کارآفرینان برتر جهان

کارلوس اسلیم کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

کارلوس اسلیم، امروزه نامی است که شاید برای بسیاری از مردم آشنا باشد. او کارآفرین ثروتمند مکزیکی و صاحب بیش از 200 شرکت گوناگون و ثروتمندترین تاجر آمریکا است. اما این موفقیت یک شبه حاصل نشده است. در این مقاله به بررسی زندگینامه کارلوس اسلیم و مسیر موفقیت این مرد بزرگ می‌پردازیم:

کارلوس اسلیم کیست؟

کارلوس اسلیم هلو ثروتمند مکزیکی زادهٔ ۲۸ ژانویه ۱۹۴۰، یک بازرگان، سرمایه‌گذار و خیر مکزیکی است. از سال 2010 تا 2013، نامِ اسلیم در رتبه بندی مجله تجاری فوربس به عنوان یکی‌ از برترین ثروتمندان جهان قرار گرفته‌ است.  نام او در حال حاضر در رتبه هشتم ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد.

کارلوس صاحب بیش از 180 رستوران زنجیره‌ای در مکزیک است و نزدیک به 95 درصد خط‌های تلفن مردم مکزیک، متعلق به شرکت اوست.

کودکی و نوجوانی کارلوس

کارلوس در 28 ژانویه 1940 در مکزیکوسیتی، مکزیک به دنیا آمد. والدین او، جولیان اسلیم حداد و لیندا هلو عتا، هر دو از کاتولیک‌های مارونی لبنانی تبار بودند. داستان زندگی کارلوس اسلیم به وجود پدرش گره خورده است. پدر کارلوس با نام جولیان سلیم حداد آگلاماز در سال 1902 به مکزیک فرستاده شد تا به ارتش عثمانی بپیوندد. پس از ورود به مکزیک، پدر کارلوس نام خود را به جولیان اسلیم حداد تغییر داد و با مادر کارلوس، لیندا هلو عطا ازدواج کرد. لیندا نیز از مهاجرین لبنانی مکزیک بود. خانواده 8 نفره کارلوس که شامل 6 فرزند می‌شد (کارلوس پنجمین فرزند بود)، بخشی از جامعه کوچک اما مرفهِ مسیحیان لبنانیِ مهاجر در مکزیک بودند.

پدر و مادر کالوس اسلیم، برای تربیت او زمان و انرژی زیادی را صرف می‌کردند. تا جایی‌ که او در نوجوانی روش خواندن اسناد مالی و سرمایه‌گذاری را از پدرش آموخت و در دوازده سالگی اولین سرمایه‌گذاری خود را در بازار سهام انجام داد.

کارلوس که در 13 سالگی پدرش را از دست داد؛ در 15 سالگی سهام‌دار یکی از بانک‌های بزرگ مکزیک بود و در 17 سالگی اولین شغلش را در شرکت پدرش شروع کرد. هرچند کارلوس امروزه مدیر چندین شرکت به نام مانند شرکت مخابراتی تلمکس و کارسو است؛ اما بیشترین ثروت خود را از سرمایه‌گذاری‌های تجاری موفقی به دست می‌آورد که به لطف پدرش و از سن کم آغاز کرد.

کارلوس اسلیم

تحصیلات کارلوس اسلیم

کارلوس اسلیم در رشته عمران یک دانشگاه ملی در مکزیک مشغول به تحصیل شد و همزمان در دانشگاه جبر و برنامه‌نویسی هم تدریس می‌کرد. او بعدها موفق به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه جورج واشنگتن شد.

علاقه کارلوس در کودکی و افراد تأثیرگذار بر زندگی او

کارلوس از دوران کودکی به تجارت پدرش علاقه‌مند شد.  پدرش با خوشحالی  شروع به آموزش درس‌های کسب و کار در مورد مدیریت، خواندن صورت‌های مالی و نگهداری دقیق سوابق مالی به او شد.

این مسئله تأثیر زیادی بر موفقیت و هوش مالی کارلوس اسلیم داشت. زیرا او در سیزده سالگی پدرش را از دست داد و در هفده سالگی، مدیریت شرکت پدرش را (که یک شرکت فروش مواد غذایی خشک و ارگانیک بود) با همان آموزش‌های زودهنگام در دست گرفت. به همین دلیل می‌توان پدر کارلوس را یکی از افراد تأثیرگذار در زندگی او نامید.

هوش‌های گاردنر در شخصیت اسلیم هلو

کارلوس یک پکیج کامل از هوش‌های بالاست. او علاوه بر داشتن هوش مالی بالا که از تلفیق هوش ریاضی و کلامی و برون فردی و درون‌فردی پدید می‌آید، طبیعت‌گرا و اجتماعی بالایی دارد که او را به فرد موفقی تبدیل کرده‌اند.

اسلیم هلو یکی از نمونه‌های افراد موفق با هوش مالی بالاست. او توانایی مالی بالایی در تمام مهارت‌های مهم مالی از جمله: حفظ پول، بودجه‌بندی، اهرم‌سازی پول و یادگیری سواد مالی دارد. این موضوع با یادگیری سواد مالی از سن کم در کارلوس شروع شده و با بودجه‌بندی حین سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف ادامه یافته است.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

شخصیت شناسی کارلوس اسلیم

اسلیم هلو یک سرمایه‌دار مکزیکی است که در قرن بیستم، مدل سرمایه‌گذاری آمریکایی را در مکزیک پایه‌گذاری کرد. تلاش او برای انحصاری کردن شرکت‌ها و خریدن شرکت‌های در حال فروپاشی، در کنار برندینگ خوب، او را به اولین فرد وارد شده به فهرست فوربس، از یک کشور در حال توسعه، تبدیل کرد. بهتر است بدانید پدرش تنها فرد تأثیرگذار بر زندگی او نبود. شاید باورتان نشود، اما شخصیت مورد علاقه کارلوس، چنگیزخان مغول است! او مطالعه زیادی بر روی رفتار چنگیزخان داشته و کسب و کار خود را به روش چنگیز خان پیش می‌برد. کارلوس درست مثل چنگیز خان، انحصارطلبانه، رقبا را از میدان به در می‌کند.

کارلوس اسلیم

خصوصیات اخلاقی اسلیم هلو و تأثیر آن بر موفقیت او

هفت ویژگی اصلی در شخصیت کارلوس اسلیم وجود دارد که او را در رسیدن به موفقیت کنونی‌اش یاری کرده‌اند. این پنج ویژگی شامل موارد زیر هستند:

قدرت درک تجاری

کارلوس تحلیل خوبی از بازار و ورود به موقع به آن دارد. او می‌داند چه زمانی به کدام نوع‌ از شرکت‌ها ورود کند تا موفق شود. قدرت تجاری او نشان از هوش مالی او دارد که از کودکی توسط پدرش تقویت شده است.

یادگیری سریع

کارلوس اسلیم از سن کم و با یادگیری مهارت‌های مهم کارآفرین از پدرش، شروع به فعالیت تجاری کرد. این نشان‌دهنده یادگیری صحیح او است.

صرفه جویی

او همیشه تأکید می‌کند که برای موفقیت باید صرفه‌جو بود. خود نیز سبک زندگی صرفه‌جویانه‌ای را حتی در اوج ثروت دارد.

ارج نهادن به خانواده

کارلوس اعتقاد زیادی به داشتن روابط متعدد ندارد. او زمان کافی برای خانواده و دوستان نزدیک خود می‌گذارد.

خلاقیت

خلاقیت کارلوس آنجا خود را نشان داد که او در بازار رقابتی مخابرات مکزیک، ایده نابی را در شرکت تلمکس اجرا کرد. شرکت تلمکس به‌جای ارسال صورت‌حساب ماهانه و پس از استفاده، از مدل درآمدی پیش‌پرداخت بر پایه نیاز استفاده‌ای مشتری کار می‌کرد. یعنی این شرکت برای اولین‌بار در مکزیک به مشتریان این اجازه را داد که ابتدا خط مخابراتی خود را در حد نیاز خود شارژ کنند و سپس به‌اندازه شارژ خط تلفن خود، تماس بگیرند.

تنوع

کارلوس اسلیم به‌جای تمرکز بر یک مدل سرمایه‌گذاری، در حوزه‌های مختلفی از جمله  املاک و مستغلات، تجهیزات ساخت‌وساز، معدن‌کاوی، تنباکو، خرده‌فروشی و ارتباطات از راه دور سرمایه‌گذاری کرد که باعث شد او از تمام این حوزه‌ها به درآمد برسد. تا جایی که یک ضرب‌المثل معروف‌ در مکزیک رایج شده که می‌گوید:

«شما در مکزیک هرچه بخرید، سودی به اسلیم هو رسانده‌اید.»

نیکوکاری

کارلوس یک خیر واقعی است. تعداد زیادی خیریه وجود دارد که او بنیان‌گذار آن‌ها بوده؛ این خیریه‌ها در زمینه آموزش، توسعه‌ بهداشت، تغذیه برای مستمندان و ارائه بورس‌های تحصیلی فعال هستند.

کارلوس اسلیم

فعالیت تجاری کارلوس

موفقیت کارلوس اسلیم با خرید اولین سهامش در پانزده سالگی شروع شد. اما این مسیر اصلاً ساده نبود. در ادامه به بررسی مسیر موفقیت تجاری او می‌پردازیم

شروع فعالیت حرفه‌ای اسلیم هو

بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، کارلوس به‌صورت حرفه‌ای وارد دنیای تجارت شد و اولین شرکت خود را در زمینه آموزش بیمه راه‌اندازی کرد.

شیوه سرمایه‌گذاری کارلوس منحصربه‌فرد است. او ابتدا یکم شرکت رو به ورشکستگی را می‌خرد. سپس امضای خود را بر آن برند گذاشته و آن را به یک هلدینگ چندمیلیاردی تبدیل می‌کند؛ و درنهایت سهام خود را عرضه می‌گذارد. این روشی بود که باعث شد که کارلوس اسلیم درست در بحران اقتصادی مکزیک، تبدیل به یک میلیاردر شود. برای مثال در ابتدای دهه هفتاد، کارلوس شرکت چاپ رو به ورشکستگی به نام گالاس را خریداری کرد. این شرکت بعدها به یکی از شرکت‌های معروف عرصه چاپ تبدیل شد.

مسیر پیشرفت تجاری کارلوس اسلیم هلو

اولین شرکت کارلوس اینورسو بورساتیل نام داشت و او در کنار آن یک شرکت داده‌های پایه مالی به تام گروپا کارسو هم افتتاح کرد. پس از آن شرکت اینموبیلیاریو کارسو نام داشت که ارزشش به چهل میلیون دلار رسید.

او کم کم به صنایعی از جمله چاپ، خوراک، تولید قطعات خودرو و غیره هم وارد شد. در سال‌های 1970 او با شرکتی به نام گروپا گالاس به خرده‌فروشی غذا، تنباکو و دخانیات وارد شد که سود زیادی هم برایش داشت.

موفقیت‌های مالی کارلوس اسلیم

کارلوس توانسته تعداد بسیار زیادی از جوایز و تقدیرنامه‌ها را اذعان خود کند. از میان موفقیت‌های مالی او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رسیدن به ثروت 51 میلیارد دلار تا سال 2017
  • رسیدن به رتبه ثروتمندترین فرد مکزیک در سال 2017
  • جایگاه ثروتمندترین مرد جهان از سال 2010 تا 2012

جوایز و افتخارات کارلوس اسلیم

  • دریافت مدال افتخار شایستگی کارآفرینی، از طرف اتاق بازرگانی مکزیک در سال 1985
  • دریافت عنوان حامی طلایی آکادمی دستاوردهای آمریکا
  • دریافت عنوان مدیرعامل سال در سال 2003
  • اعطای مدال افتخار نشان ملی سرو در سال 2008 از طرف دولت لبنان برای کارهای بشردوستانه
  • دکتری افتخاری دانشگاه جورج واشنگتن
کارلوس اسلیم

جملات معروف کارلوس

  • موفقیت این نیست که شما کاری را عالی یا حتی خوب انجام دهید و از دیگران تأیید بگیرید. موفقیت یک رویکرد با نمود بیرونی نیست! بلکه یک احساس درونی مثبت است. موفقیت، تعادل بین ابعاد مختلف روح است و مطمئناً به احساساتی مانند عشق، خانواده، دوستی، اصالت و راستی نیاز دارد.
  • در زمانی که وضعیت اقتصادی شما خوب است، همچنان به صرفه‌جویی کردن ادامه دهید. این رفتار باعث پیشرفت سریع‌تر کار شما می‌شود.

سؤالات متدواول

کارلوس اسلیم کیست؟

کارلوس کارآفرین، مدیر و میلیارد مکزیکی است که در سال ۲۸ ژانویه ۱۹۴۰ متولد شد و صاحب بیش از ۲۰۰ شرکت است. اسلیم برای چهار سال متوالی، ثروتمندترین مرد جهان شناخته شده است.

علل موفقیت کارلوس اسلیم چه بود؟

دلیل موفقیت کارلوس ترکیبی از هوش و تفکر فعال در زمینه تجارت، در کنار ارتباطات سیاسی مناسب است که همگی از شخصیت قوی این میلیارد موفق سرچشمه می‌گیرند.

کارلوس اسلیم چگونه اینقدر ثروتمند شد؟

می‌توان گفت که بزرگترین بخش ثروت اسلیم از ارتباطات راه دور حاصل شده است. اسلیم مالک تلمکس است. تلمکس قدیمی‌ترین شرکت تلفنی است که انحصار تلفن کشور مکزیک را در دست داشت.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر