کارآفرینان برتر جهان

سرگی برین کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

“من خوش‌شانس بودم که در استنفورد بودم و واقعاً به داده‌کاوی علاقه داشتم، یعنی تجزیه‌وتحلیل مقادیر زیادی از داده‌ها، کشف الگوها و روندها.”

این سخنان یکی از شرکای اصلی گوگل سرگی برین است.

سرگی دانشمند کامپیوتر، کارآفرین و هم‌ بنیان‌گذار گوگل است که نامش به‌عنوان پنجمین نفر فهرست قدرتمندترین افراد دنیا، سیزدهمین فرد در فهرست فوربز 400 و بیستمین نفر در میان میلیاردرهای جهان آمده است.

بیوگرافی سرگی برین پر از درس‌های مفید برای نوجوانان، جوانان و والدین است. او یکی از معروف‌ترین کارآفرینان جهان و یکی از بنیان‌گذاران اصلی موتور جستجوی گوگل است؛ بنابراین خواندن سرگذشت سرگیسراسر درس‌های بزرگی خواهد بود. در این مقاله با بازی بوک همراه شوید تا با هم با زندگینامه سرگی برین، آشنا شویم.

سرگی برین

کودکی سرگی برین

در 21 اوت سال 1973 در مسکو روسیه کودکی به نام سرگی میخائیلوویچ برین ملقب به دنیا آمد. پدرش، میخائیل برین، استاد ریاضیات در دانشگاه مریلند بود و مادرش یِوگنیا برین تحصیل‌کرده ریاضیات بود و دکترای مکانیک داشت و در یک مؤسسه تحقیقاتی در زمینه نفت و گاز کار می‌کرد. خانواده یهودی میخائیل برین تا سال 1979 در روسیه زندگی می‌کردند اما به دلیل فشار موجود بر یهودیان وقت در روسیه به ناچار مجبور به ترک وطن و مهاجرت به آمریکا شدند.

افراد مؤثر در زندگی سرگی میخائیلوویچ برین

البته که اصلی‌ترین عامل موفقیت سرگیهوش بالای هیجانی و اخلاق‌گرای خودش و تلاش‌گری بوده است. اما در اشاره به افراد مؤثر در زندگی جالب سرگی برین می‌توان از: پدرش میخائیل برین، مدیر مدرسه‌اش پتی برشای، لری پیج و همسر سابقش آنه ووجیتسکی نام برد.

برشای مدیر مدرسه ابتدائی سرگی بود که اعتماد به نفس و علاقه به ریاضیات را در او به شدت تقویت کرد.

سرگی تنها یکبار و در سال 2007 با یک خانم به نام آنه ووجیتسکی ازدواج کرد. آنه ووجیتسکی کارآفرینی موفق در زمینه بیوتکنولوژی است. حاصل این ازدواج دو فرزند بوده و این دو در سال 2015 از هم جدا شدند. با این‌حال رابطه شغلی خود را قطع نکرده و بنیاد برین ووجیتسکی را به اتفاق مدیریت می‌کنند.

تأثیر پدر و مادر سرگی میخائیلوویچ برین بر رشد و پیشرفت او

نکته مهم در زندگی نامه سرگی برین آن است که او رابطه خوبی با پدرش میخائیل برین و مادرش یوگنیا برین داشت. تا حدی که در دوران تحصیلات ابتدائی در مدرسه پینت برنچ منسوری آدلفیِ مریلند و تحصیلات دبیرستانش در مدرسه الینور روزولت شهر گرینبلت، این پدرش بود که تمام درس‌ها را با تمرین می‌کرد و او را جزو اولین کودکانی بار آورد که در آن زمان با علوم پیشرفته ریاضیات میانه خوبی داشتند.

علاقه‌مندی سرگی برین در کودکی

از علاقه‌مندی‌های برین در سنین کودکی می‌توان به علوم ریاضیات پیشرفته و داده‌های کامپیوتری اشاره کرد که بذر این علاقه توسط پدر او در سرگی کاشته شد و توسط فضای آزاد مدارسی که برین در آن تحصیل کرد شکوفاتر شد. سرگی مانند لری پیج در کودکی به مدرسه مونته سوری رفت. به همین دلیل از میخائیل برین به عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد در زندگی سرگی برین نام برده می‌شود.

میخائیل با خریدن اولین کامپیوتر شخصی در سن 9 سالگی برای سرگی به پایه‌ریزی علاقه او به علوم کامپیوتر کمک زیادی کرد. همچنین سرگی با مادرش رابطه خیلی خوبی داشتند. مادر سرگی پس از مهاجرت به ناسا پیوست و سرگی علاقه به تکنولوژی و انسان‌دوستی را از مادرش به ارث برده است.

سرگی برین

بررسی هوش‌های هشت‌گانه گاردنر سرگی برین

اگر باهوش‌های نه‌گانه گاردنر آشنا باشید می‌دانید که هوش تصویری فضایی گاردنر به توانایی درک، پردازش و تحلیل اطلاعات بصری اشاره دارد، همچنین هوش ریاضی منطقی به توانایی کودک در استدلال، حل مسائل و یادگیری با استفاده از اعداد، اطلاعات بصری انتزاعی و تجزیه‌وتحلیل روابط علت و معلولی اشاره می‌کند.

از آنجایی که سرگی به علوم ریاضیات پیشرفته و داده‌های کامپیوتری بسیار علاقه‌مند بود، نشان می‌دهد که او تا حد زیادی از این دو هوش بهره می‌برده است.

 باید بدانید که بر اساس تست هوش گاردنر سرگی برین، از هوش اخلاقی و هستی‌گرای بالایی نیز بهره می‌برد. کارهای بشردوستانه و حامی محیط‌زیست بودن، تأییدی بر همین موضوع است. استقامت، خلاقیت، بصیرت و هوش هیجانی از ویژگی‌های بارز شخصیتی سرگی است.

همچنین بر اساس تست  mbti شخصیت سرگی INTP گزارش شده است که حاصل این دو شوخ‌طبعی، خلاقیت و تلاشگری سرگی را نشان می‌دهد.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

تحصیلات دانشگاهی سرگی برین

سرگی در سال 1990 از دبیرستان النور روزولت فارغ‌التحصیل شد و وارد دانشگاه مریلند، کالج پارک شد. تنها در سه سال، سرگی با بالاترین رتبه از رشته ریاضیات و علوم کامپیوتر فارغ‌التحصیل شد. برین با دریافت کمک‌هزینه تحصیلی از بنیاد ملی علوم وارد مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه استنفورد شد.

دستاوردها و موفقیت‌های برین

از جمله مهم‌ترین دستاوردهای سرگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرگی برین

راه‌اندازی و تأسیس شرکت گوگل

در دانشگاه استنفورد سرگی با لری پیج، یک دانشجوی فارغ‌التحصیل دکتری آشنا شد.

سرگی برین و لری پیج هر دو شیفته ایده افزایش توانایی استخراج معنا از انبوه داده‌های انباشته شده در اینترنت بودند.

این علاقه مشترک به نوشتن مقاله مشترکی بین این دو انجامید که «آناتومی یک موتور جستجوی بسیار بزرگ فرا متنی» نام داشت. این مقاله اساتید دانشگاه استنفورد را تحت تأثیر قرار داد که سرگی و لری را به ساخت یک موتور جستجوی واقعی با استفاده از الگوریتم‌های مقاله فوق دعوت کردند. در نتیجه همین همکاری کارآفرین موفق سرگی برین بعدها به همراه لری پیج، موتور جستجوی آنلاین گوگل، یکی از موفق‌ترین سایت‌های اینترنتی را ایجاد کرد.

لری پیچ و سرگی از اتاق خوابگاه پیج شروع به کار کردند تا نوع جدیدی از فناوری جستجو را ابداع کنند که توانایی‌های رتبه‌بندی خود کاربران وب را با ردیابی «پیوندهای پشتیبان» هر سایت – یعنی تعداد صفحات دیگری که به آن‌ها پیوند داده شده‌اند – افزایش دهد. برین در سال 1995 مدرک کارشناسی ارشد گرفت، اما در راستای انجام پروژه مشترکش با لری، از برنامه دکتری استنفورد به مرخصی رفت تا به کار در موتور جستجو ادامه دهد. در نهایت در سال 1998 شرکت گوگل رسماً شروع به کار کرد.

سرگی برین

جوایز و دستاوردهای دیگر برین

ساخت موتور جستجوی گوگل تنها کار برجسته‌ای نیست که برین انجام داده است. کارنامه برین پر از کارهای بشر دوستانه و دوستدار محیط‌زیست است. از جمله این کارها می‌توان به فعالیت بنیاد برین ووجیتسکی در زمینه پارکینسون، ورود این بنیاد به فهرست 50 بنیاد برتر بشردوستانه جهان، سرمایه‌گذاری سرگی در حوزه انرژی تجدیدپذیر و تولید خودروهای با سوخت غیر فسیلی اشاره کرد.

 • سرگی به عنوان پنجمین نفر فهرست قدرتمندترین افراد دنیا انتخاب شد.
 • سرگی سیزدهمین فرد در فهرست فوربز 400  است.
 • نام برین در فهرست میلیاردرهای جهان در جایگاه  بیستم قرار دارد.
 • سرگی توسط مجله تکنولوژی MIT TR100 جزو ۱۰ نوآور برتر جهان زیر ۳۵ سال شناخته شد.
 • برین و پیج مدرک افتخاری MBA را از مدرسه کسب‌وکار IE به دلیل «تجسم روحیه کارآفرینی و وام دادن برای ایجاد مشاغل جدید» دریافت کردند.
 • جایزه بنیاد مارکنی که «باارزش‌ترین جایزه مهندسی» محسوب می‌شود در سال ۲۰۰۴ به برین و پیج داده شد.
 • لری پیج و سرگی برین به عنوان دو عضو بنیاد مارکونی در دانشگاه کلمبیا انتخاب شدند.
 • در سال ۲۰۰۴، از برین به خاطر «رهبری در توسعه نمایه‌سازی سریع و بازیابی اطلاعات مربوطه از شبکه جهانی وب» در آکادمی ملی مهندسی قدردانی شد.
 • برین جایزه کارآفرین برتر سال ۲۰۰۳ را دریافت کرد.
 • برین برنده جایزه بشقاب طلایی Academy of achievement شد.
سرگی برین

سخنان مشهور سرگی برین

 1. حل مشکلات بزرگ از حل مشکلات کوچک ساده‌تر است.
 2. من دوست دارم هرکسی بتواند به رؤیاهای خود دست یابد و این کاری است که گوگل دسترسی به آن را ساده می‌کند.
 3. اولین قدم برای موفقیت، شکست خوردن است.
 4. قوانین بیش از حد، خلاقیت را به کشتن می‌دهند.
 5. بدیهی است که همه می‌خواهند موفق باشند، اما می‌خواهم فردی نوآور، قابل‌اعتماد و با اخلاق باشم و در نهایت تغییر بزرگی در جهان ایجاد کنم.
 6. من احساس می‌کنم یک اضطراب در بین جوانان وجود دارد. چیزی که من آن را تجربه نکردم. من در مقابلم تپه‌های کوچکی می‌دیدم ولی این‌ها کوه‌های بلندی می‌بینند.

سؤالات متداول

سرگی میخائیلوویچ برین کیست؟

سرگی برین کارآفرین موفق و مؤسس گوگل است که نامش به عنوان پنجمین نفر فهرست قدرتمندترین افراد دنیا، سیزدهمین فرد در فهرست فوربز 400 و بیستمین نفر در میان میلیاردرهای جهان آمده است.

علاقه‌مندی سرگی در کودکی چه بود؟

سرگی در کودکی به ریاضیات و تکنولوژی علاقه‌مند بود تا جایی که در 9 سالگی اولین کامپیوتر شخصی‌اش را از پدرش هدیه گرفت.

علت موفقیت سرگی برین  چه بود؟

هوش هیجانی و اخلاقی قوی و پشتکار و تقویت استعداد او در کودکی از دلایل موفقیت سرگی بود. همچنین محیط تحصیلی مناسب و حمایت خانواده و رابطه خوب سرگی با پدر و مادرش به موفقیت روزافزون او کمک شایانی کرد.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر