بازی و هوش

معرفی اسباب بازی های معروف دارای استانداردهای جهانی

زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

اهمیت شناخت اسباب بازی های معروف دنیا

بچه‌ها عاشق اسباب‌بازی هستند. اگر در این باره شک دارید، فقط کافیست کودک را به یک فروشگاه اسباب‌بازی ببرید.  به همین منظور شناخت اسباب بازی های معروف می‌تواند در خرید وسایل بازی  به شما کمک کند.

اسباب بازی‌ها به رشد مهارت‌های جسمی و ذهنی کودک کمک می‌کنند؛ به همین دلیل برای زندگی آینده کودک ضروری هستند. اسباب بازی‌ها می‌توانند از رشد شناختی، توسعه مهارت‌های حرکتی ظریف و حرکتی درشت حمایت کنند و حل مسئله و توجه را که اساس آموزش محسوب می‌شود، بهبود ببخشند.

اسباب بازی های‌ معروف جهان چه ویژگی‌ها و مزایایی دارند؟

قبل از معرفی بهترین اسباب بازی های معروف برای کودکان بیاید کمی در مورد مزایای بازی با اسباب بازی صحبت کنیم.

تقویت IQ با اسباب بازی

اسباب‌ بازی معروف برای کودکان علاوه بر سرگرم کننده بودن، مهارت‌های یادگیری را هم در آن‌ها تقویت می‌کنند. علاوه بر تجربه لذت بازی با اسباب بازی‌ها، کودکان می‌توانند مهارت‌های ضروری زندگی را هم یاد بگیرند. تقویت حافظه، تقویت مهارت‌های خواندن و مهارت‌های حل مسئله، مواردی هستند که به کمک اسباب‌بازی‌های آموزشی ممکن می‌شود. کودکانی که بر این توانایی‌ها مسلط هستند، به احتمال زیاد با گذشت زمان شاهد افزایش ضریب هوشی خود خواهند بود.

توسعه مهارت‌های حل مسئله

توانایی اسباب بازی‌ها در آزمایش هوش کودک، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌هاست. اسباب بازی‌ها طوری طراحی شده‌اند که به بچه‌ها یاد می‌دهند از طریق یک فرآیند گام‌به‌گام در مورد راه‌حل‌های مشکلات فکر کنند. اسباب‌بازی‌های معروف می‌توانند کودکان را در حل یک مشکل به چالش بکشند و به آن‌ها کمک کنند راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای حل آن پیدا کنند. درواقع، اسباب‌بازی‌های آموزشی به کودکان یاد می‌دهند چگونه از پس مشکلاتشان بربیایند.

توسعه مهارت‌های حل مسئله با بازی برای کودکان

تقویت بلوغ ذهنی

اسباب بازی های آموزشی نه تنها برای رشد کیفی‌، بلکه برای شکل‌گیری مهارت‌های بین فردی در کودکان نیز مهم هستند. بعضی از اسباب‌بازی‌ها به صورت تک نفره قابل اجرا نیستند و باید با کودکان دیگر یا بزرگسالان بازی شوند. کودکان هنگام معاشرت با هم سالانشان، محرک‌های اجتماعی و عاطفی، مانند شادی، هیجان و غم را تجربه خواهند کرد. آن‌ها از این طریق قادر به درک و سازگاری با انواع شرایط عاطفی خواهند بود.

بهبود توانایی تمرکز

خردسالان معمولاً بازه توجه کوتاهی دارند و ممکن است به سرعت علاقه خود را نسبت به چیزی که دوست ندارند از دست بدهند. بعضی از اسباب بازی‌ های معروف کودکانه می‌توانند چیزهایی را که برای کودک خسته‌کننده است، مانند مطالعه ریاضی یا گرامر زبان، به یک سرگرمی جالب تبدیل کنند. اسباب‌بازی‌های آموزشی شور و شوق کودکان را برای یادگیری افزایش می‌دهند و در عین حال توانایی‌های جدید را در آن‌ها ​​القا می‌کنند.

تاریخچه اسباب بازی های معروف

اسباب بازی‌ها از دوران ماقبل تاریخ وجود داشته‌اند و باستان شناسان در مکان‌های تاریخی سراسر جهان، اسباب بازی هایی را کشف کرده‌اند. قدیمی‌ترین عروسک اسباب‌بازی کشف شده، بیش از 4000 سال قدمت دارد.

اسباب‌بازی‌های اولیه از مواد طبیعی مانند سنگ یا چوب ساخته می‌شدند، اما برخی از تمدن‌ها مانند یونان باستان اسباب‌بازی‌هایی برای کودکان داشتند که از جنس خاک رس یا سفال بودند. باستان شناسان آن‌ها را در خانه‌ها و مقبره‌های باستانی پیدا کرده‌اند.

اسباب بازی‌ها در زمان‌های قدیم در اشکال و اندازه‌های مختلفی ازجمله اسب‌های اسباب‌بازی، عروسک، یویو، بازی‌های تخته‌ای و حتی تیر و کمان مینیاتوری موجود بوده‌اند. آن‌ها حتی در بعضی از آیین‌های باستانی هم گنجانده می‌شدند و کودکان یونان باستان مجبور بودند در معابد آن‌ها را به خدایان پیشکش کنند.

علاوه بر این، اسباب بازی هایی در زمان‌های قدیم ساخته می‌شد که پیچیده‌تر بودند؛ به عنوان مثال پازل‌های مکانیکی که هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان چالش‌برانگیز بود.

یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین اسباب بازی‌ های معروف در قدیم، تیله است که می‌تواند از جنس سنگ، سرامیک یا شیشه باشد و از آن برای انجام انواع مختلف بازی استفاده شود. تیله‌ها از 2500 سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته‌اند و فرهنگ‌های مختلف زیادی در سراسر جهان، بازی‌های مخصوص خودشان را دارند که با تیله‌ها انجام می‌شود.

رفته رفته، انسان‌ها متوجه شدند که اسباب بازی‌ها برای کودکان مهم هستند؛ زیرا به کودک کمک می‌کنند بسیاری از مهارت‌هایی را که بعداً در زندگی به آن‌ها نیاز خواهد داشت، توسعه دهد. بعضی از انواع اسباب بازی معروف برای کودکان با هدف آموزش طراحی شده‌اند؛ مانند پازل جیگسا که در اصل برای کمک به کودکان در یادگیری جغرافیا ساخته شده است.

اسب‌های گهواره‌ای که یکی دیگر از اسباب بازی های معروف کودکان هستند، برای کمک به کودکان طراحی شده‌اند تا یاد بگیرند چگونه روی یک اسب واقعی تعادل داشته باشند.

بعضی از اسباب بازی های معروف کودکانه هم با اهداف مذهبی ساخته شده‌اند، مانند کشتی مینیاتوری نوح که پر از حیوانات کوچک چوبی است.

اسباب بازی های دیگری مانند بادبادک‌ها و حلقه‌ها برای تشویق کودکان به فعالیت در بیرون طراحی شده‌اند. با پیشرفت تکنولوژی، اسباب بازی‌ها را می‌توان با قطعات متحرک پیچیده‌تری مانند کالیدوسکوپ ساخت.

در سال‌های اخیر، صنعت اسباب ‌بازی به گونه‌ای رشد کرده است که صدها نوع اسباب‌بازی مختلف با استفاده از مواد مختلف را شامل می‌شود. اسباب بازی هایی که در گذشته از چوب یا فلز ساخته می‌شدند، اکنون بیشتر از جنس پلاستیک بوده و در برندهای مختلفی روانه بازار می‌شوند.

بعضی از اسباب بازی‌ ها دارای قطعات الکترونیکی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد صدا ایجاد کنند یا روشن شوند و بسیاری از انواع قدیمی‌تر اسباب بازی‌ها، مدرن شده‌اند یا با نسخه‌های جدید جایگزین شده‌اند، مانند جایگزینی بلوک‌های ساختمانی چوبی با آجرهای پلاستیکی ساختمانی.

تاریخچه  اسباب  بازی  های معروف

دسته‌بندی اسباب بازی‌ها و معرفی اسباب بازی های معروف جهان

انواع مختلفی از اسباب بازی های کودکان در طول تاریخ وجود داشته‌اند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

اسباب بازی های اکشن

اسباب بازی های اکشن شبیه عروسک‌ها هستند، اما معمولاً کوچک‌تر بوده و از مواد سخت‌تری مانند پلاستیک ساخته شده‌اند. آن‌ها برای ژست گرفتن با مفاصل متحرک طراحی شده‌اند و اغلب شبیه شخصیت‌های فیلم یا برنامه‌های تلویزیونی هستند.

مثال: مگا بلاکس (MEGA Bloks)، تبدیل شوندگان، تفنگ کلت (بدون قابلیت تیراندازی)، اسباب‌بازی پسرانه تفنگ ترقه‌ای

اسباب بازی‌ها با تم کاردستی و هنر

این اسباب بازی های معروف شامل یکی از موارد زیر یا مجموعه‌ای از آن‌ها می‌شوند:

رنگ‌های انگشتی، گروه مداد شمعی، گچ، انواع مداد، ماژیک

تجهیزات آموزشی و هوشمند

انواع ساعت‌های هوشمند Tobi Robot، کوآدکوپترو لیپ‌فراگ در این دسته جای می‌گیرند

بازی‌ها فکری و پازل‌ها

بازی‌های فکری و پازل‌ها، نوع دیگری از اسباب بازی های معروف برای کودکان هستند که بین بزرگسالان هم بسیار محبوب شده‌اند. آن‌ها برای آزمایش مهارت‌های حل مسئله طراحی شده‌اند و برای توسعه استدلال و استنباط در کودکان خوب هستند. یکی از معروف‌ترین انواع اسباب بازی های فکری و پازلی، مکعب روبیک است، اما انواع دیگری هم مانند مونوپولی، بازی ساختنی بلوک‌های خانه‌سازی و دومینوها وجود دارد.

مکعب روبیک، مونوپولی، بازی ساختنی بلوک‌های خانه‌سازی، دومینوها،

اسباب بازی های ورزشی

شامل فعالیت‌های مربوط به ورزش و بازی‌هایی است که برای کودکان طراحی شده‌اند. تجهیزات ورزشی اسباب‌بازی و تمام توپ‌های ورزشی در این قسمت جای می‌گیرند.

مثال: سه چرخه و دوچرخه، یو یو، اسکیت، اسکوتر و اسکیت بورد،

اسباب‌بازی و آلات موسیقی کودکان

شامل ابزارهای کوچک و بزرگی هستند که کودک می‌تواند موزیک خود را بنوازد یا به موسیقی گوش دهد.

مثال: بلز، طبلک، نی، کاکتوس موزیکال

عروسک‌ها

عروسک‌ها مدل‌های کوچکی از افراد یا حیوانات هستند که از پارچه، پلاستیک یا چینی ساخته شده‌اند. آن‌ها یکی از قدیمی‌ترین اسباب‌بازی‌هایی هستند که وجود دارند بعضی از عروسک‌ها در اندازه‌های بزرگ و شبیه نوزادان ساخته می‌شوند تا کودکان بتوانند با آن‌ها بازی کنند. برخی دیگر از عروسک‌ها هم می‌توانند صحبت کرده یا صدا تولید کنند.

مثال: باربی، قورباغه سبز کرمیت، عروسک خرس پولیشی، عروسک Baby Yoda plush، عروسک لاک‌پشت‌های نینجا، عروسک‌های دیزنی، گروه عروسک‌ و فیگورهای مینی و کوچک،

معرفی انواع عروسک برای کودکان

اسباب بازی های ساخت‌ و ساز و خانه‌سازی

اسباب بازی های معروف ساخت‌وساز و خانه‌سازی از تکه‌های زیادی تشکیل شده‌اند که باید برای ایجاد ساختارهایی مانند ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، سفینه‌های فضایی و سایر چیزهای پیچیده به هم متصل شوند.

اسباب بازی های ساخت‌وساز به این دلیل محبوب هستند که می‌توان از آن‌ها برای ساخت بسیاری از انواع دیگر اسباب بازی‌ها استفاده کرد و همچنین به این دلیل که به کودکان کمک می‌کنند مهارت‌های هنری و معماری و هوش دیداری فضایی خود را توسعه دهند. اسباب بازی های ساخت‌وساز و خانه‌سازی از بلوک‌های چوبی گرفته تا آجرهای پلاستیکی متفاوت هستند و برخی حتی شامل ساخت‌وساز مکانیکی مانند پیچ و مهره یا سازه‌های آهنربایی نیز می‌شوند.

مثال: اسباب بازی های لوازم خانگی برای کودکان، کاغذ اوریگامی، مگنت‌ها یا سازه‌های آهنربایی، لگو، اسباب بازی های ساختنی پیکاردو، کاردستی‌های خیاط کوچولو، بازی‌های ساختنی مهارت افزا، خمیرهای بازی

اسباب‌بازی حرکتی

اسباب بازی کوچک وسایل نقلیه برای صدها سال، از روزهایی که اسب و گاری رایج‌ترین شکل حمل‌ونقل بود، در بین کودکان محبوب بوده است. در دوران مدرن، کودکان اغلب با ماشین‌های اسباب‌بازی، قایق‌های اسباب‌بازی، هواپیماهای اسباب‌بازی و هلیکوپترهای اسباب‌بازی بازی می‌کنند. این اسباب بازی های معروف معمولاً از پلاستیک ساخته می‌شوند، اما می‌توانند از جنس فلز هم باشند.

مثال: ماشین، موتور، هلی کوپتر، قطار، قایق، اسباب‌بازی ماشین دیوانه کنترلی، اسباب‌بازی موتور کنترلی

نقش اسباب بازی ‌های معروف در آموزش و پرورش کودکان

نقش اسباب بازی در رشد کودک همواره مورد توجه بوده است. این وسایل سرگرمی هم به رشد شخصیت کودک کمک می‌کنند و هم نقش آموزشی دارند. انواع مختلفی از اسباب بازی‌ها وجود دارند که خلاقیت را تحریک می‌کنند و در رشد مهارت‌های جسمی و ذهنی کودکان مؤثر هستند.

بعضی از مهم‌ترین اسباب بازی ‌های معروف برای رشد کودک، آن‌هایی هستند که مهارت‌های خلاقانه یا هنری را در کودکان تقویت می‌کنند، مانند بلوک‌های ساختمانی و گل رس. این بازی‌ها اغلب به عنوان بخشی از برنامه درسی تدریس در مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها استفاده می‌شوند.

بعضی از اسباب بازی‌ها هستند که به طور خاص برای آموزش به کودکان ساخته شده‌اند و الفبا، اعداد یا مهارت‌های حل مسئله را آموزش می‌دهند. اسباب‌بازی‌هایی هم هستند که به کودکان مفاهیم اجتماعی گسترده‌تری مانند اشتراک‌گذاری و علت و معلولی را یاد می‌دهند.

رابطه بین اسباب بازی‌ها و سن کودکان

در طول تاریخ بعضی از اسباب بازی ‌های معروف به طور خاص برای پسران و بعضی برای دختران ساخته شده‌اند. نمونه‌هایی از این موارد عبارت‌اند از عروسک‌ها که به عنوان اسباب‌بازی برای دختران و ماشین‌های اسباب‌بازی به عنوان اسباب‌بازی برای پسران در نظر گرفته می‌شوند. دلیلش هم این است که به کودکان در اوایل زندگی آموزش داده می‌شود که انواع خاصی از اسباب بازی‌ها را ترجیح بدهند.

 مطالعات اخیر نشان داده که پسرها تقریباً همیشه اسباب بازی هایی را ترجیح می‌دهند که مردانه در نظر گرفته می‌شوند، اما دختران طیف وسیع‌تری از اسباب بازی‌ها را انتخاب می‌کنند که شامل اسباب بازی های دخترانه و پسرانه می‌شود.

رابطه بین اسباب بازی‌ها و سن کودکان

کدام اسباب ‌بازی های معروف برای کودکان ما مناسب هستند؟

از کجا می‌دانید کدام اسباب‌بازی برای فرزندتان مناسب است در ادامه ایده‌هایی را برای انتخاب اسباب بازی های معروف ارائه می‌دهیم که کودک شما با آن رشد می‌کنند، او را به چالش می‌کشند و مهارت‌های فکری، فیزیکی، زبانی و اجتماعی-عاطفی او را پرورش می‌دهند.

1-اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که به روش‌های مختلف قابل استفاده باشند

کودکان عاشق جدا کردن، کنار هم گذاشتن، اضافه کردن و ساختن هستند. اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که کودک شما بتواند بازی‌های مختلفی را با آن‌ها انجام دهد. به عنوان مثال بلوک‌های چوبی یا پلاستیکی درهم‌تنیده را می‌توان برای ساخت جاده، باغ‌وحش، پل یا سفینه فضایی استفاده کرد.

اسباب بازی های معروف این چنینی تخیل کودک را برمی‌انگیزند و به او کمک می‌کنند تا مهارت‌های حل مسئله و تفکر منطقی را توسعه دهد.

مثال‌ها: بلوک‌ها، بلوک‌های به هم پیوسته، بلوک‌های تودرتو، اسباب بازی های شنی و آب بازی

2-به دنبال اسباب بازی هایی باشید که با فرزندتان رشد کنند.

همه ما تجربه خرید اسباب بازی هایی را داشته‌ایم که فرزندمان دو روز با آن بازی می‌کند و آن را کنار می‌گذارد. شما می‌توانید با جستجوی اسباب بازی های معروف که می‌توانند در مراحل مختلف رشد سرگرم کننده باشند، او را تشویق به بازی کردن کنید.

به عنوان مثال، حیوانات پلاستیکی کوچک برای یک کودک نوپا سرگرم کننده هستند و حتی با بزرگ شدن سنش می‌تواند از آن‌ها برای اجرای داستان‌هایی که ساخته است استفاده کند.

مثال‌ها: حیوانات اسباب‌بازی پلاستیکی و فیگورهای اکشن، خانه‌های عروسکی مناسب برای کودکان، قطارها و کامیون‌های کمپرسی (و سایر وسایل نقلیه)، حیوانات و عروسک‌ها

3-اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که کودک را به کاوش و حل مسئله تشویق می‌کنند.

بازی به کودکان این فرصت را می‌دهد که مهارت‌های جدید را بارها و بارها تمرین کنند. اسباب بازی های معروف که به بچه‌ها این فرصت را می‌دهند تا چیزی را بفهمند، مهارت‌های تفکر منطقی آن‌ها را تقویت می‌کنند و کمک می‌کنند در آینده بتوانند به راحتی خودشان مشکلاتتان را حل کنند.

آن‌ها همچنین به کودکان کمک می‌کنند تا مهارت‌های فضایی (درک نحوه تناسب اشیا با هم)، هماهنگی دست و چشم و مهارت‌های حرکتی ظریف (استفاده از ماهیچه‌های کوچک در دست‌ها و انگشتان) را توسعه دهند.

مثال‌ها: پازل، بلوک، مواد هنری مانند خاک رس، رنگ، مداد رنگی یا خمیربازی

اسباب بازی هایی  که کودک را به کاوش و حل مسئله تشویق می‌کنند

4-به دنبال اسباب بازی هایی باشید که تخیل کودکتان را برانگیزد.

در سومین سال زندگی کودک، خلاقیت او واقعاً اوج می‌گیرد زیرا او اکنون می‌تواند نقش شخص دیگری (مثل یک پادشاه) را بر عهده بگیرد و تصور کند که چیزی (مثل یک بلوک) درواقع چیز دیگری است (مثل یک تکه کیک).

به دنبال اسباب بازی های معروف باشید که کودکتان بتواند از آن‌ها هنگام رشد و اجرای داستان‌هایش استفاده کند. وانمود کردن بازی، مهارت‌های زبانی و سوادآموزی و مهارت‌های حل مسئله را تقویت می‌کند.

مثال‌ها: لباس‌ پوشیدن به عروسک، بلوک‌ها، بشقاب‌های پلاستیکی، فیگورهای اکشن، عروسک‌ها و حیوانات عروسکی، قطار و کامیون، خانه‌های عروسکی مناسب کودکان، ابزار اسباب‌بازی و لوازم جانبی واقعی مانند «شلنگ آتش نشانی» برای آتش نشان کوچک شما.

جعبه مقوایی بزرگ مانند جعبه یخچال، لباسشویی و غیره، همیشه برای کودکان محبوب است. جعبه‌ها می‌توانند به خانه‌ها، کشتی‌های دزدان دریایی، انبارها، تونل‌ها یا هر چیزی تبدیل شوند که به ذهن کودک می‌رسد!

5-به فرزندتان این فرصت را بدهید که با چیزهای «واقعی» یا اسباب بازی هایی که شبیه چیزهای واقعی هستند، بازی کند.

کودک شما در فهمیدن نحوه عملکرد اشیاء در دنیای او – مانند کنترل از راه دور تلویزیون یا کلیدهای چراغ، روز به روز بهتر می‌شود. او همچنین به بازی با چیزهای «واقعی» شما، مانند تلفن همراه شما علاقه‌مند است، زیرا او مشتاق است مانند شما بزرگ و توانا باشد.

اسباب بازی های معروف این چنینی به کودکان کمک می‌کنند تا مسائل را حل کنند، روابط فضایی را بیاموزند (چگونه چیزها با هم هماهنگ می‌شوند) و مهارت‌های حرکتی ظریف (استفاده از ماهیچه‌های کوچک در دست‌ها و انگشتان) را توسعه دهند.

مثال‌ها: ظروف و غذای پلاستیکی، کلید اسباب‌بازی، تلفن اسباب‌بازی، آلات موسیقی، جاروهای اندازه کودک، جاروبرقی، برس‌ها و ظرف‌های گردگیری

6-به دنبال اسباب بازی هایی باشید که کودکتان را به فعالیت تشویق می‌کند.

کودکان انواع ترفندهای فیزیکی را انجام می‌دهند، زیرا آن‌ها قوی‌تر هستند و اعتماد به نفس بیشتری دارند. وظیفه شما این است که از دستاوردهای کودک کوچکتان در زمین بازی حمایت و قدردانی کنید! به دنبال اسباب بازی های معروف و کاربردی باشید که به کودک شما کمک می‌کند تا مهارت‌های فیزیکی فعلی خود را تمرین کند و مهارت‌های جدید را توسعه دهد.

مثال‌ها: توپ‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف، سه چرخه یا اسکوترهای سه چرخ (با تجهیزات محافظ مناسب)، مجموعه‌های بولینگ پلاستیکی، حلقه بسکتبال به اندازه کودک، اسباب بازی های کششی (مانند اسباب بازی هایی که کودک شما می‌تواند با نخ بکشد)، واگن برای پر کردن و کشیدن، ابزار باغبانی برای حفاری و چنگک زدن، جعبه‌های متحرک (از دو طرف باز) برای ساختن تونل برای خزیدن.

سؤالات متداول

آیا اسباب بازی‌های معرووف همان‌طور که تبلیغات ادعا می‌کنند واقعا می‌توانند کودک را باهوش‌تر کنند؟

اکثر محصولاتی که هدفمند تولید می‌شوند می‌توانند بهترین ابزارهای یادگیری باشند

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
بازی و هوش

معرفی انواع بازی با توپ در خانه برای کودکان