیار محبوب بود. اما در سن ۱۴ سالگی پس از پرتاب صندلی به سمت معلمش اخراج شد. کریستین رونالدو بعدها در مورد این حادثه بیان کرد که «او به من بی‌احترامی کرد.»

اگرچه این حادثه به طور معمول برای هر کودک خردسالی فاجعه می‌آورد. اما مادر رونالدو پسرش را تشویق کرد که مدرسه را فراموش کند و کاملاً روی فوتبال تمرکز کند. در سن ۱۵ سالگی، رونالدو با بیماری قلبی تشخیص داده شد که برای هر حرفه ورزشی فاجعه‌ای به همراه خواهد داشت. رونالدو برای عمل جراحی رفت و به محض خروج از بیمارستان تمرینات خود را آغاز کرد.

4.یک قدم از رقبای خود جلوتر باشید

در طول سال‌ها، رونالدو فوتبالیست معروف جهان بازی خود را به گونه‌ای اتخاذ کرده است که بتواند از هر نقطه‌ای در نیمه‌های حریف گل‌زنی کند. کریستیانو رونالدو سخت تمرین می‌کند تا همیشه یک قدم از حریفانش جلوتر باشد. رونالدو در ابتدا پادشاه استپ اوورها بود. سپس وقتی حریفان شروع به کشف حرکات رونالدو کردند، او بازی خود را در مناطق مختلف بهبود بخشید.

5.به مربی خود احترام بگذارید

همانطور که گفتیم سر الکس فرگوسن و کریستیانو رونالدو رابطه جالبی داشتند. فرگوسن به رشد رونالدو کمک کرد و رونالدو فوتبالیست معروف جهان از توصیه‌های حکیم او استفاده می‌کرد. اگرچه روابط آن‌ها تیره شد، رونالدو وقتی فرگوسن را ترک کرد و به رئال‌مادرید رفت، او را پدر و تأثیرگذارترین فرد زندگی خود خواند. همه برای بالارفتن مؤثر از نردبان موفقیت به یک مربی خوب نیاز دارند.

6.هرگز یادگیری را متوقف نکنید

کریستیانو رونالدو علی‌رغم کسب عنوان بهترین فوتبالیست جهان و توپ طلا، به نظر نمی‌رسد که برنامه تمرینی و برنامه‌های یادگیری خود را هیچگاه رها نمی‌کند. رونالدو همچنان به شدت به خود فشار می‌آورد و به یادگیری ترفندهای جدید ادامه می‌دهد تا بتواند پادشاه فوتبال بماند.

جملات معروف کریستین رونالدو

به عنوان یکی از بهترین بازیکنان فوتبال در تمام دوران، نقل‌قول‌های فوتبال از کریستیانو رونالدو در مورد ورزش تیمی اهمیت زیادی دارد. هیچ‌کس به اندازه رونالدو گل نزده و در یک‌سوم پایانی زهردار نبوده است.

اگرچه در سی و پنج‌سالگی به بعد، اعداد و ارقام کریستیانو هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت را به این زودی نشان نمی‌دهند. واقعیت این است که رونالدو یکی از بهترین بازیکنانی است که تابه‌حال دنیای ورزش دیده است؛ بنابراین، از نقل‌قول‌های فوتبال کریستیانو رونالدو چیزهای زیادی می‌توان آموخت.

«من احساس نیاز بی‌پایان به یادگیری، بهبود، تکامل در خود می‌بینم، نه‌تنها برای خوشحال کردن مربی و هواداران بلکه برای احساس رضایت از خودم این احساس را تجربه می‌کنم.»

«ما نمی‌خواهیم رؤیاهایمان را بگوییم، می‌خواهیم آن‌ها را نشان دهیم.»

«گلزنی احساس خوبی است؛ اما مهم‌ترین چیز برای من این است که تیم موفق باشد.»

«من هرگز سعی نکردم این واقعیت را پنهان کنم که تنها هدفم بهترین بودن است.»

سؤالات متداول

کریستیانو رونالدو کیست؟

کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو، (متولد ۵ فوریه ۱۹۸۵، فونچال، مادیرا، پرتغال)، مهاجم پرتغالی فوتبال که یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان نسل خود بود. رونالدو یکی از بهترین فوتبالیست‌های تاریخ ویکی از نوابغ هوش حرکتی و جنبشی است. او توانسته است رکوردهای زیادی از جمله آقای گل بازی‌های ملی را از آن خود کند.

هوش‌های گاردنر بارز در شخصیت رونالدو چیست؟

بر اساس هوش گاردنر، کریستیانو رونالدو فوتبالیست معروف جهان از هوش حرکتی جنبشی بهره می‌برد. هوش حرکتی رونالدو باعث شده است تا از بازیکنان هم سطح خود پیشی بگیرد و به یکی از بهترین‌ها تبدیل شود. فعالیت‌های اجتماعی و توجه او به دیگران نیز نشان‌دهنده هوش وجودی و هوش برون فردی اوست.

چه کسانی در موفقیت رونالدو تأثیر قابل‌توجهی داشتند؟

اولین کسی که رونالدو را تشویق و حمایت کرده است، به‌طورقطع مادر اوست. در مرحله بعد سر الکس فرگوسن مربی بزرگ منچستریونایتد سبب پیشرفت رونالدو شده است.

کریستیانو رونالدو چگونه در فوتبال موفق شد؟

رونالدو علاوه بر هوش حرکتی، شخصیتی دارد که از باخت متنفر است. همین موضوع سبب شده است تا چندین برابر دیگر فوتبالیست‌ها تلاش کند و تمرین‌های زیادی را تجربه کند.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر