کارآفرینان برتر جهان

فروچیو لامبورگینی کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

احتمالاً اولین تصویری که در ذهن شما با شنیدن نام لامبورگینی نقش بندد تصویر لاکچری ماشین است. حق دارید چون فروچیو لامبورگینی از نام فامیلی خود برای برند ماشین محبوبش استفاده کرده است.

می‌پرسید فرچو لامبورگینی کیست؟

فروچیو در ۲۸ آوریل سال ۱۹۱۶، در مزرعه‌ای در حومه شهر رنازو در نزدیکی شهر مودنای ایتالیا متولد شد. او در مزرعه پدرش آنتونیو رشد کرد و در میان تاکستان‌های انگور بزرگ شد. فروچیو در کار مزرعه و کشاورزی به پدر و مادرش اولینا لامبورگینی کمک می‌‌کرد.

فرچو یا فروچیو لامبورگینی، شخصیتی منحصر به فرد بود. مردی که تفکر‌های زمانه‌اش را به چالش کشید. از زمان ساخت اولین لامبورگینی ۳۵۰GT، داستان او، به عنوان مردی که با روش‌هایی قطعی و مشخص خود، زندگی کاری و شخصی خودش را ساخت، بر سر زبان‌ها افتاد.

او از کودکی عاشق بازی با قطعات به جا مانده از ماشین‌ها و وسایل و ساختن چیزها بود. علاقه او به ماشین آلات و ساختن آنها به حدی در فروچو لامبورگینی شدت داشت که او در سال ۱۹۴۶،کارگاهی در نزدیکی محل تولدش تأسیس کرد و در آنجا خودروهایی شبیه به تراکتور را با استفاده از قطعات به جا مانده از جنگ ساخت.

او بعدها مؤسس یکی از بهترین شرکت‌های خودروسازی موفق شد. برای همین خواندن زندگینامه فروچیو لامبورگینی می‌تواند به ما نوجوانان، جوانان و والدین درس‌هایی در مورد موفقیت بدهد.

در ادامه در مورد اعتقادها، علایق و باورهای او بیشتر صحبت خواهیم کرد.

فروچیو لامبورگینی

پدر و مادر فروچیو لامبورگینی

آنتونیو و اولینا لامبورگینی؛ پدر و مادر فروچیو لامبورگینی در شمال ایتالیا ساکن بودند و شغل آن‌ها کشاورزی بود. آنتونیو لامبورگینی، یکی از کشاورزان نمونه زمین‌های انگور بود.

آنتونیو از پسرش در کار‌های مزرعه کمک می‌‌گرفت اما کم کم متوجه شد که او بیش از کشاورزی به تجهیزات مکانیکی و باز و بسته کردن قطعات ماشین آلات، علاقه دارد، به‌گونه‌ای که در مزرعه هر چیز مکانیکی را باز و تعمیر می‌کرد. 

فروچیو خودش هم در مصاحبه‌ای اقرار کرده «وقتی جوان‌تر بودم دوست داشتم همه چیز را از هم جدا کنم.»

اولینا مادر او، نقش مؤثری در زندگی فرزند خود داشت، او از همسرش خواست تا اجازه دهد فروچیو به دنبال علایق خود برود؛ به همین خاطر آنتونیو لامبورگینی تصمیم گرفت تا فروچیو را به مدرسه فنی فراتلی تادیا بفرستد تا در آن جا علایقش را دنبال کند.

دوران کودکی و جوانی فروچیو لامبورگینی

فروچیو بزرگترین فرزند خانواده بود. همان‌طور که گفتیم او کودکی خود را در میان کشاورزان انگور گذراند و در کارها به پدر و مادر خود کمک می‌کرد؛ در سنین جوانی، او عطش سوزانی به تمامی‌‌ وسایل مکانیکی پیدا کرده بود. این علاقه زیاد منجر شد که برخلاف پدرش از محصول خاک دست کشیده بود و دل به سازوکار ماشین‌آلات بدهد.

به همین منظور او برای کسب دانش، به مؤسسه فنی فراتلی تادیا در نزدیکی بولونیا رفت تا مکانیکی ماشین را فرا گیرد، در این حین گاهی به صورت عملی تراکتورهایی را تعمیر می‌کرد؛ پس از اتمام تحصیل، در دوره جوانی لامبورگینی، در سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ ایتالیا درگیر جنگ جهانی دوم بود؛ او پس از جنگ به فکر عمران و آبادانی زمین‌ها و مزارع ایتالیایی، به همراه ایجاد شغل ‌و کسب درآمد برای خود بود؛ بنابراین به کمک دانش فنی خود، نخستین تراکتور خود را طراحی کرد.

شروع کارآفرینی فروچیو لامبورگینی با پایان جنگ جهانی دوم و خرابی‌های حاصل از آن جنگ برابر شد. فروچیو که توانایی زیادی در کشف فرصت‌ها داشت، پس از جنگ، از قطعات خودروهای نظامی ازکارافتاده استفاده کرد، تا برای سرعت بخشیدن به رونق کشاورزی تراکتور را طراحی کند. شرکت تراکتورسازی، اولین شرکت او بود. پس از جنگ، کمبود ماشین‌آلات کشاورزی در ایتالیا، باعث شد افراد زیادی تمایل به خرید تراکتورهای لامبورگینی داشته باشند. این امر باعث رونق تجارت و در نتیجه تأسیس شرکت تراکتورسازی او شد.

علاقه فروچیو به ماشین‌های پرسرعت و اسپرت، باعث تأسیس شرکت خودروسازی لامبورگینی شد که دهه‌ها با شرکت فراری، یکی از بهترین شرکت‌های خودروسازی ایتالیا، به رقابت پرداخت.

فروچیو لامبورگینی

بررسی هوش گاردنر در زندگی فروچیو لامبورگینی

فروچو لامبورگینی در مزرعه انگور به دنیا آمد، او محیط باز و سرسبز مزرعه را دوست داشت و این سبک زندگی باعث تقویت هوش طبیعت گرا در او شد، به همین دلیل او پس از بازنشستگی به مزرعه پدری خود برگشت و باقی عمر خود را در دامن طبیعت، صرف کشاورزی و شراب‌سازی کرد.

همین‌طور که گفتیم علاقه اصلی لامبورگینی به مهندسی مکانیک و ساخت ماشین بود. او از کودکی از سرهم کردن قطعات ماشین‌آلات سر در می‌آورد. تمرکز و ساخت احجام در او نشان‌دهنده تمرکزش بر بُعد و حجم سازی و هوش فضایی بالای اوست.

از آنجایی که ساخت ماشین نیاز به محاسبات دقیق و تسلط بر علم فیزیک دارد می‌توانید حدس بزنید که او از هوش ریاضی و منطقی بالایی نیز بهره‌مند بوده است.

 اما این‌ها تنها ویژگی‌های مثبت فروچیو نبودند و علاوه بر موارد ذکر شده، لامبورگینی توانسته بود استعدادهای خود و محیط اطرافش را به خوبی کشف کند و برای رسیدن به هدف‌هایش تلاش می‌کرد. او چندین کمپانی را تأسیس کرده بود و همه آن‌ها را مدیریت می‌کرد؛ بنابراین از هوش برون فردی و هوش درون فردی قوی برخوردار بود.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

دستاورد‌ها و موفقیت‌های فروچیو لامبورگینی

همان‌طور که در زندگی نامه فروچیو لامبورگینی خواندیم او هم کار و فعالیتش را از کودکی شروع کرده است. این شاید نقطه مشترک تمام کارآفرینانی است که تابه‌حال آن‌ها را در سایت بازی بوک معرفی کرده‌ایم.

کار، تلاش و نشان دادن علاقه باعث شده است این افراد در جوانی دستاوردهای قابل تحسینی داشته باشند. زندگی لامبورگینی نیز دستاوردهای خوبی را در برداشته که به شرح زیر است:

تأسیس شرکت تراکتورسازی لامبورگینی 

در سال ۱۹۴۷ پس از جنگ جهانی دوم فروچیو لامبورگینی بازار نوظهوری را در ایتالیا شناسایی کرد که به احیای کشاورزی و صنعت اختصاص داشت. لامبورگینی با استفاده از قطعات موتور خودروهای نظامی که از بقایای به جامانده جنگ بودند و دیفرانسیل‌های مراکز ARAR، اولین تراکتور «Carioca» خود را که بر اساس موتورهای بنزینی شش سیلندر کامیون‌های موریس طراحی شده بود، ساخت. از آنجایی که بنزین در ایتالیا قیمت بسیار بالایی داشت، لامبورگینی موتورهای موریس را با یک دستگاه بهینه‌کننده مصرف سوخت که ساخت خودش بود، تقویت کرد. این دستگاه اجازه می‌‌‌داد تراکتورها با بنزین راه‌اندازی شوند و سپس به سوخت دیزل ارزان‌تر روی آورند. بر اساس موفقیت اولیه تراکتور‌های Carioca، لامبورگینی Lamborghini Trattori را تأسیس و شروع به تولید تراکتور کرد.

فروچیو لامبورگینی

تأسیس شرکت Bruciatori SpA

سیستم تهویه خودرو اولین بار در سال ۱۹۴۰ روی خودروهای پکارد آمریکایی تولید و استفاده شد، فروچیو لامبورگینی در طی سفر خود به آمریکا، با این خودرو آشنا شد و از سیستم تهویه آن شگفت زده شد.

او پس از بازگشت تجارت خود را به سمت سیستم‌های گرمایشی و تهویه گسترش داد. شرکت سیستم تهویه مطبوع لامبورگینی که Bruciatori SpA نام داشت، با موفقیت روبرو شد و درآمد بیشتری برای لامبورگینی به ارمغان آورد.

او می‌خواست با سود حاصل از شرکت‌های تراکتورسازی و سیستم تهویه خود، به سمت صنعت هلیکوپترسازی پیش برود؛ اما دولت مجوز این کار را به او نداد.

تأسیس شرکت خودروسازی لامبورگینی

فروچیو لامبورگینی به ماشین اسپرت علاقه فراوانی داشت، او پس از سوددهی شرکت تراکتورسازی خود، به مرور یک جگوار، یک مازراتی، یک مرسدس بنز و دو ماشین فراری، یک فراری سفید برای خودش و یک فراری سیاه رنگ برای همسرش خرید.

اما کلاچ ماشین‌های فراری دائماً با مشکلی روبه‌رو می‌شدند و فروچیو مجبور بود آن‌ها را برای تعمیر به کارخانه فراری بازگرداند، در نهایت این اتفاق تکراری باعث شد که او از مهندسان خود بخواهد تا نگاهی به کلاچ ماشین فراری بیندازند.

مهندسان پس از بررسی متوجه شدند، شرکت فراری برای ساخت کلاچ ماشین‌های خود از قطعه‌ای مشابه کلاچ‌های تراکتور استفاده می‌‌‌کنند.

فروچیو از این موضوع بسیار عصبانی شد، زیرا کارخانه فراری برای هر تعویض کلاچ ۱۰۰۰ لیر دستمزد می‌گرفت، در حالی که قیمت آن قطعه تنها ۱۰ لیر بود.

همینطور از این‌که ماشین‌های لوکس را با قطعات تراکتور می‌سازند متعجب شد.

پس بلافاصله، سوار ماشین خود شد و به دفتر اصلی شرکت فراری رفت و تقاضای صحبت با بنیان‌گذار فراری، انزو فراری را کرد تا شکایت خود را به اطلاع او برساند.

انزو فراری رفتاری نامتعارف که در شأن یک مدیر سرشناس نیست نشان داد. او بر سر لامبورگینی فریاد زد و با عصبانیت گفت «مشکل از ماشین نیست، بلکه مشکل از راننده ماشین است، آقای لامبورگینی، شما ممکن است بتوانید با یک تراکتور رانندگی کنید، اما هرگز نخواهید توانست به درستی با فراری رانندگی کنید.».

این رفتار توهین‌آمیز نه‌تنها باعث شد شرکت فراری یک مشتری خوب را از دست بدهد؛ بلکه فروچیو لامبورگینی تصمیم گرفت کارخانه خودرو اسپرت و پرسرعت خود را بسازد. 

فروچیو لامبورگینی

تأسیس Lamborghini Oleodinamica

او پس از ناامیدی‌اش از شرکت فراری، کارخانه دیگری ساخت و تعدادی از مهندسان و مکانیک‌های شرکت فراری را که از وضع شرکت فراری نالان بودند، استخدام کرد.

لامبورگینی قبل از ساخت خودروی خود طی مصاحبه‌ای گفت: «خیلی ساده است. در گذشته، من تعدادی از معروف‌ترین ماشین‌های گرن توریسمو را خریده‌ام و در هر یک از این ماشین‌های باشکوه، ایراداتی پیدا کرده‌ام. خیلی داغ یا ناراحت‌کننده بودند. یا به‌اندازه کافی سریع نبودند. الان می‌خواهم یک ماشین GT بدون ایراد بسازم. بمب فنی نیست خیلی عادی و متعارف، اما یک ماشین کامل است.»

نتیجه کار، یک خودروی لوکس و پرسرعت با سرعت ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت شد.

اولین مدل از این خودروها، در سال ۱۹۶۳ با نام لامبورگینی ۳۵۰ GT ساخته و روانه بازار شد. او برای لوگوی شرکتش از نماد تولد خود یعنی گاومیش استفاده کرد. 

و درباره نحوه انتخاب لگوی خود گفته: «من از مزرعه ادواردو میورا در سویل بازدید کردم، جایی که او گاوهای نر را برای گاوبازی پرورش می‌‌داد، و آنقدر تحت تأثیر قرار گرفتم که تا فاصله رسیدنم به خانه نشان آینده‌ام را انتخاب کرده بودم.»

فروچیو لامبورگینی

پس از آن رقابت بین شرکت‌های خودروسازی فراری و لامبورگینی شکل گرفت که تا دهه‌ها ادامه پیدا کرد. 

شرکت لامبورگینی در ابتدای سال ۱۹۷۰، به اوج موفقیت و افتخارات خود رسید.

لامبورگینی پس از تأسیس شرکت خودروسازی خود، چهارمین شرکت خود را به نام Lamborghini Oleodinamica تأسیس کرد. که در زمینه قطعات خودرو فعالیت می‌کند.

هر چهار شرکت لامبورگینی پس از او همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

فروچیو لامبورگینی

نقل‌قول‌های فروچیو لامبورگینی

  • «وقتی کار را متوقف می‌‌کنی، شروع به مردن می‌‌کنی!»
  • «من هرگز از فکر کردن به خودروی موتوری ایده‌آل دست نکشیده بودم،  تنها کاری که باید انجام می‌‌دادم این بود که کارخانه‌ای برای آن بسازم.»
  • «مکانیک در خون من بود.»
  • «من باید چیز جدیدی را امتحان می‌‌کردم.»
  • «تبلیغات به تنهایی برای من ارزش بیشتری نسبت به خودرو دارد. هر چیزی که من بسازم مانند برنده شدن در یک جایزه بزرگ خواهد بود و مردم پس از اینکه فراموش کنند چه کسی در مسابقه برنده شده است، باز هم درباره آن مسابقه صحبت خواهند کرد.» 
  • «لامبورگینی پالایش، تجمل و کمال است.» 
  • «یک فرد معمولی، کسی که دوست دارد چیزهایی خلق کند، در صبح خوب کار می‌کند و از عصر خود لذت ببرد.» 
  • «من هرگز قصد نداشتم وارد صنعت خودرو شوم، اما می‌‌دانستم که می‌‌توان ماشین بهتری ساخت.»

سؤالات متداول

فروچیو لامبورگینی کیست؟

فروچو لامبورگینی؛ طراح خودرو، مخترع، مکانیک، مهندس، شراب‌ساز، صنعتگر و تاجر ایتالیایی بود. لامبورگینی یک صنعتگر ایتالیایی بود که به عنوان بنیان‌گذار اتومبیل لامبورگینی که خودروهای اسپرت رده بالایی تولید می‌‌کرد، بسیار شناخته شده بود.

رمز موفقیت فروچیو لامبورگینی چیست؟

لامبورگینی در کودکی به دنبال علایق خود رفت، او از کارکردن با قطعات ماشین و باز و بسته کردن آن‌ها لذت می‌برد و علاقه‌ای به ادامه حرفه پدر خود نداشت. از طرفی پدر و مادرش مشوق استعداد فروچیو بودند و می‌خواستند به هر چیزی که آرزو دارد برسد. در نتیجه استعداد‌هایش در زمینه مکانیک خودرو به سرعت کشف و شکوفا شد. 

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر