ورزشکاران

پله کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

چه به فوتبال علاقه‌مند باشید و چه نباشید حتماً نام پله را به عنوان قهرمان فوتبالی شنیده‌اید. اسطوره‌ای افسانه‌ای که به تازگی دار فانی را وداع گفته اما یادش در قلب‌ها همیشگی شده.

برای معرفی کردن او می‌توان گفت که ادسون آرانتس دو ناسیمنتو عضو اصلی تیم قهرمان جام جهانی، یعنی برزیل بود. او که از نظر بسیاری از افراد بهترین بازیکن فوتبال تمام دوران است با بازی خود در جام جهانی 1958 تبدیل به یک فوق ستاره شد.

زندگینامه پله نشان می‌دهد او هم مانند بسیاری از افراد موفق با سختی‌های زندگی دست و پنجه نرم کرده و توانسته از میان تاریکی‌ها نور را پیدا کند و به موفقیت برسد.

دوران کودکی پله چگونه گذشت؟

ادسون آرانتس دو ناسیمنتو در 23 اکتبر سال 1940 در برزیل متولد شد او اولین فرزند خوائو راموس و دونا سلسته بود. پله که ابتدا توسط خانواده‌اش «دیکو» نامیده شد، بعداً توضیح داد که نامی که در حال حاضر در سراسر جهان با آن شناخته می‌شود، ابتدا او را «واقعاً آزار داد».

او از دوران کودکی به فوتبال علاقه زیادی داشت؛ ولی چون در فقر زندگی می‌کردند امکان دسترسی و خریداری تجهیزات فوتبال برای وی ممکن نبود؛ بنابراین او با جورابی پرشده با اشیای مختلف در کوچه‌ها فوتبال بازی می‌کرد که در حین بازی استعداد خود در زمینه فوتبال را شناسایی کرد.

زمانی که تیم فوتبال برزیل در جام جهانی 1950 به اروگوئه باخت، دیکو در آن زمان 9 یا 10 ساله بود که به پدر خود که به خاطر این شکست بسیار اندوهگین بود قول داد که برزیل را قهرمان می‌کند. او در سال 2014 این خاطره را بازگو می‌کند که: به خاطر دارم که به شوخی به او گفتم: «گریه نکن پدر، من جام جهانی را به خاطر تو می‌برم.» که هشت سال بعد یعنی در سال 1958، شوخی او به واقعیت تبدیل شد زمانی که او اولین قهرمانی از سه عنوان رکوردشکنی خود در جام جهانی را به دست آورد.

دوران کودکی و زندگینامه پله قهرمان فوتبال

آغاز فعالیت پله در فوتبال

زمانی که دیکو در سن نوجوانی بود به تیم جوانان فوتبال برزیل با مربی والدمار دی بریتو (بازیکن سابق تیم ملی فوتبال برزیل) پیوست. دی بریتو بعد از دیدن بازی حرفه‌ای او خانواده‌اش را متقاعد کرد که اجازه دهند تا این پدیده در باشگاه بیشتر بازی داشته باشد. او توانست در سن 15 سالگی به صورت حرفه‌ای وارد فوتبال سانتوس شود. با اولین حقوقی که فقط 10 دلار در ماه بود برای مادرش اجاق گاز خرید؛ اگرچه شهر آنها توانایی انتقال گاز به خانه‌ها را نداشت.

دیکو اولین گل حرفه‌ای خود را قبل از 16 سالگی در سانتوس به ثمر رساند و توانست توجه همه را به خود جلب کند. او بعد از رهبری لیگ با گل‌زنی خود در اولین فصلی که بازی کرده بود برای تیم ملی فوتبال برزیل برگزیده شد. ادسون آرانتس دو ناسیمنتو در جام جهانی 1958 سوئد به طور رسمی به جهان معرفی شد.

این بازیکن 17 ساله با نمایش هوش حرکتی (سرعت و هماهنگی بی‌نظیر اعضای بدن با یکدیگر) و هوش فضایی (دید زمینی قابل توجه)، در نیمه نهایی مقابل فرانسه سه گل به ثمر رساند، سپس دو گل دیگر را در فینال زد که توانست 5-2 بر کشور میزبان پیروز شود.

افراد تأثیرگذار بر زندگی پله چه کسانی بودند؟

پدر پله فوتبالیست و عاشق تیم برزیل بود. مادر پله دوست نداشت که پسرش مانند همسرش فوتبالیست شود. زیرا همسرش در حین بازی فوتبال در سائوپائولو، قربانی آسیب منیسک زانو شد. بلکه او به فرزندش گفته بود که: «پدرت را می‌بینی؟ او خوب بازی نکرد، او یک مشکل (مصدومیت) دارد. تو باید معلم یا پزشک بشوی نه فوتبالیست.»

برخلاف مادر، پدر او عاشق فوتبال بود برای همین از جمله افراد تأثیرگذار بر زندگی این اسطوره فوتبال را می‌توان پدر او دانست. پدر ادسون آرانتس دو ناسیمنتو بازیکن فوتبال بود و پسرش با الهام گرفتن از او شروع به بازی از همان سن کودکی کرد و با وجود فقر امید خود را برای رسیدن به قهرمانی جهان از دست نداد.

البته نباید تأثیر مربی او یعنی دی بریتو را نادیده گرفت. او با دیدن بازی کردن دیکو از خانواده وی درخواست کرد که زمان بیشتری را در باشگاه فوتبال بگذراند. به این صورت بود که ادسون آرانتس دو ناسیمنتو را به مقام قهرمانی جهان رساند.

بررسی هوش گاردنر در زندگی پله

داستان زندگی پله نشان می‌دهد که او در زمین فوتبال با سرعت بالا می‌توانست حرکت بازیکن مقابل را آنالیز کند و حرکت مناسبی را به نمایش بگذارد تا توپ را گل کند که این نشان‌دهنده هوش فضایی بالا و خلاقیت در ادسون آرانتس دو ناسیمنتو است.

علاوه بر هوش تصویری، هوش حرکتی و جنبشی فوق‌العاده‌ای داشت. او در حرکت‌های بدنی، انجام عملیات و کنترل فیزیکی قوی بود و فردی چالاک و تردست حساب می‌شد.

این قهرمان فوتبال علاوه بر فوتبال عاشق موسیقی بود، او آلبومی را با خواننده افسانه‌ای برزیلی الیس رجینا ضبط کرد و  در چند فیلم بازی کرد که او را به یک ستاره پاپ نیز تبدیل کرد.

این بازیکن فوتبال به طرز معروفی ساده‌رو، مهربان، شاد و شخصی قابل اعتماد بود و زمان زیادی را صرف صحبت کردن با مردم می‌کرد.

علاوه بر مهارت و کاریزما، عرفان خاصی همیشه شخصیت پادشاه فوتبال را احاطه کرده بود. این موارد نشان می‌دهد که هوش برون فردی، درون فردی و موسیقیایی او، در کنار هوش‌های برتر او در حال رشد بوده‌اند.

بررسی هوش گاردنر  در زندگی پله

سخنان ارزشمند پله

هر فرد موفقی نتیجه تمام تلاش‌ها و تجربیات خود را با جملات گران‌بها در اختیار دیگران قرار می‌دهد تا افرادی که دنبال موفقیت هستند بتوانند از این جملات درس بگیرند و ناامید نشوند. ادسون آرانتس دو ناسیمنتو هم جملات ارزشمندی را به یادگاری گذاشته است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم.

«موفقیت تصادفی نیست؛ بلکه نتیجه کار سخت، پشتکار، یادگیری، مطالعه، فداکاری و مهم‌تر از همه عشق به کاری است که انجام می‌دهید یا یاد می‌گیرید»

«همه چیز روی زمین یک بازی است. دنیا گذرا است و همه ما در نهایت مرده‌ایم و در نهایت یکسان می‌شویم، این‌طور نیست؟»

«اگر روزی از دنیا بروم خوشحالم چون سعی کردم بهترین کار را انجام دهم. ورزش فوتبال به من اجازه داد تا کارهای زیادی انجام دهم؛ زیرا این بزرگ‌ترین ورزش در جهان است»

سؤالات متداول

پله کیست؟

او بازیکن تیم ملی فوتبال برزیل و اسطوره تمام فوتبال دوستان است. بازیکنی که توانست 3 بار برزیل را در جام جهانی قهرمان کند.

دلیل موفقیت او چه بود؟

دلیل موفقیت او را علاوه بر داشتن هوش فوق‌العاده جنبشی و فضایی، خلاقیت، پشتکار زیاد و شخصیت اودانست.

پله چه هوشی داشت؟

با بررسی هوش گاردنر می‌توان به این نتیجه رسید که هوش حرکتی و فضایی او  فوق‌العاده بوده است که می‌توانست به سرعت بین اعضای مختلف بدن هماهنگی ایجاد کند و افراد زیادی را پشت سر بگذارد و به گل برسد و در تخمین حرکت بعدی بازیکنان فوتبال نیز بی‌نظیر عمل می‌کرد.

استعداد پله چه طور کشف شد؟

او فوتبال را در کودکی شروع کرد و شانس این را داشت که توسط دی بریتو مربی تیم برزیل کشف شود تا او زمینه را برای موفقیت روزافزون وی فراهم نمود.

19 مقاله

درباره نویسنده
کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر