چهره‌های مطرح جهان

میشل اوباما کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

امروز می‌خواهیم با شما درباره میشل لاوون رابینسون اوباما ملقب به میشل اوباما صحبت کنیم. کسی که داستان زندگی‌اش، از بسیاری جهات، برای ما خارق‌العاده است.

میشل کودکی بسیار ساده‌ای داشت، او با والدین طبقه کارگر بزرگ شد، در مدارس دولتی تحصیل کرد، از دانشکده حقوق پرینستون و هاروارد فارغ‌التحصیل شد، معاون رئیس دانشگاه شیکاگو بود. او توانست زندگی حرفه‌ای و شخصی خود را تغییر دهد و به مدت هشت سال به عنوان بانوی اول ایالات متحده خدمت کند.

مطالعه زندگینامه میشل اوباما به ما و فرزندانمان کمک می‌کند تا از این افراد موفق الگوبرداری کنیم و انگیزه موفقیتمان را افزایش می‌دهد. در این مقاله با بازی بوک همراه شوید تا به بررسی داستان زندگی میشل اوباما بپردازیم.

خانم میشل اوباما کیست؟

میشل اوباما اول از همه یک نویسنده، فعال اجتماعی و وکیل شناخته شده است. میشل که مدتی بانوی اول آمریکا هم بوده، الهام‌بخش بسیاری از افراد (به خصوص زنان) در سراسر جهان است.

میشل به دنیا ثابت کرد که حتی اگر یک زن دورگه از خانواده مهاجر (مثلاً آفریقایی آمریکایی) باشید؛  باید خود را باور داشته باشید و به شخصیت خود افتخار کنید تا به موفقیت برسید.

او همچنین یک فعال اجتماعی است و در مورد نژادپرستی و جنسیت‌زدگی صحبت‌های زیادی کرده است. میشل که ذاتاً شخصیتی فعال و حامی دارد؛ به عنوان بانوی اول، مدافع، مادر، همسر، فعال فمینیستی بسیار با انگیزه است و توانسته چشم‌انداز خیلی زیباتری را از جهان برای بسیاری نمایان کند.

تعادل ظریف ثابت در رفتار بانوی اول سابق آمریکا میشل اوباما ثابت می‌کند که او از شخصیت خودش آگاه است؛ به آن افتخار می‌کند و اشتیاق دارد تا با همه مشکلات مبارزه کند تا دنیای اطرافش را به مکانی بهتر تبدیل کند.

میشل کسی است که هرگز از رؤیاهای خود دست نمی‌کشد؛ کسی که یک رهبرِ صادق، محترم و الهام‌بخش دیگران است. در ادامه با هم خواهیم دید که چطور یک دختر بچه دورگه تبدیل به بانوی اول آمریکا و نویسنده موفق کنونی شد؟

میشل اوباما

کودکی و نوجوانی میشل اوباما

بانوی اول آمریکا، میشل لاوات رابینسون در 17 ژانویه 1964 در دی یانگ ایلینوی متولد شد. میشل که در ساوت ساید شیکاگو بزرگ شد؛ فرزند یک خانواده بسیار ساده بوده است. پدر میشل اوباما (فریزر رابینسون) یک اپراتور پمپ شهری و یک کاپیتان دموکراتیک حوزه بود و مادر میشل اوباما (ماریان) منشی اشپیگل در یک بانک بود. او بعداً تصمیم گرفت در خانه بماند و میشل و برادرش، کریگ را بزرگ کند.

والدین میشل بسیار سخت کوش و متعهد به تأکید بر اهمیت آموزش بودند. به همین منظور آن‌ها بیشتر وقت خود را صرف خواندن و بازی با بچه‌ها ‌‌می‌کردند. او در مورد نگرش خودش در کودکی به زندگی بیان می‌کند که:

“من دوست داشتم باهوش باشم. فکر می‌کردم باهوش بودن از هر چیزی تو دنیا باحال تره.”

میشل و برادرش در 4 سالگی خواندن را یاد گرفتند و هر دو کلاس دوم را جهشی خواندند. در کلاس ششم، میشل در کلاس‌های تیزهوشان شرکت می‌کرد؛ جایی که در آن زبان فرانسه را یاد گرفت و دوره‌های تسریع شده را گذراند. والدین او متقابلاً مایل بودند که بهترین آموزش پایه را به فرزندان خود ارائه دهند؛ آن‌ها معتقد بودند که میشل و کریگ برای رسیدن به موفقیت نیاز به پشتکار دارند.

همان‌طور که در زندگی نامه میشل اوباما مشخص است آموزش و نحوه حمایت از تحصیل او، نقشی اساسی در موفقیتش داشته است.

افراد تأثیرگذار در زندگی میشل لاوون رابینسون اوباما

از میان افراد تأثیرگذار در زندگی میشل می‌توان به باراک همسرش و مادرش ماریان اشاره کرد که همواره برای موفقیت میشل حامی بودند.

خصیصه بارز مادر میشل اوباما، ماریان، توجه به رشد هوش و مهارت‌های فرزندانش بود. تا جایی که او برای رسیدگی به وضعیت بد مدرسه میشل به مدیر شکایت کرد و باعث شد تا معلم جدیدی برای کلاس میشل و دوستانش انتخاب شود.

ماریان سعی کرد میشل را در کودکی به کتاب و سفر علاقه‌مند کند. او  از همان ابتدا به میشل این پیام را داده بود که باهوش و توانا است و یادگیری کلید موفقیت، تجربیات جالب و تصمیم‌گیری است.

 از آنجایی  مادر میشل در خانه به آموزش او و خواندن کتاب می‌پرداخت،  میشل در کلاس درس راحت بود، و این راحتی باعث شد تا به توانایی‌هایش اعتماد پیدا کند و این حس در تمام دوران تحصیلش با او  همراه بود

مادر میشل اوباما بسیار حمایتگر بود. او با بزرگتر شدن میشل، عضو بسیار فعال PTA مدرسه شد و به جمع‌آوری بودجه برای خرید تجهیزات مدرسه کمک کرد. داشتن یک مدافع بزرگسال تضمین می‌کرد که میشل در یک محیط سازنده و حمایت کننده بزرگ شود.

پدر میشل اوباما فردی بود که تمام تلاشش را برای موفقیت فرزندانش می‌کرد. او هرگز مانع رشد فرزندانش نشد و نظرات خود را به آن‌ها تحمیل نکرد.

اما اصلی‌ترین فرد تأثیرگذار در زندگی او، خودش بود که با تلاش بسیار و هوش سرشار برون فردی موجب رشد خود شد.

میشل اوباما

علاقه میشل در کودکی

از آنجا که تحصیل و سخت کوشی از جمله ارزش‌های اصلی در خانواده میشل به حساب می‌آمدند؛ کودکی میشل به خواندن کتاب و برپا کردن کنفرانس‌ها در مدرسه گذشت. میشل از کودکی به دفاع از حق دیگران و خودش علاقه زیادی نشان می‌داد. او بعدها در کتاب معروفش “میشل اوباما شدن” از این موضوع یاد کرد.

تحصیلات  میشل لاوون رابینسون اوباما

میشل در دبیرستان ویتنی یانگ که اولین مدرسه بر پایه آموزش متنوع در شیکاگو بود تحصیل کرد. او در هر چهار سال دبیرستان عضو انجمن ملی افتخارات بود و در سال 1981 به عنوان گوینده برتر کلاس خود فارغ‌التحصیل شد. بانوی اول آمریکا میشل اوباما در دانشگاه پرینستون در رشته جامعه‌شناسی با گرایش و رشته فرعی در مطالعات آفریقایی آمریکایی تحصیل کرد. او در سال 1985 از کالج Cum Laude فارغ‌التحصیل شد. اندکی پس از آن، میشل به دانشکده حقوق هاروارد رفت و در سال 1988 از رشته حقوق فارغ التحصیل شد.

پس از فارغ‌التحصیلی از هاروارد، در Sidley Austin، یک مؤسسه حقوقی شیکاگو کار کرد؛ میشل در این مؤسسه متخصص در بازاریابی و بارش فکری بود.

شخصیت شناسی میشل لاوون رابینسون اوباما

از میان بارزترین ویژگی‌های شخصیتی میشل اوباما می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • عملکرد راحت به عنوان سخنگوی اصلی در یک گروه
 • احساس راحتی در تصمیم گیری با اطلاعات محدود
 • تصمیم‌گیری سریع‌تر از بسیاری از مردم و واکنش دهی منطقی
 • یافتن راه‌هایی در راستای رعایت قوانین

این خصوصیات تأییدگر شخصیت INTJ  در میشل است. این شخصیت میشل را به فردی با اعتماد به نفس، تحلیل‌گر و جاه طلب تبدیل کرده است. میشل احتمالاً یک متفکر مستقل است که بر حل مشکلات جهان متمرکز است.

میشل اوباما

بررسی هوش گاردنر در زندگی میشل اوباما

میشل اوباما بانوی اول سابق آمریکا دارای ویژگی‌‌های خاص شخصیتی است که هوش او را بر اساس دو نوع هوش چندگانه هاوارد گاردنر تعریف ‌‌می‌کند. میشل دارای مهارت بین‌فردی و منطقی قوی است.

مهارت بین‌فردی مبتنی بر درک تعامل با دیگران و داشتن ویژگی‌‌هایی مانند توانمند بودن در اجتماع و همدلی با دیگران است. هوش بین‌فردی میشل همچنین توانایی درک و تعامل مؤثر با دیگران را در او تقویت کرده است.

هوش برون فردی شامل ارتباط کلامی و غیرکلا‌‌می مؤثر، توانایی در نظر گرفتن تمایزات در میان دیگران، حساسیت نسبت به درک خلق‌وخو و احساسات دیگران، و توانایی جذب کردن افراد با دیدگاه‌‌های متعدد است. معلمان، مددکاران اجتماعی، بازیگران و سیاستمداران همگی هوش بین‌فردی بالایی را از خود نشان ‌‌می‌دهند. این نوع هوش افرادی مانند میشل را به رهبری خوب تبدیل می‌کند و در برقراری ارتباط و درک احساسات و انگیزه‌های دیگران به کمک آن‌ها می‌آید.

میشل همچنین دارای ویژگی «هوش منطقی – ریاضی» بالا است که توانایی محاسبه، کمی کردن، در نظر گرفتن گزاره‌ها و فرضیه‌ها و انجام عملیات سریع ریاضی است. این هوش میشل را قادر ‌‌می‌سازد تا روابط و ارتباطات را درک کند و از تفکر انتزاعی، نمادین، مهارت‌‌های استدلال متوالی، الگوهای تفکر استقرایی و قیاسی استفاده کند. هوش منطقی معمولاً در ریاضی‌دانان، دانشمندان و کارآگاهان به خوبی توسعه یافته است. بزرگسالانی مانند میشل اوباما که هوش منطقی بالایی دارند، به الگوها، دسته بندی‌‌ها و روابط علاقه‌مند هستند. آن‌ها به سمت مسائل حسابی، بازی‌های استراتژیک و آزمایش‌ها جذب ‌‌می‌شوند.

شخصیت میشل شامل پاسخ دادن، محاسبه، تفکر، مفهومی، انتزاعی و توانایی دیدن و کشف الگوهای روابط است. این نوع هوش همان‌طور که قبلاً ذکر شد در حرفه میشل دیده ‌‌می‌شود. حرفه او ارتباط زیادی با منطقی – ریاضی بودن دارد. به عنوان مثال، یک وکیل باید مهارت‌‌های خاصی مانند یافتن شواهد، استفاده از آمار و رفتارها را داشته باشید که میشل این‌ها را دارد.

میشل روابط بین‌فردی قوی دارد؛ زیرا زمان زیادی را صرف کمک به خانواده‌‌های ناآشنا ‌‌می‌کند. او در گفتگویی اظهار داشت: ” تا زمانی که هر یک از همسران سربازان کهنه کار و نظامیان آمریکا، زندگی ایده‌آلی که لایقش هستند را نداشته باشند؛ من خوشحال نخواهم شد (و شوهرم هم).” این تازه آغاز موفقیت‌‌های این زن خارق‌العاده است. بانوی اول آمریکا به دلیل هوش منطقی و برون فردی قوی خود بسیار نگران موقعیت افراد سرزمینش آمریکا بود. به همین دلیل کمپینی به نام Let’s Move راه اندازی کرد که ابتکاری برای ترویج تغذیه سالم و فعالیت بدنی برای مبارزه با چاقی کودکان است.

موفقیت‌های میشل اوباما

موفقیت کمپین‌های راه اندازی شده توسط میشل برای پیروزی همسرش در انتخابات، نوشتن کتابی موفق، برگزاری جنبش‌های فمنیستی و مربوط به حقوق بشر، دریافت جوایز و غیره از جمله موفقیت‌های بزرگ زندگی میشل هستند.

در سال 2009، میشل با دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی محلی برای کاشت یک باغ سبزیجات به مساحت 1100 فوت مربع در کاخ سفید ایجاد کرد. او همچنین کمپینی به نام اجازه دهید دختران بیاموزند را اجرا ‌‌می‌کند زیرا معتقد است هرکسی که ‌‌می‌خواهد تحصیل کند؛ شایسته آن است.

در سال 2014، میشل Reach Higher را راه اندازی کرد. این کمپین تلاشی برای الهام بخشیدن به جوانان در سراسر آمریکا برای تکمیل تحصیلات پس از دبیرستان، است. این برنامه به دانش‌آموزان کمک ‌‌می‌کند تا اهمیت آموزش را درک کنند. همچنین، در صورت واجد شرایط بودن کمک مالی، برنامه‌ریزی تحصیلی و فرصت‌‌های یادگیری تابستانی را دریافت کنند.

راز موفقیت میشل اوباما

میشل به خوبی توانایی‌های خود را شناخته است و در راستای توانایی‌های خود قدم برمی‌دارد. این اولین راز موفقیت اوست.  برای تبدیل شدن به یک وکیل موفق شما باید مهارت‌هایی را داشته باشید که به شما این امکان را می‌دهد تا هنگام وکالت شخصی در دادگاه، فکر کنید و به طرز سریعی پاسخ دهید.

از طرفی بر اساس نظریه رشد ذهنیت، میشل مثال خوبی برای داشتن طرز فکر رشد است؛ زیرا اجازه نداد محیطش شخصیت، ارزش‌‌ها و طرز فکر او را تغییر دهد. جایی که میشل بزرگ شد (جنوب شیکاگو) را می‌توان «سراسر کلیشه» دانست. اما او اجازه نمی‌داد کلیشه‌‌ها و تأثیرات ذهنی او، آنچه ‌‌می‌خواست در زندگی باشد را تغییر دهد. تسلیم شدن در برابر فشار برای نوجوانان بسیار آسان است، اما میشل یک چشم‌انداز از خود عالی‌اش در نظر گرفت و تصمیم گرفت عالی باشد.

میشل برای همیشه در تاریخ به عنوان یکی از برجسته‌ترین، متواضع‌ترین، فداکارترین، نجیب‌ترین، خلاق‌ترین و دلسوزترین بانوی اول تاریخ شناخته خواهد شد. او از گفتن نظر خود نمی‌ترسد و اعتماد به نفس دارد. میشل بین خانواده و حرفه خود تعادل برقرار ‌‌می‌کند. پشت سر هر مرد بزرگی، یک زن خارق‌العاده وجود دارد. خانم اوباما بیشترین تأثیر را در حرفه همسرش داشته است و حامی و پشتیبان ثابت و محکم اوست. او را به راه راست هدایت کرده و مطمئن است که فرزندانش در شرایطی امن و پایدار هستند.

ایالات متحده از داشتن این دو رهبر آفریقایی آمریکایی (میشل اوباما و باراک اوباما) سود زیادی برده است. حتی زمانی که اوباماها دیگر در کاخ سفید نیستند، تأثیر مثبت آن‌ها برای همیشه در ایالات متحده باقی خواهد ماند و تأثیر میشل برای همیشه در قلب مردم آمریکا باقی خواهد ماند. بانو اوباما زنان سراسر جهان را با نحوه صحبت کردنش و نحوه رفتار با وقار خود مجذوب خود کرده است. او زمانی هوش خود را آشکار ‌‌می‌کند که دیگران را تشویق ‌‌می‌کند تا در جنبش‌‌ها مشارکت داشته باشند و نه تنها برای خود بلکه برای جوامعشان نیز بهترین‌ها را بخواهند. میشل نمونه فردی کامل از نظر هوش چندگانه هاوارد گاردنر است.

دانشمندان حوزه شناختی معتقدند که هوش ما از دانش و محیطی که در آن بزرگ شده‌ایم متأثر می‌شود. پس خانواده و محیط زندگی میشل از دیگر رازهای موفقیت او هستند.

میشل اوباما

دستاوردهای میشل اوباما

میشل از کودکی بسیار متواضعانه بود، اما توانست از خود زنی قدرتمند و تأثیرگذار که امروز هست را بسازد. خانم میشل توجه خود را بر مسائل اجتماعی جاری در جهان مانند فقر، زندگی سالم و آموزش متمرکز کرده است. او پس از ترک شغل خود در شرکت حقوقی برای شروع یک شغل در خدمات عمومی، به عنوان دستیار شهردار دیلی و سپس به عنوان دستیار افسر برنامه‌ریزی و توسعه برای شهرداری شهر شیکاگو خدمت کرد.

در سال 1993، میشل اوباما مدیر اجرایی دفتر متحدان عمومی شیکاگو، یک برنامه آموزشی غیرانتفاعی را رهبری کرد که به جوانان کمک کرد تا مهارت‌هایی را برای مشاغل آینده در بخش‌های دولتی به دست آورند. او همچنین یکی از اعضای هیئت‌مدیره Three house food’s، تأمین‌کننده مواد غذایی برای فروشگاه‌های Walmart بود.

هنگا‌‌می‌که باراک اوباما همسر میشل، تصمیم گرفت در سال 1996 برای سناتور ایالت ایلینویز نامزد شود؛ میشل با جستجو برای امضاها و برگزاری مهمانی‌‌های جمع آوری کمک‌‌های مالی ثابت کرد که یک دستیار منظم در کارزار انتخاباتی است.

در می سال 2005، میشل به سمت معاون اجتماعی و امور خارجی در دانشگاه مرکز پزشکی شیکاگو منصوب شد، جایی که مدت کوتاهی قبل از تحلیف همسرش به عنوان رئیس جمهور، به شکل پاره وقت به آن مشغول بود.

موزه ملی حقوق مدنی اعلام کرد که جایزه آزادی سی امین سالگرد آن به میشل، بانوی اول سابق این کشور اعطا خواهد شد.

میشل با خواندن کتاب صوتی خود در سال 2020 برنده گرمی خود شد.

نویسندگی میشل لاوون رابینسون اوباما

یکی از فعالیت‌های مورد علاقه میشل نویسندگی است. او آثار متعددی را به چاپ رسانده است (به خصوص پس از پایان دوره بانوی اولی‌اش) که از میان آن‌ها کتاب میشل اوباما شدن یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد و میشل برای نسخه صوتی این کتاب جایزه گرمی دریافت کرد.

آثار میشل اوباما

از میان آثار نوشته شده توسط میشل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تبدیل شدن
 • آمریکایی رشد: داستان باغ آشپزخانه و باغ‌‌های کاخ سفید در سراسر آمریکا
 • سخنرانی‌‌های خداحافظی
 • اولین بانوی ایالات متحده آمریکا: نسخه ویژه برای “بانوهای اول: نفوذ و تصویر” سری اصلی سی اسپان
 • سخنرانی در مورد زندگی، عشق و ارزش‌‌های آمریکای
 • باور به امکان
 • کتاب آشپزی هنگام ناهار سالم: دستورالعمل‌های برنده جایزه از و برای بچه‌‌ها
 • نوری که ما حمل ‌‌می‌کنیم: غلبه بر زمان‌‌های نامشخص
 • تقویم دیواری کوچک 2022 یک سال زندگی آگاهانه
 • پیام‌‌های تعطیلات از طرف اوباما: هشت سال سخنرانی صمیمی تعطیلات به آمریکا از سوی باراک و میشل
میشل اوباما

جملات برگزیده میشل اوباما

از میان جملات معروف میشل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. موفقیت به این نیست که چقدر پول در ‌‌می‌آورید. در نوع زندگی شماست.
 2. همواره چیزهای جدید را امتحان کنید.
 3. موفقیت به حساب نمی‌آید مگر اینکه آن را منصفانه به دست آورده باشید.
 4. شما هرگز نباید به چالش‌‌های خود به عنوان یک نقطه ضعف نگاه کنید.

سؤالات متداول

میشل اوباما کیست؟

میشل  وکیل، فعال اجتماعی و همسر باراک اوباما (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) است.

رمز موفقیت میشل اوباما چیست؟

هوش سرشار (میشل فردی کامل بر اساس نظریه هوش گاردنر است)، محیط مناسب و شناخت توانایی‌های خودش، راز موفقیت میشل است.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر