بازی و هوش

بازی مونوپولی چیست و چه مزایایی دارد

زمان تقریبی مطالعه: 13 دقیقه

مسلماً شما هم مانند هر پدر و مادر دیگری، فرزندتان در بازی‌ها و فعالیت‌هایی شرکت کند که آموزشی هستند و باعث رشد او می‌شوند. یکی از بازی‌های مورد علاقه خانواده‌ها، بازی مونوپولی است که علاوه بر سرگرمی موجب تقویت هوش مالی و هوش ریاضی کودک می‌شود. اینکه این بازی چیست، چه مزایایی دارد و چه بازه سنی برای انجام آن مناسب است، مواردی هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بازی مونو پولی چیست

مونوپولی (Monopoly) که در ایران به نام ایروپولی و روپولی یا بازی عمو پولدار هم شناخته می‌شود، یک بازی سرگرم کننده است که هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند از آن لذت ببرند. نسخه‌های مختلفی از بازی مونوپولی وجود دارد که بعضی از آن‌ها شامل بازی‌های رومیزی، بازی‌های کارتی و بازی‌ های مونوپولی آنلاین می‌شود که می‌توانید آن‌ها را در کنسول‌ها و دستگاه‌های مختلف بازی کنید.

بازی منوپولی

فواید بازی مونوپولی

از مهم‌ترین فواید بازی فکری مونوپولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

1-تقویت هوش مالی کودکان با بازی مونوپولی

مونوپولی یک بازی در مورد مدیریت پول است شما باید پول به دست بیاورید، پول نگه دارید و عاقلانه پول خرج کنید. اگرچه یک بازیکن ممکن است با زود خرج کردن پول‌هایش یا سرمایه‌گذاری‌های ناموفق در املاک، شکست بخورد، اما این استراتژی‌ها خیلی زود تغییر خواهند کرد. یادگیری مدیریت پول در مونوپولی، یک درس ارزشمند در مدیریت واقعی پول برای کودکان است.

2-تقویت رشد شناختی

بازی کردن و تعامل با دیگران برای رشد شناختی کودک ضروری است. مونوپولی باعث می‌شود کودک شروع به فکر کردن کند که این امر برای پردازش مؤثر اطلاعات عالی است. کودک شما هر چه بیشتر در معرض بازی‌هایی مانند روپولی، ایروپولی یا مونوپولی قرار بگیرد، بیشتر می‌تواند از نظر شناختی رشد کند.

3-توسعه مهارت‌های کلیدی تصمیم‌گیری

برای پیشرفت و موفقیت در بازی مونوپولی، بازیکنان باید فکر کنند، مذاکره کنند و معاملات خوبی انجام دهند. معاملات انجام شده باید در درازمدت از نظر مالی برای بازیکن سودمند باشد. بازی عمو پولدار به کودکان اهمیت فکر کردن به گزینه‌های ممکن قبل از تصمیم‌گیری و همچنین نحوه تصمیم‌گیری قطعی را یاد می‌دهد.

این بازی تأثیر به سزایی در تقویت مهارت حل مسئله و تصمیم گیری دارد.

4-معرفی مفهوم وام گرفتن

در بازی مونوپولی، بازیکنان می‌توانند املاک خریدوفروش کنند. اگر بازیکنی فرصتی برای خرید ملکی ببیند که درآمد او را افزایش دهد، اما پول کافی نداشته باشد، می‌تواند از بانک وام بگیرد.

اگرچه این مفهوم در بازی ساده است، اما راهی عالی برای آشنا کردن کودکان با وام و مسئولیت‌های همراه با آن است. کودکان می‌توانند یاد بگیرند که وام‌ها رایگان نیستند و تنها با سخت کار کردن می‌توانند اقساط وام‌ها را پرداخت کنند.

بازی منوپولی

5-تقویت توانایی ریاضی

وقتی حرف پول در میان باشد، بچه‌ها خیلی سریع جمع و تفریق را یاد می‌گیرند. برای کودکان کوچک‌تر، بازی مونوپولی می‌تواند برای یادگیری نحوه شمارش مفید باشد. به عنوان مثال، وقتی یک کودک باید 10 فاصله به جلو حرکت کند، می‌تواند از یک تا ده با صدای بلند بشمارد.

شمارش پول و کم کردن پول هنگام پرداخت، روش خوبی برای آموزش ریاضیات اولیه به کودکان کوچک‌تر است.

6-توسعه مهارت‌های مذاکره موثر

مونوپولی صرفاً یک بازی شانس نیست، بلکه به مهارت‌های مذاکره هم نیاز دارد. هنگام انعقاد معاملات، مذاکره یک عنصر کلیدی برای برتری است. در واقع می‌توان گفت مهارت‌های مذاکره برای برنده شدن در بازی مونوپولی ضروری است.

کودکان می‌توانند یاد بگیرند که مذاکره یک چیز یک طرفه نیست. هنگام مذاکره، هر دو طرف باید چیزی برای به دست آوردن داشته باشند و هر دو باید منصفانه عمل کنند. این یک درس زندگی ارزشمند برای کودکان است.

7-پرورش نگرش مثبت نسبت به پول

معمولاً بچه‌ها با بزرگ‌تر شدن، نگرش منفی نسبت به پول پیدا می‌کنند؛ به‌خصوص زمانی که به طور مداوم به آن‌ها گفته می‌شود که همه چیز خیلی گران است.

مونوپولی یک بازی سرگرم کننده است که کودکان را در معرض مسئولیت‌ها قرار می‌دهد. این بازی به کودکان کمک می‌کند نگرش مثبت‌تری نسبت به پول داشته باشند.

8-افزایش توانایی مقابله با مشکلات

هنگام بازی Monopoly، بعضی از بازیکنان موقعیت‌های سختی را ایجاد می‌کنند، اما بازیکنان دیگر نباید ناراحت شوند؛ زیرا این فقط بخشی از بازی است.

از طریق یادگیری نحوه برخورد با این موقعیت‌ها، کودکان یاد می‌گیرند که بعضی از موقعیت‌ها در زندگی ناخوشایند هستند و توانایی مقابله با مشکلات در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

بازی منوپولی

9-آموزش بودجه‌بندی موثر

یادگیری بودجه‌بندی درآمد موجود در بازی مونوپولی چیزی است که کودکان می‌توانند در زندگی واقعی خود اعمال کنند. با مدیریت بودجه در یک محیط بازی، کودکان می‌توانند به بودجه‌بندی و نقشی که در زندگی واقعی ایفا می‌کنند فکر کنند.

10-ترویج پیوند خانواده و پر کردن فاصله نسلی

برای کوچک‌ترین و مسن‌ترین اعضای خانواده، پیدا کردن وجه اشتراک و در واقع پیوند و تفریح ​​با هم می‌تواند سخت باشد. سال‌هاست که مونوپولی شکاف نسلی را برای بسیاری از خانواده‌ها پر کرده است. هم پیر و هم جوان می‌توانند درگیر شوند و خود بازی زمینه مشترکی برای خندیدن و سرگرمی فراهم می‌کند.

11-کمک به صبور بودن

بازی مونوپولی یا ایروپولی یک بازی سریع نیست. وقتی بازی درست انجام شود، معمولاً حدود 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. برای کودکانی که صبور نیستند، سپری کردن این مدت زمان می‌تواند بسیار دشوار باشد، اما با درگیر نگه داشتن کودکان خردسال در بازی، می‌توانید به آن‌ها بیاموزید که صبور و شکیبا باشند.

12-تقویت مهارت‌های تمرکز

برای همگام شدن با بازی، کودکان باید نسبت به اتفاقاتی که در بازی می‌افتد آگاه و هوشیار باشند. هر چه کودک خود را بیشتر در معرض بازی قرار دهید، شانس بیشتری برای رشد مهارت‌های تمرکز خواهد داشت.

شرایط و اهداف بازی مونوپولی

 • مهم‌ترین هدف بازیکنان بازی فکری مونوپولی این است که ثروتمندترین باشند و بقیه را ورشکست کنند. برای بعضی از بازی‌های مونوپولی زمان تعیین می‌شود و در پایان وقت، بازیکنی که امتیاز بیشتری دارد، به عنوان برنده اعلام می‌شود.
 • این بازی معمولاً 2 تا 8 نفره است و افراد در رده‌های سنی مختلف می‌توانند آن را انجام دهند. بازی را بانکدار شروع می‌کند و هر بازیکن، بعد از اینکه مهره‌اش را انتخاب کرد تاس می‌اندازد.
 • بازیکنی که بعد از دو بار پرتاب تاس، عدد بیشتری به دست آورده باشد، بازی را شروع می‌کند. بازی از نقطه مشخصی شروع می‌شود و ملاک حرکت، مجموع عددهای دو تاس است.
 • پرتاب تاس هم قوانین مربوط به خودش را دارد؛ اگر تاس بعد از پرتاب خارج از محدوده صفحه بازی قرار بگیرد، اعتباری نخواهد داشت و باید دوباره پرتاب شود.
 • مهره در هر خانه‌ای که قرار بگیرد، بازیکن باید مأموریت‌های مربوط به آن خانه را انجام دهد. ممکن است در آن خانه مجبور به پرداخت مالیات شود یا به زندان بیفتد. حتی ممکن است از این طریق بتواند ملکی را بخرد یا اجاره خانه‌ای را بپردازد.
 • اگر تاس جفت بیاید، بازیکن بعد از حرکت دادن مهره‌هایش و جریمه شدن یا کسب موفقیت، باید دوباره تاس بیندازد و حرکت بعدی را هم انجام دهد.
 • اگر بازیکن سه بار پشت سر هم جفت بیاورد، باید به زندان برود و این اصلاً خوب نیست!

اجزای بازی مونوپولی

بازی مونوپولی یا ایروپولی که یکی از بهترین بازی‌های فکری محسوب می‌شود، یک صفحه بازی، دو تاس، یک مهره به ازای هر بازیکن،32 خانه،12 هتل،16 کارت اجتماعی،16 کارت شانس،28 سند مالکیت و پول دارد. به هر بازیکن 1500 دلار پول داده می‌شود که به تفکیک زیر است:

 • ۲ اسکناس ۵۰۰ دلاری
 • ۲ اسکناس ۱۰۰ دلاری
 • ۲ اسکناس ۵۰ دلاری
 • ۶ اسکناس ۲۰ دلاری
 • ۵ اسکناس ۱۰ دلاری
 • ۵ اسکناس ۵ دلاری
 • ۵ اسکناس ۱ دلاری
بازی منوپولی

بخش‌های مختلف بازی Monopoly

بخش‌های مختلف بازی ایروپولی یا منوپولی شامل موارد زیر می‌شود

نقطه حرکت

بعد از اینکه هر بازیکن در نقطه حرکت یا خانه Go قرار می‌گیرد،200 دلار از بانکدار به عنوان هدیه دریافت می‌کند. در هر دور بازی، بازیکن فقط یک بار این 200 دلار را دریافت خواهد کرد.

 بانک و بانکداری

یکی از بازیکنان باید به عنوان بانکدار بازی کنند. بانک به بازیکنان حقوق می‌دهد و به آن‌ها پاداش پرداخت می‌کند. بانکدار وظیفه جمع کردن جریمه‌ها، بدهی‌ها و مالیات‌ها را بر عهده دارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که هزینه‌های اضافی برای خرید خانه هم باید به بانک پرداخت شود.

در بازی مونوپولی بانک نباید هیچ وقت بدون پول باشد. اگر پول‌ها تمام شدند، بانکدار می‌تواند با نوشتن مبالغ مشخص روی یک کاغذ سفید، نیازهای مالی بانک را تأمین کند.

 خرید ملک

همانطور که قبلاً هم اشاره شد، هدف بازی مونوپولی ثروتمند شدن است و یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب ثروت، خرید ملک است. وقتی در طول بازی به خانه‌هایی می‌رسید که صاحبی ندارند، می‌توانید آن‌ها را بخرید و هزینه‌اش را به بانک بپردازید. بعد از پرداخت هزینه، بانک به شما سند می‌دهد و شما به عنوان مالک شناخته می‌شوید.

اگر نخواهید ملک‌های سر راهتان را بخرید، بازیکنان دیگر می‌توانند نسبت به خرید اقدام کنند. به این صورت که باید به بانک پیشنهاد قیمت بدهند، بازیکنی که بیشترین پیشنهاد قیمت را بدهد، مالکیت ملک را در اختیار خواهد گرفت.

 پرداخت اجاره

گاهی هم در طول بازی مونوپولی مجبور می‌شوید اجاره بهای یک ملک را بپردازید. وقتی به خانه‌ای می‌روید که مالک دارد، باید اجاره بپردازید. ممکن است شانس بیاورید و ملک در رهن باشد، در چنین شرایطی صاحب خانه نمی‌تواند از شما اجاره بها بخواهد.

اگر مالک از یک نفر نخواهد که اجاره پرداخت کند و نفر بعد تاس بیندازد، دیگر امکان بازگشت به عقب وجود ندارد و در حقیقت این فرصت از دست مالک خارج شده است؛ بنابراین مالکین باید به دقت مراقب بازی باشند و جایگاه املاک خود را بشناسند.

 فروش ملک

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن ثروتمند شوید، فروش املاک است. گاهی اوقات مالک می‌تواند املاک توسعه نیافته، مسیرهای راه آن و تجهیزات را به بازیکن دیگری بفروشد؛ اما در بسیاری از مواقع، امکان فروش املاک در یک طیف مشخص رنگی به بازیکن دیگر وجود ندارد. در چنین مواقعی، مالک فقط می‌تواند املاکش را به بانک بفروشد و اگر بازیکنی خواستار آن ملک است، می‌تواند آن را از بانک بخرد.

افتادن به زندان

بازیکنی که به زندان می‌افتد، یک دور نمی‌تواند تاس بیندازد؛ اما روش‌های زیادی برای خلاصی از این وضعیت وجود دارد؛ مثلاً می‌تواند با پرداخت 50 دلار یا استفاده از کارت رهایی از زندان، آزاد شود همچنین اگر با پرتاب تاس جفت بیاورد، می‌تواند آزاد شود و به بازی ادامه دهد.

به عنوان یک استراتژی، توصیه می‌شود اگر بازیکن در ابتدای بازی به زندان افتاده است، هر چه سریع‌تر آزاد شود تا بتواند ملک بخرد و دارایی‌اش را زیاد کند.

اگر بازیکن در انتهای بازی به زندان افتاد و املاک کافی هم در اختیار داشت، زندان یک جایگاه خوب برای اوست؛ چون هیچ خطری برای پرداخت جریمه، کرایه یا مالیات او را تهدید نمی‌کند.

ورشکستگی

اگر بدهی‌های بازیکن بیشتر از مقداری باشد که باید به بازیکن دیگر یا بانک بپردازد، ورشکست می‌شود.

اگر در بازی مونوپولی صاحب خانه یا هتل هستید، باید آن را به بانک برگردانید و نصف مبلغی که پرداخت کرده بودید را دریافت کنید. اگر خانه‌ای دارید که در رهن است، باید آن را به بدهکاران واگذار کنید. بدهکار هم باید 10 درصد هزینه ملک را به بانک بپردازد تا مالک شود.

بازیکن ورشکسته باید بازی را ترک کند.

 کارت‌های خزانه‌ عمومی و شانس

در بعضی از خانه‌های بازی مونوپولی، بازیکن می‌تواند یک کارت شانسی انتخاب کند. نکته مهم این است که او بعد از انتخاب کارت، موظف است به دستورات نوشته شده روی آن عمل کند. اگر کارت شانسی او، کارت رهایی از زندان باد، می‌تواند آن را ذخیره کند و موقعی که به زندان افتاد از آن استفاده کند، یا حتی اگر به زندان نیفتاد، می‌تواند آن را به مشتری بفروشد.

بازی منوپولی

بازه سنی مناسب برای بازی مونوپولی

شرایط سنی برای بازی کلاسیک منوپولی 8 سال و بیشتر است. سن واقعی که در آن یک کودک می‌تواند مونوپولی بازی کند، بسته به دامنه توجه و توانایی ریاضی او متفاوت است.

اگرچه بعضی از کودکان شش ساله می‌توانند با کمک بزرگ‌ترها ایروپولی بازی کنند، بعضی از کودکان نه ساله ممکن است در بازی کردن با اشکال مواجه شوند. در چنین شرایطی بهتر است بزرگسالان در بازی با کودکان همراه شوند تا زمانی که آن‌ها مهارت‌های لازم را برای بازی بدون کمک یاد بگیرند.

اگر فرزند شما برای بازی فکری مونوپولی خیلی کوچک است یا می‌خواهید بتواند بدون کمک بازی کند، Monopoly Junior جایگزین خوبی است.

سؤالات متداول

بازی‌های مشابه مونوپولی که در آن پول و دارایی رواج دارد کدام است؟

بازی‌های مشابه مونوپولی عبارت‌اند از بازی زندگی، سیطره کتان، شبکه نیرو، اربابان وگاس.

بازی مونوپولی ابداع چه کسی است؟

در سال 1903، الیزابت مگی یک بازی به نام مالکین را طراحی کرد که پایه و اساس بازی مونوپولی امروزی بود. در سال 1935، برادران پارکر با پرداخت 500 دلار، امتیاز بازی را از مگی خریدند.

تعداد و سن بازیکنان مونو پولی چقدر است؟

در حالت ایده آل تعداد بازیکنان بازی مونوپولی 4 تا 8 نفر است؛ هرچه تعداد بازیکنان در بازی بیشتر باشد، دارایی‌ها ارزشمندتر می‌شوند. شرایط سنی بازی هم معمولاً 8 سال به بالا است.

مدت زمان مناسب برای انجام بازی مونوپولی چقدر است؟

مدت زمانی که برای کل بازی در نظر گرفته شده است، به طور میانگین بین 20 دقیقه تا دو ساعت و نیم است.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
بازی و هوشهوش های گاردنر

تقویت هوش ریاضی کودکان با بازی‌های مؤثر