کارآفرینان برتر جهان

لری پیج کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 18 دقیقه

در ۱۶ مارس ۱۹۷۳، در شهر لنسینگ، میشیگان؛ فرزند دوم خانواده پیج چشم به جهان گشود. آن کودک که حاصل ازدواج دکتر کارل ویکتور پیج، استاد علوم کامپیوتر، با خانم گلوریا پیج، مربی برنامه نویسی کامپیوتر در کالج لیمن بریگز، بود، لورنس لری پیج نام داشت.

لری پیج larry page، با نام اصلی لارنس ادوارد پیج، دانشمند کامپیوتر و کارآفرین اینترنتی آمریکایی است که به کمک سرگی برین، شرکت گوگل، یکی از محبوب‌ترین سایت‌های موجود در اینترنت، را تأسیس کرده است.

گوگل یکی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده دهکده جهانی است که مأموریت آن سازماندهی اطلاعات جهان و در دسترس قراردادن آن‌ها است.

پیج، مدیر اجرایی گوگل بود و سپس به سمت مدیرعاملی آلفابت نقل مکان کرد، او هم اکنون عضو هیئت مدیره آلفابت، کارمند و سهامدار کنترل‌کننده این شرکت است.

همچنین او یکی از حامیان اولیه اندروید، یکی از بزرگترین سیستم‌عامل‌های موبایل و همچنین ماشین‌های خود‌ران بوده است.

تأسیس و موفقیت گوگل ثروت قابل‌توجهی را برای پیج ایجاد کرد. طبق فهرست میلیاردرهای بلومبرگ، او ششمین فرد ثروتمند در جهان است.

زندگی نامه لری پیج حتماً پر از نکات مثبتی است. او یکی از معروف‌ترین کارآفرینان در جهان و یکی از بنیانگذاران  اصلی موتور جستجوی گوگل است؛ بنابراین خواندن سرگذشت لری پیج خالی از لطف نیست زیرا می‌توان با خواندن آن درس‌های بزرگی آموخت.

لری پیج

خانواده لری پیچ و تأثیر آن‌ها بر آینده شغلی او

لورنس پیج یک برادر بزرگتر به نام، کارل ویکتور پیج جونیور که مؤسس آی گروپ بوده و بعدها آن را به مبلغ نیم میلیارد دلار به یاهو فروخته است و یک خواهر کوچکتر به نام بورلی پیج دارد.

خانواده لری پیج یکی از خانواده‌های اصیل و موفق آمریکایی هستند.

اعضای خانواده پیج طرفدار مجلات علمی و فناوری بودند، آن‌ها از کامپیوترهای شخصی نسل اول استقبال کرده و همواره سعی می‌کردند همراه با پیشرفت علم، اطلاعات خود را به روز کنند.

به ‌‌گونه‌ای که لری، در یکی از مصاحبه‌های خود گفته است: «محیط خانه ما معمولاً  به‌خاطر رایانه‌ها، مجلات علمی فناوری و دیگر مجلات علمی درهم بود.»

براین اساس شما متوجه تأثیر ترکیبی از فضای خانه و فعالیت والدین در تقویت خلاقیت و علاقه به کامپیوتر در پیج می‌شوید.

هرچند پدر و مادر لری پیج تنها تا هشت سالگی لری در کنار یکدیگر قرار داشتند و در سال ۱۹۸۱ خانم و آقای پیج تصمیم گرفتند، جدا از هم زندگی کنند. البته لری هرگز مجبور به انتخاب یک والد نشد و در تمام زندگی خود، از حضور گرم پدر و مادرش برخوردار بود.

لری پیج

پدر لری پیج  و نقش تربیتی او در زندگی لری

پدر پیج، کارل ویکتور پیج، بر خلاف مادر لری یهودی بود. او اما پس از مدتی از دین فاصله گرفت و به سمت علاقه خود یعنی کار با تکنولوژی رفت. او بر خلاف پدرش (پدربزرگ لری) که یک زندگی کارگری داشت، زندگی کاملاً متفاوتی را تجربه کرد.

پدر پیج یک پروفسور ارزشمند در رشته کامپیوتر در ایالت میشیگان بود. او دکترای علوم کامپیوتر خود را از دانشگاه میشیگان دریافت کرده  و در دانشگاه ایالتی میشیگان، استاد علوم کامپیوتر بود. در آن زمان از کارل ویکتور پیج به عنوان یکی از پیشگامان فناوری و هوش مصنوعی شناخته می‌شد.

لری پیج در مورد پدرش می‌گوید: ” پدرم یک پروفسور سیستم‌های کامپیوتری بود و به همین علت ما خیلی زود صاحب کامپیوتر خانگی شدیم. اولین سیستم خانگیمان را به نام Exidy Sorcerer در سال ۱۹۷۸ (زمانی که پیج پنج سال بیشتر نداشت) خریداری کردیم. این کامپیوتر در اروپا از محبوبیت برخوردار بود ولی هرگز در امریکا طرف‌داری پیدا نکرد. حافظه آن ۳۲ کیلوبایت بود. برادرم باید برایش سیستم‌عامل می‌نوشت “.

کارل ویکتور پیج به بحث کردن در مورد مسائل مختل بسیار علاقه داشت و همه معتقد بودند که لری این خصوصیت را از پدر خود به ارث برده است. به طوری که جرج استکهلم در این باره بیان می‌کند که:

کارل به طور عجیبی خیلی سخت با من کنار می‌آمد، به دلیل آنکه راجع به همه چیز مشاجره می‌کرد. او این ویژگی را به پسرش نیز انتقال داد و هر دو در مورد موضوعات گوناگون مباحثت و مشاجره می‌کردند.”

علاقه‌مندی‌ها لری پیج از کودکی تا جوانی

پیج  از همان کودکی علاقه زیادی به کارکردن با کامپیوتر داشت، او برای اولین‌بار زمانی که شش‌ساله بود جذب کامپیوترها شد، چرا که می‌توانست با آن‌ها بازی کند. از طرفی برادر بزرگترش، به او یاد داد چگونه همه قطعات یک وسیله را از هم جدا کند و خیلی زود لری همه چیز را در خانه باز می‌کرد تا ببیند چگونه کار می‌کنند.

البته او خودش بیان می‌کند که مطالعه زندگی‌نامه تسلا، تأثیر زیادی در به وجود آمدن این علایق در او داشته است.

او همیشه از آنکه تسلا نتوانسته بود با آن همه اختراع و نوآوری ثروت و شهرتی به دست آورد در تعجب بود. او با خود در همان کودکی عهد بست که به اندازه تسلا خلاق باشد اما در عین حال دنیا را تغییر دهد. لری پیج از همان دوازده سالگی تصمیم گرفت خود را به دنیا بشناساند و علاوه بر آن از لحاظ مالی به درجه بالایی برسد.

پیج در مصاحبه‌ای گفته است: «از کودکی متوجه شدم به فناوری و تجارت علاقه‌مند هستم و می‌خواهم چیزهایی اختراع کنم. احتمالاً از 12 سالگی می‌دانستم که در نهایت قرار است یک شرکت راه‌اندازی کنم.»

لری در دوران جوانی یک خواننده مشتاق بود، در کنار خوانندگی ساز می‌نواخت و آهنگسازی موسیقی را نیز مطالعه می‌کرد. 

لری پیج اشاره کرده است که تحصیلات موسیقی، بی صبری و وسواس، در مورد سرعت در محاسبات را در او برانگیخته است. او می‌گوید: «به نوعی، من احساس می‌کنم که آموزش موسیقی منجر به میراث پرسرعت گوگل برای من شد.»

 پیج در طی یکی از مصاحبه‌های خود درباره تأثیر زمان در نواختن موسیقی گفته : «در موسیقی، شما به زمان بسیار آگاه هستید. زمان اصلی‌ترین موضوع است، اگر از نقطه نظر موسیقی به زمان فکر کنید و نوازنده سازهای کوبه‌ای باشید، به چیزی که ضربه می‌زنید، باید در کسری از ثانیه اتفاق بیفتد.»

این موضوع نشان می‌دهد که هوش موسیقیایی پیج در کنار هوش ریاضی او بسیار تقویت شده است و به او برای ساخت شرکت گوگل کمک کرده است.

لری پیج

بررسی هوش‌های چندگانه گاردنر در کودکی لری پیج

عشق و علاقه لری به موسیقی باعث شد وقت زیادی از نوجوانی خود را صرف یادگیری موسیقی و تحصیل در مدارس موسیقی کند و به‌ دلیل‌ همین علاقه و درک بسیاری که نسبت به موسیقی داشت، از هوش موسیقایی زیادی بهره می‌برد، او در کنار آهنگسازی مشکلات دیگر آهنگ‌ها و نت‌های موسیقی را نیز درک می‌کرد.

اما هوش موسیقی تنها امتیاز او نبود، بلکه رتبه‌های ممتاز لری پیج در دروس ریاضی و فیزیک بیانگر هوش ریاضی و منطقی سرشار او بود که شعله‌های اختراع و خلاقیت را در وجودش برمی‌انگیخت، لری علاوه بر خلاقیتی که سعی می‌کرد در کارهای خود نشان دهد، تلاش می‌کرد تا خلاقیت نزدیکانش را هم تقویت کند و آن‌ها را تشویق به انجام دادن کارها به ‌‌گونه‌ای متفاوت می‌کرد.

همچنین لری به‌خاطر توانایی در برقراری ارتباط با دیگران از محبوبیت بالایی برخوردار بود، هوش کلامی زبانی او در کنار کتاب‌های زیادی که درباره مدیریت می‌خواند از او مدیر بسیار خوبی ساخته بود.

لری پیج

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

تحصیلات لری پیج

پیج از ۲ تا ۷ سالگی (۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹) در مدرسه مونتزی در  لنسینگ، میشیگان تحصیل کرد و سال ۱۹۹۱ از دبیرستان لنسینگ غربی فارغ‌التحصیل شد.

والدین پیج، او را در دو تابستان متوالی به مدرسه موسیقی در مرکز هنرهای اینترلوخن فرستادند که در آن جا نواختن فلوت  و ساکسیفون را فراگرفت.

علاقه و رشته پدر و مادر و بعدها امکاناتی که مدرسه در اختیارش لری گذاشته شد باعث شد  از کودکی به رایانه علاقه‌مند شود. آنقدر که در ۱۲ سالگی سعی کرد که شرکتی برای خودش راه بیندازد و خدمات کامپیوتری بدهد.

البته باید بگوییم که علاقه لری بیشتر خودش را در مدرسه نشان داد، مدرسه پیج یک مدرسه عادی نبود و به شیوه «مونته سوری» اداره می‌شد. در این مدارس کودکان از بین فعالیت‌های متناسب با سن و علاقه‌شان، یک فعالیت را انتخاب می‌کنند و سپس با روش خود به انجام آن می‌پردازند.

بنابراین او به سمت علاقه خودش کامپیوتر رفت و روی نرم‌افزارهای واژه‌پرداز تحقیق کرد و دل‌مشغولی اصلی‌اش رایانه شد.

او درباره تجربه تحصیلش در این مدرسه می‌گوید: «در مدرسه به ما یاد می‌دادند که نباید خود را در بند مقررات و پیش‌فرض‌ها ببینیم. ما را خودانگیخته و پرسش‌گر نسبت به اتفاقات جهان تربیت می‌کردند.» . همان‌طور که می‌بینیم این تربیت‌ها بعدها سرلوحه کارهای او شد.

لری پیج دارای مدرک لیسانس علوم در رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه میشیگان، با رتبه ممتاز است. او مدرک کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر خود را از دانشگاه استنفورد گرفته است و پس از ثبت نام در یک برنامه دکتری علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد، در جستجوی موضوع پایان‌نامه بود که به بررسی ویژگی‌های ریاضی شبکه جهانی وب پرداخت و ساختار پیوند آن به عنوان یک نمودار بزرگ را درک کرد. ناظر کارهایش، تری وینوگراد، او را بسیار تشویق می‌کرد که این ایده را دنبال کند.

لری پیج

موفقیت‌های پیج در زندگی

لری به خاطر هوش بالا و خلاقیت و نوآوری‌اش، موفقیت‌های زیادی در طول عمر خود کسب کرد، او در ۲۹ سالگی (سال ۲۰۰۲) به عنوان رهبر جهانی، در انجمن اقتصاد جهانی آینده نامیده شد؛ و دو سال بعد در سن ۳۱ سالگی (سال ۲۰۰۴) به همراه سرگی برین موفق به دریافت جایزه مارکونی که جایزه‌ای سالانه در زمینه‌های اینترنت، رادیو و مخابرات است، شدند. 

در همان سال، ایکس پرایز، سازمانی غیرانتفاعی که با برگزاری مسابقات به برندگان کمک مالی می‌کند، لری پیج را به عنوان عضوی از اعضای هیئت مدیره خود انتخاب کرد و در کمتر از یک سال در سال ۲۰۰۵ پیج و برین به‌عنوان همراهان آکادمی علم و هنر آمریکا انتخاب شدند.

سه سال بعد هم (سال ۲۰۰۸)، پیج جایزه توانایی برقراری ارتباط خوب را از شاه فیلیپ در مراسم شاهزاده آستوریاس، به کمک رأی کارکنان شرکت گوگل دریافت کرد.

سال ۲۰۰۹، در طی یکی از مراسم‌های فارغ‌التحصیلی، پیج موفق به کسب دکترای افتخاری از دانشگاه میشیگان شد.

نام پیج در سال ۲۰۱۱، به عنوان بیست و چهارمین فرد، در فهرست میلیاردرهای مجله فوربز قرار گرفت؛ همچنین لری در همان سال یازدهمین فرد ثروتمند آمریکا شناخته شد. 

سه سال بعد، در سال ۲۰۱۴، مجله fortune، پیج را به عنوان تاجر موفق سال معرفی کرد و او را شجاع‌ترین تاجر جهان نامید. 

اکتبر سال ۲۰۱۵، طی نظرسنجی مجله فوربز،  برای شناختن محبوب‌ترین مدیران اجرایی آمریکا، پیج به عنوان نفر اول شناخته شد که این رتبه حاصل رضایت کارکنان شرکت گوگل از مدیریت او بود.

هم اکنون طبق فهرست میلیاردرهای بلومبرگ، او ششمین فرد ثروتمند در جهان است.

لری پیج

اعتقادات پیج در زندگی

لورنس پیج باوجوداینکه از ثروت و موقعیت اجتماعی بالایی در جهان برخوردار است، هیچ‌گاه خودش را برتر از دیگران نمی‌داند و نگاه متکبرانه‌ای نسبت به زیردستان خود ندارد؛ بلکه بسیار عادی با اطرافیانش صحبت می‌کند و در کنفرانس‌ها و گردهمایی‌ها با بقیه افراد به راحتی ارتباط برقرار می‌کند.

او در این باره می‌گوید:

«وظیفه من به عنوان رهبر، این است که اطمینان حاصل کنم تمامی افراد فرصت‌های بزرگ، برای انجام کاری که در آن ماهرند، دارند و هم این که حس کنند تأثیر مثبت و قابل‌توجهی بر روی پیشرفت جامعه دارند.»

علاوه بر این لری پیج خود را بی‌نیاز از دانستن نمی‌داند، او همیشه سعی می‌کند در برنامه روزانه خود ساعتی را به مطالعه و تحقیق، درباره تکنولوژی‌های جدید و سایر موضوعات موردعلاقه خود، اختصاص دهد.

پیج از اینکه غرق در کار شود دوری می‌کند و سعی می‌کند جلسات پشت سر هم و متوالی نداشته باشد.

از دیگر اعتقادات او این است که ترجیح می‌دهد، سرمایه خود را به جای قرار دادن در دسترس شرکت‌های غیرانتفاعی و غیر سودده که برای بهتر کردن جامعه تلاش می‌کنند، در دست سرمایه‌داران مجرب چون ایلان ماسک بسپارد.

لری در مصاحبه‌ای درباره راز رسیدن موفقیت می‌گوید:

«من فکر می‌کنم که اغلب آسان‌تر است که به دنبال آرزوهای بسیار بزرگ رفت. در این راه رقیب خاصی نخواهید داشت زیرا هیچ شخص دیگری آن‌قدر دیوانه نیست که به انجام آن بپردازد. در واقع تعداد افرادی که این ویژگی را دارند آن‌قدر کم هستند که من حس می‌کنم تمامی آن‌ها را با اسم کوچکشان می‌شناسم.»

لری پیج

دستاوردهای لری پیج در زندگی

لری پیج در طول سالیان زندگی خود به دستاوردهای معتبر و مهمی دست‌یافته است که به شرح زیر است:

تأسیس شرکت گوگل

باتوجه‌به گره‌خوردن زندگی همه ما به تکنولوژی شاید این سؤال همیشه برای شما وجود داشته باشد که گوگل چگونه به وجود آمد؟

لورنس لری در اکتبر سال 1996 ایده‌ای به ذهنش رسید که دنیای امروز ما را متحول کرد، او به دنبال راه حلی گشت تا به‌وسیله آن بتواند تمام اینترنت را دانلود کند و با تفکیک لینک‌ها در میان صفحات وب بتواند جهانی از اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهد.

او چگونگی این ایده را با دوستش سرگی برین در میان گذاشت و به کمک او شرکت گوگل را تأسیس کرد

شرکت گوگل یکی از بزرگترین دستاورد‌های لری پیج است. گوگل یک شرکت فناوری چندملیتی آمریکایی است که بر هوش مصنوعی، فناوری موتورهای جستجو، تبلیغات آنلاین، محاسبات ابری، نرم‌افزارهای کامپیوتری، محاسبات کوانتومی، تجارت الکترونیک و لوازم الکترونیکی مصرفی تمرکز دارد.

مأموریت گوگل این است که اطلاعات جهان را سازماندهی کند و آنها را در دسترس و مفید قرار دهد.

هدف لری پیج از تأسیس گوگل چه بود؟

لری پیج مدیرعامل گوگل درباره تأسیس گوگل گفته است:

«هدف من برای گوگل این است که پیشرو باشد و نه دنبال کننده. ما می‌خواهیم تکنولوژی بسازیم که همه عاشق استفاده کردن از آن باشند و بر همه تأثیرگذار باشد. ما می‌خواهیم تکنولوژی‌هایی زیبا بسازیم که برای مردم به قدری مفید باشند که در طول روز دو بار از آن‌ها استفاده کنند. مانند مسواک. چیز‌های کمی ‌وجود دارند که مردم از آن‌ها روزی دو بار استفاده می‌کنند.»

روند رشد شرکت گوگل

در هنگام تأسیس این شرکت، اندی بکتولشیم، یکی از مؤسسان شرکت Sun، نقشی مؤثر در پشتیبانی مالی گوگل داشت. او چکی صد هزار دلاری برای شرکتی که هنوز وجود خارجی نداشت، نوشت.

روند رو به رشد شرکت گوگل ادامه داشت و در سال ۲۰۰۵، بخش‌ها و قابلیت‌های جدیدی به محصولات این شرکت اضافه شدند مانند: Google Maps، Google Reader، iGoogle. در سال ۲۰۰۶، گوگل Youtube‌ را خرید و قابلیت گفتگو را به Gmail افزود. 

همچنین در سال ۲۰۰۷، گوگل با امضای قراردادهایی، به ساخت نرم‌افزارهایی رایگان برای تحصیل هزاران دانش‌آموز آفریقایی در رواندا و کنیا پرداخت.

موفقیت‌ها در گوگل ادامه پیدا کرد و در سال ۲۰۱۱ پیج به‌عنوان CEO برگزیده شد.

لری پیج

تأسیس شرکت آلفابت

شرکت آلفابت، شرکتی والد برای گوگل است. این شرکت در زمینه‌های گسترده‌تری از گوگل و موتور جستجوی آن فعالیت می‌کند. مانند اینترنت اشیا، مقابله با پیری، بهداشت و درمان، رباتیک.

در دوم اکتبر سال ۲۰۱۵، لری پیج به همراه سرگی برین، کمپانی آلفابت را تأسیس کرد. پیج در ابتدا مدیر اجرایی گوگل بود و سپس به سمت مدیرعاملی آلفابت نقل مکان کرد، او عضو هیئت مدیره آلفابت، کارمند و سهامدار کنترل کننده است.

تاکسی هوایی خودکار

آخرین پروژه‌ای که در حال حاضر لری بر روی آن کار می‌کند راه‌اندازی تاکسی هوایی خودکار است. او به این منظور در مارس ۲۰۱۸ به‌تنهایی شرکتی به نام Kitty Hawk را تأسیس کرد. او توانست طی توافقی که با مقامات نیوزلند انجام داد مجوزهای لازم برای راه‌اندازی تاکسی‌های هلی‌کوپتری تاکسی‌های تمام اتوماتیک و تمام برقی را دریافت کند.

این شرکت در حال حاضر در فاز آزمایشی است و تصمیم دارد زودتر از رقبای سر سخت خود مثل ایرباس و اوبر به نتیجه‌ عملی و قابل عرضه‌ای دست پیدا کند. قرار است نمونه‌ تجاری این شرکت در اوایل ۲۰۲۱ به بازار معرفی شود.

لری پیج

مهم‌ترین نقل‌قول‌های لری پیج

 • همیشه بهتر از انتظارات باشید.
 • ایده‌های خوب همیشه غیرمنطقی هستند تا وقتی که عملی شوند.
 • همیشه برای کارهای سخت و هیجان‌انگیز تلاش کنید.
 • برای پیاده‌سازی ایده‌هایتان به شرکتی که 100 نفر نیرو دارد، نیاز ندارید.
 • اگر انگیزه ما در گوگل پول بود، شرکت را چندین سال پیش فروخته بودیم و الان در حال تفریح در ساحل بودیم.
 • اگر در حال تغییر دادن دنیا هستید، شما بر روی چیزهای مهم کار می‌کنید. پس صبح‌ها هیجان‌زده و با اشتیاق از خواب بیدار می‌شوید.
 • اگر هدف‌هایی بزرگ داشته باشید، بسیار سخت است که کاملاً شکست بخورید.
 • خوش‌بینی مهم است. شما باید راجع به هدف‌هایی که انتخاب می‌کنید، کمی خلاق باشید. شما باید تلاش کنید تا کارهایی را انجام دهید که اغلب مردم سمتش نمی‌روند.
 • هر مکالمه‌ای که من در مورد خلاقیت دارم، با یک هدف والا شروع می‌شود.
 • قوانین و محدودیت‌های زیاد، جلوی خلاقیت را می‌گیرند.
 • هرکسی می‌تواند به آرزوهای خود برسد و این کاری است که ما در این شرکت (گوگل) می‌کنیم.
 • هر چیزی که تصور می‌کنید احتمالاً قابل انجام است. فقط باید آن را تصور کنید و برای پیاده‌سازی‌اش تلاش کنید.

سؤالات متداول

لری پیج کیست؟

 لورنس پیج دانشمند و کارآفرین اینترنتی آمریکایی است که به کمک سرگی برین شرکت گوگل را تأسیس کردند. او با درآمد سالیانه ۸ میلیارد دلار جزو ده فرد ثروتمند جهان به شمار می‌رود. او در سال ۲۰۰۷ با همسر خود، ازدواج کرد و اکنون دو فرزند دارد.

عامل موفقیت لری پیج چه بود؟

بی شک مهم‌ترین دلیل موفقیت او، خلاقیت و نوآوری است. لری هیچگاه شخصیت دنباله رویی نداشته و همواره سعی می‌کند، کارهای خود را به‌گونه‌ای متفاوت انجام دهد. همچنین، بخش دیگری از موفقیت‌های او را می‌توان به خانواده تحصیل‌کرده و محیطی که در آن رشد کرده است، نسبت داد.

کودکی لری پیج  چگونه گذشت؟

لری در دوران کودکی خود، به کامپیوتر علاقه زیادی داشت و با آن بازی می‌کرد. با ابزار‌های اطرافش کار می‌کرد و سعی می‌کرد آن‌ها را بررسی کند. او از همان ابتدا، علاقه خاصی به اختراع و نوآوری و همچنین استفاده از تکنولوژی‌های جدید داشت. 

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر