کارآفرینان برتر جهان

والت دیزنی کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

والت دیزنی کیست؟

والتر الیاس دیزنی (والت دیزنی)، تهیه کننده و نمایشگر آمریکایی فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی، پیش‌گام ساخت انیمیشن، فیلم‌های کارتونی و خالق شخصیت‌های کارتونی مانند «میکی موس» و «دانلد داک» است. او طراح و سازنده شرکت دیزنی‌لند است. این شرکت به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرگرمی جهان تبدیل شده است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی زندگینامه والت دیزنی بپردازیم و علل موفقیت او را کشف کنیم.

 تولد و کودکی والت دیزنی

سال 1888، جوانی ایرلندی به نام الیاس دیزنی، با دوشیزه فلورا آمریکایی‌تبار، ازدواج کردند. ثمره ازدواج آن‌ها پسری به نام والت بود. والت در 5 دسامبر 1901، در خیابان استریپ از منطقه هرموسا و در شهر شیکاگو، چشم به جهان گشود.

پدر والت، الیاس دیزنی، شخصیتی ناآرام داشت، او در طی دوران زندگی‌اش بارها، کار و حتی محل زندگی‌اش را به امید پیداکردن شغل ایده‌آل و کسب درآمد بسیار زیاد عوض کرد؛ اما متأسفانه کارهایش نتیجه‌ای جز فقر برای خانواده‌اش به ارمغان نیاورد. او به دلیل مشکلات مالی خود، رفتار مناسبی با همسر و فرزندانش نداشت. والت به‌خاطر این موضوع در کودکی ضربه روحی بسیار زیادی دید. البته والت خودش درباره آن زمان گفته است: «تمام سختی‌هایی که در زندگی داشته‌ام، همه مشکلات و موانع، مرا قوی‌تر کرده است.»

والت دیزنی

علایق دیزنی در کودکی

در سال 1906، زمانی که والت ۴ساله بود، خانواده‌اش به یک مزرعه در مارسلین، نقل مکان کردند. در مارسلین یکی از همسایه‌های خانواده والت که دکتری بازنشسته به نام داک بود، به والت پول می‌داد، تا نقاشی اسبش را بکشد. 

بعد از کشیدن نقاشی اسب همسایه خانه‌شان، داک، بذر علاقه و میل به نقاشی در وجود والت رویید. او روزهای خود را به طراحی اجسام اطرافش می‌گذراند. بر روی ریل راه‌آهن می‌نشست و غروب خورشید را روی کاغذ به تصویر می‌کشید.

از دیگر علایق والت دیزنی در کودکی  قطار بود، او نقاشی‌های زیادی از قطار می‌کشید، آن‎ها را پشت‌سرهم می‌چید و ورق می‌زد تا قطار خیالی‌اش به حرکت در‌بیاید. والت گوش خود را روی ریل قطار قرار می‌داد تا صدای آمدن قطار را بشنود.

تحصیلات والت دیزنی

والت در سن 13 سالگی، به دنبال علاقه کودکی‌اش رفت و تحصیلات خود را در رشته نقاشی، در مؤسسه هنری و مدرسه طراحی به طور جدی آغاز کرد. او در سال 1917، با خانواده‌اش به شیکاگو بازگشتند و والت برای دنبال کردن علاقه و دانش خود، به دبیرستان مک کینلی وارد شد.

او در آنجا از منظره‌های زیبا و اطرافیانش عکس می‌گرفت، نقاشی‌هایی برای مدرسه می‌کشید و در رشته نقاشی کاریکاتوری تحصیل می‌کرد و امیدوار بود پس از اتمام تحصیل به عنوان کاریکاتوریست روزنامه مشغول به کار شود.

اما قبل از اتمام دبیرستان، جنگ جهانی اول آغاز شد. حس انسان دوستی دیزنی موجب شد تا درس را رها کند و به عنوان راننده صلیب سرخ آمریکا، در فرانسه و آلمان به خدمت بپردازد. او در بحبوحه جنگ هم از نقاشی نگذشت و در آن‌ زمان، نقاشی‌های گرافیکی خلاقانه‌ای بر روی ماشین‌های صلیب سرخ می‌کشید. این نقاشی‌ها به طور رسمی، اولین کاریکاتورهای والت دیزنی به حساب می‌آمدند.

بررسی هوش گاردنر در زندگی والت دیزنی، کارآفرین موفق آمریکایی

والت توانایی زیادی در تفسیر تصاویر و خلق تصاویر ذهنی، در کنار چیدمان مجدد اشیا به صورت سه‌بعدی داشت. او تقریباً می‌توانست، هر چیزی که وجود خارجی دارد یا ندارد را تجسم کند. همین استعداد ذاتی موجب لذت بردن او از هنرهای تجسمی، به همراه موفقیت او در طراحی و نقاشی شد. خلاقیت او محدود به نقاشی کردن اجسام نبود، بلکه او می‌توانست، تصاویر خلق شده را با استفاده از قوه تخیل خود، به زیبایی دست کاری کند و نمونه بهتری از آن را خلق کند. بررسی این توانایی بیانگر وجود هوش تصویری و فضایی فوق‌العاده در دیزنی است.

علاوه بر این او در درک الگوهای موسیقی، به همراه استفاده از بهترین موسیقی در موقعیتی که بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد، ماهر بود. والت تغییر لحن، ریتم و تن صداها را درک می‌کرد، از صداهای قوی لذت می‌برد و آن‌ها را به خاطر می‌سپرد. این ویژگی‌ها نیز از هوش موسیقایی او خبر می‌دهند.

در کنار این هوش‌ها، یکی از ویژگی‌های خوب دیگر او، درک احساسات دیگران، ارتباط برقرار کردن با آن‌ها و سنجش انگیزه‌ها، خواسته‌ها و هیجانات افراد دیگر بود. این ویژگی‌ها نمایانگر هوش برون فردی قوی او هستند. والت از این توانایی خود به خوبی آگاه بود و از آن برای رهبری بهتر کارکنانش بهره می‌برد. او در سخنانش بیان کرده است:

«از بین تمام کارهایی که انجام داده‌ام، مهم‌ترینش ایجاد هماهنگی بین کسانی که با من کار می‌کنند و جهت دادن تلاش‌هایشان به سمت هدفی مشخص است.»

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

تأثیر مادر  والت دیزنی

مادر والت، زنی آرام و صبور بود. او همیشه فرزندانش را تشویق می‌کرد تا در حرفه‌ای که آغاز کرده‌اند، تلاش کنند و به رؤیاهای خود جامه عمل بپوشانند. والت به مادرش وابسته بود، او در سال 1940، زمانی که درآمد خوبی از ساخت انیمیشن به دست آورد، یک خانه جدید خرید تا مادرش در آنجا زندگی راحت‌تری داشته باشد. اما آن خانه به دلیل نامعلومی بر سر ساکنانش ویران شد. پدر دیزنی در آن جریان به شدت آسیب دید و مادرش درگذشت. این اتفاق تأثیر مخربی روی والت گذاشت، او خود را مقصر مرگ مادرش می‌دانست و همیشه در عزا و سوگ مادر بود،  تا جایی که شخصیت‌های خلق شده در انیمیشن‌های او از سیندرلا گرفته تا بل (دیو و دلبر)، هیچ‌کدام مادر نداشتند.

والت دیزنی در جوانی

پس از اتمام جنگ جهانی اول، والت به کانزاس سیتی بازگشت و در مطبوعات مختلف به عنوان نقاش و کاریکاتوریست مشغول به کار شد. در سال 1919، او گاهی به عنوان نقشه کش و جوهرکار در استودیوهای هنری و تجاری کار می‌کرد. یک سال بعد، دیزنی و یکی از همکارانش به نام آیورکس، برای اولین بار در ساخت یک فیلم کارتونی در کانزاس سیتی مشارکت کردند.

والت دیزنی

شروع فعالیت کاری والت دیزنی

مشارکت والت در ساخت فیلم‌های کارتونی، جرقه‌ای برای شروع کارآفرینی او شد. در سال 1922، او به همراه آیورکس، استودیوی کوچکی برای خود راه‌اندازی کردند. یک دوربین فیلم‌برداری دست دوم خریدند و به وسیله آن فیلم‌های تبلیغاتی انیمیشنی کوتاه که بین یک تا دو دقیقه‌ بودند، برای پخش در سینما‎های محلی ساختند.

آن‌ها سپس مجموعه‌‌ای از طرح‌های کارتونی متحرک، به همراه مجموعه‌ای از افسانه‌های هفت دقیقه‌ای را ساختند.

والت دیزنی  دو سبک کاری اکشن زنده و انیمیشن رایج در آن دوره را با‌هم ترکیب کرد، و از دل آن، کارتون آلیس، سبک جدیدی از انیمیشن را به جهانیان معرفی کرد. کارهای دیزنی به عنوان اولین کارتون‌های متحرک شناخته شده‌اند.

 والت دیزنی و فقر

درست است که والت همیشه در مسیر موفقیت گام بر می‌داشت اما این به آن معنا نیست که هیچ گاه شکست را تجربه نکرده است. شکست بخشی از مسیر موفقیت دیزنی بوده است.

یک توزیع کننده فیلم نیویورکی که برای پخش کارتون آلیس، توسط دیزنی و همکارش انتخاب شده بود، آن‌ها را فریب داد و سودی از فروش این کارتون به آن‌ها نپرداخت. همین امر باعث شد، اولین فیلم کارتونی دیزنی، از نظر مالی برای او فاجعه به بار آورد و در سال 1923، والت مجبور شد تا اعلام ورشکستگی کند.

 تنوع در کارها و خلق ابتکارات تازه دیزنی

در سال 1927، دیزنی و آیورکس، یک شخصیت جدید آفریدند؛ این شخصیت یک موش شاد، پرانرژی و شیطان به نام «میکی موس» بود. میکی، نخستین کار بزرگ دیزنی و نخستین شخصیت خلق شده او در قالب حیوان به حساب می‌رود. والت درباره این موش جذاب گفته است: «میکی موس از نظر من، نمادی از استقلال است. او وسیله‌ای برای رسیدن به یک هدف بود.»

سال بعد، دیزنی مجموعه جدیدی به نام «سمفونی‌های احمقانه»، را با تصویری عجیب و جدید از رقص اسکلت‌ها، آغاز کرد. 

از همین هنگام یعنی سال 1928، فیلم‌های کارتونی دیزنی، مورد توجه همه مردم، در تمام سنین و با هر سلیقه‌ای قرار گرفت. این محبوبیت، منجر به آفرینش شخصیت‌های حیوانی دیگری مانند: «دانلد داک»، «سگ‌های پلوتون» و «گوفی» شد.

والت دیزنی

آثار والت دیزنی و انیمیشن سازی

والت دیزنی در طی عمر خود، آثار گران‌بها و بی‌مانندی آفرید. کارهای او محبوب، پر‌طرفدار، معروف و ماندگار هستند. مجموعه آثار وی شامل: 21 فیلم پویانمایی بلند، 493 فیلم کارتونی کوتاه، 47 فیلم پویا‌نمایی آمیخته با تصاویر سینمایی، 47 فیلم بر پایه واقعیت و در آخر 330 ساعت برنامه تلویزیونی «باشگاه میکی‌ماوس» می‌شود.

او نام کمپانی خود را به دیزنی‌لند تغییر داد، پارک‌های اقامتی والت دیزنی در آمریکا، استراحتگاه‌های بین‌المللی دیزنی توکیو، دیزنی لند پاریس و دیزنی لند هنگ کنگ از دیگر آثار به‌جا‌مانده از والت به شمار می‌روند.

او به ساخت دیزنی‌لند بسیار افتخار می‌کرد و درباره آن گفته است: «دیزنی‌لند هیچگاه تکمیل نخواهد شد. تا جایی که تخیل در جهان باقی مانده باشد، آن هم گسترش پیدا خواهد کرد.»

والت دیزنی

دستاوردها، جوایز و افتخارات والت دیزنی

آثار زیبای والت دیزنی، دستاوردهای بسیار زیادی برای وی به ارمغان آوردند. دیزنی رکورددار بیشترین نامزدی و برنده بیشترین جوایز اسکار، برای یک فرد است. او در سال 1939، جایزه افتخاری اسکار را دریافت کرد. همچنین در سال 1954، چهار جایزه اسکار گرفت که تقریباً چنین اتفاقی غیرممکن است. وی به دلیل فیلم‌ها، کارتون‌ها و تکنیک‌های نوین فیلم‌سازی، 22 جایزه اسکار دیگر را نیز از‌آن خود کرد. علاوه بر جوایز اسکار، جایزه بنیاد آزادی، همین‌طور مدال آزادی را نیز، از دست رئیس‌جمهور آمریکا، جانسون، کسب کرد. او در سال 1947، برنده جایزه دستاورد ویژه گلدن گلوب شد و دو سال بعد نیز، به‌خاطر فیلم‌های «ایکابد» و «آقای وزغ»، برنده بهترین فیلم‌برداری رنگی گلدن گلوب شد.

 راز موفقیت والت دیزنی

زنجیره‌ای از عوامل فراوان وجود دارد که والت دیزنی را به یک داستان موفق تبدیل کردند. یکی از مهم‌ترین این دلایل، توانایی او در تفکر خارج از چارچوب آموخته شده و خلق ایده‌های جدید است. ریسک‌کردن در تجارت آسان نیست، اما والت به خودش ایمان داشت و خطرات تکیه بر ایده‌هایش را پذیرفت. او بینشی قوی داشت و فراسوی فردا را پیش‌بینی می‌کرد. از نمونه آینده‌نگری‌های موفقیت‌آمیز او، ایجاد پارک دیزنی‌لند بود که اتفاقاً سود بسیاری برای او به ارمغان آورد. 

ویژگی منحصر به فرد دیگر والت، توانایی رهبری و سپردن وظایف به افراد متخصص بود. او دیگران را با ایده‌هایش همراه می‌کرد و می‌دانست چطور با مردم ارتباط برقرار کند که باعث جلب اعتماد، محبوبیت و مشارکت آن‌ها شود. او مردم را مقدم قرار می‌داد که این موضوع در موفقیت والت دیزنی نقشی انکار‌نشدنی داشت. خودش نیز در این باره گفته است:

«می‌توانی خارق‌العاده‌ترین مکان در جهان را در رؤیاهایت طراحی کنی و بسازی، ولی برای تبدیل رؤیاهایت به واقعیت نیاز به مردم داری.»

والت، این غول تجارتی هالیوود، در 15 دسامبر 1966، در سن 65 سالگی بر‌اثر سرطان ریه، در بوربانک کالیفرنیا درگذشت.

سؤالات متداول

 والت دیزنی از کدام هوش‌های گاردنر بهره برده بود؟

بررسی هوش گاردنر والت دیزنی نشان می‌دهد که او از هوش تصویری و فضایی برخوردار بوده؛ همین‌طور هوش موسیقایی خوبی نیز داشته است. علاوه بر این موارد، هوش بین‌فردی نیز در زندگی او به چشم می‌خورد. چرا‌که او توانایی جلب اعتماد دیگران را دارد و از سواد بین‌فردی مناسب برخوردار است.

چه طور مادر و پدر دیزنی موجب موفقیت او در آینده شدند؟

والدین دیزنی مشوق مهارت و پرورش‌دهنده استعداد او بودند، آن‌ها فرزند خود را به کلاس‌های طراحی فرستادند، تا در رشته‌ای که به آن علاقه دارد به تحصیل بپردازد. کمک‌های پدر و مادر او برای یافتن استعدادش و شکوفا کردن آن، بزرگ‌ترین تأثیر را در آینده والت گذاشت. 

والت دیزنی چه طور توانست تبدیل به یک کارآفرین موفق شود؟

میراث کارآفرینی موفق دیزنی؛ نوآوری، خلاقیت و رهبری خوب او است. تمرکز او بر روی نوآوری چنان مزیت رقابتی به وی داد که توانست از میان صد‌ها فیلم تولید شده، برترین فیلم‌ها را از آن خود کند. کارآفرینان خلاق بیشترین ریسک را می‌پذیرند و در هنگامه پیروزی، ره صدساله‌ای را پشت سر گذاشته‌اند که فاصله زیادی میان آن‌ها و دیگر کارآفرینان ایجاد می‌کند.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر